گنج جنگ , ganjejang

گنج جنگ

گنج جنگ , ganjejang

گنج جنگ

22,031نــــفــــــر
عضو شده اند
22,031نفر عضو شده اند
این رسانه به احترام مدافعان خاک ایران ایجاد گردیده ، یاد کردن از آنها همه ایران را بهم پیوند می دهد چرا که در جنگ هشت ساله از سراسر ایران برای حفظ این خاک بپا خواستند رسانه صرفا در چهارچوب معرفی عملکرد ارتش در دوران دفاع مقدس است و لطفا از درج مطالب سیاسی ، پیامهای تبلیغاتی و....این رسانه به احترام مدافعان خاک ایران ایجاد گردیده ، یاد کردن از آنها همه ایران را بهم پیوند می دهد چرا که در جنگ هشت ساله از سراسر ایران برای حفظ این خاک بپا خواستند رسانه صرفا در چهارچوب معرفی عملکرد ارتش در دوران دفاع مقدس است و لطفا از درج مطالب سیاسی ، پیامهای تبلیغاتی و..... خودداری نمایید . نوشته های توهین آمیز ضمن برداشت رونوشت از آنها ، حذف و فرد مسدود و گزارش میگردد مدیریت و معاونان سانه هیچ تعهدی در خصوص محتوا کامنتهای درج شده توسط اعضا ندارند و پاسخگو شخص درج کننده کامنت می باشد .سایت ما http://ganjejang.com/وبلاگ ما http://ganjejang.mihanblog.comمشاهده کامل مشخصات
9 آبان 1392
ایران عاشقانش را از یاد خواهد برد ؟

اعضاء

 • رضا خزایی , rezakhazai135
 • فرشاد شکیبا , 559
 • مهران جابر , mehranjaber
 •    ح      مرادی , cloob1reza
 • 22031 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

 • شهدای حادثه تروریستی اهواز
 • صد جوان در خون بغلتند تا گم نگردد دختری
 • روزِ ارتشِ کهن و قهرمان ، گرامی باد
 • ارتش..
 • وای اگر این شیر را درگیر بیداری کنند
 • وطن!سبزی،سپیدی،سرخ گونی..
 • گنج جنگ
 • شهید براتی

84 تصویر ...

morebox img
گنج جنگ , ganjejang
حمله هوایی به تاسیسات کارخانه برق "دبس"
----------------------------------------------------------

سال اول جنگ پایان یافته بود. اوضاع در جبهه ها نشان می داد که اکنون برتری از آن نیروهای ایرانی است. در بخش زمینی با شکسته شدن حصر آبادان عراق مجبور به عقب نشینی شده بود. آنها که حتی فکر این را نمی کردند که با چنین مقاومت جانانه ای روبرو شوندف با دادن تلفات سنگین از مناطق اشغالی عقب زده می شدند. در این زمان نیروی هوایی نقش حساسی را ایفا می کرد. این نیرو ماموریت داشت علاوه بر پشیتبانی هوایی از نیروهای زمینی، تاسیسات حیاتی عراق را چه نظامی، چه اقتصادی نابود سازد. در این راستا بمباران تاسیسات عظیم برقی این کشور در دستور کار قرار گرفت.

عملیات طرح ریزی شد
- جناب شکاری فر، جناب عتیقه چی، جناب فلاحی این ماموریت برای ما جنبه حیاتی دارد. با نابود شدن تاسیسات برق دبس، عراق عملا در تامین برق مورد نیاز خود در قسمت مرکزی و جنوبی با مشکل مواجه می شود. این تاسیسات همان طور که در نقشه ها مشخص است در 60 کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد به همین دلیل بعد مسافت در این عملیات زیاد است و طبعا خطرات برخورد با رینگ های پدافند نیز بیشتر می شود. شما باید به شکلی پرواز کنید که با شروع طلوع خورشید، هدف را بمباران کرده باشید. دقت کنید که این عملیات برای نیروی هوایی جنبه حیاتی دارد و می تواند در بالا بردن روحیه نیروهای زمینی بسیار موثر باشد. به این نکته توجه کنید که پدافند این تاسیسات بسیار قوی است و احتمال هدف قرار گرفتن شما بسیار بالاست.
کار برفینگ آغاز شد و پس از مشخص شدن مسیر رفت و برگشت، محاسبه زمان و سوخت مورد نیاز خلبانان آماده پرواز شدند.

