حلقه معرفت , hmaarefat

حلقه معرفت

حلقه معرفت , hmaarefat

حلقه معرفت

21,442نــــفــــــر
عضو شده اند
21,442نفر عضو شده اند
این رسانه بصورت مستقل و شخصی، با هم کاری برخی دوستان، مجموعه ای از مطالب دینی، فرهنگی و اجتماعی را در اختیار شما خوبان قرار می‌دهد و زیر نظر هیچ نهاد، ارگان، معاونت، سازمان و ... نمی‌باشد. بله؛ حلقه معرفت اصطلاحی است که بسیاری از مراکز و سازمانها مثل بسیج، اوقاف، کانونهای مساجد و ... اس...این رسانه بصورت مستقل و شخصی، با هم کاری برخی دوستان، مجموعه ای از مطالب دینی، فرهنگی و اجتماعی را در اختیار شما خوبان قرار می‌دهد و زیر نظر هیچ نهاد، ارگان، معاونت، سازمان و ... نمی‌باشد. بله؛ حلقه معرفت اصطلاحی است که بسیاری از مراکز و سازمانها مثل بسیج، اوقاف، کانونهای مساجد و ... استفاده می‌برند منتها این رسانه تنها شباهت اسمی با آنها دارد و چنانکه گفته شد زیر نظر هیچ جایی نیست. از کاربران محترم هم ممنون می‌شویم در صورت تمایل ما را یاری نمایند. استفاده از مطالب برای مقاصد غیر تجاری تنها با ذکر منبع بلامانع می‌باشد.مشاهده کامل مشخصات
28 مرداد 1393
اجتماعی

اعضاء

 • هدی جونی , mparizad
 • رهگذر بیابان , shabgard9
 • ترنم بهاری , tarannom_021
 • مهدی شیخی , mehdi_she
 • 21442 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

 • سوره حمد

1 تصویر ...

morebox img
حلقه معرفت , hmaarefat
99
452
35
167
خادم محبان مهدی , moballegh313
شنبه 25 بهمن ، 10:59
آنها بر جهل خود میخندند...
ادامه
محمد احمدیان , mohammad.ahmadiyan
شنبه 25 بهمن ، 11:13
لایک
ادامه
الهام ق , inspiration1370
شنبه 25 بهمن ، 11:55
likeeeeeeeeeeeee
ادامه
حلقه معرفت , hmaarefat
غــافــلــی از حــال دل
تــرســم ڪــه ایــن ویــرانــه را
دیــگــران بــے صــاحب انـگارنــد و بازیـــچـــه ڪـنـنـد!
ادامه
56
6
20
خادم محبان مهدی , moballegh313
چهارشنبه 21 شهریور ، 14:30
اشتباه خیلی ها همینه فکر میکنند دیگران تعمیر میکنند اما حقیقت اینه در بیشتر اوقات ویرانترش میکنند و خسر الدنیا و الاخره میکنندش!
ادامه
حلقه معرفت , hmaarefat
امام رضا(ع) , imam_reza
این چهاردیواری اختیاری نیست/ آیا صفحه اینستاگرام حریم خصوصی است؟

فقه اسلامی در مقابل موضوع "حریم خصوصی" سکوت را روا ندانسته و از آن به‌ عنوان یکی از حقوق اساسی برای انسان‌ها حمایت کرده و در قالب مصادیقی چون منع تجسس، غیبت و آزار رسانی به دیگران بر آن تأکید کرده است.
حقوق شهروندی، اصطلاحی است که جایگاه والایی نزد دولت‌ها و مردم پیدا کرده و مصادیق مختلفی را به خود اختصاص داده است. از مهم‌ترین مصادیق حقوق شهروندی می‌توان با عنوان "حریم خصوصی" یاد کرد.
اهمیت و محافظت از حریم خصوصی، دغدغه‌ای تاریخی برای بشر بوده و هست که البته در عصر حاضر قوت بیشتری پیدا کرده است؛ چراکه در گذشته افراد به شکل امروزی نگرانی خاصی در مورد حریم خصوصی خود نداشتند و صرفاً داشتن خانه و سرپناهی برای خود را حریم مطمئنی تلقی می‌کردند و نگرانی اصلی آن‌ها این بود که این سرپناه فیزیکی آسیبی نبیند.

