نرم افزار اندروید کلوب
معصومه ابتکار , m.ebtekar

معصومه ابتکار

معصومه ابتکار , m.ebtekar

معصومه ابتکار

36,811نــــفــــــر
عضو شده اند
36,811نفر عضو شده اند
این رسانه به درخواست معصومه ابتکار (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست) ایجاد شده است.
صفحه رسمی خانم معصومه ابتکارصفحه رسمی خانم معصومه ابتکارمشاهده کامل مشخصات
17 فروردین 1393

اعضاء

 • بهمن کرمی , lolehbazkoni
 • مصطفی ق , djmeysam4030
 • الهام رحیمیان , inspiration1992
 • بدون نام , kellerman
 • 36811 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

34 تصویر ...

morebox img
وبلاگ میهن بلاگ
معصومه ابتکار , m.ebtekar

در همه مراحل لطف خدا بود كه فشارها را تحمل كنم و باز لطف خدا بود كه در برابر الطاف مردم مغرور نشوم.
تشکر از مردم كه همراه ما بودند.
تشکر از رهبر انقلاب كه با سخنرانی اسفند سال 93 و ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست پشتوانه‌ای برای حرکت سازمان محیط زیست بودند.

تشكر از روح بلند آیت الله هاشمی رفسنجانی كه حمایت‌هایشان در این دوره مقدمه بسیاری از تحولات بارز در حوزه محیط زیست شد.

تشکر از رییس جمهور روحانی که با وجود گروه‌ها و اشخاص مداخله گر در کار سازمان حفاظت محیط زیست، کاری کردند این سازمان بتواند با موفقیت گام‌های مهمی بردارد.

تشکر ویژه‌ از سید محمد خاتمی که همواره کمک‌های بسیاری برای پیشبرد اهداف و کارهای من داشته.

تشكر از محیط بانان كه تلاش زیادی برای حفاظت كردند، یاد و خاطره ١١٩ محیط بان شهید را گرامی می دارم، به خصوص سه محیط بانانی که در این دوره به شهادت رسیدند.
تشكر از كارشناسان و معاونان سازمان كه سختی های این چهار سال را تحمل كردند تا محیط زیست به نقطه اعتدال برسد.

خدا را شاکرم که امروز در بسیاری از شهرهای کشور هوا سالم‌تر است و شهروندان ایرانی هوای بهتری تنفس می‌کنند.

از سازمان های مردم نهاد و نقدها و همكاری هایی كه داشتند تشكر می كنم. امروز با افتخار شبكه ملی سازمان های مردم نهاد را به طور رسمی داریم.
از رسانه ها كه اخبار و اطلاعات محیط زیستی را منتشر كردند تشكر می كنم.
از هنرمندان و ورزشكارانی كه سفیر محیط زیست شدند و برای محیط زیست تلاش کردند، تشكر می كنم.
از استادان دانشگاه تشكر می كنم. ما امروز دو واحد درسی محیط زیست داریم كه برای همه رشته ها ارائه می شود و كتاب انسان و محیط زیست برای پایه یازدهم امسال رونمایی می شود.

از ۱۰۰ هزار تقاضای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای بیش از ۸۵ درصد آنها مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را گرفتند و این سازمان بر اساس قانون به ۱۰ تا ۱۵ درصد طرح‌ها «نه» گفت.

اگر به ساخت یک رستوران در بستر رودخانه، به تاسیس یک صنعت روی سفره آب شهری و به استحصال معدن داخل اثر طبیعی ملی «نه» می‌گوییم، این تصمیم بر اساس قانون است.

اگر کنترل و مدیریت در اجرای طرح‌های توسعه‌ای صورت نگیرد محیط زیست به «محیط نیست» تبدیل می‌شود.