پیش بسوی هدف
ساعت 30/4 صبح روز نهم مهرماه سال 1360 در تاریکی مطلق، سه فروند فانتوم هرکدام مسلح به 12 تیر بمب به این ترتیب به پرواز درآمدند :
شماره یک به خلبانی جناب شاکری فر، شماره دو به خلبانی جناب فلاحی و کابین عقب جناب اشکان و شماره سه به خلبانی سرگرد محمد عتیقه چی و کابین عقب ستوان منصور کاظمیان (سرتیپ آزاده).
جنگنده ها ابتدا ارتفاع گرفته و با عبور از روی شهرهای کشورمان با رسیدن به مرز ارتفاع را کم کرده و وارد خاک عراق شدند. مسیر انتخاب شده ایمن ترین راهی بود که آنها را به طرف تاسیسات سد و برق دبس هدایت می کرد. دقایقی بعد جنگنده ها به نزدیکی تاسیسات رسیدند که متوجه یک کوه بسیار بلند شدند که به صورت یک تیغه از این تاسیسات محافظت می کرد. رینگ های پدافندی منطقه هم که متوجه حضور هواپیماهای ایرانی شده بود، با شدت و بی هدف به آسمان شلیک می کردند. با فرمان لیدر دسته، خلبانان گردش را برای دور زدن کوه و بمباران هدف آغاز کردند. چراغ های روشن کارخانه برق دبس کاملا هدف را برای خلبانان مشخص می کرد. هوا درحال روشن شدن بود و تا ثانیه هایی بعد جنگنده ها درست بر روی هدف بودند. پدافند بی امان شلیک می کرد. با رسیدن بر روی هدف بمباران شروع شد و چراغ های بسیار زیادی که نمایانگر فعال بودن کارخانه بودف همگی خاموش شدند و کل منطقه در خاموشی فرو رفت.

هر سه جنگنده هدف قرار گرفتند ولی ...
ولی یک مشکل وجود داشت. هواپیماها در رینگ های پدافندی گیر افتاده بودند.
- شماره یک من رو زدند.
- شماره دو خود من هم هدف قرار گرفتم.
سرگرد عتیقه چی هم اعلام می کند که او نیز هدف قرار گرفته که شماره یک اعلام می کند
- بچه ها سریعا از هم جدا شودید و به سمت مرز حرکت کنید.
سرگرد عتیقه چی با گردش به سمت راست به طرف مرز حرکت نمود و قصد داشت از سمت شهر مریوان وارد خاک کشور شود. در نزدیکی های مرز در سیستم خود یک هواپیما و یا یک موشک را دید که به دنبال او می آید. عتیقه چی بلافاصله به کابین عقب می گوید :
- منصور دستگاه راه سیستم را چک کن و خودت هم به اطراف نگاه کن ببین چیزی می بینی من فکر می کنم روی ما قفل راداری انجام شده.
- نه فکر نمی کنم مشکلی باشه شاید یک هدف زمینی باشه.
سرگرد عتیقه چی ثانیه هایی بعد در راه سیستم خود متوجه شد که این نمی تواند چیزی نباشد. هدف بزرگ تر شده بود و با سرعت به سمت آنها می آمد.
- منصور این نمی تواند اشکال و یا یک هدف زمینی باشد یک هواپیمای دشمن در تعیقب ماست.
- من چیزی نمی بینم.

هواپیمای دشمن منهدم می شود
در همین هنگام سرگرد عتیقه چی از مرز عبور کرد و بلافاصله جنگنده را به داخل دره هدایت کرد و در آن جا با افزایش سرعت شروع به کشیدن جنگنده به چپ و راست در داخل دره نمود تا اگر هواپیمای دشمن در تعقیب آنهاست او را گم کند بعد از انجام این مانورها سرگرد متوجه شد که دیگر هواپیما بدنبال آنها نیست. با خود فکر کرد که حتما با عبور از مرز او گردش کرده و به داخل خاک عراق برگشته. جنگنده دقایقی بعد سالم در پایگاه فرود آمد. خلبانان بلافاصله به پست فرماندهی رفتند. فرمانده در انتظار آنها بود.
- جناب سرگرد عتیقه چی و جناب کاظمیان خسته نباشید گل کاشتید هواپیمای دشمن را منهدم کردید.
- ممنون ولی قربان من هواپیما ندیدم و اصلا درگیر نشدم یک هدف داشتیم که ما را تعقیب می کرد که من به داخل دره رفتم و او ما را گم کرد.
- نخیر شما آن را منهدم کردید در هنگامی که در دره هواپیما را به چپ و راست می کشیدید هواپیمای دشمن که یک میگ 23 بود درست پشت سر شما آماده هدف قرار دادن شما بود. با انجام مانورهای مناسب توسط شما، خلبان عراقی هم سعی می کند همانند شما با مانوراز میان دره ها عبور کرده و شما را هدف قرار دهد که با دیواره های دره برخورد کرده و منهدم شده است.