با گذشت زمان مخصوصاً با تحولات اجتماعی و همچنین ورود تکنولوژی به زندگی‌ها و افزایش رشد شهرنشینی و بالاتر رفتن سطح دانش و اطلاعات انسان‌ها، نوع نگرانی‌ مردم تغییر کرد و کم کم حس امنیت و داشتن حریم خصوصی برای آنها معنای دیگری پیدا کرد و آنچه که در آغاز نزول قرآن، در آموزه‌های اسلام، در بیان آیات قران کریم، سنت پیامبر و ائمه‌اطهار (ع)، در حیطه حریم خصوصی مطرح شده بود، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

علاوه بر وحی و نقل، حفظ حریم خصوصی افراد از طریق عقل نیز قابل دفاع است. هر عقل سلیمی تجاوز به امور پنهانی افراد را نمی پذیرد و آن را ظلمی در حق افراد دانسته و با آن مخالف است.

بنابر اهمیتی که حریم خصوصی در علم حقوق، فقه اسلامی و همچنین عقل سلیم دارد، هریک از اندیشمندان حقوقی و عالمان دینی، سعی در بیان تعریفی از حریم خصوصی دارند و سکوت را در برابر آن روا نمیدانند. آن‌ها از حریم شخصی افراد، به‌ عنوان یکی از حقوق اساسی انسان‌ها حمایت کرده‌ و تعاریفی را ارائه داده‌اند که البته این تعاریف شاید دقیق و بدون اشکال نباشد؛ چون این مطلب طبیعی است که در علوم نظری و اعتباری تعریف بدون اشکال و ایراد غیرممکن است. اما اگر بخواهیم تعریفی کلی از "حریم خصوصی" ارائه دهیم باید بگوییم؛ "حریم خصوصی، محدوده‌ای از امور متعلّق به فرد است که شرعاً، نوعاً و یا عرفاً یا با خواست و اراده عقلایی و یا اعلام فرد، دیگران از دست یابی به اطلاعات مربوط را ندارند."

رفتارهایی مخل آزادی و امنیت اجتماعی
در این میان نکته مهم تبیین معنای صحیح از خصوصی بودن حریم افراد، مشخص کردن چارچوب، بایدها، نبایدها و معیارهای حریم خصوصی است؛ چراکه شاهد هستیم در این حیطه افراد در بسیاری از موارد بدون توجه به حد و حدود صحیحِ حریم خصوصی، رفتارهایی را مرتکب می‌شوند که نه تنها در حریم خصوصیشان نبوده، بلکه مخل آزادی و امنیت اجتماعی می‌باشد.

دایره و محدوده "حریم خصوصی" امروز وسعت پیدا کرده، به‌طوری‌که از زندگی‌های شخصی و آپارتمان‌نشینی، شهرنشینی و ارتباطات اجتماعی فراتر رفته و شاهد هستیم حتی در حیطه دین و تقیدات دینی و الزاماتی چون نوع پوشش و موارد این چنینی و همچنین در شبکه‌های مجازی برای خود جایگاهی پیدا کرده است.

آبرویی که از خانه کعبه باارزش‌تر است
حجت‌الاسلام محمدرضا اُخروی مدرس حوزه و دانشگاه و مشاور مذهبی کمیته امداد :
ما یک حریم شخصی به لحاظ شخصیتی و یک حریم شخصی در وادی ملک و جایگاه داریم. در حریم شخصی - شخصیتیِ افراد، کسی حق دخالت و ورود به زندگی و کارهای خصوصی دیگران را نداشته و نمی‌تواند در این حریم و محدوده سرک بکشد؛ مثل کنکاش کردن‌های امروزی که متأسفانه شاهد هستیم. مخصوصاً در محیط مجازی باب شده که به بسیاری از سلایق زندگی مردم سرک می‌کشند و اطلاعات آن ها را آشکار می‌کنند.

کلام امیرالمؤمنین (ع) در خطبه نهج‌البلاغه پیرامون حریم خصوصی: آبروی انسان‌ها مصداقی از حریم خصوصی معرفی شده، به‌طوری‌که از خانه کعبه هم باارزش‌تر است.
ادامه
8
2
10
ثامن , me0to
یکشنبه 18 آذر ، 15:17
++
ادامه
خادم محبان مهدی , moballegh313
6 ساعت پیش
+++
ادامه
حلقه معرفت , hmaarefat
مهناز افشار چند روز پیش با انتشار ویدیویی در فضای مجازی مردم را به تزریق یک آمپول تشویق کرد. این بازیگر در این فیلم اعلام می‌کند که «طبق آماری که رسیده سالانه ۶ هزار نفر بر اثر سومصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.»

