سلامت , health

سلامت

سلامت , health

سلامت

32,506نــــفــــــر
عضو شده اند
32,506نفر عضو شده اند
رسانه سلامت، اخبار و مقالاتی برای افزایش اطلاعات عمومرسانه سلامت، اخبار و مقالاتی برای افزایش اطلاعات عموممشاهده کامل مشخصات
18 آبان 1387
پزشکی و سلامت

اعضاء

 • مینا   , mina_qorbani
 • سیامک سرمدی , siamak
 • فاطیما جم جبار , kalagh_par
 • مصطفی  عموئی , am63
 • 32506 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • پلیس فتا , CyberPolice.ir
سلامت , health
در مرزهای علم , edge_of_science

تحقیقات جدید روی زنان استرالیایی ۴۵ سال و بالاتر نشان داد اکثریت این گروه معتقدند بین مصرف الکل و ریسک ابتلا به سرطان پستان رابطه قابل توجهی وجود ندارد. محققان هشدار می‌دهند که این فکر اصلا درست نیست.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان در سراسر جهان است.
بسیاری از عوامل می‌توانند ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند، برخی از آنها غیر قابل تغییر هستند، مانند سن و جنس، اما بعضی از آنها را می‌توان تغییر داد از جمله کمبود فعالیت بدنی یا اضافه وزن.
یکی از ریسک فاکتور‌های اثبات شده، مصرف الکل است. در حدی که مصرف تنها یک نوشیدنی الکلی در روز احتمال ابتلا به سرطان پستان را شدیدا تقویت می‌کند.
با وجود این، به نظر می‌رسد بسیاری از زنان بالای ۴۵ سال، که بیشترین خطر ابتلا به این نوع سرطان را دارند، همچنان هشدارهای متخصصین درمورد مصرف الکل را نادیده می‌گیرند، این نتیجه گیری در یک مطالعه اخیر روی گروهی از زنان استرالیایی میانسال به دست آمده است.
زنان از خطرات آگاهی ندارند

برای این مطالعه، محققان ۳۵ زن استرالیایی ۴۵ تا ۶۴ ساله را که پیش از آن هرگز مبتلا به سرطان نبودند، انتخاب کردند.
دکتر میلر و تیمش با هر یک از شرکت‌کنندگان مصاحبه کردند تا اطلاعات بیشتری در مورد الگوی مصرف الکل، میزان تحصیلات و اطلاعات‌شان در مورد خطر ابتلا به سرطان پستان کسب کنند.
محققان دریافتند بسیاری از این زنان از سطح خطر سرطان پستان اطلاع نداشتند و در صورتی که مصرف الکل بر شیوه زندگی، روابط و وزن‌شان تاثیر منفی می‌گذاشت، بیشتر احتمال داشت مصرف الکل را کنار بگذارند.
ادامه
99
2
  سلامت , health
  در مرزهای علم , edge_of_science

  من همیشه مشغول و مضطرب هستم و روز پر دردسری دارم. آیا شما پیشنهاداتی از نحوه مدیریت استرس در زندگی شلوغ من دارید؟ پاسخ این سوال این جاست.
  بله. بسیار مهم است که حتی زمانی که مشغول هستید ، بتوانید اضطرابتان را کنترل کنید.

  هنگامی که شما به تعدادی از خواسته‌هایتان نمی‌رسید، میزان هورمون استرس شما بسیار بالا می‌رود. این هورمون کورتیزول نامیده می‌شود و از طریق ساختار هرمی شکلی که بالای کلیه‌ها قرار دارد (غده فوق کلیه) تولید می‌شود.
  کورتیزول می‌تواند سیستم ایمنی بدنتان را سرکوب کند، بنابراین احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. و این می‌تواند فشار خون و سطح قند خون شما را افزایش دهد. کورتیزول همچنین می‌تواند در برخی از مناطق مغز که در فرآیند حافظه و یادگیری دخیل هستند، تاثیر بگذارد.

  برای جلوگیری از این اثرات منفی استرس، راه‌هایی برای حفظ استرس – و کورتیزول – در سطوح قابل کنترل وجود دارد. در اینجا دو شیوه وجود دارد که شما می‌توانید در تلاش برای مدیریت استرس خود از آن‌ها استفاده کنید:

