دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub

دانشگاه آزاد نجف آباد

دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub

دانشگاه آزاد نجف آباد

4,475نــــفــــــر
عضو شده اند
4,475نفر عضو شده اند
دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد نجف آباددانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد نجف آبادمشاهده کامل مشخصات
29 آذر 1383
آموزش و تحصیل

اعضاء

  • علی امین , 8412201131
  • امیر راستی , takpar_tanha
  • پسر متفاوت , pesartanha21esf
  • امین اصلانی , amino_2002
  • 4475 نفر

    morebox img

کلوبهای مشابه

  • اصفهان , esfclub
دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub
ساخت ترانسفورماتور خشک
ترانسفور ماتور فشار قوی خشك نیازی به روغن جهت خنك شدن بار به عنوان دی الكتریك ندارد.در این ترانسفورماتور به جای استفاده از هادیهای مسی با عایق كاغذی از كابل پلیمری خشك با هادی سیلندری استفاده می شود.
ساخت ترانسفورماتور خشک

در ژوئیه ۱۹۹۹، شركت ABB، یك ترانسفور ماتور فشار قوی خشك به نام “Dryformer “ ساخته است كه نیازی به روغن جهت خنك شدن بار به عنوان دی الكتریك ندارد.در این ترانسفورماتور به جای استفاده از هادیهای مسی با عایق كاغذی از كابل پلیمری خشك با هادی سیلندری استفاده می شود.
تكنولوژی كابلاستفاده شده در این ترانسفورماتور قبلاً در ساخت یك ژنراترو فشار قوی به نام "Power Former"در شركتABB به كار گرفته شده است. نخستین نمونه از این ترانسفورماتور اكنون در نیروگاه هیدروالكترولیك “Lotte fors” واقع در مركز سوئد نصب شده كه انتظار می رود به دلیل نیاز روزافزون صنعت به ترانسفورماتور هایی كه ازایمنی بیشتری برخوردار باشند و با محیط زیست نیز سازگاری بیشتری داشته باشند، با استقبال فراوانی روبرو گردد.
ایده ساخت ترانسفورماتور فاقد روغن در اواسط دهه ۹۰ مطرح شد. بررسی، طراحی و ساخت اینترانسفورماتور از بهار سال ۱۹۹۶ در شركت ABB شروع شد. ABB در این پروژه از همكاری چند شركت خدماتی برق از جمله Birka Kraft و Stora Enso نیز بر خوردار بوده است.
● تكنولوژی
ساخت ترانسفورماتور فشار قوی فاقد روغن در طول عمر یكصد ساله ترانسفورماتورها، یك انقلاب محسوبمی شود. ایده استفاده از كابل با عایق پلیمر پلی اتیلن (XLPE) به جای هادیهای مسی دارای عایق كاغذی از ذهن یك محقق ABB در سوئد به نام پرفسور “Mats lijon” تراوش كرده است.
تكنولوژی استفاده از كابل به جای هادیهای مسی دارای عایق كاغذی، نخستین بار در سال ۱۹۹۸ در یك ژنراتور فشار قوی به نام “ Power Former” ساخت ABB به كار گرفته شد. در این ژنراتور بر خلاف سابق كه از هادیهای شمشی ( مستطیلی ) در سیم پیچی استاتور استفاده می شد، از هادیهای گرد استفاده شده است.
همانطور كه از معادلات ماكسول استنباط می شود، هادیهای سیلندری ، توزیع میدان الكتریكی متقارنی دارند. بر این اساس ژنراتوری می توان ساخت كه برق را با سطح ولتاژ شبكه تولید كند بطوریكه نیاز به ترانسفورماتور افزاینده نباشد. در نتیجه این كار، تلفات الكتریكی به میزان ۳۰ در صد كاهشمی یابد.
در یك كابل پلیمری فشار قوی، میدان الكتریكی در داخل كابل باقی می ماند و سطح كابل دارای پتانسیل زمینمی باشد.در عین حال میدان مغناطیسی لازم برای كار ترانسفورماتور تحت تاثیر عایق كابل قرار نمی گیرد.در یك ترانسفورماتور خشك، استفاده از تكنولوژی كابل، امكانات تازه ای برای بهینه كردن طراحی میدان های الكتریكی و مغناطیسی، نیروهای مكانیكی و تنش های گرمایی فراهم كرده است.
در فرایند تحقیقات و ساخت ترانسفورماتور خشك در ABB، در مرحله نخست یك ترانسفورماتور آزمایشی تكفاز با ظرفیت ۱۰ مگا ولت آمپر طراحی و ساخته شد و در Ludivica در سوئد آزمایش گردید. “ Dry former” اكنون در سطح ولتاژ های از ۳۶ تا ۱۴۵ كیلو ولت و ظرفیت تا ۱۵۰ مگا ولت آمپر موجود است.
● نیروگاه مدرن Lotte fors
ترانسفورماتور خشك نصب شده در Lotte fors كه بصورت یك ترانسفورماتور – ژنراتور افزاینده عمل می كند ، دارای ظرفیت ۲۰ مگا ولت امپر بوده و با ولتاژ ۱۴۰ كیلو ولت كار می كند. این واحد در ژانویه سال ۲۰۰۰ راه اندازی گردید.
اگر چه نیروگاه Lotte fors نیروگاه كوچكی با قدرت ۱۳ مگا وات بوده و در قلب جنگلی در مركز سوئد قرار دارد اما به دلیلنوسازی مستمر، نیروگاه بسیار مدرنی شده است. در دهه ۸۰ میلادی ، توربین های مدرن قابل كنترل از راه دور در ان نصب شد و در سال ۱۹۹۶، كل سیستم كنترل آن نوسازی گردید. این نیروگاه اكنون كاملاً اتوماتیك بوده و از طریق ماهواره كنترل می شود.
● ویژگیهای ترانسفورماتور خشك
ترانسفورماتور خشك دارای ویژگیهای منحصر بفردی است از جمله:
۱) به روغن برای خنك شده با به عنوان عایق الكتریكی نیاز ندارد.
۲) سازگاری این نوع ترانسفورماتور با طبیعت و محیط زیست یكیاز مهمترین ویژگی های آن است. به دلیل عدم وجود روغن، خطر آلودگی خاك و منابع آب زیر زمینی و همچنین احتراق وخطر آتش سورزی كم میشود.
۳) با حذف روغن و كنترل میدانهای الكتریكی كه در نتیجه آن خطر ترانسفور ماتور از نظر ایمنی افراد ومحیط زیست كاهش می یابد، امكانات تازه ای از نظر محل نصب ترانسفورماتور فراهم میشود.به این ترتیبامكانات نصب ترانسفورماتور خشك در نقا شهری و جاهایی كه از نظر زیست محیطی حساس هستند،فراهم میشود.
۴) در ترانسفورماتور خشك به جای بوشینگ چینی در قسمتهای انتهایی از عایق سیسیكن را بر استفاده میشود.به این ترتیب خطر ترك خوردن چینی بوشینگ و نشت بخار روغن از بین میرود.
۵) كاهش مواد قابل اشتعال، نیاز به تجهیزات گسترده آتش نشانی كاهش میدهد. بنابراین از این دستگاهها در محیط های سر پوشیده و نواحی سرپوشیده شهری نیز می توان استفاده كرد.
۶) با حذف روغن در ترانسفورماتور خشك، نیاز به تانك های روغن، سنجه سطح روغن، آلارم گاز و ترمومتر روغن كاملاً از بین میرود.بنابراین كار نصب آسانتر شده و تنها شامل اتصال كابلها و نصب تجهیزات خنك كننده خواهد بود.
۷) از دیگر ویژگی های ترانسفورماتور خشك، كاهش تلفات الكتریكی است. یكی از راههای كاهش تلفات و بهینه كردن طراحی ترانسفورماتور، نزدیك كردن ترانسفورماتور به محل مصرف انرژی تا حد ممكن است تا از مزایای انتقال نیرو به قدر كافی بهره برداری شود. با بكار گیری ترانسفورماتور خشك این امر امكان پذیر است .
۸) اگر در پست، مشكل برق پیش آید، خطری متوجه عایق ترانسفورماتور نمی شود. زیرا منبع اصلی گرما یعنی تلفات در آن تولید نمی شود.بعلاوه چون هوا واسطه خنك شدن است و هوا هم مرتب تعویض و جابجا می شود، مشكلی از بابت خنك شدن ترانسفورماتور بروز نمی كند.
● نخستین تجربه نصب ترانسفررماتور خشك
ترانسفورماتورخشك برای اولین بار در اواخر سال ۱۹۹۹ در Lotte fors سوئد به آسانی نصب شده و از آن هنگام تاكنون به خوبی كار كرده است. در آینده اینزدیك دومین واحد ترانسفورماتور خشك ساخت ABB (Dry former ) در یك نیروگاه هیدروالكتریك در سوئد نصب می شود.
● چشم انداز آینده تكنولوژی ترانسفورماتور خشك
شركت ABB در حال توسعه ترانسفورماتور خشك Dryformer است. چند سال اول از آن در مراكز شهری و آن دسته از نواحی كه از نظر محیط زیست حساس هستند، بهره برداری می شود. تحقیقات فنی دیگری نیز در زمینه تپ چنجر خشك، بهبود ترمینال های كابل و سیستم های خنك كن در حال انجام است. در حال حاضر مهمترین كار ABB، توسعه و سازگار كردن Dryformer با نیاز مصرف كنندگان برای كار در شبكه و ایفای نقش مورد انتظار در پست هاست.
_________________
ادامه
99
5
3
رضا ض , black_guard
دوشنبه 11 اسفند ، 11:33
poste akharesh male 6 sal pishe fk konam badesh fareghol tahsil shode D:
ادامه
داود ص , davoodsp
دوشنبه 25 خرداد ، 18:45
شبیه سازی مقالات برق با قیمت مناسب به فروش می رسد.