امروز محیط زیست ایران بهتر از سال ۹۲ است و با اینکه آسیب‌های بسیاری هم من و هم خانواده‌ام از جراحت‌ها و بی‌انصافی‌های برخی افراد دیدیم ولی همه آنها از بین رفته و برای من خاطره و تجربه‌های خوبی از حضورم در سازمان محیط زیست باقی مانده است.
ادامه
99
21
10
5
حسین قیاسی , groz17
سه شنبه 24 مرداد ، 22:52
ادامه
فتاح بحرانی , arefedelgir
دوشنبه 30 مرداد ، 15:45
ممنون
ادامه
معصومه ابتکار , m.ebtekar
هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور، اجرای برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات دولت برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را با هدف توجه و اهتمام هرچه بیشتر دستگاه ها به علل، پیامدها و راهکارهای مبارزه با آن و نیز به منظور افزایش ایمنی در حوزه شریان های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه، تصویب کرد.
موافقت دولت با تداوم اجرای برخی از پروژه های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی
هیات وزیران در ادامه با صدور مجوز برای تداوم اجرای برخی از پروژه های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی فاقد مجوز و دارای پیشرفت فیزیکی با رعایت شرایط خاص موافقت کرد.
پروژه های یاد شده شامل آزادراه کنارگذر دوم جنوبی تهران در استان های قزوین، البرز، مرکزی و تهران، سد شفارود در استان گیلان و سد و نیروگاه آبی خرسان 3 در استان چهارمحال و بختیاری هستند.
تأیید گزارش های زیست محیطی برخی شهرک ها و نواحی صنعتی به محیط زیست استان ها تفویض می شود.
دولت با توجه به ایجاد و توسعه شهرک ها و نواحی صنعتی براساس نیاز استان ها و دغدغه های مسئولان استانی در مورد مشکلات احداث یا عدم احداث شهرک یا ناحیه صنعتی، مقرر کرد بررسی و تأیید گزارش های زیست محیطی شهرک ها و نواحی صنعتی از 100 هکتار تا 200 هکتار به محیط زیست استان ها تفویض گردد.
هیات وزیران این تصمیم را به منظور جلوگیری از تمرکزگرایی، بروکراسی و نیز صرف زمان زیاد برای بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی در مرکز اتخاذ کرد.
ادامه
19
5
10
حسین قیاسی , groz17
دوشنبه 23 مرداد ، 17:38
ان شاالله شروع بشه با موفقیت
ادامه
استخر ذخیره آب کشاورزی , tamehryazd
دوشنبه 21 اسفند ، 13:31
احداث استخرهای ذخیره آب کشاورزی (پلیمری) 09130026470
ادامه
علی ام ا , ali_mah98
سه شنبه 7 خرداد ، 23:39
یه چیز بگین معنی شو بدونین. این که گفتی یعنی چه؟خخخخخ
ادامه
معصومه ابتکار , m.ebtekar
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استمرار توجه به محیط زیست و مساله آب از اولویت های دولت دوازدهم خواهد بود.
معصومه ابتکار سه شنبه شب در شورای اداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه توجه زیادی در این دولت به محیط زیست شده است، اظهار کرد: هنوز تا رسیدن به شاخص های مطلوب زیست محیطی فاصله داریم.
وی گفت: برای رسیدن به نقطه و نتیجه مطلوب در حوزه محیط زیست همه دستگاه ها، نهادها و مردم تکلیف و مسئولیت دارند و باید مسئولیت ها را در چهارچوب قانونی انجام دهند.
ابتکار اظهار کرد: با توجه به وضعیت آب و هوایی، اقلیمی، جمعیتی و مشکلات اقتصادی و اشتغال که در استان ها و کشور وجود دارد، باید برای رسیدن به توسعه پایدار از مزیت ها و ظرفیت های هر استان بخوبی استفاده کرد.
وی به ظرفیت ها و مزیت های طبیعی و بکر چهارمحال وبختیاری اشاره کرد و گفت: اگرچه در این استان با انجام برخی فعالیت ها و طرح های غیرکارشناسی از جمله، برداشت های آب آسیب فراوانی به طبیعت و سفره های زیر زمینی وارد شده است، اما با برنامه ریزی درست می توان توسعه پایدار و نگرش مدیریت زیست بومی جامعه را برای کل استان شروع کرد.
وی با تاکید بر اجرای طرح آمایش سرزمین در سطح کشور افزود: هم اینک 50 درصد طرح آمایش سرزمین در استان چهارمحال و بختیاری انجام شده و باید این طرح نیز در کلان در دستور کار قرار گیرد.
معاون رئیس جمهوری گفت: هم اینک طرح آمایش سرزمین بر اساس نگاه سلیقه ای تصمیم گیری می شود.
ابتکار اظهار کرد: در دولت یازدهم به بحث ارزیابی زیست محیطی توحه خاصی شده است، به گونه ای که در این دولت به اجرای هیچ پروژه‌ ای تاییدیه داده نشد، مگر اینکه ارزیابی زیست محیطی داشته باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در دولت های گذشته بدون توجه به ارزیابی های زیست محیطی 167 پروژه در سطح ملی بدون رعایت الزامات و ارزیابی‌های زیست محیطی آغاز شده که بیشتر این پروژه ها بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما در برخی از این پروژه ‌ها مسیر عوض شد و برخی نیز متوقف شد.
وی با بیان اینکه 200 تالاب ارزشمند در سطح کشور وجود دارد، افزود: در دولت یازدهم ارزش گذاری اقتصادی و تنوع زیستی 14 تالاب مطالعه و انجام شده است.
به گفته وی، در این ارزش گذاری، ارزش این 14 تالاب 12 درصد کل «جی دی پی» کشور است، به گونه ای که هر هکتار تالاب 20 برابر یک زمین کشاورزی ارزش اقتصادی دارد.
وی با بیان اینکه زنگ بیدار باش مسائل زیست محیطی در دریاچه ارومیه به صدا درآمد، افزود: اگر دریاچه خشک می شد 14 میلیون نفر از زندگی ساقط می شدند که این امر نشاندهنده توسعه ناپایدار بخش کشاورزی بدون توجه به منابع آب است.
وی با تاکید اینکه باید ملاحظات زیست محیطی را در برنامه های توسعه ای دخالت دهیم، افزود: در برنامه ششم توسعه ارزیابی راهبردی، تجمعی و راهبردی مورد تاکید قرار گرفته شده است.
ابتکار اظهار کرد: در دولت دوازدهم نیز ارزیابی زیست محیطی در اجرای طرح ها و پروژه ها اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به ظرفیت های استان چهارمحال وبختیاری گفت: اجرای طرح حفاظت و مدیریت مناطق زاگرس در یک تفاهم نامه با استاندار این استان و 5 استان زاگرس نشین دیگر امضا شد که در این تفاهم نامه با مشارکت جوامع محلی و روستاییان و دولت اجرا شد و حفاظت از مناطق و ایجاد مشاغل پایدار و اصلاح الگوی کشاورزی اجرایی شد.
وی با بیان اینکه اصلاح الگوی کشاورزی یکی از راه حل های مهم استان چهارمحال وبختیاری برای توسعه پایدار است که اگر در سطح کشور استمرار داشته باشد علاوه بر اصلاح الگوی کشاورزی، در افزایش بهره وری کشاورزی و کاهش برداشت آب از سفره های زیر زمینی و روانآب ها نیز موثر است.
وی یکی از راه های توسعه استان چهارمحال وبختیاری با توجه به وضعیت گردشگری و طبیعت بکر آن را توسعه بخش گردشگری و سرمایه گذاری بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: برای توسعه بخش گردشگری در چارچوب قانونی و طبق ضوابط، مجوز فعالیت صادر می شود.
وی با اشاره به تصویب و اجرایی شدن طرح قرق اختصاصی با تصویب در شورای عالی محیط زیست با همکاری جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها و مراتع افزود: این طرح با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با همکاری منابع طبیعی در مناطق آزاد برای حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش منطقه اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای شرکت در مانور منطقه ای مقابله با آتش سوزی و دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی آب ایران به شهرکرد سفر کرده است.
ادامه
15
10
2
غمزه اریانا , monna
شنبه 24 تیر ، 11:30
یه سری هم به این دریاچه مثلا احیا شده ارومیه بزن البته اگه جرات داری و روت میشه
ادامه
مهدی روح افزا , roohnavaz
سه شنبه 27 تیر ، 12:28
سرکار خانم دکتر ابتکار ، برای اصلاح الگوی مصرف کشاورزی ، بایستی ساختار فعلی کشاورزی تغییر یافته و اصلاح گردد و با این ساختار فعلی نمی توان الگوی مصرف را اصلاح نمود
ادامه
حامد الوند , parazet110
پنجشنبه 29 تیر ، 00:01
خانم ابتکار قبول دارین کلا بی خاصیت هستین بودن یا نبودن شما اصلا فرقی نداره.بازم موفق باشین
ادامه
معصومه ابتکار , m.ebtekar
ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست پام، معصومه ابتکار در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش‌ها و راه حل‌ها که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد،اظهار کرد:به‌طور قطع بازگشت امنیت و آرامش به عراق با آزادسازی موصل و حذف داعش از عراق میسر می‌شود و فضایی را ایجاد می‌کند تا اقدامات بیشتری در مورد احیای تالاب‌ها و کنترل و مهار کانون‌های گرد و غبار انجام شود و دولت عراق وظایف خود را در این زمینه با جدیت انجام دهد.