در ادامه این سلبریتی ادعا می‌کند: «با تزریق آمپول نالوکسان می‌توان جلوی مرگ این افراد را بگیریم، طبق آماری که رسیده این نالوکسان آمپولی ارزان‌ قیمت است که بدون نسخه پزشک می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.»

قسمت آخر و البته مهم این کلیپ منتشر شده از افشار این است که وی باز هم با تأکیدی دیگر می‌گوید: «لطفاً اطلاع‌رسانی کنید خانواده‌ها در جریان قرار بگیرند و بتوانیم این آمار را کاهش دهیم.»

در نگاه اول صحبت‌های وی کاملاً دلسوزانه به نظر می‌آید، اینکه تعداد زیادی جوان جان خود را از دست می‌دهند بسیار ناراحت‌کننده و فاجعه‌آمیز است و خبر خوب را افشار به مردم می‌دهد اینکه می‌توانیم جان این افراد را با تزریق یک آمپول ارزان‌قیمت و در دسترس نجات دهیم و بسیاری از خانواده‌ها غم از دست دادن عزیزان‌شان را نداشته باشند.

افشار به عنوان یک منجی وارد می‌شود و با استفاه از تریبون چند میلیونی که به لطف فضای مجازی در اختیار دارد شروع به تبلیغ و نجات مردم از مرگ می‌کند، البته احتمالاً تعدادی از مخاطبان به خیال اینکه وی درباره این موضوع اطلاع دقیق و کارشناسی دارد یا حداقل از پزشکان متخصص و مسئولان وزارت بهداشت استعلام گرفته و نتایج تحقیقاتش را اینچنین با اطمینان منتشر کرده و در اختیار عموم قرار می‌دهد به وی اعتماد می‌کنند غافل از اینکه عده‌ای از پزشکان، متخصصان و قشر فرهیخته و باسواد در این باره تحقیق خواهند کرد و چشم و گوش بسته صحبت‌های وی را نخواهند پذیرفت که همین‌طور هم شد. پزشکان در مطالب گوناگون در زیر پست‌های منتشر شده این سلبریتی بارها و بارها واکنش نشان دادند و در رابطه با صحبت‌های غیر کارشناسانه افشار اعتراض کردند.

اما کجای صحبت‌های این سلبریتی مشکل داشت؟

اولاً وی در ابتدای این ویدیو می‌گوید طبق آماری که رسیده ۶ هزار نفر براساس سومصرف مواد جان خود را از دست می‌دهند!

این آمار چطور از تریبون فضای مجازی منتشر می‌شود، این آمار را چه کسی به افشار داده است، کدام سند رسمی صحبت‌های وی را تأیید می‌کند، مگر نه اینکه محل انتشار آمار مرگ‌ومیر در کشور پزشک قانونی و وزارت بهداشت است و اصلاً این آمار متعلق به ایران است یا کل جهان؟

دومین مطلب اینکه در ادامه وی به یک آمپول اشاره می‌کند و نه یک دارو! که همین موضوع با واکنش پزشکان و مسئولان وزارت بهداشت روبه‌رو شد. وی می‌گوید که آمپول نالوکسان جان‌تان را نجات می‌دهد و در داروخانه بدون نسخه و البته ارزان‌قیمت در دسترس است. صحبت‌های مهناز افشار را انجمن داروسازان ایران به عنوان یک نهاد صنفی، علمی و غیردولتی به کل تکذیب می‌کند، مسئولان انجمن داروسازان می‌گویند که این آمپول اصلاً یک داروی داروخانه‌ای نیست و صرفاً در بیمارستان‌ها کاربرد دارد و اصلاً بدون نسخه پزشک قابل تهیه نیست و البته تأکید می‌کنند که به دلیل پرخطر بودن و عوارض آن شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای فروش نالوکسان در نظر گرفته شده است.

البته مسئولان اورژانس و وزارت بهداشت هم در پی این اظهارات غیرمسئولانه اعلام کردند که تزریق این آمپول بدون حضور پزشک متخصص و خارج از بیمارستان ممکن است باعث ایست قلبی، ریوی و مغزی فرد شود و استفاده از آن در این شرایط به کل ممنوع است.

