نرم افزار اندروید کلوب
انجمن پزشکی , medicine

انجمن پزشکی

انجمن پزشکی , medicine

انجمن پزشکی

8,804نــــفــــــر
عضو شده اند
8,804نفر عضو شده اند
این رسانه به درخواست انجمن پزشکی ایجاد شده است.
برای پزشکان و دانشجویان پزشکی (تایید درخواست عضویت فقط برای پزشکان و دانشجویان پزشکی و تنها درصورت ذکر در پروفایل یا تماس با مدیر کلوب انجام میشود).برای پزشکان و دانشجویان پزشکی (تایید درخواست عضویت فقط برای پزشکان و دانشجویان پزشکی و تنها درصورت ذکر در پروفایل یا تماس با مدیر کلوب انجام میشود).مشاهده کامل مشخصات
14 بهمن 1383
پزشکی و سلامت
درخواست عضویت تنها درصورتی تایید خواهد شد که شغل پزشکی یا تحصیل در این رشته در پروفایل (در قسمت شغل) ذکر شده باشد.

اعضاء

 • مشاور سلامت حسینی , dr.ganoderma
 • نرجس ریاحی , riahinarjes71
 • محمد نیک پی , amirmohammad_34
 • مه پاک شاپ , mahpakshop1
 • 8804 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • محک , mahakngo
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز , tbzmedclub
 • کلوب بیماران خاص , bimaran_khas
رسانه فروردین - مجله علم و فن - سرویس وبلاگ

Buy Website Traffic
انجمن پزشکی , medicine
در مرزهای علم , edge_of_science


روشی جدید برای تفکیک اسپرم‌های حاوی کروموزو‌های X و Y

طبق مطالعه جدیدی که توسط ماسایوکی شیمادا (Masayuki Shimada) و همکارانش در دانشگاه هیروشیما، در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Biology منتشر شده است، یک درمان شیمیایی برگشت پذیر ساده می‌تواند اسپرم‌های حاوی کروموزوم X را از اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y جدا کند. این امر منجر به وقوع تغییرات چشمگیر در نسبت فرزندان پسر و دختر را به صورت ۵۰/۵۰ خواهد شد. این مطالعه بر روی موش‌ها انجام شده، اما احتمالاً به طور گسترده‌ای در سایر پستانداران نیز به کار برده شود.

اکثر سلول‌های موجود در پستانداران نر حاوی کروموزوم هر دو X و Y هستند. اما در طول تکامل اسپرم‌ها (اسپرماتوژنز)، کروموزوم‌های X و Y در سلول‌های مختلفی تفکیک می‌شوند. به گونه‌ای که هر اسپرم حامل یکی از دو کروموزوم باشد؛ کروموزوم X برای تکامل فرزند دختر و کروموزوم Y برای تکامل فرزند پسر.

برخلاف کروموزوم Y، که ژن‌های بسیار کمی را حمل می‌کند، کروموزوم X ژن‌های بسیاری دارد که برخی از این ژن‌ها در اسپرم‌های بالغ فعال باقی می‌مانند. این تفاوت در بیان ژن بین اسپرم‌های حاوی کروموزوم X و Y یک پایه نظری برای تمایز بین اسپرم‌ها فراهم می‌کند.

نویسندگان مطالعه پی بردند که تقریباً ۵۰۰ ژن فقط در اسپرم‌های حاوی کروموزوم X فعال هستند که از این تعداد ۱۸ ژن انواع گیرنده‌ها را رمزگذاری می‌کنند. به دلیل عملکرد گیرنده‌ها در پاسخ به محرک‌های لیگاندی، این امر باعث می‌شود که آن‌ها کاندیدهای خوبی برای دستکاری در اسپرم باشند. محققان بر روی یک جفت گیرنده به نام گیرنده‌های (Toll-Like 7-8 (TLR 7/8 متمرکز شدند و دریافتند که در صورتی که یک ماده شیمیایی به گیرنده‌ها وصل شده باشد تحرک اسپرم‌ کاهش می‌یابد، بدون آسیب رسیدن به توانایی لقاح اسپرم یا زنده ماندن آن. آن‌ها نشان دادند كه این اثر به دلیل اختلال در تولید انرژی در اسپرم بوده و با حذف مواد شیمیایی از محیط قابل برگشت است.