وی با بیان اینکه اجلاس بین‌المللی گرد و غبار به منظور تبادل تجربیات و بررسی ساز و کارهای حقوقی، فنی و مالی برگزار می‌شود، اظهارکرد: روز دوشنبه تا روز چهارشنبه (۱۲ تا ۱۴ تیرماه) کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غباربرپا می‌شود. این کنفرانس رخداد مهمی برای کشور ما، منطقه و بسیاری از کشورهای جهان است که تحت تاثیر طوفان‌های گرد و غبار قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه تعداد و شدت طوفان‌های گرد و غبار طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده است، گفت: این توفان‌ها تاثیرات منفی بسیاری از لحاظ اقتصادی و بهداشتی برجای می‌گذارد. کشور ما از این جهت متحمل آسیب‌های بسیار شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ایران از طریق کشورهای مختلف از جمله عراق، سوریه، عربستان و افغانستان تحت تاثیر گرد و غبار است،تصریح کرد: این موضوع از ابتدای دولت یازدهم در دستور کار دولت قرار گرفته است و از اولین سفرها به عراق مذاکرات و پیگیری‌ها در این زمینه آغاز شد و تاکنون مذاکرات متعددی با رئیس جمهور عراق، نخست وزیر و وزیر محیط زیست این کشور در مورد ضرورت انجام تکالیف و وظایف دولت عراق در زمینه مهار کانون‌های گرد و غبار انجام شده است.