همچنین پروژه های کارشناسی و ارشد برق گرایش قدرت به همراه فایل شبیه سازی با قیمت ارزان موجود می باشد .


شبیه سازی پروژه های شما با متلب و سیمولینک نیز صورت می گیرد


لطفا در صورت نیاز ایمیل بدید تا من اطلاعات بیشتر رو در اختیارتون بذارم .

powersp1394@gmail.com

ادامه
راد نیک اندیش , nikandishr
دوشنبه 24 آبان ، 18:22
سلام دوستان، بنده دانشجوی دانشگاه تهرانم، یک پایان نامه تو دانشگاه ازاد نجف اباد میخوام، کی میتونه کمک کنه؟ اجرش هم محفوظه
نویسنده پایان نامه ابوالفضل حسام پور
ادامه
دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub
CMS
قبل از اینکه در مورد مقاله جدید صحبت کنم دو نکته را باید ذکر کنم :
1- لینک دانلود مقاله قبل اشتباه بود و این لینک درست هست :
2-  علیرغم اینکه استقبال از مقاله قبل فوق العاده نبود :-??  ولی مقاله جدید را هم گذاشتم
سیستم مدیریت محتوی چیست؟
اگر بخواهیم ساده  صحبت كنیم می توانیم بگوییم كه یك سامانه مدیریت محتویات ، سامانه ای است كه محتویات را مدیریت می كند.
البته این جمله از خود عبارت سیستم مدیریت محتوی برداشت می شود اما اگر بخواهیم در این مورد توضیح بیشتری بدهیم ابتدا باید بدانیم محتوی چیست.
محتویات چیست؟
منظور از محتویات هر واحد از اطلاعات است که بتوان آنرا به صورت دیجیتالی عرضه کرد فیلم، عکس، گرافیک، صوت، سند و ... به عبارتی هر چیزی که بصورت الکترونیکی قبل مدیریت باشد.
حال منظور از مدیریت محتوی، مدیریت موثر محتویاتی است که در بالا در مورد آنها صحبت شد.
با توجه به موارد بالا می توان سیستم مدیریت محتوی را اینگونه تعریف کرد :
سامانه مدیریت محتوی ابزاری است که قابلیت ایجاد، ویرایش، مدیریت، ارسال و انتشار محتویات را در ساختارهای مختلف و برای گروه های مختلف فراهم کرده است بطوریکه محتویات الکترونیکی تحت فشار مجموعه ای از قوانین و پردازش ها و پروسه های کاری اعتبار و ساختاری منسجم پیدا می کنند.
سامانه مدیریت محتوی از دو عنصر تشکیل شده است :
1- نرم افزار مدیریت محتوی : این نرم افزار امکاناتی را فراهم می کند که فرد بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد طراحی سایت و با استفاده از امکاناتی که CMS برای کاربران فراهم کرده صفحه خود را طراحی و در CMS ثبت کند.
2- نرم افزار تحویل محتویات : این نرم افزار داده ها را ترجمه و تبدیل می کند و از آنها برای به روز رسانی سایت استفاده می کند.
 
