نرم افزار اندروید کلوب
کرج , karaj

کرج

کرج , karaj

کرج

128نــــفــــــر
عضو شده اند
128نفر عضو شده اند
این رسانه به درخواست کرج ایجاد شده است.
کلوب رسمی شهر کرجکلوب رسمی شهر کرجمشاهده کامل مشخصات
3 خرداد 1397
لیست اعضا تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.

کلوبهای مشابه

 • سپیدار , sepidar_group
 • جوانان رودسر , roodsaryoyngs
 • برو بچ مرداویج , esfahan_mardavij
رسانه فروردین - مجله علم و فن - سرویس وبلاگ

Buy Website Traffic
کرج , karaj
رییس ستاد فرماندهی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری فردیس اعلام کرد آتش سوزی بر اثر انفجار گاز شهری در یک واحد تجاری در فردیس یک مصدوم بر جای گذاشت.

حسین عاشوری روز شنبه افزود: شب گذشته در تماس با سامانه ۱۲۵ خبر از انفجار و آتش سوزی در یک واحد تجاری (سفره خانه سنتی) سه راه حافظیه فردیس داده شد که نیروهای عملیاتی بلافاصله در محل حاضر شدند.

وی اظهار داشت: ستاد فرماندهی این سازمان، آتش نشانان را با امکانات و تجهیزات تخصصی مورد نیاز از ۲ ایستگاه به محل حادثه اعزام کرد.

علت این حادثه توسط کارشناسان آتش نشانی در دست بررسی است.
ادامه
99
  کرج , karaj

  آنطور که خانواده ها و دانش آموزان البرزی می گویند : عرضه مواد غذایی ناسالم یا زیان آور در بوفه های مدارس استان موضوعی است که از سال ها پیش تاکنون به دغدغه فکری برای اولیاء و کارشناسان امور تغذیه تبدیل شده است.

  تامین مواد غذایی سالم برای دانش آموزان از مهمترین مقوله هایی که کارشناسان تغذیه بارها بر رعایت آن در کانون خانواده و مدرسه تاکید کرده و آن را در سلامت جسمی و فکری آینده سازان تاثیر گذار می دانند.

  امروزه پایگاه های عرضه تغذیه یا به قول عامیانه بوفه ها به عنوان مراکز عرضه مواد غذایی زیر چتر نظارتی مدیران مدارس و فضاهای آموزشی فعالیت می کنند و اگر در این بخش کم دقتی و بی توجهی دیده شود در واقع مسئولیت و قصورها را باید پای مسئولان آموزشی نوشت .

  از دیگر سو بیشتر خانوادهها به اصرار فرزندان خود ناچار هستند دانش آموزان را با پرداخت مبالغ جیبی آنان را روانه کلاس های درس کرده تا به قول معروف در زمینه خوراک و دیگر نیازها از همکلاسی ها عقب نمانند .

  اگر چه کارشناسان امور تغذیه تاکید دارند که خانواده ها به جای وجه نقد مواد غذایی در کیف های فرزندان خود جاسازی کنند اما بیشتر دانش آموزان زیر بار این توصیه ها نرفته و برای تامین مواد غذایی از پایگاه های تغذیه مدارس ، مبالغ نقدی را بر مواد غذایی خانگی ترجیح می دهند.

  با این اوصاف خانواده ها هم به تصور اینکه مدیران مدارس نظارت بهداشتی و همسونگر بر عرضه مواد غذایی بوفه دارند، روزانه مبالغی به دانش آموزان پرداخت می کنند تا همانند همکلاسی ها از خوراکی مدرسه خرید نمایند.

  بررسی ها نشان می دهد که بیشتر پایگاه های تغذیه مدارس البرز به فروش مواد غذایی ناسالم یا به عبارتی زیان آور برای سلامتی می پردازند و این امر به دغدغه فکری خانواده ها و کارشناسان تبدیل شده است.