ساز و کارهای حقوقی، فنی و مالی در کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار بررسی خواهد شد

وی در ادامه اظهار کرد: از دو ماه پیش تلاش برای دستیابی به چارچوب‌های عملی با دولت عراق تشدید شده است؛ به طوری‌که ماه گذشته ما و معاون وزیرمحیط زیست عراق، یک برنامه اجرایی مشترک به منظورراه‌اندازی مزرعه ۲۰۰ هکتاری برای آموزش، پژوهش و توان‌افزایی در حوزه گرد و غبار امضاء کردیم. طبق این تفاهم‌نامه انتقال تجربه ایران به عراق در مورد گرد و غبار در ابعاد مختلف از جمله مدل‌سازی و پیش‌بینی گرد و غبار، سنجش کیفیت هوا، نحوه مدیریت عرصه سرزمینی، چگونگی کاشت نهال و مالچ پاشی، مدیریت منابع آب، احیای تالاب‌ها در این مجموعه مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه عربستان یکی از کشورهایی است که کانون‌های گرد و غبار آن ایران را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد، اظهار کرد: سدسازی‌های ترکیه، صحرای قراقوم ترکمنستان از مسائل مهم در موضوع گرد و غبار ایران است. افزون بر این سیستان و بلوچستان از کانون‌های گرد و غبار افغانستان تاثیر می‌پذیرد.