قابلیت هایی كه توسط سامانه های مدیریت محتویات ارائه می شوند مختلف اند، اما اكثر آنها قابلیت های انتشار - بر مبنای صفحه كنترل مبتنی بر وب (Web-based publishing )- ، مدیریت ساختار، كنترل بر تجدید نظر ، فهرست سازی ،جستجو  و بازیابی را شامل می شوند.
ادامه
دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub
ASP.NET AJAX _ 1
با گسترش روز افزون وب و برنامه های تحت وب نیاز به سرعت در استفاده از وب بیش از پیش احساس می شود. حال که امروزه می توانیم با اینترنت پرسرعت به صورت شبانه روزی به اینترنت متصل باشیم این نیاز نیز وجود دارد که با برنامه های تحت وب نیز همانند برنامه های رومیزی کار کنیم. مشکل اساسی کند بودن برنامه های تحت وب در این است که یک صفحه وب زمانی که کاربر از آن درخواستی می کند تماما به سمت سرور ارسال شده و قسمتی از آن Update شده و مجددا تمام صفحه به سمت کاربر ارسال می شود. تکنولوژی AJAX به حل این مشکل پرداخت و با ارسال فقط قسمتی از صفحه وب که نیاز به Update دارد سرعت صفحات وب را به طور خیره کننده ای افزایش داد.
واژه AJAX اولین بار توسط جسی جیمز گرت برنامه نویسی از شرکت Adaptive Path در مقاله ای تحت عنوان AJAX مطرح شد AJAX سر نام عبارت Asynchronous javascript and xml می باشد. کسانی که کمی با برنامه نویسی وب آشنا باشند می دانند که javascript زبانی قوی اما نسبتا پیچیده در طراحی وب تلقی می شود و از سوی AJAX نیز که از این زبان استفاده می کند پیچیدگی های خاص خود را دارد اما شرکت ماکروسافت با ارائه پکیجی تحت عنوان ASP.NET AJAX این پیچیدگی ها را کاهش داد می توانید این پکیج را از http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=75350 دانلود کنید.
با نصب این پکیج کامپوننت های زیر به ToolBox ؛ Visual Stdio .Net شما اضافه می شود :
1- Update Panel : ما قرار است در AJAX بجای آنکه تمای کامپوننت های فرم خود را به سمت سرور بفرستیم و سپس سرور بعضی از آنها را Update کند و به ما برگرداند؛ فقط کامپوننت هایی که نیاز به Update دارند را به سمت سرور اتصال کنیم و این راز AJAX برای افزایش سرعت برنامه شما است. برای اینکه مشخص کنید که چه کامپوننت هایی به سمت سرور ارسال شوند از این کامپوننت استفاده می کنید پس این کامپوننت اصلی ترین کامپوننت این پکیج خواهد بود.
2- Script Manager : قبل از این که هرکامپوننت AJAX ی به فرم خود اضافه کنید لازم است این کامپوننت را به فرم اضافه کنید زیرا مدیریت سایر کامپوننت ها را بر عهده دارد.
3- Update progress : سرعت زیاد وب می تواند بسیار مطلوب باشد اما در مواقعی مثل زمانی که سرور پرکاری داریم ایجاد یک تاخیر کوتاه می تواند مطلوب باشد این کار را با این کامپوننت انجام دهید.
4- Timer : با استفاده از این کامپوننت می توانید Update Panel خود را در بازه های زمانی مشخص Update کنید.
ادامه دارد....
ادامه
2
1
مرسده آ , mer3edeha
سه شنبه 13 بهمن ، 10:22
دوستانی که طراح، گرافیست، طراح وب، مترجم هستن یا تو برنامه نویسی، وردپرس، جوملا یا پروژه های دانشگاهی مهارت دارن میتونن تو سایت زیر ثبت نام کنن و بصورت پروژه ای و دور کاری در کنار کار اصلیشون کسب درآمد داشته باشن:
--> پونیشا دفتر کار مجازی
http://ponisha.ir/affiliate/mahmooda
ادامه
دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub
گذری بر تاریخچه ویروس‌های كامپیوتری‌

گذری بر تاریخچه ویروس‌های كامپیوتری‌ 


اشاره :


قریب
به بیست سال است كه واژه بر سر زبان‌هاست. این
واژه بیانگر برنامه‌هایی است كه به منظور خرابكاری به تكثیر خود
می‌پردازند. ویروس‌ها در اوایل سال 1986 وارد جهان پی‌سی شدند و اولین
آن‌ها Brain نام داشت (هر چند قبل از آن، این گونه برنامه‌ها در
كامپیوترهای اپل دیده شده بودند).
ویروس Brain، كه به دست دو برنامه‌نویس به نام‌های Basit و Amjad ساخته
شد، از نوع ویروس‌های boot بود. این ویروس‌ها، هنگامی فعال می‌شدند كه
كامپیوتر با یك فلاپی‌دیسك آلوده در درایوA: راه‌اندازی می‌شد (زمانی را
به یاد آورید كه فلاپی دیسك واقعاً فلاپی بود؛ یعنی انعطاف‌پذیری داشت.
Brain (بعد از آلوده كردن كامپیوتر، سایر فلاپی‌هایی را كه در درایو آن
كامپیوتر گذاشته می‌شدند نیز آلوده می‌كرد.
ویروس Brain، كه به C) Brain) نیز معروف است، اولین ویروس
نیز بود؛ یعنی كاربر متوجه نمی‌شد دیسكت آلوده شده است. این ویروس خیلی
سریع پخش نشد و خیلی هم زیان‌آور نبود، اما آغازگر دوره‌ای شد كه در آن
سایر ویروس‌ها، كرم‌ها و بدافزارها به طور فزاینده‌ای رشد كردند. از آن
زمان تاكنون، ویروس‌های كامپیوتری دچار تغییر و تحول بسیاری شده‌اند. در
این مقاله، روند رشد ویروس‌ها را طی این بیست سال مرور می‌كنیم.


منبع: اینفورمیشن ویك‌

در
اواخر دهه 1980، ویروس‌های زیادی به تقلید از Brain، كه راه را به
خرابكاران نشان داده بود، پدیدار شدند. سیستم‌عامل داس مایكروسافت هم، كه
هیچ حفاظی نداشت، كار را آسان كرده بود. طولی نكشید كه تعداد ویروس‌های
كامپیوتری به صد عدد رسید (امروزه این تعداد نزدیك به سیصد هزار است).

