حیات , hayat

حیات

حیات , hayat

حیات

114,583نــــفــــــر
عضو شده اند
114,583نفر عضو شده اند
بیشتر
مشاهده کامل مشخصات
16 شهریور 1389
سرگرمی و طنز

اعضاء

 • میلاد , mili_saji
 • آرمین دانشور , aaydin_iran
 • حسن , hassanamjadi
 • علی رضا صحرائیان , alireza123456
 • 114583 نفر

  morebox img
حیات , hayat
باران , rain11
حیات   از  باران 6 ماه پیش
+ قبله عالم به سلامت،
رعیت گرسنه اند امر ملوکانه چیست؟
- مالیات را افزایش دهید
گرسنگی یادشان می رود،
پدرسوخته ها...!
ادامه
99
22
2
27
چهارشنبه های سفید  , zan_sharghi
دوشنبه 25 تیر ، 02:42
حال این روزای ما....
ادامه
 استخدام برتر , estekhdam_bartar
چهارشنبه 11 مهر ، 00:50
لایک
ادامه
حیات , hayat
در مرزهای علم , edge_of_science
پلاناریا (Planarian) با اینکه بزرگ‌تر از دانه سیب نیست، کل حیات‌وحش به توانایی او غبطه می‌خورد. اگر آن‌ها را به قطعات کوچک متعدد تقسیم کنید، هر یک از قطعات به کرم جدیدی رشد می‌یابد. این سطح قابل‌توجهی از خودترمیمی است که اغلب جانوران به آن نرسیده‌اند. امروزه، محققان سلول‌ مسئول ایجاد این فرایند و پروتئین اصلی مربوطه‌اش را کشف کرده‌اند.
ریکاردو زیاس زیست‌شناس تکاملی دانشگاه ایالتی سن دیگو در کالیفرنیا که در تحقیق شرکت نکرده‌است، می‌گوید:
کشف این سلول‌ها، پیشرفتی اساسی در زمینه زیست‌شناسی تکاملی است.
محققان برای دهه‌ها از وجود سلول‌های بنیادی تخصص نیافته‌ای تحت عنوان نئوبلاست‌ها که به پلاناریا‌ها در ترمیم کمک می‌کنند، اگاه بوده‌اند. ولی دقیقا نمی‌دانستند کدام نوع نئوبلاست‌ها کارها را انجام می‌دهد. بنابراین الیاندرو سانچز، زیست‌شناس تکاملی انستیتو استاورز مرکز تحقیقات پزشکی شهر کانزاس ایالت میزوری، تکنیک‌های جدیدی را در جهت ایزوله کردن سلول‌های منفرد و طبقه‌بندی فعالیت‌های ژنی آن‌ها به کار گرفت.
این تحقیق،سانچز و همکارانش را به حدود ۱۲نوع سلول رسانده‌است که کاندیداهای احتمالی سلول های ترمیمی هستند. یکی از این سلول‌ها پروتئین غیرعادی در سطح غشای خود داشت، که شبیه دسته‌ای از مولکول‌های غشایی به نام تتراسپانین بودند. تتراسپانین در تومورهای انسانی دیده می‌شود و به ان‌ها در پخش شدن به کل بدن کمک می‌کنند.
محققان با ساختن برچسبی فلوروسنتی که در تتراسپانین جانور قرار داده شد، توانستند دسته‌ی خاصی از سلول ها را متمایز سازند: زیرگروه شماره ۲ نئوبلاست‌ها (Nb۲). ان‌ها هنگامی که پلاناریا را بریدند و روند درمان زخمش را دنبال می‌کردند، تعداد سلول‌های Nb۲ به سرعت افزایش یافت. این گروه سلول‌ها توانستند زخم را درمان کنند. در ازمایشی دیگر، یک سلول Nb۲ تزریق‌شده توانست به سرعت تقسیم و تمایز یابد و پلاناریایی را که تحت تشعشعات کشنده رادیواکتیوی بود، درمان کند.
سلول‌های Nb۲ نوع خاصی از سلول‌های بنیادی هستند. این سلول‌ها همیشه در بدن پلاناریا حضور دارند. ولی آن‌ها فقط در افراد زخمی فعالیت ژن‌های بیان‌کننده تتراسپانین را افزایش می‌دهند. و به نظر می‌اید که پروتئین کلید این سازوکار است. زیرا محققان وقتی نئوبلاست‌هایی را که توانایی تولید تتراسپانین نداشتند درون پلاناریای در حال مرگ قرار دادند، مشاهده کردند که ترمیمی انجام نشد.
اکنون سانچز الورادو و بقیه با استفاده از آنتی‌بادی که Nb۲ ها را از بقیه سلول‌ها جدا می‌کند، می‌توانند با جزئیات بیشتری نحوه کار تتراسپانین را مشاهده کنند و عامل فعال‌کننده تولید آن‌ها را کشف کنند.بقیه هم پیشرفت‌هایی در بررسی مولکولی ترمیم این سلول‌ها داشته‌اند.ماه قبل پیتر ردین، زیست‌شناس تکاملی در انستیتو تکنولوژی ماساچوست در کمبریج به Science گزارش کرد که تیم او توانسته است همه فعالیت‌های ژنی انجام شده طی خودترمیمی پلاناریا را در همه سلول‌ها ردیابی کند
ریدنر خیلی مشتاق است که به مطالعه خود برگرد تا ببیند که آیا نگاه جامع تیم او شامل سلول‌های Nb۲ نیز می‌شود یا نه.
ریدنر می‌گوید:
هنوز خیلی زود است تا از این نتایج بتوانیم برای بازیابی اندام‌های از دست رفته انسان استفاده کنیم. ولی کشف مکانیسم‌های ترمیم طبیعی می‌تواند ما را در این امر کمک کند.
ادامه
حیات , hayat
در مرزهای علم , edge_of_science