http://newcoy.persianblog.ir/post/370
ادامه
99
162
22
66
مهرداد ایران پور , parviz274
دوشنبه 11 فروردین ، 08:32
یادشان گرامی
ادامه
دریا ایرانی مدیر رسانه گنج جنگ , darya2500
دوشنبه 11 فروردین ، 14:22
سپاس جناب ایران پور
ادامه
شا هین , mzmanager65
پنجشنبه 14 فروردین ، 01:57
درود
ادامه
گنج جنگ , ganjejang
اولین ها در جنگ تحمیلی
-------------------------------


اولین میگ ۲۵ عراقی در تاریخ 1361/3/14 بوسیله موشک فونیکس با هواپیمای اف-۱۴ توسط سرتیپ شهرام رستمی (کابین جلو) و سرهنگ سیدعلی محمد رفیعی (کابین عقب) سرنگون شد.

گفتنی است یکی از بهترین خلبانهای اف- 14 سرتیپ شهرام رستمی می باشند


عکس نخست : سرتیپ شهرام رستمی

عکس دوم : سرهنگ سیدعلی محمد رفیعی (کابین عقب)زنده باد دلاوران سرزمینم ایران
ادامه
235
30
121
احمد امیری , man444
شنبه 6 اردیبهشت ، 20:42
درود
ادامه
دریا ایرانی مدیر رسانه گنج جنگ , darya2500
شنبه 6 اردیبهشت ، 20:44
سپاس
ادامه
فیتنس , majid_b91
شنبه 6 اردیبهشت ، 23:41
درود
ادامه
گنج جنگ , ganjejang

شهیدان سرهنگ خلبان مسعود خواجوی، استوار فنی علی اشرفی و سروان علی ودعی از کادر پروازی هوانیروز اصفهان، 13اسفند برای انجام عملیات امدادرسانی به یک مادر باردار در مناطق دشوار دهدلی اردل با یک بالگرد 214در حال عزیمت بودند، که در شهرستان کیار حدفاصل روستای خراجی و سرتشنیز شهرکرد به همراه دو تکنسین اورژانس ستار کاویانی و رسول طاهری به شهادت رسیدند.

ادامه
27
7
24
نازلی بهارمند , nazli_goon
جمعه 17 اسفند ، 15:27
روحشون قرین رحمت پروردگار عالمیان باد...
ادامه
ارش جمشیدی , jamshede
جمعه 17 اسفند ، 15:52
روحشان شاد..
ادامه
سیما حیدری , shahrooz9010
جمعه 17 اسفند ، 16:02
روحشون شاد
ادامه
گنج جنگ , ganjejang

اینفوگرافیک کشورهایی که در جنگ از عراق حمایت کردند برای بهتر دیدن عکس را بزرگتر کنید
ادامه
گنج جنگ , ganjejang
[https://www.aparat.com/v/fg07w]
امیر دریادار دوم داریوش ضرغام از یادگاران و پیشکسوتان ۸ سال دفاع مقدس و از مدافعان خرمشهر قهرمان روزگذشته در خرمشهر به یاران شهیدش پیوست.

سرباز دلاور وطن دریادار ضرغامی که در همایش سه روزه تکاوران در خرمشهر شرکت نموده بود بعد از این سخنرانی دچار ناراحتی قلبی شد و امروز در خرمشهر به یاران شهید خود پیوست

برای ایران برای خاک مقدس ایران که چنین دلاورانی برای حفظش جان فدا کردند آخرین سخنان گهربار ایشان را به گوش جان بسپاریم با امید به اینکه یاد این دلاوران بر صفحه تاریخ ایران جاودانه بماند با امید به اینکه قدردان فرزندان شجاع و میهن دوست ایران باشیم .

به احترام مدافعان خاک مقدس ایران احترام نظامی بگذاریم
ادامه
16
2
23
میلاد پارسا , behrooz20013
دوشنبه 10 دی ، 16:53
+++++++
ادامه
مهران امیری , ketabam
جمعه 14 دی ، 23:01
روحش در جوار رحمت واسعه خداوند شاد
ادامه