نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan

حقوقدانان جوان

حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan

حقوقدانان جوان

5,802نــــفــــــر
عضو شده اند
5,802نفر عضو شده اند
به کلوب ما خوش آمدیدبه کلوب ما خوش آمدیدمشاهده کامل مشخصات
22 شهریور 1391
اجتماعی

اعضاء

 • علی دینی , alidini91
 • ژووانا نیکو , zhooana
 • نصب ویندوز در محل شما , mehdias74
 • یاسمن محمدی , aqzsedrftgyhujikolpmwxcvbn
 • 5802 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • موسسه حقوقی قانون گستر , ghanoongostar
وبلاگ میهن بلاگ
حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan
روده بر نشی , laugh
قهرمانی تیم ملی کشتی در جام جهانی کشتی بر همه ایرانیان مبارک باد .
ادامه
99
143
50
66
تیم مدیریت رسانه قانون گستر , ganoonghostar
جمعه 26 اردیبهشت ، 18:52
مرحبا به غیرت دلیر مردان ایران
ادامه
امیر علی ستایش , amiralisetayesh110
جمعه 26 اردیبهشت ، 18:55
تبریک به ایرانیان سرافراز
ادامه
کیمیا خانوم , h_sh7
جمعه 26 اردیبهشت ، 18:56
مبارکه قهرمانی
ادامه
حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan
موسسه حقوقی قانون گستر , ghanoongostar
با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و اعضا رسانه قانون گستر

پیشاپیش فرا رسیدن سال 1393 را به همه شما دوستان عزیز تبریک عرض مینماییم.

با آرزوی سلامتی و سپری نمودن تعطیلات بدون دردسر و مشکل برای شما عزیزان کارشناسان موسسه حقوقی قانون گستر آمادگی دارند در تعطیلات نوروز با طرح حامی نوروزی به صورت انلاین و از طریق شماره تماس : 09367515152 پاسخگوی سوالات و مشکلات احتمالی شما در خصوص کلیه امور حقوقی و کیفری بوده و رضایت شما عزیزان را جلب نماییم.

(( قانون گستر نامی آشنا در ارائه خدمات حقوقی ))
ادامه
35
6
22
 , 1889
چهارشنبه 28 اسفند ، 22:15
ادامه
مهران صولتی , mehransolati20
چهارشنبه 28 اسفند ، 22:19
ممنون
ادامه
سارا صدر , sara86sadr
پنجشنبه 29 اسفند ، 00:24
سپاسگذار
ادامه
حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan
وحید حاجی زاده , hajizadehvahid
در جواب ابلهان آنقدر خاموش ماندیم که گفتند:

حرف حساب جواب ندارد


ادامه
251
52
93
مهدی سروش , googoolimagoli
دوشنبه 1 مهر ، 21:09
چه خوشمله
ادامه
مریم رستگار , maryamrastegar
دوشنبه 1 مهر ، 21:11
like
ادامه
موسسه حقوقی دادگستر , nazanin975
دوشنبه 1 مهر ، 21:15
لایک
ادامه
حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan
صدای مشاور , sedayemoshaver
پرسش: در نکاح موقت آیا زوج برای امرار معاش زوجه باید نفقه پرداخت کند؟

پاسخ : قانون گذار تنها در عقد دایم زوج را ملزم به انفاق می‌داند؛ اما چنانچه در عقد موقت شرط نفقه موجود باشد یا عقد موقت بر مبنای نفقه منعقد شده باشد، زوج مکلف به پرداخت نفقه به زوجه موقت است.
ادامه
25
3
18
محیا بهرامی , s.ghanbari
یکشنبه 4 اسفند ، 17:23
like
ادامه
الف ب , sirizan7
جمعه 29 فروردین ، 10:51
خب اینکه کاملا بدیهی است!
ادامه
سارای مهربون مودب , sara6806
سه شنبه 4 فروردین ، 19:23
تشکرفراوان صحیح است
ادامه
حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan
موسسه حقوقی قانون گستر , ghanoongostar
چک بهتر است یا سفته؟

معمولا در روابط میان شهروندان زمانی که یک طرف بخواهد با پرداخت مبلغی پول اطمینان طرف مقابل را جلب کند، از سفته استفاده می‌شود. در سفته، صادرکننده تعهد می‌کند مبلغی را در وجه دارنده در سررسیدی که در سفته مشخص است، پرداخت کند.