ویروس یا كرم‌


منظور از
در این مقاله هر برنامه‌ای است كه به تكثیر خود می‌پردازد. اما به لحاظ
فنی، ویروس از واسطه‌های ذخیره‌سازی كامپیوتر (نظیر هارددیسك، فلاپی‌دیسك،
حافظه‌كارتی و...) برای انتقال خود استفاده می‌كند، ولی
واسطه‌های بیرونی، نظیر اتصال اینترنت یا سرور شبكه را برای انتقال به كار
می‌گیرد.  به علاوه، ویروس برای انتشار خود به هر حال به مداخله كاربر
محتاج است، اما كرم می‌تواند بدون كمك كاربر نیز منتشر شود.
همچنین
اصطلاح به هر نرم‌افزاری اطلاق می‌شود كه با نیتی
بدخواهانه تهیه شده باشد. از قبیل: ویروس، كرم، تروجان، جاسوس‌افزار،
روتكیت، و ... .

ویروس Lehigh، كه در سال
1987 در دانشگاه Lehigh پنسیلوانیا ساخته شد، اولین ویروسی بود كه
فایل‌های اجرایی، به طور مشخص فایل command.com، را هدف قرار می‌داد.
اولین ویروسی كه هم فایل‌های exe و com را آلوده ‌می‌كرد در سال 1987 
ساخته شد كه در تاریخی مشخص كد مخرب خود را فعال می‌كرد. پس از این ویروس،
چند ویروس دیگر از همین نوع به وجود آمدند. ویروس Cascade (سال 1988)
اولین ویروس رمزگذاری شده بود كه به آسانی حذف نمی‌شد.

اولین كرمی
كه به طور گسترده در اینترنت پراكنده شد، Morris بود كه رابرت تی موریس در
سال 1988 آن را منتشر كرد. موریس در آن زمان دانشجوی دانشگاه Cornell بود
و حالا استاد دانشگاه MIT است. موریس مدعی بود این كرم را صرفاً برای
تمرین و با هدف محاسبه بزرگی اینترنت به وجود آورده است، اما نتیجه این شد
كه كرم مزبور فراتر از آن چه انتظار می‌رفت، پراكنده شد و بسیاری از
كامپیوترها را در چند نوبت آلوده كرد. كامپیوترهایی كه گرفتار این كرم
می‌شدند (ماشین‌های یونیكسی)، به قدری كند می‌شدند كه عملاً قابل استفاده
نبودند.

با فعال شدن (موسوم به
VLC) در سال‌های آغازین دهه 1990، جهان كامپیوتر شاهد ظهور اولین موج
تولید انبوه ویروس‌های كامپیوتری شد. اعضای باشگاه‌های خرابكاری
می‌توانستند كد ویروس‌ها را از این مراجع دریافت نمایند و با اندكی
دستكاری، بدون نیاز به دانشی خاص یك ویروس تولید كنند. خوشبختانه،VLCها
منجر به تولید ویروس‌هایی شدند (چون Kinison ،Donatello ،Earthday
،Genocide و Venom) كه اشكالات فنی آن‌ها مانع از پخش شدنشان در سطح وسیع
می‌شد.

تعدادی از ویروس‌های VLC از طبقه ویروس‌های
بودند؛ یعنی كد سرایت‌دهنده خود را به برنامه هدف الحاق می‌كردند. بعضی
دیگر از طبقه بودند. یعنی همراه با برنامه مورد هدف به اجرا
درمی‌آمدند؛ بدون این كه تغییری در برنامه ایجاد كنند. بعضی ویروس‌های
دیگر هم سكتور بوت را تخریب می‌كردند و بعضی دیگر فایل‌های اجرایی را.
ویروس‌ها هوشمندتر می‌شوند
یكی
از جالب‌ترین پیشرفت‌ها در ویروس
(self-mutating) آن‌ها بود (كه به یاpolymorphic نیز
معروف است). از آنجا كه برنامه‌های ضدویروس برای پیدا كردن ویروس‌ها به
دنبال قطعات كوچك و قابل شناسایی ویروس‌های شناخته شده می‌پردازند،
ویروس‌های خوددگردیس سعی می‌كنند با تغییر الگوهای شناخته شده خود به
هنگام تكثیر، مانع شناسایی توسط نرم‌افزارهای ضدویروسی شوند.
سیستمی كه ویژگی خوددگردیسی را به ویروس‌ها می‌داد، بر اساس دو موتور DAME
(سرنام Dark Avenger's Mutating Engine) و MtE (سرنام Mutating Engine)
عمل می‌كردند، كه در فاصله سال‌های 1991 و 1992 رواج داشتند.

برنامه‌نویسان
نرم‌افزارهای ضد ویروس برای مقابله با این تهدیدات، كافی بود توجه داشته
باشند كه حتی كوچك‌ترین بخش كد ویروس می‌تواند شاخصه‌های موروثی یك ویروس
را آشكار كند. با ظهور یك متدولوژی جدید ضد ویروسی به نام (emulator program)، شناسایی ویروس‌های خود دگردیس بسیار آسان شد.

برنامه
مقلد طوری عمل می‌كند كه گویی دارد یك برنامه را به اجرا در می‌آورد و
بدین ترتیب ویروس را تحریك می‌كند، اما در عمل گوش به زنگ است تا ببیند
ویروس چه عملی انجام می‌دهد و كد آن را در می‌ریزد كه فقط
در حافظه وجود دارد. بنابراین، ویروسِ مخفی شده آشكار می‌شود؛ بدون این كه
كد آن واقعاً به اجرا درآید.

و بدین ترتیب رقابتی میان دو طیف
ویروس‌سازان و ضدویروس‌سازان آغاز شد. هر حركت ویروس‌سازان با عكس‌العمل
جامعه ضدویروس خنثی می‌شد. نتیجتاً ویروس‌سازان تصمیم می‌گرفتند دفعه بعد
هوشمندانه‌تر عمل كنند و این یعنی پیچیده‌تر شدن ویروس‌ها. و هر چه
پیچیده‌تر، پراشكال‌تر و شكننده‌تر.


