نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

857نــــفــــــر
عضو شده اند
857نفر عضو شده اند
بیشتر
t.me/Cloobnews_science :کانال تلگرام. هدف این رسانه ارائه آخرین اخبار در حوزه علوم و فناوری است. اینستاگرام:Cloobnews@t.me/Cloobnews_science :کانال تلگرام. هدف این رسانه ارائه آخرین اخبار در حوزه علوم و فناوری است. اینستاگرام:Cloobnews@مشاهده کامل مشخصات
1 اسفند 1396

اعضاء

 • سیما م , biesm.azari73
 • الیاس   , zombeh_0011919
 • فاطمه جون , sskkssmmm
 • پــــــــسر ایرونــــی , javid9447
 • 857 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • دانشجویان برق سراب , sarabamclub
 • از رودگر محله تا هلی باغ , halirod
 • موبایل اشکان , mobile_ashkan
رسانه فروردین - سرویس وبلاگ
در مرزهای علم , edge_of_science


واکنش آلرژی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی شما به چیزی واکنش می‌دهد که برای سایر افراد آزاردهنده نیست.

واکنش آلرژی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی شما به چیزی واکنش می‌دهد که برای سایر افراد آزاردهنده نیست. معمولا پزشکان برای درمان آلرژی از رویکردهای مختلفی استفاده می‌کنند؛ این رویکردها معمولا شامل استفاده از داروها یا تزریق آلرژن (ماده‌ی آلرژی زا) به فرد است. با این حال، انواع درمان خانگی آلرژی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

برخی از مهم‌ترین عواملی که ایجاد آلرژی می‌کنند (آلرژن‌ها)، عبارت اند از:

دانه گرده
مایت‌های گرد و غبار
شوره‌ی سر حیوانات خانگی
اسپور مخمرها و قارچ‌ها
نیش حشرات
غذاها
داروها

حساسیت می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند؛ از جمله:

عطسه
آبریزش بینی
خارش
راش‌های پوستی
تورم
آسم

بهترین درمان خانگی آلرژی

بهترین درمان خانگی آلرژی تا حد ممکن، پیشگیری است. پزشکان و متخصصان طب سنتی پیشنهاد می‌کنند که مواجه با آلرژن (ماده حساسیت زا) را محدود یا قطع کنید.

شما باید از مواجه با آلرژن‌ها خودداری کنید. برای مثال، اگر قبلا نسبت به یک داروی سولفونامیدی حساسیت داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. بنابراین پزشک در صورت نیاز، احتمالا یک آنتی بیوتیک جایگزین را تجویز خواهد کرد.

گفته می‌شود که خودداری از برخی آلرژن‌ها، اجتناب ناپذیر است. در این مورد، پس از مشورت در مورد علائم خود با پزشک، بهتر است به دنبال درمان خانگی آلرژی باشید تا با علائم ناشی از مواجه با آلرژن مقابله کنید.
انواع درمان خانگی آلرژی
شست و شوی بینی با محلول نرمال سالین

مطالعه‌ای مروری در سال ۲۰۱۲ بر روی ۱۰ مقاله نشان داده است که شست و شوی بینی با محلول نرمال سالین، اثرات مفیدی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به التهاب بینی آلرژیک (در بیماری تب یونجه) دارد.
فیلترهای HEPA

فیلترهای پربازده ذرات هوا (HEPA) با به دام انداختن مواد تحریک کننده‌ی موجود در هوا مثل دانه گرده، گرد و غبار و شوره سر حیوانات خانگی، باعث کاهش آلرژن‌های موجود در فضای خانه می‌شوند.
گیاه butterbur

مطالعه‌ای مروری در سال ۲۰۰۳ نشان داد که گیاه باتربار (با نام علمی Petasites hybridus ) می‌تواند به اندازه‌ی آنتی هیستامین‌های خوراکی رایج، برای درمان خارش چشم موثر باشد.
آنزیم بروملین

بروملین آنزیمی است که در پاپایا و آناناس وجود دارد. متخصصان طب سنتی، بروملین را برای بهبود تنفس موثر می‌دانند؛ زیرا باعث کاهش تورم می‌شود.
طب سوزنی

مطالعه‌ای مروری در سال ۲۰۱۵ بر روی ۱۳ مقاله نشان داده است که طب سوزنی نتایج مثبتی بر روی التهاب بینی ناشی از تب یونجه (چه به صورت فصلی و چه به صورت مزمن) دارد.
پروبیوتیک‌ها

مطالعه‌ای مروری در سال ۲۰۱۵ بر روی ۲۳ مقاله نشان داده است که پروبیوتیک‌ها می‌توانند باعث بهبود علائم التهاب بینی آلرژیک (تب یونجه) شوند.
عسل

یک تئوری معروف، خوردن عسل محلی را توصیه می‌کند؛ ولی هیچ گونه شواهد علمی برای اثبات آن وجود ندارد. بر اساس این تئوری، با گذر زمان، حساسیت شما به دانه‌های گرده‌ی منطقه‌ای که زنبورها آن‌ها را برای تهیه عسل جمع آوری می‌کنند، کاهش می‌یابد.
سیستم‌های تهویه هوا و دستگاه‌های رطوبت گیر