درمان اسپرم‌های موش با این ماده شیمیایی که اسپرم حاوی کروموزوم X را به تعویق می‌انداخت و به دنبال آن لقاح آزمایشگاهی با اسپرم‌های سریع‌تر منجر به ایجاد بسترهایی شد که ۹۰% آن‌ها نر بودند. در عوض از با استفاده از اسپرم‌های آهسته تر، %۸۱ از بستر‌ها ماده شدند.

روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای جدا کردن اسپرم X و Y بهره جست، اما این روش‌ها پیچیده و گران قیمت هستند و خطر آسیب رسیدن به DNA اسپرم را دارند. روشی که توسط این نویسندگان ایجاد شده است این امکان را فراهم می‌کند که انتخاب جنسی برای لقاح آزمایشگاهی (که در آن اسپرم و تخمک در ظروف آزمایشگاهی به هم می‌پیوندند) یا تلقیح مصنوعی (که در آن اسپرم‌ها در دستگاه تولید مثل زن کاشته می‌شوند) بسیار آسان شود. چنین تکنیک‌هایی می‌تواند به طور گسترده در زمینه پرورش حیوانات کشاورزی و همچنین در تولید مثل انسان مورد استفاده قرار گیرد.
ادامه
99
12
1
8
تهران ماساژ118 تهران ماساژ118 , tehran_masaj118
دوشنبه 20 آبان ، 15:54
ارایه کننده خدمات ماساژ به سبک آمریکایی
ادامه
انجمن پزشکی , medicine
در مرزهای علم , edge_of_science
دانشمندان گمان می‌کنند راهی برای از کار انداختن ویروس سرماخوردگی و ویروس‌های مرتبط با آن که گاه باعث معلولیت می‌شود پیدا کرده‌اند.

محققان به جای حمله مستقیم به این ویروس‌ها، یک پروتئین ضروری در داخل سلول که ویروس‌ها برای تکثیر به آن نیاز دارند را هدف گرفتند.

این روش در آزمایش به روی موش‌ها و سلول‌های ریه انسان باعث "حفاظت کامل" در برابر ویروس شد. با این حال محققان در آمریکا هنوز آماده امتحان کردن این شیوه به طور مستقیم بر انسان نیستند.

مقابله با سرماخوردگی عمومی یک مشکل بزرگ در علم پزشکی بوده است.

بیشتر سرماخوردگی‌ها ناشی از "راینو ویروس ها" هستند، اما حدود ۱۶۰ نوع مختلف از آنها وجود دارد و چنان آسان جهش می‌کنند که به سرعت در برابر دارو مقاوم می‌شوند یا یاد می‌گیرند چطور در برابر سیستم ایمنی پنهان شوند.

این شرایط به ایده "درمان با نشانه گرفتن میزبان" منجر شده به طوری که بدن ما به محیط نامطلوبی برای ویروس‌های سرماخوردگی بدل شود.

ویروس به خودی خود همه اجزای لازم برای تکثیر را ندارد و در عوض با آلوده کردن یک سلول و سرقت بعضی از اجزای داخلی آن تکثیر می‌شود.

برای همین است که دانشمندان هنوز نمی‌دانند ویروس‌ها واقعا زنده هستند. حالا تیمی از دانشگاه استانفورد و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سان فرانسیسکو یکی از اجزای مورد نیاز ویروس‌ها را پیدا کرده‌اند.وابستگی ویروسی

دانشمندان کار را با سلول انسان شروع کردند و با استفاده از شیوه‌های ویرایش ژنتیکی دستورهای داخل دی ان ای ما را یکی یکی خاموش کردند.