روابط تجاری میان مردم و ضرورت حفظ اعتبار و وجهه تجاری بیشتر مواقع باعث می‌شود که سفته پرداخت شود؛ اما در مواردی شاهد آن هستیم که متعهد سفته با بدقولی از پرداخت آن شانه خالی می‌کند. در چنین شرایطی امتیازهایی برای دارنده در قانون تجارت پیش‌بینی شده است که او را زودتر به پول خود نزدیک می‌کند. البته استفاده از این امتیازها نیاز به رعایت برخی نکات دارد از جمله تنظیم واخواست در مهلت مقرر دارد.
چک

مفهوم واخواست

منظور از واخواست همان اعتراض عدم تادیه وجه است که در ماده 280 و بعد قانون تجارت در مورد آن مفصلا صحبت شده است. اگر در سر رسید برات یا سفته، متعهد آن مبلغ برات یا سفته را پرداخت نکند از جمله وظایف دارنده سند این است که ظرف مدت 10 روز با ارسال اظهار‌نامه برای متعهد، معلوم کند که وجه برات یا سفته پرداخت نشده است.

در خصوص اهمیت رعایت مهلت‌ها در واخواست اگر دارنده سند تجاری بخواهد از حقوق و مزایای قانونی اسناد استفاده کند باید مواعد قانونی مربوط را رعایت کند. مثلا در مورد برات و سفته ظرف 10 روز از تاریخ سررسید سند، اعتراض عدم تادیه را باید برای مخاطب ارسال کند. در مورد چک هم حسب مورد در مواردی که محل صدور و پرداخت آن یکی است دارنده چک باید ظرف مدت 15 روز وجه آن‌را مطالبه کند. اگر محل صدور و پرداخت دو نقطه مختلف در ایران باشد این مهلت 45 روز است و اگر چک در کشورهای دیگر صادر شده و قرار است در ایران پرداخت شود این مهلت 4 ماهه است.
ضمانت‌اجرای چشم بستن بر مهلت‌ها

در خصوص ضمانت‌اجرای رعایت نکردن مهلت‌های تعیین شده در قانون نیز در صورت رعایت نکردن مهلت‌های یادشده، دارنده سفته برخی حقوق مانند حق مراجعه به کسانی را که آن‌را ظهر‌نویسی کرده‌اند، از دست می‌دهد و حتی در مورد برات و سفته ممکن است در مواردی خاصیت تجاری بودن را از دست بدهد یا مسئولیت تضامنی متعهدین سند قابل بهره‌برداری نباشد و... چنانچه همچنان اسناد مزبور بلا پرداخت باقی بمانند طبق قانون باید در موعد‌های معینی نسبت به اقامه دعوی در مراجع ذی‌صلاح اقدام شود؛ در غیر این صورت ممکن است اوصاف سند تجاری از آنها سلب یا در مورد چک خاصیت تعقیب کیفری آن زایل شود و این خود آثاری دارد که نیازمند بحث مستقل است.

ماده 293 به بعد قانون تجارت نحوه واخواست و مندرجات اعتراض‌نامه را مشخص کرده است. از نظر قانونی این فرم‌ها را باید دادگستری در اختیار عموم قرار دهد. در این فرم‌ها مشخصات برات و سفته، مشخصات مدیون یا مدیونین و نشانی آنها، همچنین دستور به پرداخت مبلغ مربوطه و غیره قید می‌شود. این واخواست به وسیله مامور ابلاغ دادگستری باید ابلاغ شود
شرایط استثنایی واخواست چک

در مورد چک اگر دارنده آن به بانک مربوطه مراجعه کند و در صورت نبود امکان پرداخت به هر دلیلی بانک گواهی عدم پرداخت صادر کند کافی است و این گواهی جایگزین واخواست می‌شود.

مهلت‌های واخواست اسناد تجاری و ضمانت‌اجرای چشم بستن بر این مهلت‌ها در قانون تجارت ذکر شده است. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که برای واخواست باید چه کرد و به کجا مراجعه کرد؟‌

ماده 293 به بعد قانون تجارت نحوه واخواست و مندرجات اعتراض‌نامه را مشخص کرده است. از نظر قانونی این فرم‌ها را باید دادگستری در اختیار عموم قرار دهد. در این فرم‌ها مشخصات برات و سفته، مشخصات مدیون یا مدیونین و نشانی آنها، همچنین دستور به پرداخت مبلغ مربوطه و غیره قید می‌شود. این واخواست به وسیله مامور ابلاغ دادگستری باید ابلاغ شود.
انواع واخواست

دو نوع واخواست داریم؛ اعتراض عدم پرداخت كه گاهی در قانون تجارت به آن اعتراض عدم تادیه گویند و دیگری نكول است كه نكول فقط مختص برات است؛ اما گواهی عدم تادیه برای چك و سفته نیز استفاده می‌شود.