اولین ویروسی كه توجه
عموم مردم را برانگیخت، در سال 1992 جهان كامپیوتر را مورد هدف قرار داد.
این ویروس خوفناك، Michelangelo (میكل‌آنژ) نام داشت و طوری تنظیم شده بود
كه در ششم مارس هر سال (روز تولد این نقاش دوره رنسانس) فعال می‌شد. ویروس
در سطح وسیع پراكنده ‌شد و در مسیر خود هر كامپیوتری را كه می‌دید، هارد
دیسكش را پاك می‌كرد.

وسعت پراكندگی ویروس بسیار زیاد بود، اما
كوچك‌تر از آن چیزی شد كه انتظار می‌رفت. به اعتقاد برخی كارشناسان، سر و
صدایی كه رسانه‌ها بر سر این ویروس به پا كردند باعث شد كه بسیاری از
سازمان‌ها از هر طریقی كه می‌توانند جلوی ویروس را بگیرند و مانع از گسترش
آن شوند.

گذشته از این، (میكلآنژ) اولین ویروسی بود كه توانست بر
مشكل فرمت‌های چندگانه فلاپی دیسك‌ها فائق آید. قبل از میكلآنژ، ویروس‌ها
می‌توانستند فقط دیسكی را آلوده كنند كه فرمت آن همان فرمتی باشد كه سورس
ویروس روی آن نوشته شده بود (یعنی 360K ،720K یا بقیه فرمت‌ها). آلوده
كردن فلاپی با هر فرمت در واقع ترفند تازه‌ای بود كه میكلآنژ به بقیه نشان
داد.

وقتی نسل فلاپی‌دیسك‌ها كم‌كم رو به زوال نهاد، ویروس‌هایی كه
برای انتقال خود از این واسطه استفاده می‌كردند نیز منسوخ شدند. در عوض،
اینترنت به رسانه انتقال ویروس تبدیل شد؛ اینترنتی كه فراگیر شده بود و هر
كس با یك مودم می‌توانست به آن دسترسی داشته باشد.


شوخی‌های ویروسی‌


زمانی كه گسترش ویروس‌ها به حدی رسید كه عموم مردم
نسبت به آن‌ها حساس شدند، برخی از كاربران شرور، این حساسیت مردم را
دستاویزی قرار دادند برای شوخی با مردم و ایجاد مزاحمت. این افراد،
ایمیل‌هایی را می‌فرستادند كه نسبت به خطرات ویروسی هشدار می‌داد كه
اساساً وجود نداشت. یكی از مشهورترین این شوخی‌ها، Good Times بود كه بخشی
از متن آن از این قرار بود: در انتهای ایمیل هم آمده بود كه

شوخی
Good Times و نسخه‌های تغییر یافته آن، اولین بار در نوامبر 1994 دیده شد
و پس از آن سال‌ها دست به دست چرخید تا نسبت به خطری هشدار دهد كه اصلاً
وجود ندارد. اواسط دهه 1990 بود كه به نظر می‌رسید ایمیل‌ها یكی در میان،
هشدارهای غلطی هستند كه دوستان برای یكدیگر می‌فرستند و بدین ترتیب،
مزاحمتی كه هشدار ویروس‌ها ایجاد كرده بود، از مزاحمت خود ویروس‌ها بیشتر
شد.

در راستای بی‌اعتبار كردن شوخی‌های ویروسی، شوخی ایمیلی دیگری
به نام Bad Times ساخته شد كه در واقع نقیض Good Times بود. در این شوخی
ذكر شده بود كه ویروسی به نام Bad Times به وجود آمده كه هر اطلاعاتی تا
شعاع نیم متری كامپیوتر شما را از بین می‌برد، تمام نوشیدنی‌های شما را
می‌خورد، در توالت را باز می‌گذارد؛ یعنی چیزی كه هیچ كس باور نمی‌كند و
در واقع این شوخی‌ها را به مضحكه می‌كشاند. اما ظاهراً باز هم یك عده از
كاربران هنوز متوجه موضوع نشده‌اند و این ایمیل‌ها را برای دوستان خود
می‌فرستند.

حتی یك كاربر نسبتاً
ناوارد كامپیوتر هم به ایستگاه‌های اینترنتی چون AOL ،CompuServe ،MSN و
Genieدسترسی داشت، كه سرویس‌های ایمیل و دانلود هر كدام، خطرات و
پیشامدهای خاص خود را داشتند. هیچ یك از این سرویس‌ها در ابتدا معیاری جهت
بررسی ویروس یا اسكن فایل نداشتند و در نتیجه دانلود كردن نرم‌افزار از
آن‌ها خطرآفرین بود.

در حدود سال 1995 ویروس‌های ماكرو ظهور كردند
كه از قابلیت‌های برنامه‌نویسی نهفته در نرم‌افزارهای گوناگونی چون Lotus
1-2-3 و Microsoft Word بهره می‌گرفتند. یكی از شایع‌ترین ویروس‌های ماكرو
در آن زمان ویروس سادهConcept بود. این ویروس، تمام ماكروهای تعریف شده در
فایل را حذف و بعضی از منوهای Word را غیرفعال می‌كرد و غیر از این، آسیب
دیگری نمی‌رساند. ویروس Concept در فاصله سال‌های 1995 تا 1997 بسیار شایع
بود.

بدتر این كه بسیاری از ویروس‌های جدید با بهره گرفتن از
قابلیت‌های ایمیل و SMTP در سیستم‌های ویندوزی، فایل‌های آلوده را به صورت
انبوه برای افرادی می‌فرستادند كه آدرس آن‌ها در برنامه‌های رایجی چون
Microsoft Outlook فهرست شده بود.

اواخر دهه 1999 بود كه
جهان كامپیوتر هدیه قرن را گرفت؛ Melissa تركیبی از ویروس ماكرو و كرم.
یكی از آسیب‌های این ویروس این بود كه نقل قول‌هایی را از مجموعه كارتونی
تلویزیونی در اسناد Word درج می‌كرد. اما آنچه
واقعاً مخرب بود، نحوه انتشار ویروس بود. Melissa سند آلوده شده را به
صورت یك فایل ضمیمه برای پنجاه نفر از افراد موجود در دفترچه آدرس‌های
آوت‌لوك ایمیل می‌كرد.

شیوع این ویروس از تمام ویروس‌های دیگر تا
آن زمان سریع‌تر رخ داد و در حدود یك میلیون كامپیوتر را آلوده كرد. جامعه
ضدویروس‌ها در وهله اول آمادگی مقابله با چنین تهدید سریع‌الرشدی را
نداشت، اما خیلی زود راه‌حل‌هایی را برای آن پیدا كرد. Melissa در واقع یك
زنگ خطر بود.

