نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
خلاقیت , ideas

خلاقیت

خلاقیت , ideas

خلاقیت

2نــــفــــــر
عضو شده اند
2نفر عضو شده اند
بیشتر
ایده های خلاقانه برای ساخت و تولیدایده های خلاقانه برای ساخت و تولیدمشاهده کامل مشخصات
17 اسفند 1396
آموزش و تحصیل

اعضاء

  • مرتضی علیزاده , temptest

کلوبهای مشابه

  • دانشجویان  لرستانی , dansehjoyelor
  • دانشكده معماری دانشگاه آزاد  شیراز , azadarchiteuniversityofshiraz
  • پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران , searchpolimer
رسانه فروردین - مجله علم و فن - سرویس وبلاگ

Buy Website Traffic
خلاقیت , ideas
در مرزهای علم , edge_of_science
پیشنهادی برای نجات محیط زیست از پسماندهای پلاستیکی مطرح شده که هم راستا با تمهیدات اتحادیه اروپاست.
طبق پیشنهادی که شده ضایعات پلاستیکی مشکلی است که باید با آن برخورد اساسی کرد. به همین منظور راه‌هایی برای مقابله با آن مطرح شده که یکی استفاده کمتر از پلاستیک‌های یکبار مصرف در سوپرمارکت‌هاست.
در این پیشنهاد درخواست ممنوعیت استفاده از پلاستیک ارائه شده اما فعلا ضرب الجلی برای عملی شدن آن تعیین نشده است. این پیشنهاد برای اجرایی شدن نیازمند تصویب 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپاست.
در این پیشنهاد تولید کنندگان هم باید بخشی از هزینه‌های مربوط به مدیریت پسماند را تقبل کنند. همچنین تشویق‌هایی برای تولید وسایلی با آلودگی کمتر ارائه خواهد شد. ضمن اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا موظف به جمع آوری 90 درصد بطری‌های پلاستیکی یک بار مصرف مخصوص نوشیدن مایعات تا سال 2025 هستند.
در حال حاضر اتحادیه اروپا نیمی از پلاستیک‌های جمع و تفکیک شده را صادر کرده که 85 درصد آنها به چین می‌روند.
یکی از موثرترین روش‌ها امتناع از دریافت کیسه پلاستیکی هنگام خرید است و برای این منظور می‌توان کیسه‌های پارچه‌ای یا زنبیل‌هایی که در قدیم از آن استفاده می‌شد، به همراه داشت یا عدم استفاده از نی، قاشق و چنگال و لیوان پلاستیکی است.
ادامه
99
خلاقیت , ideas
در مرزهای علم , edge_of_science
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فضانوردانی که به ماه سفر می‌کنند، خاک این سیاره می‌تواند 90 درصد سلول‌های ریه آنها را از بین ببرد.
با داغ شدن بحث بازگشت فضانوردان به ماه و ساخت یک مقر دائمی در آنجا، محققان دانشگاه استونی بروک آمریکا گفته‌اند که قرار گرفتن در معرض گرد و خاک ماه برای مدت طولانی منجر به خطراتی خواهد شد. در آزمایش‌هایی که انجام شده مشخص شده است که این ذرات 90 درصد سلول‌های ریه انسان و اعصاب موش‌ها را از بین می‌برند. علاوه بر این، احتمال مبتلا شدن به سرطان هم افزایش می‌یابد.
در سال 1969 میلادی که اولین فضانوردان آمریکایی به ماه سفر کردند یکی از مواردی که بسیار جلب توجه کرد، ویژگی‌های خاص گرد و خاک کره ماه بود. خاک ماه برخلاف کره زمین محصول میلیون‌ها برخورد شهاب سنگ‌های کوچک به سطح این سیاره، تغییرات زیاد و ناگهانی دما و نیز بارش اشعه‌های کهکشانی است.
اشعه، خاک و فعالیت‌های بیولوژیکی بر خاک این سیاره تاثیری ندارد و بدین ترتیب ذرات گرد و غبار روی ماه بسیار ریز، حاوی شارژ الکتریکی استاتیک بالا و نیز از نظر شیمیایی فعال است. بدین ترتیب خاک ماه پودری به رنگ خاکستری است که به لباس فضانوردان می‌چسبد و علائم تب یونجه را در بدن آنها به وجود می‌آورد.
محققان بر این باورند که تاثیر گرد و خاک ماه بر انسان‌ها شبیه بیماری Silicosis است که در کارگران و در کل افرادی دیده می‌شود که گرد و خاک سمی تندبادها یا فوران آتشفشانی را استشمام می‌کنند.
ادامه
خلاقیت , ideas
در مرزهای علم , edge_of_science
طبق مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی Psychology and Aging منتشر شده است، دوز کوچکی از گلوکز می‌تواند حاقظه در افراد مسن‌تر را بهبود بخشد و باعث می‌شود بتوانند سخت‌تر کار کنند و در هنگام انجام وظایف دشوار، خلق و خوی خوشی داشته باشند.