دستگاه‌های تهویه هوا و رطوبت گیر با کاهش رطوبت هوا، باعث محدود شدن رشد کپک‌ها و قارچ‌ها می‌شوند. این موجودات می‌توانند باعث ایجاد آلرژی شوند.
جلبک Spirulina

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داده که مصرف خوراکی اسپرولینا (نوعی جلبک سبز-آبی) اثرات محافظت کننده در برابر التهاب بینی آلرژیک (تب یونجه) دارد.
گیاه گزنه

متخصصان طب سنتی، استفاده از گیاه گزنه را به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی برای کمک به درمان آلرژی توصیه می‌کنند.
فلاونوئید Quercetin

فلاونوئید کوئرستین، مورد علاقه‌ی طرفداران طب سنتی است؛ زیرا معتقدند که باعث تثبیت آزادسازی هیستامین و کمک به کنترل علائم آلرژی می‌شود. این فلاونوئید به طور طبیعی در بروکلی، گل کلم، چای سبز و میوه‌ی مرکبات وجود دارد.
ویتامین C

متخصصان طب سنتی مصرف روزانه‌ی ۲۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C را برای کاهش سطح هیستامین توصیه می‌کنند.
اسانس نعنا

مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۸ نشان داد که روغن نعنا به اندازه کافی اثرات ضدالتهابی دارد که باعث کاهش علائم آسم برونشی و التهاب بینی آلرژیک (تب یونجه) می‌شود و توسط کارآزمایی‌های بالینی به تایید رسیده است. اسانس‌ها می‌توانند به درون هوا انتشار یابند؛ ولی برای مصرف موضعی، باید در یک روغن حامل، رقیق شوند.
اسانس اکالیپتوس

طرفداران طب سنتی توصیه می‌کنند که از روغن اکالیپتوس به عنوان یک عامل ضدمیکروبی استفاده شود؛ می‌توان در فصل آلرژی، این روغن را برای شست و شو استفاده کرد.
اسانس کندر

بر اساس نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶، روغن کندر می‌تواند باعث کمک به مقابله با التهاب بینی آلرژیک (تب یونجه) مزمن شود. می‌توانید روغن کندر را در یک روغن حامل رقیق کنید و پشت گوش‌های خود بمالید. هم‌چنین می‌توانید آن را در هوا پخش و سپس استنشاق کنید.
احتیاط‌های لازم هنگام استفاده از انواع درمان خانگی آلرژی

از درمان‌های خانگی برای درمان واکنش‌های آلرژی شدید یا شوک آنافیلاکسی استفاده نکنید؛ علائم این واکنش‌ها عبارت اند از:

دشواری در تنفس
سفت شدن ریه‌ها
درد قفسه سینه
تغییراتی در فشار خون
سرگیجه
سنکوب (غش)
راش‌های پوستی
استفراغ

اگر این علائم را تجربه کردید، به مراقبت‌های درمانی اورژانسی مراجعه کنید. شوک آنافیلاکسی می‌تواند کشنده باشد.

هم‌چنین استفاده از اسانس‌ها، چندان بی‌خطر نیست! سازمان غذا و داروی ایالات متحده بر خلوص، کیفیت و بسته بندی اسانس‌ها نظارتی ندارد. مهم است که اسانس‌ها را بر اساس دستورالعمل‌های موجود مصرف کنید و از کیفیت محصول خود اطمینان حاصل کنید.

اسانس مخلوط شده با روغن حامل را روی پوست سالم، مثل ساعد خود امتحان کنید. اگر در عرض ۲۴ ساعت واکنشی نسبت به آن نشان ندادید، می‌توانید به طور ایمن از آن استفاده کنید. هر گونه اسانس جدیدی را قبل از مصرف تست کنید؛ به ویژه اگر مستعد آلرژی هستید.
نتیجه گیری

برخی شواهد نشان می‌دهد که درمان خانگی آلرژی می‌تواند موثر باشد؛ ولی بهتر است قبل از امتحان کردن آن‌ها، با پزشک خود مشورت کنید. یک تشخیص کامل دریافت کنید و به توصیه‌های پزشک خود در مورد بهترین شرایط برای شما و وضعیت شخصی خود گوش فرا دهید.
ادامه
99
در مرزهای علم , edge_of_science
با قانون عدد جادویی هفت بعلاوه یا منهای دو و ارتباط آن با حافظه کوتاه مدت آشنا شوید!
مقدمه

حافظه کوتاه مدت، که از آن به عنوان حافظه اولیه یا حافظه فعال نیز یاد می‌شود، شامل اطلاعاتی است که در لحظه از آن‌ها آگاه هستیم یا به آن‌ها فکر می‌کنیم. وقایع اخیر و داده‌های حسی مانند صداها در حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌شوند.

حافظه کوتاه مدت سه جزء اساسی دارد:

ظرفیت محدود: تنها حدود ۷ مورد یا آیتم می‌توانند همزمان ذخیره شوند.
مدت زمان محدود: این نوع از ذخیره سازی اطلاعات بسیار آسیب پذیر است و ممکن است به راحتی با معطوف شدن فکر فرد به مورد دیگر یا در اثر گذر زمان از دست برود.
رمزگذاری: در درجه اول به فرم شنوایی، حتی اطلاعات بصری نیز می‌توانند به شکل صوتی ترجمه شوند.

عدد جادویی ۷ به علاوه یا منهای دو ، شواهدی از ظرفیت حافظه کوتاه مدت ارائه می‌دهد. حافظه کوتاه مدت بیشتر بزرگسالان، این توانایی را دارد که ۵ تا ۹ مورد را در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کند. این ایده توسط جورج میلر (George Miller) در سال ۱۹۵۶ مطرح شد و او این ایده عدد را عدد جادویی ۷ نامید. او معتفد بود که انسان‌ها تنها می‌تواند ۷ به علاوه یا منهای ۲ مورد را در حافظه کوتاه مدت خود جای دهد، زیرا فقط تعداد مشخصی شکاف یا بخش برای ذخیره سازی اطلاعات موجود است.

با این حال، میلر میزان اطلاعاتی را که می‌توان در هر شکاف ذخیره کرد را مشخص ننمود. در واقع، اگر بتوانیم اطلاعات را “با هم جمع کنیم” می‌توانیم اطلاعات بیشتری را در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کنیم.

نظریه میلر توسط شواهد و مدارك مطالعات مختلف، مانند تحقیقاتی که Jacobs در سال ۱۸۸۷ انجام داده است، پشتیبانی می‌شود. او با استفاده از آزمون فراخناى ارقام میزان به یاد آوردن هر یک از حروف الفبا و هر یک از اعداد را (به جز عدد ۷ و W چون دو هجایی هستند) آزمود. وی دریافت که یادآوری اعداد نسبت به حروف آسان‌تر است. متوسط عدد به دست آمده از این آزمون برای حروف ۷.۳ و برای اعداد ۹.۳ بود.
مدت زمان حافظه کوتاه مدت

طبق گفته‌ی اتکینسون و شریفرین (Atkinson and Shiffrin) اکثر اطلاعاتی که در حافظه کوتاه مدت نگهداری می‌شوند، تقریباً به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه ذخیره می‌شوند، اما در صورتی که از تمرین کردن و ذخیره سازی فعال اطلاعات ممانعت به عمل آید، تنها چند ثانیه در حافظه باقی می‌مانند. برخی از اطلاعات می‌توانند تا یک دقیقه نیز در حافظه کوتاه مدت باقی بمانند، اما بیشتر اطلاعات به طور خودبخود خیلی سریع از بین می‌روند.

به عنوان مثال تصور کنید که می‌خواهید شماره تلفنی را به خاطر بسپارید. شخص دیگر از به سرعت شماره تلفن را تکرار می‌کند و شما یک یادداشت ذهنی سریع از شماره برمی‌دارید. لحظاتی بعد متوجه می‌شوید که شماره تلفن را فراموش کرده‌اید. بدون تمرین و تکرار شماره تلفن تا زمانی که در حافظه تثبیت شود، اطلاعات به سرعت از حافظه کوتاه پاک می‌شوند.

البته با استفاده از راهکارهای تمرینی مانند تکرار اطلاعات با صدای بلند یا تکرار ذهنی آن‌ها، می‌توان مدت زمان حافظه کوتاه مدت را تا حدی افزایش داد. با این حال، اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت مستعد تداخل با سایر اطلاعات ورودی هستند. با ورود هر گونه اطلاعات جدید به حافظه کوتاه مدت، به سرعت اطلاعات قدیمی جابجا می‌شود. موارد مشابه موجود در محیط اطراف نیز می‌تواند باعث تداخل در اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت شود.
تفاوت بین حافظه کوتاه مدت و حافظه کاری

بدللی و هیچک (Baddeley and Hitch) در سال ۱۹۷۴ یک الگوی جایگزین از حافظه کوتاه را معرفی کردند که به آن حافظه کاری می‌گویند.

حافظه کوتاه مدت معمولاً به جای حافظه کاری استفاده می‌شود، اما این دو باید جدا از هم معنی شوند. حافظه کاری به فرآیندی ذخیره سازی، سازمان دهی و دستکاری موقت اطلاعات گفته می‌شود. از طرف دیگر، حافظه کوتاه مدت تنها به ذخیره موقت اطلاعات اشاره دارد.