در دهه حاضر، شاهد ظهور كرم‌های پیشرفته و سریعی
بوده‌ایم كه I LOVE YOU (سال 2000)، Nimda (سال 2001)، Code Red (سال
2001)، MyDoom (سال 2004)، و Sasser (سال 2004) چند مورد از آن‌ها هستند.

یكی
از كرم‌هایی كه ظهور آن نهایتاً به نفع كاربران تمام شد، SQL Slammer
(معروف به Sapphire) بود كه در سال 2003 شایع شد. این كرم، با یافتن
حفره‌های امنیتی در كامپیوترهایی كه از SQL Server یا
SQL Server
Desktop Engine استفاده می‌كردند، تعداد عظیمی از كامپیوترها را در مدتی
بسیار كوتاه آلوده كرد (75 هزار كامپیوتر در عرض ده دقیقه) و هزاران
كامپیوتر را در سراسر اینترنت از كار انداخت یا كند كرد. به گزارش
مایكروسافت، گسترش این كرم باعث شد كه كاربران بیشتری اهمیت بروز نگهداشتن
سیستم‌ها را درك كنند.

گناهكار اصلی: هرزنامه‌ها


امروزه بیشتر تخلفات از وب‌سایت‌های
كلاهبردار و سرویس‌های اشتراك فایل سر می‌زنند، اما اكثر بدافزارها هنوز
هم از طریق ایمیل منتشر می‌شوند. ایمیل‌هایی كه بدون تقاضای كاربر وارد
صندوق پستی وی می‌شوند. به این ایمیل‌ها می‌گویند.
كاربران شركت‌ها به خاطر تمهیداتی كه بخش IT شركت اندیشیده است، معمولاً
از شر این هرزنامه‌ها در امانند، اما كاربران خانگی باید از نرم‌افزارهای
ضدهرزنامه استفاده كنند. با این وجود، هیچ نرم‌افزاری نیست كه بتواند تمام
هرزنامه‌ها را فیلتر كند و باید خود كاربر هوشیاری به خرج دهد. بهترین راه
همان چیزی است كه مادر گفته است:
اما رقابت میان
ویروس‌سازان و ویروس‌ستیزان ادامه پیدا كرد. هر چه ویروس‌ها پیچیده‌تر،
مجهزتر و نهان‌تر می‌شدند، ویروس‌یاب‌های پیشرفته‌تر بیشتری به مقابله با
آن‌ها برمی‌خاستند. با این حال، تمام ویروس‌ها را نمی‌توان از برنامه
آلوده شده زدود، و گاهی فقط نصب مجدد برنامه یا حتی سیستم عامل باعث از
بین رفتن ویروس می‌شود.

امروزه، فقط ویروس و كرم نیستند كه
سیستم‌های كامپیوتری را تهدید می‌كنند، بلكه تهدیدات دیگری هم وجود دارند
كه مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

‌● Trojan:
برنامه‌هایی كه ظاهراً قانونی فعالیت می‌كنند، اما در عمل به خرابكاری
می‌پردازند؛ مثلاً راه را برای دسترسی یك كاربر از راه دور باز می‌كنند.
این بدافزار نامش را از افسانه یونانی اسب تروا گرفته است.

● Bot:
برنامه‌های كوچكی در كامپیوترهای آلوده به تروجان كه با نفوذگر (كسی كه
تروجان را فرستاده) ارتباط برقرار می‌كنند و به وی گزارش می‌دهند. این
برنامه‌ها غالباً به جست‌وجوی آسیب‌پذیری‌های سایر كامپیوترهای موجود در
شبكه می‌پردازند. شبكه‌ای عظیم از كامپیوترهایی كه به Bot آلوده شده‌اند،
botnet نامیده می‌شود. مالكان این كامپیوترهای اشغال شده (كه به زامبی نیز
موسومند) غالباً خبر ندارند كه كامپیوترشان به دست كاربری دیگر از راه دور
كنترل می‌شود و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

‌● DDoS:
(سرنام عبارت Distributed Denial of Service): حملاتی كه از سوی هزاران
كامپیوتر (غالباً در یك botnet)به یك كامپیوتر مشخص یا دامنه به طور
همزمان صورت می‌گیرد تا آن را از پا در بیاورند. به عنوان مثال،
دامنهMicrosoft.com پیوسته آماج حملات DDoS قرار می‌گیرد.

● Spyware:
نرم‌افزاری كه به طریقی، جاسوسی كاربر را می‌كند؛ مثلاً عادت‌های گشت‌زنی
وی را در وب گیر می‌آورد یا هر كلیدی را كه كاربر روی صفحه كلید حركت
می‌دهد (مثلاً هنگام زدن رمزعبور) برای خود ثبت می‌كند.

● Rootkit:
جاسوس‌افزار یا هر بدافزار دیگری كه به محض اجرا سعی می‌كند با اختیارات
administrator به كامپیوتر دسترسی پیدا كند. در سیستم‌های یونیكسی، چنین
اختیاراتی را فقط به كاربری به نام root می‌دهند.

● دانلودهای مخرب:
دانلودهای ظاهراً بی‌خطری كه به محض اجرا به نوعی بدافزار تبدیل می‌شوند.
برخلاف تروجان‌ها كه معمولاً مدتی بی‌خبر از كاربر پشت یك برنامه به
فعالیت‌های خود مشغولند، دانلودهای مخرب معمولاً نیت مخرب خود را به عمل
می‌رسانند؛ مثلاً چیزی را دانلود كرده‌اید كه وانمود می‌كرده است به
جست‌وجوی ویروس در كامپیوترتان می‌پردازد، اما بلافاصله هارددیسكتان را
فرمت می‌كند.

● دانلودهای تحمیلی:
جاسوس‌افزار یا هر بدافزار دیگری كه برای نصب در كامپیوتر نیازی به اجازه
كاربر ندارد. به عبارت دیگر، هر كس ممكن است با سر زدن به برخی سایت‌های
وب، بدون این كه خودش بداند چنین برنامه‌هایی را در سیستم خود نصب كرده
باشد.