  طبق گزارش کلی اکنون ۱۰۶ هزار پایگاه تغذیه سالم یا همان بوفه در مدارس اعم مدارس دولتی و غیردولتی کشور فعال هستند که از این تعداد بیش از ۲ هزار بوفه در مدارس البرز وجود دارد.
  طبق شیوه نامه بوفه‌ها، مدارس باید از آموزش و پرورش شهرستان خود برای فعالیت بوفه درخواست مجوز کنند در حالی که در البرز هر ساله فقط یک / سوم مراکز عرضه تغذیه مدارس دارای مجوز هستند و فعالیت مابقی بوفه ها غیر قانونی است .
  عرضه مواد غذایی سالم در بوفه مدارس یکی از موضوعاتی است که به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت دانش آموزان باید مورد توجه قرار گیرد به گونه ای که در تعطیلات تابستان برای ساماندهی وضعیت نابسامان آن در ردیف یکی از برنامه های مهم پروژه مهر ویژه بازگشایی مدارس قرار می گیرد.
  متاسفانه هرساله پس از گذشت چند هفته ازآغاز سال تحصیلی موج نارضایی والدین از بهداشتی نبودن فضای فیزیکی و عرضه مواد غذایی ناسالم در بوفه های مدارس البرز دیده می شود.
  این درحالی است که ماده سه آیین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران در سال ۸۴ بر تامین، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی دانش آموزان تاکید دارد و این ماده قانونی با هدف تامین بخشی از انرژی و مواد مغذی مورد نیاز دانش آموزان، ارائه موادغذایی سالم و با کیفیت و جلوگیری از عرضه موادغذایی ناسالم تهیه و تنظیم شده است.

  در این سال ها خبری از این وضعیت ایده آل دربوفه های تغذیه مدارس البرز نیست بلکه عرضه تنقلات غیر مجاز در اشکال و بسته بندی های رنگارنگ سبب شده که دانش آموزان تمایلی به خوردن لقمه های خانگی نداشته باشند.
  امروزه به دلیل بی میلی دانش آموزان به لقمه های سالم خانگی کمتر دانش آموزی را می توان پیدا کرد که با مواد غذایی سالم و مفید از قبیل نان، پنیر و گردو روانه مدرسه شود.
  بر خلاف نظارت هایی که گفته می شود اما عرضه مواد غذایی ناسالم و غیر بهداشتی در مدارس ادامه دارد که رفع این معضل یکی از مطالبات والدین از آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی البرز را تشکیل می دهد.
  سازمان دانش آموزی البرز مکلف به تهیه اقلام مصرفی این بوفه ها از شرکت های طرف قرارداد می باشد اما در برخی از مدارس شاهد حضور توزیع کنندگان مواد غذایی گرم و یا ساندویجی خانگی به صورت سیار با قیمت بالا هستیم در حالی که هیچگونه نظارتی از نظر بهداشتی بودن روی این موضوع مهم که با سلامت دانش آموزان ارتباط دارد صورت نمی گیرد .
  در البرز نگاه اقتصادی به بوفه های مدارس حاکم است و کمتر به موضوع عرضه مواد غذایی سالم و بهداشتی از سوی مدیران مدارس توجه می شود در حالی که در راستای تهیه اقلام مصرفی دانش آموزان و یا تغذیه نامناسب نظارت مدیران مدارس امری ضروری است.

  ضرورت نگاه کارشناسانه به بوفه ها
  روانشناس البرزی گفت : مدرسه خانه دوم دانش آموزان است به همین دلیل اولیای مدارس باید به تغذیه دانش آموزان اهمیت زیادی بدهند تا سلامت دانش آموزان به مخاطره نیفتد.
  معصومه قدیری خاطرنشان کرد: همسویی و همفکری خانه و مدرسه موجب می شود تا دانش آموزان مسیردرست را در بخش تعلیم و تربیت و حتی سلامت فردی را انتخاب کنند.
  وی بیان داشت: داشتن تغذیه مناسب برای دانش آموزان که دوره رشد را سپری می کنند امری حیاتی است که هرگونه غفلت و یا بی توجهی به این موضوع مهم می تواند برای دانش آموز خطرناک باشد.
  وی با اشاره به اینکه سوخت اصلی مغز گلوکز می باشد که در صورت کم بودن یادگیری را تحت تاثیر قرار می دهد، یادآورشد:
  کودکان در وعده صبحانه از خوردن مواد غذایی شیرین پرهیز کنند و از مواد دارای پروتئین، پنیر، تخم مرغ، خوراک های عدسس و لوبیا، نان سبوس دار،سنگک و بربری استفاده کنند.
  قدیری استفاده از نیمرو، مغزها، گردو و بادام ، مربا وعسل نیز برای کودکان مفید است.
  وی در ادامه به نقش مهم میان وعده های دانش اموزان در مدارس پرداخت و اضافه کرد: استفاده از مواد غذایی سرخ کردنی به ویژه با ترانس بالا سرطان زا هستند.