واخواست عدم تادیه زمانی مطرح است كه دارنده براتی را برای پرداخت در سررسید یا رویت در زمان رسید پرداخت نمی‌كند دارنده نیز در نتیجه باید اعتراض كند.
حقوق

در زمان استفاده از سفته فقط واخواست عدم تادیه وجود دارد؛ بنابراین اعتراض نكول وجود ندارد و در مورد چك هم قانون همان اعتراضی را كه در قانون تجارت برای برات و سفته آمده است، پیش‌بینی كرده است اما دیوان عالی كشور در رای وحدت رویه اعلام کرده است كه لازم نیست و همان صدور گواهی عدم پرداخت از سوی بانک کافیست.

اگر واخواست از نوع عدم تادیه باشد عدم رعایت مهلت‌ها باعث می‌شود که دارنده نتواند از مزایایی كه قانون پیش‌بینی کرده استفاده كند و در چك عدم رجوع به بانك باعث می‌شود دارنده نتواند از مزایا استفاده كند كه پایین‌ترین مزیت نیز مراجعه به مسئولان به طور تضامنی است.

واخواست مانند گواهی عدم پرداخت در مورد چك است كه برای دو سند تجاری برات و سفته استفاده می‌شود. ما در حقوق تجارت سه سند تجاری داریم كه قانونگذار در مورد آنها قوانینی را مشخص کرده است. البته سخن مذكور به معنی این نیست كه اسناد محدود به این سه دسته تقسیم می‌شوند بلکه سهام شركت‌ها، ضمانت بانكی و...نیز از اسناد تجاری محسوب می‌شوند؛ اما چك، برات، و سفته مهم‌ترین آنها هستند که مردم بیشتر با آنها سر و کار دارند.
تمایز میان اسناد تجاری

چك سند تجاری حال و برات و سفته اسناد تجاری مدت‌دار هستند؛ گواهی عدم پرداخت بانك دلالت بر بی‌محل بودن چك و واخواست برات و سفته دلالت بر بی‌محل بودن این دو سند مدت‌دار می‌كند. بنابراین هم گواهی عدم پرداخت در چك و هم واخواست نامه در برات و سفته دلالت بر این دارد كه دارنده به متعهد سند تجاری مراجعه و محال‌علیه از پرداخت سند خودداری کرده است؛ البته شایان ذكر است كه در مورد برات دو نوع واخواست مطرح است واخواست نكول و عدم تادیه.

قانونگذار در ماده 315 قانون تجارت دارنده چك را موظف کرده است، ظرف 15 روز از تاریخ صدور چك، آن را برگشت بزند و در ماده 280 قانون تجارت دارنده را موظف کرده است ظرف مدت 10 روز از سررسید برات وجه سند را مطالبه و در صورت عدم پرداخت واخواست عدم تادیه کند. همچنین قانونگذار در ماده 286 دارنده را مكلف کرده است ظرف مدت یك سال از تاریخ واخواست اقامه دعوا کند. این مهلت‌ها در خصوص برات به دلالت ماده 309 قانون تجارت قانون برای سفته نیز وجود خواهد داشت.

عدم رعایت مهلت‌هایی که به آنها اشاره کردیم به معنی از دست دادن حق مراجعه دارنده به هر یك از متعهدین فرعی سند (ظهرنویسان) و ضامنان آنان است.
ادامه
87
16
54
محمد محمدی , mohammadm61
چهارشنبه 27 آذر ، 00:17
ممنون عالی بود
ادامه
ساغــــــر , sajedisaghar
جمعه 29 آذر ، 01:50
پس چرا در رویه ی عملی رعایت مهلت 10 روزه ی سفته رو به این دلیل که دیگه مرور زمان نداریم، نادیده میگیرن؟؟!
ادامه
سعید , ssssaaaaeeeedddd
جمعه 29 آذر ، 11:42
سفته ائی که برای تضمین قرارداد کار است چگونه قابل دفاع است ؟
ادامه