این سلول‌های اصلاح شده سپس در معرض رشته ای از "انتروویروس ها" - شامل "راینو ویروس ها" - که باعث سرماخوردگی می‌شوند و همچنین ویروس‌های خطرناک‌تری که ارتباط نزدیکی به فلج اطفال دارند و می‌توانند معلولیت بیاورند قرار داده شدند.

هیچ کدام از این ویروس‌ها قادر به تکثیر در داخل سلولی که یکی از پروتئین‌های آن (به نام متیل ترانسفریز اس ای تی دی ۳) خاموش شده بود نبودند.

دانشمندان سپس با کمک مهندسی ژنتیک موش‌هایی آفریدند که این پروتئین در آنها تولید نمی‌شد. یان کارت دانشیار از دانشگاه استانفورد گفت: "فقدان این ژن موش را کاملا در برابر آلودگی به این ویروس مصون کرد."

این مطالعه که نتایج آن در نشریه "نیچر میکروبیولوژی" چاپ شده نشان داد که موش‌ها علیرغم دستکاری ژنتیکی و فقدان این پروتئین در سراسر طول عمر، کاملا سالم بودند.درمان از راه خواهد رسید؟

هدف محققان این نیست که انسان را از نظر ژنتیکی اصلاح کنند بلکه آنها می‌خواهند دارویی بیابند که می‌تواند موقتا تولید این پروتئین را متوقف کند و باعث مصونیت در برابر ویروس شود.

آقای کارت گفت: "ما یک هدف عالی را شناسایی کرده‌ایم که همه انتروویروس‌ها و راینو ویروس‌ها به آن نیاز و تکیه دارند. از این نظر ویروس واقعا شانسی ندارد."

او می‌گوید گام بعدی تولید ماده‌ای است که روند ژنتیکی خاموش کردن این پروتئین را تقلید می‌کند: "فکر می‌کنم ساخت این ماده می‌تواند نسبتا سریع انجام شود."

هنوز معلوم نیست که این پروتئین دقیقا چه نقشی در تکثیر ویروس بازی می‌کند.

برای بیشتر آدم‌ها سرماخوردگی نه تهدیدی برای سلامتی بلکه فقط مایه دردسر است، اما در مبتلایان به آسم می‌تواند علائم آنها را خیلی بدتر کند و بعضی از انترو ویروس‌ها در صورت سرایت به مغز می‌تواند باعث معلولیت شوند.
ادامه
23
4
8
پوشنگ خان , pashangoposhang
یکشنبه 31 شهریور ، 23:00
شلغم بهتر جواب میده
ادامه
یاس سفید , parvazzzzzzzzz
پنجشنبه 28 شهریور ، 22:37
ممنون ..
ادامه
انجمن پزشکی , medicine
در مرزهای علم , edge_of_science
محققان دانشگاه پوستدام در آلمان نتیجه گرفته‌اند که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که کوتاه قامت هستند، بیشتر است.

دانشمندان با بررسی اطلاعات پزشکی حدودا 27500 نفر افراد بین 35 تا 65 سال در سال‌های بین 1994 تا 1998 به این نتیجه رسیدند که هر ده سانتی متر قد بلندتر احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را در مردان 41 درصد و در زنان 33 درصد کاهش می‌دهد.

افراد کوتاه قامت بیشتر در معرض ابتلا به کبد چرب و بیماری‌های قلبی و متابولیکی مانند کلسترول بالا و فشار خون قرار دارند و همه این عوامل جزو عوامل خطر دیابت هستند. ضمن اینکه طول پا با کاهش خطر ابتلا به دیابت نیز مرتبط است.

محققان معتقدند که قد به تنهایی باعث مقاومت در برابر انسولین نیست بلکه سایر عوامل مرتبط با رشد نیز در بروز دیابت موثر هستند و نمی‌توان با قاطعیت گفت که افراد کوتاه قامت باید بیشتر از سایرین مورد غربالگری دیابت و بیماری‌های متابولیک قرار بگیرند.