‌● Phishing: حقه‌هایی
برای ربودن اطلاعات خصوصی كاربران. مثلاً ایمیلی برای كاربر میآید كه
ظاهری كاملاً رسمی و محترمانه دارد و از او می‌خواهد به سایتی برود كه آن
هم ظاهراً رسمی است، اما واقعاً جعلی است و كاربر با وارد كردن رمز عبور
یا شماره كارت اعتباری، اطلاعات محرمانه خود را به جاعل سایت می‌دهد.

البته
این فهرست پایانی ندارد. مسئله این است كه منبع تمام این
خلافكاران سازمان‌یافته‌ای هستند كه روی ویروس‌نویسان
را سفید كرده‌اند! هر چه باشد، ویروس‌نویسی در زمان خود پایبند اخلاقیاتی
بود و كسی كه ویروس می‌نوشت، صرفاً می‌خواست دانش و خبرگی خود را به رخ
بكشد. اما حالا همه چیز ختم می‌شود به تخریب سیستم، دزدی پول و اطلاعات، و
حتی زورگیرترجمه: بابك احترامی


ماهنامه شبکه

ادامه
دانشگاه آزاد نجف آباد , iaunclub
زبان برنامه نویسی php
زبان برنامه نویسی PHP Php چیست؟ ۱ـ در سال ۱۹۹۴،Php ایجاد شدResmos lad forod ایجاد کننده اولیه آن بوده است. ولی در طی زمان این برنامه توسط سایر متخصصین و برنامه نویسان تکمیل گردیده و به تفکر کنونی آن درآمده است تا کنون چهار بار به صورت اساسی باز نویسی شده است در دی ماه سال ۱۳۸۰ حدود ۵ میلیون مورد استفاده متفاوت قرار گرفته و در حال حاضر نیترانی تعداد به سرعت در حال افزایش است تعداد موارد استفاده کنونی آن را می توانیم از سایت www.Php.netمشاهده نمائید.

