گرداب , Gerdab.ir

گرداب

گرداب , Gerdab.ir

گرداب

14نــــفــــــر
عضو شده اند
14نفر عضو شده اند
بیشتر
وابسته به فرماندهی امنیت سایبریوابسته به فرماندهی امنیت سایبریمشاهده کامل مشخصات
16 آبان 1394
اجتماعی

اعضاء

 • مهدی آسمونی , ezdevaj
 • مـــهرداد سالاری , mcea
 • محمدعلی علوی , slvaa313
 • مهران , 2220200
 • 14 نفر

  morebox img
گرداب , Gerdab.ir
عبارت اینترنت اشیا برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ یعنی حدود 16 سال پیش، توسط «کوین اشتون» مورد استفاده قرار گرفت. ایده ای که طبق آن هر چیزی، امکان می یافت برای خود هویت دیجیتال داشته باشد و به کامپیوترها اجازه دهد آن‌ را سازمان‌دهی و مدیریت کنند.
اما اولین کشوری که به طور کامل و تمام شهرهایش را تحت پوشش اینترنت اشیا قرار داده، کره جنوبی است؛
سرعت‌بالای دسترسی به اینترنت در کره جنوبی که از جمله دلایل پیشرفت سریع این کشور در حوزه اینترنت هم شده، باعث راه اندازی اینترنت اشیا در کل این کشور است.
پژوهشگران کشورما نیز قدم هایی را در این راستا برداشته اند. از جمله اینکه چندی پیش یعنی اردیبهشت ماه سال جاری، علی رحمان پور، مجری طرح «شبکه اشیا تهران/ایران» با بیان اینکه در فاز نخست، این شبکه در منطقه نارمک راه اندازی شده است، اعلام کرد: "کار روی شبکه‌های اینترنت اشیا از تابستان سال گذشته و با هدف ارائه راهکارهای شهر هوشمند آغاز شده و پس از مطالعات فنی و تجاری، روی ارائه راهکارهای کامل اینترنت اشیا متمرکز شده ایم."
اما به نظر می رسد آنچه بیش از راه اندازی این شبکه و سیستم های مشابه نیازمند توجه و دقت است بحث امنیت این شبکه ها است.
با این وجود کارشناسان شبکه اینترنت اشیا در تهران گفته اند تلاش می کنیم حفظ حریم شخصی و امنیت شبکه را تا حد استاندارد ارتقا دهیم.
متن کامل را در گرداب بخوانید.
ادامه
99
  گرداب , Gerdab.ir
  همه رسانه‌ها و ابزارهای ارتباطی که به وجود آمدند، یکی از حواس انسان را درگیر خود می‌کند. اما اینترنت و فضای مجازی، تقریبا همه حواس انسان را درگیر خود می‌کند و هر چیزی از صوت، متن، تصویر ثابت و تصویر متحرک در آن وجود دارد.
  در ادامه برخی از ویژگی‌های خاص فضای مجازی و اینترنت (که ناشی از معماری خاص این فضای چندرسانه‌ای است) را بر می‌شمریم:
  - تبدیل مکان به فضا
  - ارتباط فرامحلی
  - مخاطب گزینشگر و کنشگر
  - تغییر در مفهوم قدرت
  - ماهیت شبکه‌ای
  درمجموع باید گفت، اینترنت و فضای مجازی، جمعی از همه رسانه‌هاست و در آن هم پیام کتبی و صوتی و شفاهی تولید می‌شود و هم محتوای تبلیغی و ایدئولوژیک در آن وجود خواهد داشت. بی‌تردید در دنیایی که با محدودیت منابع روبه‌روست ایجاد دنیایی موازی دنیای واقعی به نام فضای مجازی می‌تواند در صرفه‌جویی در منابع طبیعی یاری‌دهنده باشد؛ اما به همین میزان، افرادی که در این دنیا هستند نیز ماهیت مجازی دارند و این به خودی‌خود می‌تواند برای کاربران خطراتی را داشته باشد هم در زندگی واقعی و هم در زندگی مجازی. شناخت معماری خاص اینترنت از این رو مهم است که به ما کمک می‌کند تا با شناخت دقیق از محیطی که در آن کنشگری می‌کنیم استفاده از این فضا را بهینه کنیم و آسیب‌های آن را کاهش دهیم.
  متن کامل را در گرداب بخوانید.
  ادامه
  گرداب , Gerdab.ir
  دکتر بیچرانلو متخصص حوزه سواد رسانه‌ای
  براساس یکی از آخرین پژوهش‌هایی که انجام شده، در اواخر سال گذشته دسترسی مردم به اینترنت حدود 48 درصد بود. دسترسی مردم یعنی دسترسی خانواده‌ها و این یعنی دسترسی کودکان؛ میزان دسترسی کودکان به اینترنت در خانواده‌ها افزایش پیدا کرده است. ما در گذشته چیزی به اسم تبلت نداشتیم. دائما فناوری‌ها کوچک‌تر و در دسترس‌تر می‌شوند. بنیان مصرف تکنولوژی های جدید بر مبنای فرد است؛ درحالی‌که در گذشته مبنای مصرف رسانه ای، جمعی بود.