  ریتالیزاسیون- این به معنای داشتن یک الگوی ثابت، همراه با دلیل، در طول روز است. به عنوان مثال، هر شب، شما می‌توانید برای روز بعد برنامه ریزی کنید. سعی کنید شب قبل ناهار خود را آماده و لباس خود را انتخاب کنید. به این ترتیب، صبح زود در حال تلاش برای پیدا کردن آنچه که نیاز دارید، نیستید. هدف داشتن این عادت‌های روزانه است که می‌تواند باعث شود کم‌تر زحمت بکشید و فکر و خیال شما را در مورد صبح روز بعد کمتر می‌کند.
  کاهش تصمیمات – تصمیم گیری در مورد هر چیزی استرس ایجاد می‌کند و انرژی مصرف می‌کند. غرق شدن در تمام تصمیمات در زندگی روزمره آسان است. به عنوان مثال، در گذشته، شما می‌توانستید به داروخانه بروید و مسواک خریداری کنید. در حال حاضر، برای این خرید ساده، شما باید از بین بسیاری از گزینه‌ها تصمیم بگیرید.
  سعی کنید تعداد تصمیماتی که لازم است بگیرید را محدود کنید- شما می‌توانید این کار را با محدود کردن انتخاب‌های متعدد انجام دهید، که می تواند به کاهش تعداد تصمیم‌هایی که نیاز دارید بگیرید کمک کند. و برای چیزهای کوچک خود را اذیت نکنید. انرژی خود را برای تصمیمات بزرگ نگه دارید.

  اگر روال پیش بینی شده‌ای دارید و برای کاهش میزان حواس پرتی تلاش می‌کنید، می‌توانید روزهای خود را اندکی کم تنش و شاید پربارتر کنید.
  ادامه
  سلامت , health
  در مرزهای علم , edge_of_science

  دانشمندان در مورد انقراض ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در دنیا هشدار داده‌اند. را به‌صدا در آورده‌اند.

  دانشمندان معتقدند که با توجه به نقش بزرگ حشرات در اکوسیستم طبیعی، نابودی آنها برای حیات انسان‌ها گران تمام خواهد شد.پژوهشی جدید نشان می‌دهد ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در سراسر دنیا در معرض خطر انقراض قرا ردارند. انقراض حشرات در اثر کشاورزی بی‌رویه و گرمایش زمین به‌وجود آمده است. با توجه به نقش بزرگ حشرات در اکوسیستم طبیعی، نابودی حشرات برای حیات انسان‌ها بسیار گران تمام خواهد شد.

  سال‌های اخیر شاهد هشدار زیست‌شناسان در مورد انقراض قریب الوقوع گونه‌هایی از جانوران بودیم که بعضی‌ وقتها به نظر می‌رسید خیلی هم برای انسا‌ن‌ها مهم نیست. اما الان وضعیت فرق می‌کند و هشدار دانشمندان در مورد کاهش تعداد حشرات تاثیر عمده‌ای بر حیات انسان‌ها روی کره زمین دارد.

  گزارش جدیدی، که خلاصه ۷۳ گزارش در مورد کاهش جمعیت حشرات در سراسر دنیاست، نشان می‌دهد ۴۰ درصد گونه‌های مختلف حشرات در دنیا در معرض نابودی قرار دارند.

  در برخی جاها نرخ انقراض برخی حشرات محلی هشت برابر چیزی است که جانورشناسان درمهره دارانی مانند پستانداران، پرندگان و همچنین در بی‌مهرگان مشاهده کرده‌اند.

  ادامه
  1
   سلامت , health
   در مرزهای علم , edge_of_science
   انجمن روانپزشکی آمریکا(APA) معیارهای تشخیص رسمی افسردگی پنهان را در نسخه پنجم کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی تشریح می‌کند. برای اینکه بتوان به شخص برچسب افسردگی شدید زد یابد حداقل ۵مورد از ۹علامت مربوط به افسردگی را به مدت دو هفته از خود نشان دهد که یکی از این علائم داشتن حس افسردگی(مانند احساس غم) یا عدم توانایی در احساس لذت( از دست دادن اشتیاق نسبت به چیزهایی که قبلتر برای شخص جذاب و لذت بخش بوده اند).افسردگی حاد را نمی‌توان با تست‌های پزشکی مانند آزمایش خون یا سی-تی-اسکن تشخیص داد در عوض، علائم رفتاری فرد است که باید مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد مانند احساس غم،خستگی،بی‎حالی،مشکلات خواب و…
   افسردگی آتیپیک

   APA انواع مختلفی از افسردگی را لیست کرده است. یکی از آنها افسردگی با علائم غیرمعمول است. افسردگی با علائم غیرمعمول نوعی افسردگی است که شخص علائمی متفاوت با عمومیت افرادی که دچار افسردگی هستند از خود نشان می دهد. برای اینکه بتوان علائم شخص دارای افسردگی غیرمعمول را تشخیص داد در مرحله اول باید با معیارهای کلی این افسردگی آشنا شد.

