نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

863نــــفــــــر
عضو شده اند
863نفر عضو شده اند
بیشتر
در مرزهای علم , edge_of_science


آمار قربانیان در روز چهارشنبه در استان هوبی ۲۴۲ نفر گزارش شد که مرگبارترین روز از زمان شیوع است. همچنین شمار موارد تازه ابتلا به ۱۴ هزار و ۸۴۰ نفر رسید که نشان دهنده جهشی بزرگ است.

مقام های استان هوبی اکنون شروع به استفاده از تعریفی گسترده تر برای شناسایی بیماران کرده اند که افزایش شمار مبتلایان را توضیح می دهد.

این درحالی است که تا روز چهارشنبه به نظر می رسید شمار موارد ابتلا در هوبی، مرکز شیوع، درحال پایدار شدن باشد.

سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه گفت هنوز زودتر از آن است که بتوان پایان اپیدمی کووید-۱۹ را پیش بینی کرد.

تدرویس گبریسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت پیشتر در روز چهارشنبه گفته بود: "موارد جدید تایید شده در چین طی یک هفته گذشته پایدار شده. اما باید در تعبیر این داده ها نهایت احتیاط به کار برده شود و روند شیوع هنوز قابل پیش بینی نیست."

آمار قربانیان ویروس تازه کرونا که حالا "کووید-۱۹" نامگذاری شده اکنون از 1350 نفر فراتر رفته و کل شمار مبتلایان تقریبا 60 هزار نفر است.

مایکل رایان، رئیس بخش شرایط اضطراری سازمان جهانی بهداشت، می گوید این سازمان از ۴۴۱ مورد ابتلا به این ویروس در خارج از چین، به جز هشت مورد توانسته منبع سرایت بقیه را شناسایی کند.
ادامه
99
در مرزهای علم , edge_of_science

۳ ماه قبل از شیوع ویروس مرگبار کرونا در چین، جمعی از کارشناسان آمریکایی هشدار داده بودند این ویروس احتمالا به مرگ میلیون ها نفر منجر می شوند.

محققان مرکز جان هاپکینز به عنوان بخشی از یک تحقیق در اکتبر ۲۰۱۹، یک مدل فرضی از بیماری مسری را روی رایانه مدلسازی کردند.

این شبیه سازی رایانشی پیش بینی کرد احتمالا فقط طی ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر از سراسر جهان قربانی این ویروس می شوند. ویروس مرگبار کرونا هم اکنون در چین فراگیر شده و ۴۱ نفر را به کام مرگ فرستاده است. این در حالی است که بیش از ۱۲۰۰ نفر نیز به آن مبتلا شده اند. اما کارشناسان معتقدند رقم واقعی بسیار بالاتر از این آمار است.

اریک تونر محقق ارشد این پژوهش در جان هاپکینز می گوید: هنگامیکه اخبار شیوع ویروس کرونا در ایالت ووهان چین منتشر شد، من چندان تعجب نکردم. از مدت ها قبل فکر می کردم کرونا، ویروسی است که احتمالا یک اپیدمی جدید به وجود بیاورد. هنوز نمی دانیم این بیماری تا چه حد مسری است. فقط می دانیم کرونا از طریق لمس انسان ها منتقل می شود.

نخست به نظر می رسد شدت اپیدمی کرونا نسبت سارس کمتر باشد. اما بررسی های بیشتر نشان می دهد کرونا احتمالا سریع تر از سارس منتقل می شود.ویروس کرونا عفونتی است که مجرای تنفسی را آلوده می کند.

شبیه سازی رایانه تونر نشان می دهد پس از ۶ ماه تقریبا در تمام کشورهای جهان مواردی از ابتلا به ویروس کرونا مشاهده می شود. طی ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به آن قربانی می شوند. شبیه سازی رایانشی تونر براساس یک ویروس خیالی به نام CAPS انجام شد. در این فرضیه ویروس مذکور در مزارع خوک برزیل به وجود آمده بود. این ویروس در مقابل واکسیناسیون مدرن مقاوم بود و بنابراین نسبت به سارس نیز مرگبار و ابتلا به آن آسان تر بود.