پزشکان برای کوتاه قدان لزومی به نگرانی نمی‌بینند و معتقدند که تحرک فیزیکی، سابقه خانوادگی، رژیم غذایی و میزان قند خون مهمترین عوامل در ابتلا به بیماری دیابت هستند.
ادامه
انجمن پزشکی , medicine
در مرزهای علم , edge_of_science
تحقیق تازه در آمریکا نشان می‌دهد که احتمال طول عمر خوشبین‌ها و رسیدن به ۸۵ سالگی یا بیشتر از کسانی که رویکردی بدبینانه به زندگی دارند بیشتر است .

فرضیه این تحقیق این است که خوشبین‌ها آسان‌تر احساساتشان را مهار می‌کنند و به همین دلیل از تبعات و تاثیر استرس در امان هستند.

محققان می‌گویند بدبین‌ها می‌توانند با تصور آینده‌ای که همه چیز در آن پایانی خوش یافته از این استرس بکاهند. این تحقیق روی دو گروه از کسانی انجام شده که در مطالعه‌ای جداگانه به کار رفته بودند: ۷۰ هزار زن و ۱۵۰۰ مرد.

سطح خوشبینی این افراد در کنار وضعیت سلامتی آنها ارزیابی شده، در عین حال از آنها درباره میزان ورزش، شکل تغذیه و مصرف الکل یا دخانیات پرسیده‌اند.

به طور متوسط خوشبین‌ترین مردان و زنان در این گروه ۱۱ تا ۱۵ درصد بیشتر از بدبین‌ترین‌های گروه عمر کرده بودند و احتمال طول عمرشان تا ۸۵ سالگی یا بعد از آن به مراتب بیشتر بوده است.

هنوز ناشناخته‌های زیادی درباره عوامل خطر برای بیماری و مرگ زودرس وجود دارد و مطالعه چندانی هم درباره آنچه محققان تاثیر"عوامل روانشناختی مثبت" بر طول عمر نامیده‌اند انجام نشده است.

پروفسور لوینا لی، روانپزشک در دانشکده پزشکی بوستون، که در این تحقیق همکاری کرده می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد که ممکن است با افزایش سطح خوشبینی افراد، طول عمر و زندگی سالم را افزایش داد.

شواهد حاصل آزمایش‌های تصادفی نشان می‌دهد که تدابیری چون "تصور آینده‌ای با پایان خوش، و یا درمان‌های رفتاری-شناختی منسجم می‌تواند سطح خوشبینی را افزایش دهد."

این پروفسور می‌گوید اینکه افراد خوشبین چطور بیشتر عمر می‌کنند هنوز محل بحث است: "رفتارهای سالم‌تر و سطح پایین افسردگی تنها بخشی از یافته‌های ما را توضیح می‌دهد."

به گفته پروفسور لی "شواهد ابتدایی از مطالعات دیگر نشان می‌دهد که افراد خوشبین‌تر معمولا با هدف و اعتماد به نفس لازم برای رسیدن به آن زندگی می‌کنند، در حل مشکلات موفق‌ترند و بهتر می‌توانند احساسات خود را در شرایط پراسترس مهار و تنظیم کنند."

پروفسور بروس هود رییس بخش روانشناسی رشد در جامعه دانشگاه بریستول کلاسی با عنوان دانش خوشحالی دارد و می‌گوید این مطالعه شواهد موجود حاکی از منافع خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی را تایید می‌کند.

به گفته او "یک مکانیسم ساده می‌تواند این باشد که خوشبین‌ها بهتر با استرس کنار می‌آیند و مثلا درباره اتفاقات منفی و ناگوار زندگی کمتر می‌اندیشند."