نویسنده‌ی اول این مقاله، «کنستانتینوس مانتانتیز»، دانشجوی دکترای روانشناسی دانشگاه وارویک انگلستان، گفت: «مطالعات در طول سال‌ها نشان داده که مشارکت فعالانه در امورِ شناختیِ دشوار، پیش‌نیازی برای حفظ سلامت شناختی در سنین بالاتر است. بنابراین پیامدهای کشف مکانیزم‌هایی که سطح تعاملات بزرگسالان را تعیین می‌کند، نمی‌تواند کم‌اهمیت باشد.»

مانتانتیز و همکارانش بررسی کردند که آیا گلوکز می‌تواند به افراد مسن کمک کند که در شرایط دشوارتر، بیشتر تلاش کنند و اگر چنین است، آیا این افزایش با تغییرات مثبت همراه است یا خیر؟

۵۳ شرکت‌کننده‌ی جوان بین سنین ۱۸ تا ۲۷ سال و ۵۸ شرکت‌کننده‌ی مسن بین سنین ۶۲ تا ۸۲ سال، گلوکز یا نوشیدنی دارونما مصرف کردند و وظیفه‌ای مربوط به حافظه که سه سطح دشواری داشت را انجام دادند. این دانشمندان میزان تعامل شرکت‌کنندگان با وظیفه، امتیاز حافظه‌ی آن‌ها، خلق و خو و درک آن‌ها از تلاش‌شان را سنجیدند.

آن‌ها دریافتند که افزایش انرژی از طریق نوشیدنی‌های گلوکزدار، در مقایسه با نوشیدنی دارای شیرین‌کننده‌های مصنوعی، می‌تواند در سخت‌تر تلاش کردن هم به افراد جوان و هم به افراد مسن کمک کند. با این حال خلق و خو و عملکرد حافظه در افراد جوان بهبود نیافت. با این وجود افراد مسنی که نوشیدنی گلوکزدار مصرف کردند، در مقایسه با افراد مسنی که شیرین‌کننده‌ی مصنوعی مصرف کردند، حافظه‌ی بسیار بهتر و خلق و خوی بسیار مثبت‌تری داشتند.

علاوه بر این، اگر چه معیارهای عینی مشارکت در کار نشان داد که افراد مسن‌تر در گروه گلوکز، نسبت به افرادی که شیرین‌کننده‌ی مصنوعی مصرف کردند در هنگام انجام وظیفه تلاش بیشتری کردند، اما گزارشات خود افراد نشان داد که خودشان اصلاً احساس نمی‌کردند که سخت‌تر تلاش کرده‌اند.

محققان گفتند: «دسترسی کوتاه‌مدت انرژی در قالب افزایش سطح قند خون، می‌تواند عامل مهمی در انگیزه‌ی افراد مسن برای انجام وظیفه‌ با بالاترین قابلیتِ آن‌ها باشد. انگیزه‌ی افزایش‌یافته به نوبه‌ی خود می‌تواند این واقعیت را توضیح دهد که افزایش سطح قند خون نیز باعث افزایش حس اعتماد به نفس، کاهش احساسات خود از تلاش کردن و بهبود خلق و خو و روحیه در افراد مسن شود. با این وجود برای جداسازی این عوامل به منظور درک کامل نحوه‌ی تاثیر گذاشتنِ در دسترس بودنِ انرژی بر تعاملات شناختی و به منظور ایجاد دستورالعمل‌های رژیمیِ واضح برای سالمندان، به تحقیقات بیشتری نیاز است.»