ابتکار با تاکید بر اهمیت کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار اظهار کرد: این اجلاس با پشتوانه چندین قطعنامه که به ابتکار و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته در ایران برگزار می‌شود.

وی افزود: مهمترین مسئله در کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار تبادل تجربیات و انتقال راه‌حل‌ها و بررسی چالش‌های مربوط به پدیده گرد و غبار است. برخی از کشورها تجربیات موفقی در این زمینه دارند. ایران نیز تجربیات و دستاوردهای قابل ارائه‌ای در این موضوع دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: ساز و کارهای حقوقی، فنی و مالی در کنفرانس بین‌المللی گرد و غبار بررسی خواهد شد و امیدواریم گام رو به جلویی در مقابله با گرد و غبار در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

روند فزاینده طوفان‌های گرد و غبار در نتیجه گرمایش زمین و تغییر اقلیم تشدید می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه روند فزاینده طوفان‌های گرد و غبار در نتیجه گرمایش زمین و تغییر اقلیم تشدید می‌شود، تصریح کرد: طوفان‌های گرد و غبار همزمان با افزایش دما در برخی از شهرهای ایران و تعدادی از شهرهای دنیا رخ می‌دهد و این موضوع ارتباط و پیوستگی میان گرد و غبار و تغییر اقلیم را نشان می‌دهد. به همین علت در آخرین اجلاس تغییرات اقلیم در مراکش، یک نشست تخصصی درباره گرد و غبار برگزار شد که معاونان سازمان ملل نیز در این نشست بر ضرورت حل و فصل این موضوع تاکید کرد بنابراین مهم آن است که کنوانسیون تغییر اقلیم و توافق‌نامه پاریس، کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی و کنوانسیون رامسر برای حفاظت از تالاب‌ها همگی با موضوع گرد و غبار مرتبط هستند. به همین منظور نمایندگان سازمان‌ها و کنوانسیون‌ها در اجلاس تهران حضور خواهند داشت که همین موضوع ارتباط و پیوستگی مقوله و پدیده‌های مختلف را با گرد و غبار روشن می‌کند.

ابتکار در ادامه با اشاره به نقش ستاد ملی گرد و غبار در برگزاری اجلاس بین‌المللی گرد و غبار گفت: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، امور خارجه، کشور و سازمان هواشناسی از وزارت راه، دستگاه‌های همکار ما در برگزاری اجلاس هستند.

وی افزود: حمید چیت‌چیان - وزیر نیرو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و خداکرم جلالی - رئیس سازمان جنگل‌ها - در این اجلاس حضور خواهند داشت. کنفرانس گرد و غبار دو جلسه وزرا و چهار جلسه تخصصی و فنی همچنین دو بازدید از کاشان و اهواز خواهد داشت. یک نشست تخصصی در روز اول با موضوع هزینه‌های اقتصادی و تاثیرات اجتماعی برگزار خواهد شد همچنین سه نشست فنی و تخصصی در روز سوم (۱۴ تیر) با موضوع سنجش، پیش‌بینی و پایش منابع گرد و غبار، مدیریت و هدایت منابع و نوآوری در روش‌های کنترل و سیاستگذاری همچنین همکاری و پاسخ‌های جهانی با رویکرد متقابل برگزار خواهد شد.