  وضعیت امروز باعث شده است که ضرورت نظارت والدین برمصرف رسانه‌ای کودکان بیشتر شود.
  کودک خودش قدرت برنامه ریزی و تشخیص ندارد. پس خانواده نقشی اساسی دارد و باید این کار را انجام دهد. آن هم خانواده‌ای که اشراف دارد. اگر خود خانواده سواد رسانه‌ای نداشته باشد، نیز اتفاق مثبتی نمی‌افتد.
  سواد رسانه‌ای موضوعی است که در دل هر محتوایی می‌تواند مطرح شود، چون مرزناپذیر است.
  سواد رسانه ای باید از همان کودکی و در بستر خانواده شروع شود؛ ولی علاوه بر خانواده، فرهنگسراها، تریبون‌های عمومی، رسانه هایی مانند صداوسیما نیز در آموزش آن، تاثیرگذار هستند. همچنین مهدکودک و دبستان ها نیز در آغاز مسیر آموزشی قرار دارند و باید برای آنها نیز برنامه ریزی کرد.
  کودکی دورانی است که امرونهی در آن جواب نمی‌دهد. مدل یادگیری‌ کودکان نگاه کردن و الگو گرفتن است. امرونهی گاهی اوقات برعکس جواب می دهد و کودک را حساس می کند! چون کودک کنجکاوی ذاتی دارد.
  به‌عنوان جمع‌بندی به نظرم، در گروه‌های فامیلی یا خانوادگی که در شبکه‌های جدید شکل می‌گیرند، آن‌هایی که نخبه‌تر هستند خوب است که وارد ماجرا شوند و به تدریج یک مقدار این تکنیک‌های مربوط به سواد رسانه‌ای یا اصولش را بگویند.
  متن کامل را در گرداب بخوانید.
  ادامه
   گرداب , Gerdab.ir
   شاید در ابتدا به اشتراک گذاشتن عکس‌ها در فضای مجازی بی‌خطر به نظر برسد، اما محققان بر این باورند که این کار ممکن است اطلاعات حساس و محرمانه شخصی و شغلی اشخاص را در اختیار افراد سودجو قرار دهد.
   تقریباً تمام گوشی‌های هوشمند قابلیت تعیین موقعیت جغرافیایی افراد را با استفاده از فرآیندی به نام برچسب‌زنی جغرافیایی یا ژئوتگینگ (Geotagging) که اطلاعات مکانی را از ماهواره‌ها می‌گیرد، دارند. با روشن گذاشتن سرویس موقعیت مکانی گوشی همراه هوشمند، این اطلاعات به صورت خودکار به عکس‌ها افزوده می‌شود و با به اشتراک گذاشتن این تصاویر، موقعیت مکانی فرد قابل ردیابی خواهد بود؛
   امکان تعیین موقعیت جغرافیایی افراد از طریق عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی، برای مجرمان فرصتی را فراهم می‌کند تا قربانیان خود را از این طریق شناسایی کرده و اموال آنها را سرقت کنند.
   یکی از راه‌های بالا بردن امنیت گوشی هوشمند، غیر فعال کردن گزینه دسترسی دوربین گوشی به موقعیت مکانی است؛ در بیشتر گوشی‌ها این گزینه به صورت پیش فرض، فعال است.
   متن کامل را در گرداب بخوانید.
   ادامه
    گرداب , Gerdab.ir
    رژیم مصرف رسانه برای ما تعیین می‌کند که کدام مواد برای ما مضر و کدام مواد مفید هستند و به چه میزان باید از محتوای رسانه‌ای استفاده کرد تا هم نیاز ما برطرف شود هم سلامت رفتاری ما به خطر نیفتد. اندیشمندان علوم ارتباطی برای سواد رسانه‌ای چهار مرحله مهم برمی‌شمرند:
    1. رژیم مصرف رسانه‌ای
    2. استفاده از تفکر انتقادی
    3. تجزیه و تحلیل سیاسی و اجتماعی
    4. تولید رسانه‌ای
    چگونه رژیم بگیریم؟
    الف) ساعت مشخصی را صرف فضای مجازی کنید
    ب) به فضاهای مورد نیاز وارد شوید
    ج) همه چیز را نخوانید
    د) به خانواده برگردیم
    ه) دروازه‌بانی کنیم
    و) به فکر جایگزین باشیم
    متن کامل را در گرداب بخوانید.
    ادامه
    4
    2
    4
     محمد , hesam171
    دوشنبه 29 شهریور ، 02:24
    +
    ادامه
    مهران , 2220200
    دوشنبه 29 شهریور ، 21:30
    لایک
    ادامه