نویسنده‌ی ارشد، دکتر «فردریک شلاکچن» از گروه روانشناسی دانشگاه وارویک، گفت: «این نتایج ما را به درک این موضوع که چه چیزی سبب می‌شود افراد مسن‌تر بیشتر تلاش کنند و نیز یافتن راه‌های افزایش اشتیاق برای سخت‌تر تلاش کردن، حتی اگر انجام آن کار غیرممکن به نظر برسد، یک گام نزدیک‌تر می‌کند.»
ادامه
خلاقیت , ideas
در مرزهای علم , edge_of_science


در فرهنگ پرتحرک و بیش از حد متعهد ما، تقویم ابزاری ضروری است، و خیلی وقت است که دیگر تنها برای ملاقات‌ها و مسائل کاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بسیاری از افراد پرمشغله، ناچار می‌شوند همه کارهای زمان استراحت محدودشان را برنامه‌ریزی کنند؛ از دیدار دوستان تا داشتن رابطه با همسر.
اما آیا برنامه‌ریزی اوقات فراغت ایده خوبی است؟
محققان کالج بازرگانی Fisher دانشگاه ایالتی اوهایو و دانشکده بازرگانی Rutgers، مطالعه‌ی موجود در رابطه با توانایی‌های مدیریت زمان و چگونگی تاثیر آن‌ بر جذب، نتیجه و لذت بردن از فعالیت‌های مختلف را ارزیابی کردند. بسیاری از ارزیابی‌های آن‌ها که در مجله Current Opinion in Psychology منتشر شده‌است، هم‌راستا با هوش متعارف تولیدکنندگی است. آن‌ها تعیین کردند که برای مثال برنامه‌ریزی یک کار، احتمال انجام شدن آن را افزایش می‌دهد، و اینکه انجام چندکار به انسان‌ها کمک می‌کند تا نتایج بیشتری اما با کیفیت کمتر به دست آورند.
محققان دریافتند که در مورد “لذت بردن از اوقات فراغت” استراتژی‌های قدیمی مدیریت زمان، نتیجه معکوس می‌دهند. از نظر علمی ثابت شده که همانند کارها و مسئولیت‌های شغلی، برنامه‌ریزی فعالیت‌های تفریحی، احتمال انجام شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد. اما بر اساس آنالیز محققان، این کار هزینه‌ای به دنبال دارد. راه‌های برنامه‌ریزی اوقات فراغت بدون از دست دادن زمان تفریح:

برنامه‌هایتان را مبهم نگه دارید
مطالعات نشان داده‌اند که هر میزانی از برنامه‌ریزی ممکن است با تخریب “طبیعت جریان آزاد” فعالیت‌های تفریحی، میزان لذت بردن شما را کاهش دهد.
اما اگر تنها راه به انجام رسیدن یه قرار دوستانه یا خریدکردن، نوشتن آن در برنامه‌تان است، تا جایی که می‌توانید راجع به آن سست رفتار کنید. محققان توصیه می‌کنند به جای استفاده از ساعت‌های خاص، یک زمان کلی را در نظر بگیرید؛ برای مثال “بعد از کار” بهتر “راس ساعت 6” است.
به خودتان زمان بدهید
وقتی زمانی خالی میابید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید فعالیت تفریحی در آن زمان بگنجانید. اما مطالعات نشان می‌دهد که تاکید زیاد برای یک فعالیت تفریحی، حتی اگر آن شروعی برای چیز لذت‌بخش دیگری است، به صورت نااگاهانه توانایی شما برای لذت بردن از آن در زمان اتفاق افتادنش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
محققان بیان می‌کنند این اتفاق ممکن است با اشتیاق شما برای کوچک شمردن میزان کاری که می‌توانیم در محدوده‌ای از زمان بگنجانیم، در ارتباط باشد. از این رو است که شما ممکن است خودتان را 30 دقیقه قبل از یک ملاقات، در حال ناله کردن – و نه شروع کاری جدید – بیابید. وقتی صحبت از اوقات فراغت است، بهترین استراتژی اجازه دادن به جریان خودبه‌خودی وقایع است.