ابتکار افزود: اجلاس بین‌المللی گرد و غبار یک بیانیه و توصیه تخصصی خواهد داشت که شامل نتایج فنی برای مقابله با گرد و غبار و مهار کانون‌ها می‌شود. این بیانیه می‌تواند برای کشورها کاربردی باشد.

بازگشت امنیت به عراق موجب افزایش اقدامات برای احیای تالاب‌ها می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حضور نمایندگان و کارشناسان ۳۰ کشور در اجلاس گرد و غبار گفت: سازمان‌های بین‌المللی متعددی در این اجلاس حضور می‌یابند اما تعداد شرکت کنندگان در نوسان است و امکان تغییر آن‌ها تا روز آخر وجود دارد. ممکن است برخی کشورها احساس کنند موضوع گرد و غبار در اولویت آنها نیست و از شرکت در اجلاس خودداری کنند.

ابتکار در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در مورد میزان تاثیرگذاری اجلاس بین‌المللی گرد و غبار در تعهد و پایبندی کشورهای منطقه به کنترل کانون‌های گرد و غباری که ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد،اظهارکرد: قطعا این اجلاس تاثیرگذاری خوبی در این زمینه خواهد داشت و امیدواریم در پایبندی کشورها در مهار کانون‌های گرد و غبار مفید و موثر باشد. کنفرانس گرد و غبار به منظور انتقال تجربه و شکل گیری ساز و کارها و پیمان‌های منطقه‌ای برگزار می‌شود و امیدواریم باعث جلب توجه کشورهای منطقه به این موضوع شود. در مورد کشور عراق احساس می‌کنیم شرایط نسبت به سال‌های گذشته بهبود پیدا کرده است چون برقراری امنیت پیش‌نیاز چنین اقداماتی است و از آنجا که ثبات و امنیت در عراق بیشتر شده می‌توان انتظار داشت که دولت عراق با جدیت در این زمینه کار کند.

سدسازی‌ها و عدم رعایت حق‌آبه رودخانه‌های اصلی و تالاب‌ها کشور، ایران را تحت تاثیر کانون‌های گرد و غبار عراق قرار داده است

وی در مورد سدسازی‌های دولت ترکیه روی دجله و فرات و حذف حق‌آبه کشورهای پایین‌دست اظهار کرد: ترکیه یا هر کشور دیگری باید ارزیابی زیست‌محیطی سدسازی‌ها را انجام دهد و باید روشن شود که سدسازی‌ها در بالادست رود چه اثراتی در پایین‌دست دارد. لازم است همه کشورها به این موضوع توجه کنند. با کشور ترکیه مذاکراتی در این زمینه داشتیم و انتظار خود را در این زمینه مطرح کردیم. امیدواریم از طریق مذاکره و رایزنی به راهکارهای عملی و موثر برای حل این مشکل دست یابیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی در مورد شکل‌گیری کمپین میان‌رودان و نگارش یک نامه خطاب به دبیرکل سازمان ملل برای مقابله با سدسازی‌های دولت ترکیه تصریح کرد: نهادهای مدنی ایران بسیار فعال هستند. در سال‌های گذشته این نهادها علاوه بر رشد کمی، رشد کیفی مطلوبی نیز داشته‌اند و در شرایط حاضر سازماندهی داخلی برای نهادهای مدنی از جمله ایجاد شبکه ملی محیط زیست صورت گرفته است. به طور کلی ایران دارای نهادهای مدنی پرقدرتی است که مطالبات ملی را منعکس می‌کند. در ماه‌های گذشته فعالان مدنی کمپینی را در ارتباط با سدسازی‌های دولت ترکیه ایجاد کردند.