با این که بسیاری از خاطرات موجود در کوتاه مدت ما به سرعت فراموش می‌شوند، اما وجود این اطلاعات و پردازش آن‌ها، امکان انتقال اطلاعات به مرحله بعدی را می‌دهد.
بیوگرافی جورج میلر

کامل جورج آرمیتاژ میلر (George Armitage Miller)، در سال ۱۹۲۰ در چارلستون، ویرجینیای غربی زاده شد و در سال ۲۰۱۲، در Plainsboro، نیوجرسی، درگذشت. این روان شناس آمریکایی یکی از بنیان گذاران روانشناسی شناختی بود. وی همچنین در حوزه روان شناسی زبان و مطالعه ارتباطات انسانی اقدامات چشم گیری انجام داده است. یکی از معروف‌ترین اکتشافات میلر این بود که حافظه کوتاه مدت انسان قادر به ذخیره سازی تنها هفت (به علاوه منهای دو) مورد و آیتم از اطلاعات است.
Image result for george millerجورج میلر

میلر مدرک لیسانس تاریخ و زبان شناسی خود را در سال ۱۹۴۰ و مدرک فوق لیسانس زبان شناسی را در سال ۱۹۴۱ از دانشگاه آلاباما، و مدرک فوق لیسانس و دکترای روان شناسی خود را در سال‌های ۱۹۴۴ و ۱۹۴۶ از دانشگاه هاروارد دریافت کرد. در همین زمان که مقارن با جنگ جهانی دوم بود، در سپاه سیگنال ارتش خدمت می‌کرد. وی سپس در دانشگاه هاروارد، مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه راکفلر به تدریس و پژوهش پرداخت. در سال ۱۹۷۹ به دانشگاه پرینستون پیوست و در همین دانشگاه در سال ۱۹۹۰ به عنوان استاد برجسته مشغول به خدمت شد.

پس از اتخاذ چارچوب رفتاری که از دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۵۰ میلادی بر روان شناسی تجربی در ایالات متحده حاکم بود، میلر متوجه شد که این دیدگاه روان شناسی را بسیار محدود می‌کند. رفتارگرایی کلاسیک معتقد بود که مطالعه علمی ذهن انسان غیرممکن است، زیرا حالات و عملکردهای آن به طور مستقیم قابل مشاهده نیست. اما میلر بیان داشت که پدیده‌های ذهنی یک موضوعی است که می‌تواند در حوزه روان شناختی مورد بررسی قرار گیرد و می‌توان آن‌ها را از طریق روش‌های تجربی و عینی مورد مطالعه قرار داد.

جورج میلر در مقاله معروف خود یعنی “عدد جادویی هفت، به علاوه منهای دو: بخشی از محدودیت‌های انسان در پردازش اطلاعات” در سال ۱۹۵۶، پیشنهاد کرد که انسان‌ها قادر به پردازش بیش از هفت (به علاوه منهای دو) واحد اطلاعات، در هر زمان معینی نیستند. این محدودیت در مورد حافظه کوتاه مدت و تعدادی دیگر از فرآیندهای شناختی، مانند تشخیص تون‌های مختلف صدا و درک اشیاء با یک نگاه، اقابل بحث است.
قانون میلر یا عدد جادویی هفت، بعلاوه یا منهای دو

عدد جادویی هفت، بعلاوه یا منهای دو : برخی محدودیت‌های ظرفیت پردازش اطلاعات ما یکی از مقالات روان شناسی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همان طور که اشاره شد این مقاله در سال ۱۹۵۶ توسط روان شناس شناختی جورج میلر عضو گروه روانشناسی و بررسی روانشناختی دانشگاه پرینستون منتشر شد. با استناد با گفته‌های میلر در این مقاله تعداد واحدهای اطلاعاتی که یک انسان به طور متوسط می‌تواند در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کند، ۷ مورد ( به علاوه منهای ۲) است. از این قانون اغلب به عنوان قانون میلر یاد می‌شود.

از قانون عدد جادویی هفت بعلاوه یا منهای دو، توسط بسیاری از مربیان، مدرسان و دیگر آموزگاران استفاده شده است، اما شاید خود این افراد از این اطلاعی نداشته باشند. در واقع این قانون به عنوان یک فکت یا واقعیت و نه به عنوان بخشی از یک الگوی یادگیری یا محدودیت در ظرفیت تفکر شناختی مورد استفاده قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد در برخی از بخش‌های جهان پیرامون ما عدد جادویی هفت به معنای یک محدودیت یا ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع اگر به بسیاری از جنبه‌های دنیای IT دقیق‌تر نگاه کنیم، بسیاری از فهرست‌ها و گزینه‌ها در هفت یا نزدیک به هفت گروه دسته بندی شده‌اند.* میلر خود اظهار داشت که شماره جادویی او در مورد اطلاعات یا آیتم‌هایی که تنها یک جنبه یا ویژگی دارند، قابل اعمال است.

میلر در مقاله خود در مورد انطباق بین حدود یک قضاوت مطلق یک بعدی* و محدودیت حافظه کوتاه مدت صحبت کرده است. در یک قضاوت مطلق یک بعدی شرکت کننده در معرض تعدادی محرک که تنها از یک نظر یک ویژگی یا یک جنبه متفاوت هستند قرار می‌گیرد و به هر محرک پاسخ مربوطه را می‌دهد. عملکرد فرد تازمانی که پنج یا شش محرک مختلف به او ارائه شده است، تقریباً کامل است اما با افزایش تعداد محرک‌های مختلف دقت و قدرت تمایز او نیز کاهش می‌یابد.