در زمان حال زندگی کنید
به شیوه‌ای مشابه، ارزیابی‌ها نشان داده که، مستقل از محدودیت زمانی، اگاهی کامل از فعالیت‌های آینده نیز ممکن است اشتیاق شما را کاهش دهد. شاید به این دلیل که این کار شرکت‌کنندگان را از زمان حال خارج می‌کند و به جای تمرکز بر روی یک فعالیت، در یک زمان، توجه آن‌ها را به مسائل دیگری مشغول می‌کند.
ادامه
خلاقیت , ideas
در مرزهای علم , edge_of_science
افراد مختلف می‌توانند شیوه‌های مختلفی از تغییر در سبک زندگی را برای کنترل اضطراب‌شان به کار گیرند. مصرف رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات کامل، پروتئین نیز می‌تواند مؤثر باشد.
اضطراب یک نوع مشکل جهانی به حساب می‌آید که میلیون‌ها نفر از مردم جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم متفاوتی دارد و برخی از افراد تنها در یک لحظه و گاهی پس از آن دوباره آن‌ها تجربه می‌نمایند. با این حال، در فردی که علائم آن تا ۶ ماه یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد، احتمالاً مبتلا به اختلال عمومی اضطراب (GAD) می‌باشد.
علائم این اختلال شامل علائمی روانشناختی و فیزیکی مانند موارد زیر می‌شود:
ترس
تنش
نگرانی بیش از اندازه نسبت به حوادث و مشکلات روزمره
زودرنجی
مشکلات تمرکز
مسائل مربوط به روابط شخصی و شغلی
تپش قلب، سرعت بالای ضربان
تنش عضلانی
تنگی نفس
پزشک‌ها اغلب اختلال عمومی اضطراب را به صورت ترکیبی از چند درمان مختلف مثل، صحبت درمانی همچون درمان رفتاری شناختی، در کنار استفاده از داروها درمان می‌کنند. برخی از اوقات، این درمان‌های مرسوم در درازمدت تأثیری ندارند. با این حال، برخی از مطالعات نشان می‌دهد که تغذیه‌ی مناسب می‌تواند علائم ناشی از اضطراب را کاهش دهد.

۹ غذایی که اضطراب را کاهش می‌دهد

۱. بادام برزیلی
بادام برزیلی سلنیوم بالایی دارد. سلنیوم می‌تواند خلق فرد را با کاهش التهاب ،که اغلب در فردی که دارای اختلال خلقی مانند اضطراب است، سطح بالایی دارد، بهبود بخشد.
سلنیوم آنتی اکسیدان نیز می‌باشد که از آسیب سلولی جلوگیری می‌کند. از خواص دیگر سلنیوم می‌توان به ضد سرطان‌زا بودن آن نیز اشاره کرد که به پیشگیری از گسترش سرطان کمک می‌کند. سایر آجیل‌ها، محصولات حیوانی و سبزیجاتی مثل قارچ و سویا نیز منابع خوبی برای سلنیوم به شمار می‌روند.
استفاده بیش از حد از سلنیوم می‌تواند عوارضی جانبی در پی داشته باشد. بیشترین مقدار پبشنهادی مصرف ان برای یک فرد بالغ ۴۰۰ میکروگرم در روز می‌باشد. بنابراین نسبت به عدم مصرف مکمل‌هایی با دوز بالای سلنیوم یا مصرف بیش از ۳ یا ۴ عدد بادام برزیلی در روز دقت داشته باشید.

بادام برزیلی حاوی سلنیوم بوده که در بهبود خلق و خوی نقش دارد
بادام برزیلی و سایر آجیل‌ها منبع خوبی برای ویتامین E نیز می‌‌باشند. ویتامین E آنتی اکسیدان بوده که در درمان اضطراب مفید واقع می‌شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهد در برخی از افراد سطح پایین ویتامین E می‌تواند منجر به افسردگی شود.
۲. ماهی‌های چرب
ماهی‌های چرب مثل سالمون، اسقومری، ساردین، قزل آلا و شاه‌ماهی امگا-۳ بالایی دارند. امگا-۳ اسید چربی است که که ارتباطی قوی با عملکرد روان‌شناختی و همچنین سلامت روانی دارد. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده‌اند که در صورتی که فردی از اسید چرب دیگری به نام امگا-۶ به جای امگا-۳ کافی، استفاده کند؛ خطر اختلالات خلقی مانند اضطراب افزایش می‌یابد.
غذاهای غنی از امگا-۳ که حاوی اسید آلفالینولنیک (ALA) هستند، دو اسید چرب ضروری را تأمین می‌کنند: ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و داکوزاگزازنئیک اسید (DHA).
EPA و DHA انتقال دهنده‌های عصبی را تنظیم کرده، التهاب را کاهش داده و عملکرد سالم مغز را ارتقا می‌بخشند. مطالعاتی کوچک بر روی ۲۴ نفر با مشکل سوء مصرف مواد نشان داد که مصرف مکمل‌های EPA و DHA منجر به کاهش سطح اضطراب شد. با این حال برای اثبات این ادعا تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
توصیه‌های کنونی مصرف حداقل دو وعده ماهی چرب در هفته را پیشنهاد می‌کنند. مطالعات انجام شده بر روی افراد نشان داد که خوردن سه بار سالمون در هفته اضطراب را کاهش می‌دهد. سالمون و ساردیس جزو معدود غذاهایی هستند که حاوی ویتامین D نیز می‌باشند.
ویتامین D
محققان به طور گسترده‌ای کمبود ویتامین D را با اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب پیوند می‌دهند. گزارشی در مجله‌ی اختلالات عاطفی عقیده دارد که مشاهدات کافی وجود دارد که نشان می‌دهد افزایش ویتامین D در افسردگی تأثیری مثبت دارد. سایر مطالعات انجام گرفته بر روی زنان باردار و افراد مسن نیز بر روی بهبود خلق با مصرف ویتامین D تأکید داشت. ویتامین D می‌تواند اختلال نارسائی فصلی در طول زمستان را نیز بهبود بخشد.