وی افزود: فعالان محیط زیست کشور از تاثیرات فعالیت‌های عظیم سدسازی ترکیه در منطقه نگران هستند. آنان توقع دارند این مسئله مورد توجه دولت ترکیه قرار بگیرد و حق‌آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها را لحاظ کند تا از اثرات سوء و منفی سدسازی‌ها بر منابع پایین دست جلوگیری شود. این سدسازی‌ها و عدم رعایت حق‌آبه رودخانه‌های اصلی و تالاب‌ها کشور، ایران را تحت تاثیر کانون‌های گرد و غبار عراق قرار داده است. این موضوع از طریق وزارت امور خارجه ایران پیگیری شده است و امیدواریم به ساز و کار مشترک برای رفع نگرانی فعالان محیط زیست دست یابیم. انتظار داریم کانون‌های گرد و غبار عراق و سوریه که روی ایران تاثیر منفی دارند مهار شوند. امیدواریم با مذاکرات و همکاری‌های فنی با دولت ترکیه در این زمینه به نقاط مشترک دست یابیم.

ابتکار در ادامه در مورد سهم منشأهای داخلی و خارجی در بروز پدیده گرد و غبار در ایران اظهار کرد: بر اساس برآورد ستاد ملی گرد و غبار ۷۵ تا ۸۰ درصد وقایع گرد و غبار ایران ،منشأ خارجی دارد. برای مثال در سال ۹۵ از ۲۸ بار گرد و غبار استان خوزستان، منشا چهار مورد داخلی و بقیه خارجی بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی در مورد حضور کشور عربستان در اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار اظهار کرد: همه کشورهای منطقه از جمله عربستان به این کنفرانس دعوت شده‌اند. از کشورهای منطقه وزرا ،کارشناسان و سازمان‌های منطقه‌ای مثل کنوانسیون کویت (راپمی) حضور می‌یابند و فکر می‌کنیم پاسخ منطقه‌ای به دعوت سازمان ملل و دولت ایران برای حضور در اجلاس بین‌المللی گرد و غبار خوب بوده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد احتمال ایجاد ساز و کار حقوقی در نتیجه برگزاری اجلاس مقابله با گرد و غبار گفت: ساز و کار حقوقی احتیاج به بررسی و پیگیری‌های بیشتر دارد اما ممکن است این اجلاس مقدمات ایجاد ابعاد حقوقی را فراهم کند. در شرایط حاضر ساز و کارهای حقوقی مثل کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها و کنوانسیون مقابله با بیابان زایی داریم اما ایجاد ساز و کار قانونی ویژه برای گرد و غبار موضوع جدیدی است که با ابتکار عمل ایران این موضوع شکل بین‌المللی گرفته و ممکن است در آینده ساز و کار حقوقی نیز برای آن فراهم شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد صرف بودجه کلان برای برگزاری اجلاس بین‌المللی گرد و غبار اظهار کرد: عمده هزینه‌های کنفرانس بر عهده سازمان ملل است. از سوی دیگر برگزاری اجلاسی در این حد برای کشوری مثل ایران امتیازاتی به دنبال دارد؛ به ویژه اینکه ایران کشوری مبتلا به پدیده گرد و غبار است بنابراین باید حداکثر استفاده را برای کشور خودمان از این اجلاس ببریم.