  صبحانه در خانه
  پزشک البرزی گفت: تهیه خوراکی‌های مفید برای زنگ تفریح دانش‌آموزان با توجه به اینکه تغذیه به ویژه صبحانه در یادگیری دانش آموزان نقش مهمی دارد ضروری به نظر می رسد.
  دکترامین اله روزبان افزود: مطالعات دهه اخیر نشان داده که تغذیه صحیح، در قدرت یادگیری دانش آموزان موثر است و نخوردن صبحانه می‌تواند اثرات منفی بر یادگیری آن‌ها داشته باشد.
  وی بیان داشت: در شرایط ناشتایی درمدت زمان طبیعی و کوتاه، مکانیسم هموستاتیک، گلوکز خون را در سطحی نگه می‌دارد که به عملکرد طبیعی مغز لطمه وارد نشود و اگر مدت زمان ناشتایی طولانی‌تر باشد، نگهداری قندخون در سطحی که مغز قادر به فعالیت طبیعی خود باشد، دشوارتر شده و یادگیری و تمرکز حواس مختل می‌شود.
  این پزشک خاطرنشان کرد: برای اینکه دانش آموزان اشتهای کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند، باید شام را در ساعات ابتدایی شب صرف کنند و تا حد امکان شب‌ها در ساعت معین بخوابند تا صبح‌ها بتوانند زودتر بیدار شوند و وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.
  روزبان با اشاره به اینکه اگر والدین صبحانه را به عنوان یک وعده غذایی مهم تلقی کنند و هر روز دور سفره صبحانه بنشینند، خود مشوق دانش آموزان برای صرف صبحانه خواهند بود، یادآورشد: والدین باید سحرخیزی، ورزش و نرمش صبحگاهی و خوردن صبحانه در محیط گرم خانواده را به کودکان خود بیاموزند.
  این پزشک البرزی ادامه داد: تنوع در مواد غذایی دانش آموزان را به خوردن صبحانه تشویق می‌کند.
  وی عنوان کرد: غذاهایی مثل فرنی، شیربرنج، حلیم و عدسی اغلب مورد علاقه دانش‌آموزان هستند و از ارزش غذایی بالایی برخوردارند که این غذاها را می‌توان در وعده صبحانه به دانش آنان داد.
  روزبان خاطرنشان کرد: غذاهایی از قبیل نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ و گوجه فرنگی، نان و کره و مربا، نان و کره و عسل، نان و کره و خرما، همراه با یک لیوان شیر، یک صبحانه سالم و مغذی برای دانش‌آموزان به شمار می‌روند.
  وی گفت: انرژی و مواد مغذی مورد نیاز دانش آموزان در این سنین بستگی به اندازه بدن، سرعت رشد و میزان فعالیت آن‌ها دارد چراکه سوء تغذیه دراین دوران موجب کاهش سرعت رشد جسمی، کوتاه قدی و کاهش قدرت یادگیری می‌شود.
  این پزشک با بیان اینکه استرس ناشی از رفتار اولیاء و مربیان یا استرس‌های مربوط به امتحانات می‌تواند روی اشتهای دانش آموزان اثر بگذارد، افزود: اگر این تأثیر موقت باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی ادامه بی‌اشتهایی دانش‌آموزان می‌تواند مشکل آفرین باشد. در این صورت باید با شناسایی و رفع مشکل به دانش‌آموزان کمک شود.

  ادامه
   کرج , karaj

   فرمانده انتظامی البرز گفت: ۲۹۵ کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیس مبارزه با مواد مخدر استان های البرز و اصفهان کشف شد.

   سردار عباسعلی محمدیان روز سه شنبه افزود: در پی تبادل اطلاعاتی پلیس مبارزه با مواد مخدر استان های البرز و اصفهان مشخص شد فردی به تازگی مقادیر زیادی مواد مخدر را از قاچاقچیان شرق کشور خریداری و با یک دستگاه خودروی تریلر در قالب بار تجاری سنگ گرانیت در حال انتقال به استان های مرکزی ایران است.

   بلافاصله تیمی مشترک از پلیس مبارزه با مواد مخدر استان های البرز و اصفهان به محورهای مورد نظر اعزام و در یک عملیات ضربتی خودروی مورد نظر توقیف و ۲ نفر دستگیر شدند.