طبق مقله منتشر شده در مجله‌ی Cerebral Cortex، فعالیت قشر پریتال مغز، ناحیه‌ای که در آگاهی از خود و دیگران و پردازش حواس نقش دارد، یک اصل رایج در میان کسانی است که حالات روحی مختلفی را تجربه کرده‌اند. تجربیات روحی حالات قدرتمندی هستند که اغلب تاثیر عمیقی در زندگی مردم دارند. درک اساس نورولوژیکی این حالات می‎تواند به درک بهتر نقش آن‌ها در انعطاف‌پذیری روحی و بهبود از بیماری‌های ذهنی و اختلالاتی مانند اعتیاد، کمک کند.

تجربه‌های روحی ممکن است ذات مذهبی داشته یا نداشته باشند؛ از جمله حس یگانگی در جهان یا غیاب نفس در طول انجام برخی ورزش‌های روحی. محققان در موسسه Spirituality Mind Body با ۲۷ شخص جوان مصاحبه کردند تا اطلاعاتی درمورد تجربیات پراسترس گذشته، آرامش و تجربیات روحی آن‌ها جمع‌آوری کنند. سپس درحالیکه هر شخص برای اولین بار به سخنانی که بر اساس تجربیات شخصی‌اش ضبط شده بود گوش می‌کرد، به کمک MRI فعالیت مغزی‌اش ثبت می‌شد. با وجود اینکه تجربیات روحی هر شخص متفاوت بود، الگوهای مشابهی در فعالیت قشر پریتال مشاهده شد.
نواحی دیگری از مغز نیز ممکن است در شکل‌گیری تجربیات روحی نقش داشته باشند. این متد می‌تواند برای مطالعه تجربیات روحی و تاثیر آن روی سلامت روان بسیار کارآمد باشد.
ادامه
حیات , hayat
در مرزهای علم , edge_of_science

افرادی که دارای مغز بزرگ هستند فقط نسخه های بزرگ شده ای از مغز با اندازه متوسط را ندارند. در آنها، ناحیه های خاصی مخصوصاً ناحیه هایی که در جمع آوری اطلاعات از سراسر مغز سهیم هستند بزرگترند.
آرمین رازنهان در انیستیتو ملی سلامت روان در مریلند به همراه همکارانش با مقایسه ۳۰۰۰ عکس از مغز افراد به این نتیجه رسیده اند. انها ۸۰۰۰۰ ناحیه در کورتکس، بخش بزرگی از مغز که در کارهایی مانند فکر کردن سهیم است را بررسی کردند.
بررسی آنها نشان داد که برخی از بخش ها در افرادی که مغزی بزرگتر از مغز عادی دارند بیشتر منبسط شده است. رازنهان میگوید که این بخش ها در یکپارچه سازی اطلاعات هیجان انگیزی از سراسر مغز دخیل هستند.
این بخشها همان هایی هستند که در طول تکامل ما بزرگتر شده اند و همچنان در حال بزرگتر شدن هستند و در مغز بزرگسالان نسبت به کودکان اندازه بزرگتری دارند.
واضح نیست که آیا این ویژگی مزایایی به همراه دارد یا نه. تحقیقات پیشین نشان می‌دهد که افراد با مغز بزرگتر گرایش بیشتری به داشتن آی کیو بالاتر دارند. اما رازنهان می گوید که میزان تاثیر اندازه مغز در تفاوت آی کیو تنها در حدود ۵ درصد است.
ادامه
حیات , hayat
‏این قیمت دلار و سکه که میگفتن حبابه و میترکه مال اولش بود. الان انقدر بزرگ شده بترکه دوبرابر بمب اتم خرابی به بار میاره.
ادامه