   افسردگی پنهان

   یک نوع تغییرات رفتاری که در آن شخص در تمام مواقع غمگین نباشد و فقط به دنبال اتفاقات خاصی حس افسردگی در او نمایان شود.
   داشتن همزمان دو یا چند مورد از علائم زیر
   افزایش قابل ملاحظه وزن یا اشتها( در افسردگی‌های معمول اشتهای شخص کم و وزن او هم به دنبال آن کاهش می‌یابد)
   خوابیدن زیاد(در افسردگی معمول بی خوابی رایج‌تر است)
   فلج سربی یعنی احساس سنگینی و سرب گونه در بازوها یا پاها
   الگوی دیرپای طردشدن در روابط بین فردی که سبب به مشکل خوردن فرد در روابط عاطفی یا از دست دادن موقعیت شغلی شخص می‌شود

   در جریان همان دوره نمی‌توانند خصوصیات افسردگی ملانکولیک(احساس گناه،از دست دادن لذت و کاهش واکنش پذیری نسبت به محرک‌های لذت بخش) یا کاتاتونیک(کندی روانی و حرکتی) را داشته باشند.

   در افسردگی پنهان در واقع شخص نوعی از افسردگی آتیپیک را دارد که چون در تمام موارد حس غمگینی به او دست نمی‌دهد خود را افسرده نمی‌داند به عبارتی با پوشیدن ماسکی علائم افسردگی خود را پمهان می‌کند. در بعضی موارد آنها ممکن است اعمالی برای کاهش استرس خود یا تلاش‌های مضاعف برای نشان دادن اینکه افسرده نیستند از خود نشان دهند. اکثر این افراد دردهای فیزیکی نیز(مانند سردرد،کمردرد،درد شکم،درد سینه.غیره)تجربه کنند. به علاوه گفته می‌شود در برخی موارد شخص مبتلا به افسردگی پنهان علائم رفتاری افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری و عملی را از خود نشان می‌دهند مثلاً مشغول شدن زیاد به کار، خرج کردن سرمایه در قمار و یاسواستفاده از مواد به جای نشان دادن حس غم یا کاهش لذت نسبت به فعالیت‌های روزانه.
   ادامه
   سلامت , health
   در مرزهای علم , edge_of_science

   گلبول‌های سفید خون اثرات خواب ناکافی بر ژنتیک را نشان می‌دهند. خواب ناكافی یا خواب بی‌كیفیت در بین مردم رایج شده است. تحقیقات نشان داده‌ است كه خواب ناكافی یا بی‌كیفیت در طولانی مدت خطر بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های روانپزشكی و زوال عقل، به خصوص افسردگی را افزایش می‌دهد. با این حال مكانیسم مولكولی این ارتباط به خوبی مشخص نشده‌ است.

   در تحقیق اخیر انجام شده در دانشگاه Helsinki با همكاری موسسه‌ی ملی بهداشت و رفاه و موسسه‌ی بهداشت حرفه‌ای فنلاند، مجموعا ١٠٥ مرد ٥٠-٢٥ ساله شركت كرده‌اند. طبق این تحقیق مردانی كه خواب كافی داشتند، در مقایسه با افرادی كه خواب كافی نداشتند، سالم‌تر بودند. برای مشخص كردن سطح متیلاسیون حدود نیم میلیون پیوند C-G طی تحقیق، DNA گلبول‌های سفید خون خارج و جمع آوری شد. متیلاسیون DNA یکی از مكانیسم‌های اپی‌ژنتیك شناخته می‌شود. این مکانیسم‌ها، بیان ژن و درنتیجه عملكرد بافت‌ها و سلول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پروفسور Tiina Paunio، رئیس تحقیقات می‌گوید:

   بر اساس تحقیقات ما، در هیچ تك جزء دخیل در متیلاسیون DNA، تفاوت معناداری بین افرادی كه كمبود خواب دارند با افراد سالمی كه افراد كنترل هستند، وجود ندارد. با این حال تجزیه و تحلیل شبكه‌های مولكولی نشان داد كه كمبود خواب منجر به تغییر در عناصر متیلاسیون DNA در عوامل تنظیم‌كننده‌ی بیان ژن می‌شود. این عوامل با مسیرهای تكامل‌یافته‌ی سیستم عصبی ارتباط دارند.

   تغییرات مشاهده شده در ناحیه‌ی ژنومی نشان داد كه این تغییرات قبلاً با سندرم ارثی Smith-Magenis در ارتباط بوده‌اند. یك ریتم معكوسی بین علائم این بیماری وجود دارد. یافته‌ها نشان می‌دهد که عدم خواب با تغییرات سیستمیك DNA مرتبط است که بر ژنوم اثر می گذارد. Paunio می‌گوید:

   ما در حال حاضر به دنبال این تغییرات دائمی هستیم. علاوه بر این، ما علاقه‌مند به دانستن چگونگی ارتباط این تغییرات با خطرات سلامتی محرومیت از خواب در طولانی مدت هستیم.

   طبق گفته‌ی Alexandra Lahtinen، دانشجوی دكترا و اولین نویسنده‌ی این مقاله كه در ژورنال Scientific Reports منتشر شده‌ است، این یافته ها نیازمند مطالعات زیادی هستند و یافته‌ها باید با مجموعه‌ای از داده‌های دیگر تكرار شود.
   ادامه