پروفسور هود می‌گوید استرس بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد و در نتیجه خوشبین‌ها بهتر می‌توانند با بیماری‌های عفونت کنار بیایند. چند مطالعه دیگر هم نشان داده که استرس با بخشی از کروموزوم که به پیری سلولی و خطر بیماری قلبی، قند و سرطان ارتباط دارد، یعنی تلومرهای کوتاه‌تر مرتبط است.

ادامه
9
2
10
نگین حسینی , negeinhosejni
دوشنبه 22 مهر ، 21:56
لایک
ادامه
تهران ماساژ118 تهران ماساژ118 , tehran_masaj118
دوشنبه 20 آبان ، 15:55
ارایه کننده خدمات ماساژ به سبک آمریکایی
ادامه
انجمن پزشکی , medicine
در مرزهای علم , edge_of_science


در حالی‌که تحقیقات علمی زیادی در فواید رژیم‌های غذایی وگان و گیاه‌خواری منتشر شده‌اند، پژوهشی جدید نشان می‌دهد کسانی که از گوشت‌خواری پرهیز می‌کنند خطر نوعی از سکته مغزی تهدیدشان می‌کند.

تحقیق جدیدی در بریتانیا نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی وگان و گیاه‌خواری می‌توانند خطر سکته را در افراد افزایش دهند.

محققان علوم تغذیه تقریبا متفق‌القول بر این نظر هستند که رژیم‌های غذایی گیاهی خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند، اما یک پژوهش جدید، که بر روی فواید و مضرات پرهیز از گوشت‌خواری و محصولات حیوانی متمرکز بود، نشان می‌دهد این افراد با خطر سکته بیشتری مواجه هستند. برای این پژوهش که در ژورنال بی. ام. جی (BMJ)، در بریتانیا منتشر شده است، افراد بالای ۱۸ سال گوشت‌خوار، ماهی‌خوار و گیاه‌خوار شرکت کرده‌اند.

تامی تانگ، مدیر تیم تحقیقات، به وب‌سایت Healthline می‌گوید: “رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری و وگان در سال‌های اخیر به شدت پرطرفدار شده‌اند. مقداری از این استقبال به دلیل ملاحظات سلامت است و مقداری هم به دلایل زیست محیطی و طرفداری از حقوق حیوانات.”

نتایج تیم تحقیقاتی دکتر تانگ نشان داد ماهی‌خواران و گیاه‌خواران به ترتیب ۱۳ و ۲۲ درصد کمتر از گوشت‌خواران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

این پژوهش اما نتایج غافل‌گیرکننده‌ای به همراه داشت: گیاه‌خواران ۲۰ درصد بیشتر از گوشت خواران در معرض ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

گیاه‌خواران را عمدتا نوع خاصی از سکته مغزی به نام سکته هموراژیک تهدید می‌کند. سکته مغزی گذرا، سکته ایسکمیک یا انسدادی و سکته هموراژیک سه نوع شایع سکته مغزی به شمار می‌روند.


سکته مغزی هموراژیک

سکته هموراژیک (hemorrhagic stroke) زمانی اتفاق می‌افتد که عروق خونی مغز پاره شود و خون به سلول‌های اطراف بریزد. پزشکان معتقد هستند خون برای سلول های مغزی مانند سم عمل می‌کند و می‌تواند به مرگ سلول‌های مغزی منجر شود.

دکتر ایشوارا سانکاررا، عصب شناس از یک موسسه تحقیقاتی در تگزاس، معتقد است سکته هموراژیک بیشتر از سکته انسدادی، که در اثر لخته شدن خون در مغز رخ می‌دهد، آسیب‌رسان است و به مراتب مهلک‌تر هم هست.

مدیر این تیم پژوهشی استدلال می‌کند که افزایش خطر سکته در رژیم‌های غذایی وگان و گیاه‌خوارمی‌تواند با کاهش حجم خون یا کمبود برخی مواد غذایی ضروری در رژیم غذایی روزانه مرتبط باشد.
ادامه