ابتکار در پایان در مورد بی توجهی به کانون‌های گرد و غبار داخلی گفت: ایران برای سایر کشورها کانون گرد و غبار نیست، این در حالیست که کشور ما بیشترین تاثیر را از سایر کشورها در موضوع گرد و غبار دارد. در مورد مهار کانون‌های گرد و غبار داخلی نیز باید تاکید کنم که طی چند سال گذشته مهار کانون‌های داخلی از طریق احیای تالاب‌ها و سایر اقدامات پیشرفت‌های خوبی داشته است که همه اینها نشانه توجه جدی دولت یازدهم به این موضوع است.
ادامه
13
5
4
معصومه ضد امپریالیسم آمریکا , maralahoo
شنبه 10 تیر ، 15:49
خانم دکتر لطفا درباره فرهنگ محیط زیستی مردم فکری بکنین جاده ها سرسبز و جنگلهای اذربایجان داره پر از زباله میشه
ادامه
سروناز از كلوبم , 1363arak
دوشنبه 12 تیر ، 15:51
امروز مثل این دو روز گذشته وضع نارنجی حاکم بد در هوای اراک میدونم چقدرتلاش می کنید اما اگر بیشتر بشه ممنون خانم دکتر عزیز
ادامه
ابراهیم دورقی , flower_ebi
چهارشنبه 14 تیر ، 11:06
به فکر خوزستان باشید
ادامه
معصومه ابتکار , m.ebtekar
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب هورالعظیم ایجاد کرده است.
معصومه ابتکار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره تمهیدات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم گفت: در حال حاضر شرایط تالاب هورالعظیم نسبت به سال ۹۲ بسیار بهتر است، در آن سال تالاب به‌طور کامل خشک شده بود، در حقیقت وزارت نفت با ساخت‌وساز و احداث سد جلوی ورود آب به تالاب را به طور کامل گرفته بود.

ابتکار با اشاره به اقدامات سازمان محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم که بزرگترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه محسوب می‌شود، گفت: در سال ۹۳ توانستیم با رایزنی و هماهنگی با وزارت نفت موانع ورود آب به تالاب را برداریم. در مورد حقابه هورالعظیم نیز با وزارت نیرو به توافق رسیدم و چهار و نیم میلیارد مترمکعب آب وارد هورالعظیم شد. در حال حاضر این تالاب به خاطر استفاده از منابع آب کرخه در شرایط بهتری نسبت به چهارسال پیش قرار دارد.

او افزود: حتی بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم که در عراق قرار دارد به همین واسطه آبگیری شد. با این حال سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب فراهم کرده است، هر چند خشک شدن تالاب‌ها و کاهش آب رودخانه‌های عراق نیز در وضعیت تالاب هورالعظیم و اروندرود تاثیر بسزایی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی با ترکیه برای نجات تالاب هورالعظیم را وظیفه اصلی وزارت امور خارجه دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه پیگیری‌های لازم را انجام داده است، اما در هر صورت رایزنی با ترکیه بر سر حقابه باید توسط وزارت امور خارجه انجام شود.

ابتکار در پاسخ به این سوال که آیا در دولت آینده در سمت خود باقی خواهد ماند، گفت: من از آینده خود در سازمان هیچ اطلاعی ندارم و فقط خود رئیس جمهور در جریان است.

گفتنی است؛ ترکیه تاکنون صد در صد از آب فرات و ۶۰ درصد از آب دجله را با ساخت سد تصاحب کرده و با مختل کردن نظام آب‌شناختی رودخانه‌های دجله و فرات موجب متروکه شدن چندین میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کشورهای سوریه و عراق شده‌است. در حقیقت ترکیه مقصر بحرانی است که در پایاب رودخانه دجله و فرات یعنی هورالعظیم ایجاد شده و به پدیده ریزگردها دامن زده است.
ادامه
23
3
6
فتاح بحرانی , arefedelgir
شنبه 27 خرداد ، 16:59
نگاه کن ببین که شعر من به اسمان رسید شما در زمین ان را ندیدی فتاح شاعر تو
ادامه
معصومه ضد امپریالیسم آمریکا , maralahoo
پنجشنبه 8 تیر ، 17:57
خانم ابتکار لطفا ب افزایش فرهنگ حفاظت از طبیعت بین مردم فکری کنین تا کی باید تو جاده های سرسبز و جنگلی مناطق مون اشغال ببینیم
اگه نمیتونین کنترل کنین ورودی بذارین از مردم عواید بگیرین هم چن جوان روستایی مشغول شن و هم تو حفاظت و امر و نهی ب نفع محیط زیست تو جنگلها مشغول شن یا اشغالهارو جمع کنن
ادامه
آزاده معاون رسانه های فعال , golesorkh123
جمعه 5 مهر ، 20:54
احمق بیشعور
ادامه