قضاوت مطلق، به معنی شناسایی شدت و بزرگی برخی از محرک‌های ساده است؛ به عنوان مثال، شدت روشنایی یک نور، شدت بلندی صدا، یا میزان خمیدگی یک خط از میزان استاندارد که در مقایسه با محرک‌های مشابه در حافظه فرد ثبت می‌شود.* در مقابل اصطلاح دیگر به نام قضاوت نسبی وجود دارد که به معنای شناسایی رابطه بین دو محرکی است که هر دو در حال مشاهده‌اند.

در بررسی قضاوت مطلق، فرد ناظر نقش یک کانال ارتباطی را دارد. مقدار زیادی اطلاعات در محرک‌ها وجود دارد، و مقدار دیگری از اطلاعات در پاسخ‌های ناظر وجود دارد. همپوشانی این دو همبستگی پاسخ-محرک است که توسط مقدار اطلاعات منتقل شده اندازه گیری می‌شود. برای بررسی، میزان اطلاعات دریافتی افزایش یافته و سپس میزان اطلاعات انتقال یافته پس از پردازش را اندازه گیری می‌شود.* اگر قضاوت مطلق ناظر به اندازه کافی دقیق یا سازگار باشد، در پاسخ می‌تواند بیشتر اطلاعات ورودی را منتقل کند. با این حال، با افزایش میزان اطلاعات، احتمال بروز خطا نیز بیشتر می‌شود.

بنابراین هدف این است که محدودیت‌های قضاوت مطلق ناظر هنگام افزایش اطلاعات بررسی شود. همچنین انتظار می‌رود که با افزایش مقدار اطلاعات ورودی، اطلاعات منتقل شده در ابتدا افزایش یافته و سپس به مقدار ثابتی برسد. این مقدار توانایی ظرفیت کانال انتقالی ناظر است. ظرفیت کانال به بیشترین مقدار اطلاعات در مورد محرک که می‌تواند با قضاوت مطلق توسط ناظر منتقل شود، گفته می‌شود. در واقع این مقدار بیشترین پاسخی است که ناظر می‌تواند در قبال محرک بدهد.

در پژوهش میلر شرکت کنندگان به چندین صدا با تون‌های متفاوت که تنها از نظر زیر و بمی متفاوت بودند، گوش دادند.* هر یک از صداها به طور جداگانه برای فرد ارائه می‌شد و از آن‌ها خواسته می‌شد که با اختصاص دادن یک شماره به هر صدا، برای خود آن‌ها را از یکدیگر متمایز کنند. پس از شنیدن حدود پنج یا شش صدا، افراد شرکت کننده کم کم سردرگم شده و قضاوت فرد در تشخیص و تمایز صدا دچار مشکل می‌شد.

میلر این پدیده را به بسیاری از کارهای دیگر تعمیم داد. با این حال، زمانی که ویژگی‌های بیشتری در مورد آن موضوع مطرح شود*، بسته به میزان آشنایی و پیچیدگی موضوع، می‌توان تعداد بیشتری آیتم را به خاطر سپرد.

دومین محدودیت شناختی که میلر درباره آن بحث می کند، طول یا ظرفیت حافظه است. طول حافظه به طولانی‌ترین فهرست از موارد اشاره دارد که فرد می‌تواند بلافاصله پس از ارائه، به ترتیب صحیح دوباره آن‌ها را تکرار نماید. میلر مشاهده کرد كه طول حافظه در بزرگسالان تقریباً برابر با ۷ مورد یا آیتم است.
تکنیک تکه تکه کردن یا chunking

یک قطعه یا chunk بزرگترین واحد معنی داری است که شخص آن را تشخیص می‌دهد. در واقع یک قطعه مجموعه‎‌ای از عناصری است که با یکدیگر ارتباطات محکمی اما با عناصر موجود در بخش‌های دیگر ارتباط ضعیفی دارد. ارتباط دادن عناصر هر قطعه به دانش شخصی ناظر بستگی دارد. به عنوان مثال ممکن است یک کلمه برای یک فرد یک تکه واحد محسوب شود، اما برای کسی که با آن زبان آشنایی ندارد، همان کلمه به عنوان مجموعه‌ای از بخش‌های آوایی دیده شود.

تکه تکه کردن یا قطعه قطعه کردن استراتژی است که برای استفاده کارآمدتر از حافظه کوتاه مدت استفاده می‌شود. در این روش یک عبارت بزرگ‌تر به بخش‌های به هم مرتبط با هم تقسیم شده و بدین ترتیب می‌توان اطلاعات بیشتری را به حافظه سپرد. به عنوان مثال برای به حافظه سپردن یک شماره ۱۰ رقمی می‌توان این شماره را به چندین بخش ۲ یا ۳ قسمتی تقسیم نموده و حفظ نمود. البته تعداد تکه‌هایی که یک انسان می‌تواند بلافاصله پس از ارائه به یاد بیاورد، به موضوع تکه‌ یا قطعه استفاده شده و حتی به ویژگی‌های قطعات یک گروه بستگی دارد.*
تفاوت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت

حافظه طولانی مدت از ظرفیت بسیار بیشتری برخوردار است و از مواردی همچون حقایق زندگی، خاطرات شخصی و نام معلم کلاس سوم فرد است.