Php برنامه ای است که محتوی آن باز نمود(open source) و استفاده کنندگان از آن می توانند نحوه کارکرد و متن برنامه را مشاهده نمود و یا تغییراتی به دلخواه انجام دهند. Php ابتدا به معنای صفحه اصلی شخصی(personal home page) ولی اکنون با اعمال تغییراتی که جهت هماهنگی با GNU انجام پذیرفته است به معنب پردازنده فوق العاده می باشد. در مقایسه با محصولات مذکورPhp دارای قابلیت های ویژه است: ۲-قابلیتهای Php: بزرگترین رقبای PhP در حال حاضر(GSP) jara sever pageو(ASP) و Perl FusionMicnosoft Acdive Sevver می باشد. ۳-کارایی بسیار بالا: Php بسیار کار است به نحوی با استفاده از یک سرور ارزان قیمت می توانید روزانه به میلیون ها مراجعه کننده خدمت ارائه کنید با استفاده از ملاکهای ارائه شده توسط zend technolgies ارائه شده(www.zend.com) به لحاظ کاراییPhp رقبای خود را بسایر با ۷ پشت سر گذاشته است. ۴-قابلیت اتصال به تعداد زیاد و متفاوت بانکهای اطلاعاتی: Php با بانکهای متفاوتی قابلیت اتصال دارد علاوهMysql به بانکهای اطلاعاتی sjbqse,MSQL,Filepro,HYPerware نیز قابلیتهای اتصال را دارا می باشد. شما می توانید به هر سیستم عاملی کهODBC را ارائه میدهدPhp رابرای ان بانک استفاده نمایید که سیستم عامل ویندوز و نیز محصولات ان نیز در این دسته است. ۵-دارا بودن دستورات غنی برای استفاده های لازم در سایتها: به دلیل این که Php برای استفاده سایتها طراحی و نوشته شده است برای کاربرد های متفاوت که در سایتها مورد نیاز می باشد توابع بسیار غنی در آن موجود می باشد با چند دستور کوتاه می توان عکسی را با فرمتGIF و PWG رسم نموده یا اینکه به شبکه دیگری وصل شده و یا ایمیل متعددی را ارسال نمود و با COOKies و یا فایل هایPhp ایجاد نمود. ۶-هزینه تامین و نگهداری بسیار پائین برای این برنامه: Php به صورت مجانی ارائه می شود و در سایتwww.php.net آخرین نسخه آن قابل دانلود است. ۷-سهولت استفاده و آموزش آن: نحوه نگارش و دستوراتPhp تشابهات بسیار زیادی با زبان perl,c دارد اگر زبانهایی cو یا prel یاjava و c++ آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید Php را فرا گیرید. ۸-قابلیت تغییر و حمل آن: Php با سیستم عامل متعددی سازگار است. سیستم های عامل مجانی مشابهunix مانندFreeBDS,linux و سیستمهای عامل تجاری مشابه unix مانندIRIX,SOLQNS و نیز با سیستم عاملmicrosoftwindows سازگاری دارد. جالب است است که در اغلب موارد بدون نیاز به تغییر در متن برنامه می توانید آن را در تمامی سیستمهای عامل مورد استفاده قرار دهید. ۹-ارائه شدن متن برنامه متن کامل برنامه در اختیارتمامی مصرف کنندگان Php قرار گرفته دست و آنان نیز می توانند تغییرات مورد نیاز خویش را در آن اعمال نمایند و لزومی جهت تمامی با شرکت تولید کننده آن وجود ندارد. از سیستم عامل، سیستم عامل هایی می باشند که بر روی سرویس دهنده نصب می شوند.php نه تنها قابلیت اجرا بر روی هر سیستم عاملی را دارا می باشد بلکه برای منتقل کردن برنامه های آن از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر احتیاج به تغییرات اندکی خواهید داشت و حتی در بعضی ار موارد بدون احتیاج به هیچ تغییری می توانید یک برنامه به زبان php را از سیستم عامل به سیستم عامل دیگر منتقل کنید. منظور ازHtml embeded بودن php این است که دستورات این زبان در بین کدهایhtml قرا میگیرند. بنابراین برنامه نویسی به زبان php کمی پیچیده تر از برنامه نویسی به زبان Htmiبه حساب می آید. Php بر خلاف زبانهای برنامه نویسی Progamming Languages یک زبان اسکریپتی(Scripting Language) می باشد به عبارت دیگر دستورات php بعد از رخداد یک رویداد(Event) اجرا می شوند. این رویدادها می توانند شامل ارسال یک فرم رفتن به یکURL مشخص و یا مواد دیگر باشند متدوالترین زبان اسپیکری زبانJava Script می باشد که معمولا برای پاسخ به رویدادهای کاربرد در مرورگر وب به کار می رود تفاوت عمده JavaScript با phpدر این است کهJava Script یک تکنولوژی سمت سرویس گیرنده(client-side) می باشد. زبان هایی مانند Java Script یا php تفسیر شونده (Interpreted)نامیده می شوند. به عبارت دیگر برای اجرا به یک مفسر مانند مرورگر وب احتیاج دارند. اما زبانهای برنامه نویسی مانندc یاjava بعد از ترجمه به زبان ماشین(compile)به خودی خود قابل اجرا می باشند جدیدترین نسخه php نسخه۴ این زبان اسکریپتی می باشد و کلیه فایل ها و کدهایی که توی این و بلاگ ارائه میشه تحت این نسخه کار میکنند. اما یک مشکل هست که اکثر سرویس دهنده ها از نسخه ۳ استفاده میکنند. تفاوت این دو نسخه php بسیار اندک هست و تغییرات مهم عموما در مسیر اصلاح عملکرد این زبان صورت گرفته شده است php چگونه کار میکند؟خوب از حالا به بعد یکم بحث را تخصصی تر کنیم! در ادامه می خواهیم در مورد این صحبت کنیم که: php چگونه کار می کند؟ و ما چطوری می توانیم برنامه های php رو اجرا کنیم و به چیزهای احتیاج داریم؟ همان طور که میدانید php یک زبان سمت سرویس گیرنده است! و این بدان معنی است که کدهای نوشته شده به این زبان در کامپیوتر میزبان(Host) صفحات وب قرار می گیرد. برای مثال وقتی که شما به سایت وب www.php.com می روید.(ISP)internet servise provider شما درخواست(Request) شما را به سرویس دهنده ای که اطلاعت این سایت را نگهداری می کند ارسال می کند. در این هنگام سرویس دهنده بعد از خواندن کدهای php آنها را پردازش می کند. برای مثال در این مورد php به سرویس دهنده فرمان میدهد که اطلاعات یک صفحه وب را به صورت برچسبهایHTML به مرورگر شما منتقل کند بنابراین phpیک صفحهHTML را تولید می کند. این حالت با هنگامی که صفحه از ابتدا با کدهایHTML طراحی شده باشد تفاوت دارد در حالت دوم تنها یک درخواست به سرویس دهنده ارسال می شود و سرویس دهنده نیز اطلاعات موجود را به مرورگر کاربر تفاوتی بینphphome,.htmihome وجود ندارد اما تفاوت عمده ای بین این دوحالت وجود دارد و ان این است که در حالت اول صفحه بصورت دینامیک توسط سرویس دهنده تولید شده است وای در حالت دوم به صورت بدین صورت نیست و ممکن است برای مثال تفاوتی بین اینکه کاربر قبلا اینص فحه رابازدید کرده یا برای بار اول است که بازدید می کند وجود داشته باشد. پس هر آنچه phpانجام میدهد در همان سمت سرویس دهند انجام می دهد و سپس اطلاعات مناسب را به سرویس گیرنده منتقل می کند. در همان سمت سرویس دهنده انجام میدهد و سپس اطلاعات مناسب را به سرویس گیرنده منتقل می کند. مهمترین نیاز برای کار با دستری بهسرویس دهنده ای می باشد که phpرا پشتیبانی کند. قبلا گفتم که php یک زبان سمت سرویس دهنده می باشد. تا جایی که من اطلاع دارم سیستم عامل های که php می تواند روی آنها نصب گردد عبارتند از Windowsunixوlinux os/۲ Macintosh البته بحث ما بیشتر پیرامون دو سیستم عامل خواهد بود: linuxوWindowsunix در درسهای بعدی منتظر این باشید که چگونه می توانید سیستم خودتان را به یک web serve تبدیل کنید و چطوری می توانید ان رو پیکر بندی کنید که از php پشتیبانی کند! پس با ما باشید… این مقاله برگرفته از مقالات اموزشی سایت W۳chools.comمی باشد با ترجمه و ویرایش محمود براتی. پیش نیاز ها: قبل از شروع به یادگرفتن php بهتر است که ما اطلاعات اولیه ای راجع به وب htmi و اساس طراحی وی داشته باشید. داشتن تجربه برنامه نویسی نیز می تواند موثر باشد. Php چیست؟ -مخفف عبارت:preprocessor Hypertext -زبان برنامه نویسی برای سرور می باشد به عبارت دیگر برنامه هایی که می نویسید بر روی سرور اجرا می شوند. همانند ASP -بانکهای اطلاعاتی مختلف را پشتیبانی می کند. مانند(PosegreSQL,Genaric ODBC,etc,Sybase,solidMysQL,Informix,oracle) -یک نرم افزار با سورس باز(open source) است. -یک نزم افزار رایگان برای دانلود و استفاده می باشد. فایلهای php چگونه اند؟ فایهل های php می توانند حاوی متن، کدهای htmiوا اسکریپت ها باشند. اسکریپت ها برنامه هایی هستند که روی سرور اجرا می شوند. - مرورگرها با فایلهای php همانند فایلهای htmi رفتار می کنند. -فایلهای php با پسوند htmi و phpوphp۳ وجود دارند. MYSQL چیست؟ -یک بانک اطلاعاتی ساده می باشد. -برای بانک های کوچک و متوسط ایده آل است. -استانداردSQL راپشتیبانی میکند. -بر روی اکثر سکوها قابل اجرا است. -یک نرم افزار رایگان برای دانلود و استفاده می باشد. MYSQL+PHP هنگامی که این دوبار با هم ترکیب شوند شما می توانید برنامه هایی کاربردی بنویسید که بر روی اکثر سکوهای ویندوز یونیکس قابل اجرا باشند. چراPHP -بر روی سکوهای مختلف قابل اجرا است: ویندوز، لینوکس، یونیکس و… -تقریبا با تمامی سرورهای امروزی سازگار است:IISو Apacheو… -نرم افزار رایگان است که می توانید از این آدرس دانلود کنید: http://www.php.net -قابلیت یادگیری راحت و همچنین کاربردی بودن از ویژگی های منحصر به فرد این برنامه است. برای شروع: -نرم افزارphp رو از سایت ذکر شده دانلود کنید. -میتوانید از سرورIIS ویندوز و یاApache برای ویندوز و لینوکس استفاده کنید. - MYSQL را بر روی سیستم خود نصب کنید.  
ادامه