۳. تخم مرغ
زرده‌ی تخم مرغ منبع عظیم دیگری برای ویتامین D می‌باشد. تخم مرغ منبعی عالی برای پروتئین نیز به شمار می‌رود. به این صورت که به عنوان پروتئینی کامل، به معنی حاوی تمام آمینواسیدهای ضروری که بدن برای رشد نیاز دارد، محسوب می‌شود.
تخم مرغ حاوی تریپتوفان، آمینواسیدی که به تولید سروتونین کمک می‌کند، نیز می‌باشد. سروتونین انتقال‌دهنده‌ای شیمیایی می‌باشد که به تنظیم خلق، خواب، حافظه و رفتار کمک می‌کند. سروتونین در بهبود عملکرد مغزی و تسکین اضطراب نیز می‌تواند موثر باشد.
۴. تخم کدوتنبل
تخم کدوتنبل منبع خوبی برای پتاسیم بوده که به تنظیم تعادل الکرولیتی و کنترل فشار خون کمک می‌کند. مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مثل تخم کدوتنبل منبع روی معدنی نیز می‌باشد. مطالعاتی که بر روی ۱۰۰ دانش‌آموز دختر دبیرستانی انجام شد، نشان داد که کمبود روی می‌تواند تأثیری منفی بر روی خلق و خوی داشته باشد.
روی برای زشئ مغز و عصب ضروری بوده و بزرگترین مکان ذخیره‌سازی روی بدن در ناحیه‌ای از مغز که با احساسات درگیرند، قرار دارد.
۵. شکلات تلخ
کارشناسان معتقدند که شکلات تلخ می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. مطالعاتی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۴۰ گرم شکلات تلخ به کاهش حس استرس در دانش‌آموزان دختر کمک می‌کند.
به طور کلی سایر مطالعات نشان می‌دهد که شکلات تلخ یا کاکائو می‌تواند خلق را بهتر کند. با این حال، اغلب این مطالعات به صورت مشاهده ثبت شده‌اند، بنابراین لازم است نتایج با احتیاط تفسیر شود.
با این وجود، هنوز چگونگی تأثیر شکلات تلخ که منبعی غنی از پلی‌فنل‌ها مخصوصاً فلاونوئیدهاست در کاهش استرس، به طور واضح مشخص نمی‌باشد. یکی از مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهد که فلاونوئیدها می‌تواند التهاب عصبی و مرگ سلول‌های مغزی را کاهش داده و همچنین جریان خون را بهبود بخشد.

تحقیقات نشان می‌دهد شکلات تلخ می‌تواند استرس را کاهش دهد
شکلات حاوی میزان بالایی از تریپتوفان می‌باشد که بدن از آن برای تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی بهبودبخش خلق مانند عملکرد سروتونین در مغز، استفاده می‌کند. شکلات تلخ منبعی برای منیزیم نیز می‌باشد. مصرف رژیم غذایی با منیزیم کافی یا مکمل می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد.
تلخی ۷۰‌٪ یا بیشتر برای انتخاب شکلات تلخ در نظر بگیرید. شکلات تلخ نیز حاوی قندها و چربی افزئده شده می‌باشد بنابراین مصرف یک تکه‌ی کوچک ۱ تا ۳ گرمی مناسب است.
ادامه
2
1
8
مـاه سـیـاه , black__moon
دوشنبه 15 مرداد ، 13:22
جالب و مفید بود ...
ادامه