قسمت‌های مختلف مغز مراحل مختلف حافظه را تحت کنترل دارد. حافظه کوتاه مدت در درجه اول در لوب فرونتال قشر مغز تشکیل می‌شود. سپس اطلاعات برای مدتی در هیپوکامپ ذخیره می‌شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است، نشان می‌دهد که تعداد کمی از نورون‌های موجود در هیپوکامپ می‌توانند خاطرات حوادث اخیر را در خود ثبت کنند. با دیدن یک چهره خاص ارتباطی با این نورون‌های موجود در هیپوکامپ برقرار کرده، و باعث فراخوانی حافظه‌ی قبلی می‌شود. پس از هیپوکامپ، اطلاعات ورودی به مناطقی از قشر مغز که در فرآیند‌های زبانی و ادراکی نقش دارند، برای ذخیره سازی دائمی منتقل می‌شوند.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science


آمار قربانیان در روز چهارشنبه در استان هوبی ۲۴۲ نفر گزارش شد که مرگبارترین روز از زمان شیوع است. همچنین شمار موارد تازه ابتلا به ۱۴ هزار و ۸۴۰ نفر رسید که نشان دهنده جهشی بزرگ است.

مقام های استان هوبی اکنون شروع به استفاده از تعریفی گسترده تر برای شناسایی بیماران کرده اند که افزایش شمار مبتلایان را توضیح می دهد.

این درحالی است که تا روز چهارشنبه به نظر می رسید شمار موارد ابتلا در هوبی، مرکز شیوع، درحال پایدار شدن باشد.

سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه گفت هنوز زودتر از آن است که بتوان پایان اپیدمی کووید-۱۹ را پیش بینی کرد.

تدرویس گبریسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت پیشتر در روز چهارشنبه گفته بود: "موارد جدید تایید شده در چین طی یک هفته گذشته پایدار شده. اما باید در تعبیر این داده ها نهایت احتیاط به کار برده شود و روند شیوع هنوز قابل پیش بینی نیست."

آمار قربانیان ویروس تازه کرونا که حالا "کووید-۱۹" نامگذاری شده اکنون از 1350 نفر فراتر رفته و کل شمار مبتلایان تقریبا 60 هزار نفر است.

مایکل رایان، رئیس بخش شرایط اضطراری سازمان جهانی بهداشت، می گوید این سازمان از ۴۴۱ مورد ابتلا به این ویروس در خارج از چین، به جز هشت مورد توانسته منبع سرایت بقیه را شناسایی کند.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science


پس از بررسی نتایج آزمایش‌ها بروی واکسنی که بسیاری را برای مصون‌سازی در برابر ویروس اچ‌آی‌وی امیدوار کرده بود، مشخص شده که تزریق این محلول مانع از انتقال ویروس زمینه‌ساز بیماری ایدز نمی‌شود. با وجود این محققان می‌گویند نباید ناامید شد.

این تحقیق که بروی ۵۰۰۰ نفر در آفریقای‌جنوبی در حال انجام بود و به نام طرح اچ‌وی‌تی‌ان ۷۰۲ شناخته می‌شد متوقف شده است.

محققان ضمن اعتراف بر حس "سرشکستگی شدید" ناشی از ناکام ماندن این تحقیق تاکید کرده‌اند که تلاش‌ها برای یافتن واکسن موثر اچ‌آی‌وی باید ادامه یابد.

واکسن مورد آزمایش مانند واکسن‌های کلاسیک، حاوی نسخه ضعیف شده ویروس اچ‌آی‌وی نبود و به این لحاظ تهدیدی برای شرکت کنندگان در این تحقیق ایجاد نکرده است.
واکسن حاوی چه بود؟این واکسن در حقیقت نسخه جدیدی از نخستین واکسن معرفی شده برای پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی بود که تا حدودی دریافت کننده را در برابر این ویروس محافظت می‌کرد و در یک تحقیق بالینی در تایلند تحت عنوان آر.وی ۱۴۴ مورد آزمایش قرار گرفته بود.

ویروس اچ‌آی‌وی انواع مختلفی دارد و این واکسن نسخه‌ای بود که برای یکی از زیرمجموعه‌های این ویروس که در آفریقای جنوبی بسیار شایع است تهیه شده بود.

آفریقای جنوبی یکی از بالاترین نرخ‌های ابتلا به آچ‌آی‌وی را دارد.

بسیاری از دانشمندان امیدوار بودند که با اثربخش بودن این واکسن جدید نمونه‌های مشابه آن را برای انواع دیگر ویروس اچ‌آی‌وی در نقاط دیگر جهان تهیه کنند.
در جریان تحقیق چه اتفاقی افتاد؟تحقیق به این شکل تهیه شده بود که داوطلبان به کلینیک های شرکت کننده در تحقیق می رفتند و واکسن دریافت می کردند؛ برخی از آنها واکسن واقعی دریافت می کردند و برخی بدون این که بدانند محلولی بی‌اثر (پلاسیبو) دریافت می‌کردند.