ذکر یک نکته در اینجا لازم است، نالوکسان در سال‌های گذشته به عنوان یک آمپول برای موارد اوردوز در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز اورژانس در حال استفاده است و همین امر نشان می‌دهد موضوع اصلی آمپول و دارو نیست، مثلاً داروی سرطان نجات‌بخش است آیا توصیه به خرید آن و تزریق داروی سرطان در منزل برای نجات بیماران سرطانی عقلانی است؟

مطلب دیگری که در ویدیوی منتشر شده این بازیگر قابل توجه و بررسی است اینکه مخاطبان وی خانواده‌ها هستند و او به آنها توصیه می‌کند که این دارو را خریداری و تزریق کنند نه پزشکان و متخصصان.

حال یک سؤال در اینجا باقی می‌ماند اگر استفاده از چنین دارویی با این اثرات بالا و کیفیت و البته به این راحتی برای کاهش آمار مرگ بیماران ممکن بود، وزارت بهداشت تا به امروز نسبت به اطلاع‌رسانی درباره آن اقدام نمی‌کرد؟

پس از واکنش‌های بسیار افشار اعلام کرد که خودش نسبت به این موضوع بی‌اطلاع بوده و به سفارش یک خواننده لس‌آنجلسی این تبلیغ را انجام داده است.

در نهایت این سلبریتی با فشار مردم و پزشکان و البته رسانه‌ها مجبور به انتشار ویدیو دومی شد که در آن نیز بدون اشاره به خطرساز بودن این آمپول و فجایعی که ممکن است برای مصرف‌کنندگان در پی داشته باشد وزارت بهداشت و متخصصان را با لحنی تند مخاطب قرار داد.

وی بدون اینکه بخواهد مسئولیت اشتباه خود را بپذیرد اعلام کرد که صحبت‌هایش را سازمان بهداشت جهانی هم تأیید می‌کند و اینکه وزارت بهداشت نمی‌خواهد این موضوع را بپذیرد مسئله دیگری است.

اما سازمان بهداشت جهانی چه می‌گوید؟ سازمان بهداشت جهانی به هیچ عنوان آمپول نالوکسان را معرفی نکرده است و از آن به عنوان یک داروی نجات‌بخش در هیچ‌کجا یاد نمی‌کند. توصیه این سازمان اصلاً برای مردم و افراد غیرپزشک و غیرمتخصصان نیست. اشاره سازمان بهداشت جهانی به داروی نالوکسان است و نه آمپول آن که ایشان ارزان و در دسترس و البته OTC معرفی می‌کند.

باید یادآور شویم که تهیه آمپول در خود آمریکا هم نسخه لازم دارد و اصلاً یک داروی بیمارستانی است که مثل تمام دنیا در اورژانس، اتاق عمل و زمان احیای موارد اوردوز مصرف می‌شود.

سلبریتی‌ها باید عواقب کارهای‌شان را بپذیرند، باید قبول کنند که برای اشتباهات‌شان از مردم و قشر فرهیخته معذرت بخواهند و البته در مواردی که در آن سررشته ندارند دخالت نداشته باشند.

از طرفی این مسئله یک زنگ هشدار جدی برای مردم و مخاطبان این قشر پرفالوور بود. باید بدانیم اینکه یک فرد ۶ میلیون نفر فالوور دارد دلیل بر باسواد بودن و همه چیزدان بودن او نیست و نباید اجازه اظهارنظر در همه حوزه‌ها و زمینه‌ها را پیدا کند.
ادامه
18
5
15
مهنوش میلانی , mahnoosh1370
جمعه 16 آذر ، 13:07
گمونم شوهرش بعد واردات شیرخشک های مسموم زده تو کار واردات امپول نالوکسان
ادامه
 , tremendous
جمعه 16 آذر ، 13:59
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ادامه
امیر ثابت , a_100
جمعه 16 آذر ، 14:25
واقعا که؟؟؟؟
ادامه
حلقه معرفت , hmaarefat
دوبــاره جمعــه و دلواپســی ها
غبــار کوچــه ها و بی کسـی ها
و چشمــانــی که تار عنکبــوتـی
نمــوده مُهــر و مومـش تا بیایی

یا #صاحب_الزمـان داستـان یوسـف
را گفتـن و شنیدن به بهانه ی توسـت
شــرمنده ایـم ، میــدانیـم #گناهـــان
مـا همان چاه غیبـت توسـت
ادامه