   وی خاطرنشان کرد که در بازرسی از خودروی موردنظر حدود ۲۹۵ کیلوگرم تریاک که در پوشش آب معدنی در باک خودرو جاسازی شده بود کشف شد.

   ازابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۱هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان البرز کشف شده است.
   ادامه
   کرج , karaj

   مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز اعلام کرد که برای تقویت و نجات سفره‌های زیر زمینی ، طرح تعادل‌بخشی و تغذیه مصنوعی با سرعت بیشتری در دستور کار این استان قرار گرفته است.

   داود نجفیان روز سه‌شنبه اظهار داشت: طبق بررسیها طی ۲۰ سال گذشته تاکنون ، سالانه ۸۰ سانتی متر افت آب زیر زمینی در استان البرز داشته ایم .

   وی ادامه داد: بر همین اساس طرح تعادل بخشی سفره های آب زیر زمینی استان البرز از سال ۱۳۸۵ اجرایی شده اما اکنون با توجه به اهمیت آن ، اجرای این طرح سرعت بیشتری به خود گرفته است.

   مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز افزود: اکنون طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی در تمام دشت های استان البرز با اختصاص اعتبار از ردیف بودجه ملی در حال اجرا است.

   وی بیان داشت: شرکت آب منطقه‌ای استان البرز پروژه های متعددی در زمینه تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی سفره های زیر زمینی در دست اقدام قرار داده که در این بخش ۱۵ زیر پروژه تعریف شده است.

   نجفیان ادامه داد : پدیده افت سفره های زیر زمینی در دشت‌های استان رخ داده و از پنج دشت البرز چهار دشت آن به خاطر افت شدید سفره های زیر زمینی ممنوعه و بحرانی اعلام شده است .

   اکنون طرح تعادل بخشی و احیاء سفره ها در این دشت ها اجرایی شده است.

   انسداد چاه های غیر مجاز و نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز آب از جمله اقدامات شرکت آب منطقه ای البرز در اجرای طرح تعادل بخشی است .

   فعال شدن گشت‌های بازرسی در سراسر استان البرز برای شناسایی و مسدود کردن چاههای غیرمجاز از برنامه های شرکت آب منطقه ای البرز بوده که در این زمینه ۲۰ تیم بازرسی فعال شده است.

   مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز اظهارداشت: تاکنون پنج هزار و ۸۰۰ حلقه چاه مجاز در استان البرز به کنتورهای هوشمند تجهیز شده‌ است.

   وی تاکید کرد که کنتورهای هوشمند به صورت آنلاین به سامانه وصل شده و وضعیت آب چاه ها را منعکس می کنند.
   ادامه
   کرج , karaj

   سرپرست فرمانداری البرز گفت: احداث و بهره‌برداری پارک‌های بانوان در مناطق مختلف این شهرستان مورد توجه مسئولان ذیربط است.

   محمد نصیری روز دوشنبه افزود: هم اکنون پارک بانوان شهر محمدیه در حال بهره برداری بوده و کلنگ نخستین پارک بانوان مهرگان نیز در آینده نزدیک توسط مسئولان کشوری به زمین زده می‌شود.

   به گفته وی، پارک بانوان شهر شریفیه نیز با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی توسط شهرداری این شهر در حال احداث است.

   سرپرست فرمانداری البرز با اشاره به اینکه بانوان نیز برای ورزش و تفریحات سازنده نیازمند فضاهایی آزاد و اختصاصی هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به محدود بودن فضاهای سرپوشیده ورزشی، بهترین مکان برای انجام برنامه‌های متنوع ورزشی، پارکها میتواند باشد.

   نصیری اضافه کرد: به همین منظور، عملیات شناسایی، ساخت و بهرهبرداری از چنین فضاهایی خاص برای بانوان در دستور کار جدی شهرداریها قرار داده شده که خوشبختانه با استقبال خوبی نیز از سوی این قشر در سطح مناطق مختلف شهرستان مواجه شدهایم.

   وی به احداث پارک بانوان در مرکز این شهرستان اشاره و یادآور شد: مراحل شناسایی و تخصیص اعتبارات لازم برای پارک بانوان شهر الوند صورت گرفته و به زودی نیز شاهد عملیات کلنگزنی آن نیز خواهیم بود.

   شهرستان البرز با مرکزیت شهر الوند در ۱۳ کیلومتری شرق قزوین واقع شده است.
   ادامه