نتایج اولیه نشان داد که:

۱۲۹ مورد اچ‌آی‌وی مثبت در میان دریافت کنندگان واکسن روی داده بود

۱۲۳ مورد اچ‌آی‌وی مثبت هم در میان دریافت‌کنندگان واکسن بی‌اثر (پلاسیبو) مشاهده شد

بدین‌ترتیب نتایج نشان داد که تزریق واکسن جدید تاثیری در پیش‌گیری از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی نداشته است.

با وجود این هنوز واکسن‌های دیگری در نقاط مختلف جهان در حال آزمایش‌اند و به همین دلیل محققان می‌گویند نباید ناامید شد.

هم اکنون درمان دارویی تحت عنوان روش پروفیلاکسی (پیشگیری دارویی) برای جلوگیری از دریافت اچ‌آی‌وی برای کسانی که تاکنون در معرض ویروس قرار نگرفته‌ اند موثر شناخته شده است اما مشکل آن این است که باید به طور دائمی تجویز شود و مانند واکسن‌های کلاسیک که یک بار یا چند بار تززیق آنها کافی است عمل نمی‌کند.

در کشورهایی که چنین درمان‌های دارویی ترکیبی در دسترس همگان نیست بهترین راه پیشگیری استفاده از کاندوم به هنگام رابطه‌جنسی و پرهیز از روابط جنسی ناایمن است.

همزمان روش های درمانی و داروهای جدید هم طول عمر و امید به زندگی در میان کسانی که با ویروس اچ آی وی زندگی می‌کنند را به طور چشم‌گیری افزایش داده است.

ادامه
11
1
4
   , arsaa26
شنبه 26 بهمن ، 22:33
دیگه خیلی دیره... الان کرونا جانشین برحق ایدز شده... عملکردشم سریع و خشنه....
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
غار نمکدان، در کنار آثار طبیعی دیگری چون جزایر ناز در جزیره‌ قشم جزو مناطقی هستند که بخشی از آن‌ها در محدوده ژئوپارک قشم قرار گرفته‌ است. ژئوپارک قشم ثبت جهانی است ولی خطر اخراج از فهرست یونسکو در کمین است.

قشم با جاذبه‌های گردشگری و طبیعی فراوان، یکی از دیدنی‌ترین جزایر ایران است که در استان هرمزگان واقع شده است. یکی از شگفتی‌های این جزیره، غار نمکدان است که با استناد به اطلاعات "سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران"، طولانی‌ترین غارنمکی جهان به شمار می‌رود.

البته کاوشگران می‌گویند، "به شمار می‌رفت". در مارس ۲۰۱۹ کاوشگران اعلام کردند که طولانی‌ترین غارنمکی را در حاشیه دریای مرده کشف کرده‌اند که سه کیلومتر از غار ایرانی طولانی‌تر است. پژوهش‌ها برای کشف شاخه‌های دیگر غار نمکی در ایران اما ادامه دارد.

اما سوای سه کیلومتر کمتر و بیشتر، عنوان "طولانی‌ترین" را برای غار نمکدان بررسی‌های صورت گرفته بر روی این غار در سال ۱۳۸۴ توسط بخش علوم زمین‌شنلسی دانشگاه شیراز و دانشگاه چارلز کشور چک به ارمغان آورد؛ غاری به طول بیش از ۶ کیلومتر و ارتفاع میانگین ۲۳۷ متر.

علاوه بر این عنوان، کارشناسان غار نمکدان را به دلیل داشتن بهترین نوع نمک و مصارف دارویی آن، محل مناسبی برای درمان بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی می‌دانند.

غار نمکدان، در کنار آثار تاریخی و طبیعی دیگری چون جزایر ناز، خربس، تالاب پرندگان دوکوهک در جزیره‌ قشم جزو مناطقی هستند که بخشی از آن‌ها در محدوده ژئوپارک قشم قرار گرفته‌اند.

ژئوپارک قشم، واقع در جزیره‌ قشم در استان هرمزگان در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شد و به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو درآمد. ۶ سال بعد در سال ۱۳۹۱ به دلیل آنچه "مشکلات مدیریتی" عنوان شد، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. سال ۹۶ پس از اصلاح ایرادها باردیگر به فهرست یونسکو بازگشت.

اکنون باردیگر خطر خط خوردن از فهرست یونسکو، این گنجینه‌ ملی را تهدید می‌کند؛ دلیل: تعرض به حریم آثار طبیعی و تاریخی قشم با واگذاری اراضی."تخریب در سه محدوده اتفاق افتاده است"

خبرنگاران محلی از روزها قبل از واگذاری بیش از ۲۰۰ هکتار از زمین‌های اطراف گنبد نمکی به پرورش میگو می‌نویسند و بر بادرفتن تمامی زحماتی که در این سال‌ها برای جهانی شدن این گنجینه صورت گرفته است.

صدای مسئولان محلی هم درآمده است. مسئولانی که در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های داخلی، واگذاری اراضی بیشتر در محدوده‌ غارنمکی با هدف احداث اقامتگاه و مرکز پرورش آبزیان و شهرک‌های صنعتی، را تهدیدی بزرگ برای ژئوپارک قشم و اخراج دوباره‌ آن از سوی یونسکو می‌دانند.

علیرضا امری‌کاظمی، مدیر ژئوپارک جهانی قشم و سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به انتشار خبر واگذاری‌ها "حدود دو ماه قبل" می‌گوید: "به دلیل بی‌توجهی مسؤولان ذی‌ربط اکنون کار به جایی رسیده که تخریب گسترده در اصل اثر اتفاق افتاده است. با این وجود پروژه نه تنها متوقف نشد، بلکه با قوت ادامه پیدا کرد."

به گفته‌ این مقام مسئول، چندماه پیش مدیریت ژئوپارک جهانی قشم و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزیره، به طور رسمی از مجاری قانونی شکایت خود را به مقام قضایی شهرستان اعلام کرد و خواستار توقف سریع این پروژه و لغو مجوزهای آن شد.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم می‌گوید تخریب در سه محدوده اتفاق افتاده است: "این پروژه در اراضی‌ای در حال اجرا است که سه حریم مهم را شکسته است؛ نخست حریم ثبت جهانی ژئوپارک قشم که در پرونده یونسکو کامل مشخص شده، دو حریم دیگر به میراث طبیعی و ملی که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شده است با عنوان محدوده ژئوپارک و محدوده اختصاصی سایت "نمکدان" مربوط می‌شود."


"هیچ‌کس زورش نمی‌رسد؟"

امری کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا با تأکید بر اینکه هنوز توقف عملیات صورت نگرفته می‌گوید: «نمی‌دانم غیر از پیگیری‌های قانونی و رسمی که ما تا کنون انجام داده‌ایم، چه کار دیگری می‌توانیم انجام دهیم. متاسفانه مردم وقتی دیدند پیگیری سازمان منطقه آزاد قشم و شکایات‌های ما به نتیجه نرسید و تخریب شروع شد و شدت هم گرفت، اعتراض خود را به فضای مجازی کشاندند. مردم از ما ناامید شدند که خودشان دست به کار شده‌اند."

یکی از کاربران توییتر که به تازگی از این منطقه دیدن کرده است، در مورد عملیات‌های در حال اجرا (در حال تخریب منطقه) می‌نویسد: "چطور هیچ کس زورش نمی‌رسد؟"


شمارش معکوس حذف اثر از فهرست یونسکو آغاز شده

طبق گفته‌های مدیر ژئوپارک قشم، فهرستی تهیه شده که نشان می‌دهد ۱۵ مورد از واگذاری‌های اراضی در محدوده ژئوسایت‌ها قرار دارد. امری کاظمی پیش‌تر در مصاحبه با سایت‌های داخلی گفته بود: "هر یک از این پروژه‌ها با ژئوپارک تداخل پیدا کند، حکم اخطار و کارت زرد یونسکو را به همراه دارد."

اوایل سال ۹۹ زمان ارزیابی دوره‌ای بازرسان یونسکو پس از چهار سال فرا می‌رسد. باید دید که آیا بازرسان یونسکو این‌بار چه کارتی نشان می‌دهند و آیا تا آغاز سال ۹۹ جلوی تخریب‌ها و واگذاری‌ها گرفته می‌شود یا خیر؟


ژئوپارک چیست؟

بر پایه‌ی تعریف یونسکو، ژئوپارک منطقه‌ای است با وسعت کافی و مرزهای به وضوح مشخص که چندین پدیده‌ بارز زمین‌شناسی (میراث زمین‌شناسی) در محدوده‌ آن قرار گرفته باشد. این محدوده بر طبق تعریف یونسکو باید بتواند نقش مؤثری در توسعه اقتصادی جوامع پیرامونی خود ایفا کند. ژئوپارک‌ها گاهی علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناختی، آثار تاریخی، بوم‌شناسی، میراث فرهنگی و دیگر میراث طبیعی را نیز در خود جا داده‌اند.

شبکه‌ بین‌المللی ژئوپارک‌ها (INoG) برنامه‌ای از یونسکوست که در سال ۱۹۸۸ تأسیس شد. تاکنون در سراسر جهان ۱۴۷ ژئوپارک در ۴۱ کشور جهان در فهرست یونسکو جا گرفته‌اند. چین با ۳۹ ژئوپارک ثبت شده در صدر این جدول است. اسپانیا با ۱۳ مورد و ایتالیا با ۱۰ ژئوپارک در سکویهای دوم و سوم ایستاده‌اند. در نزدیکی ایران نام ترکیه به عنوان کشوری که یک ژئوپارک ثبت‌شده در این لیست دارد، به چشم می‌خورد.
ادامه