البته شیوع این بیماری در ایالت ووهان چین نشان دهنده یک اپیدمی جهانی نیست اما تاکنون در ۱۰ کشور(آمریکا، تایلند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ویتنام، سنگاپور، هنگ کنگ، ماکائو و نپال) موارد ابتلاد به این ویروس مشاهده شده است.
ادامه
35
3
6
بهرام شمرونی , beplomat
یکشنبه 27 بهمن ، 21:25
اخ عجب
ادامه
کوروش پارسی , kureshkhan
جمعه 25 بهمن ، 17:41
احتمالش زیاد است! جنگهای میکروبی از کثیفترین انواع جنگ هاست.
ادامه
کیارش کیامهر , ertava
جمعه 25 بهمن ، 16:24
بعد هم برا اثباتش ویروس رو وارد چین کردند!
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science


ویتامین D یا همان ویتامین آفتاب برای جلوگیری از ابتلا به بسیاری از عفونت‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است، اما چرا نیاز بدن به این ویتامین در زمستان بیشتر می‌شود؟

به نقل از واشینگتن پست؛ در گذشته پزشکان تصور می‌کردند ویتامین D فقط برای سلامت استخوان‌ها اهمیت دارد. بعدها دانشمندان دریافتند که سلول‌های ایمنی بدن گیرنده‌هایی برای ویتامین D دارند و سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با انواع عفونت‌ها به ویژه در زمستان، هرچه بیشتر نیازمند این ویتامین است. در این فصل، روزهای کوتاه، سرمای هوا و افزایش تعداد روزهای ابری نسبت به سایر فصول، مانع استفاده ما از آفتاب می‌شود.

ویتامین D علاوه بر این که در بسیاری از مواد غذایی از جمله ماهی‌های چرب، قارچ، محصولات غنی شده با ویتامین D و شیر وجود دارد، از اشعه UVB خورشید، توسط پوست سنتز می‌شود.

افراد با پوست روشن باید روزانه ۲۰ دقیقه در معرض نور آفتاب باشند. افرادی که پوستی تيره دارند، ۵ تا ۱۰ مرتبه بيشتر از افراد با پوست روشن بايد در معرض نور آفتاب قرار بگيرند چون توانایی پوست آنها در سنتز این ویتامین کمتر است. استفاده از لباس‌های پوشیده در زمستان نیز باعث کاهش توانایی پوست در سنتز نور خورشید و ساخت ویتامین D می‌شود. بنابراین مصرف مکمل‌ها و غذاهای غنی از این ویتامین در فصل سرما ضروری است.

به گفته متخصصان تغذیه، هر فرد بالغ روزانه به ۱۰ میکروگرم یا حداکثر ۲۰۰۰ واحد از این ویتامین نیاز دارد.

در مصرف مکمل‌های این ویتامین زیاده‌روی نکنید چون دریافت ویتامین D بیش از ۴۰۰۰ هزار واحد در روز می‌تواند باعث درد استخوان، سنگ کلیه، تهوع و علائم دیگر شود.

گفتنی است که ویتامین D نقش مهمی در حفظ سلامت دستگاه گوارش دارد. مقادیر بالاتر ویتامین D باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری التهابی روده و بیماری کرون، عفونت‌های روده و ریه می‌شود.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
یک ویروس جدید که ماه دسامبر گذشته در چین ردگیری شده دو نفر را از پای درآورده و تاکنون مبتلایان به آن در سه کشور شناسایی شده‌اند. هنگ‌کنگ، سنگاپور و چند فردوگاه عمده در امریکا تدابیر بهداشتی و معاینه مسافران را آغاز کرده‌اند.

به نقل از بی‌بی‌سی گفته‌اند که شمار مبتلایان به این ویروس مرموز که در چین ظهور کرده بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است. تاکنون ۴۱ مورد ابتلا به این ویروس جدید که در آزمایشگاه‌ها به تایید رسیده‌اند گزارش شده است اما کارشناسان بریتانیایی می‌گویند آمار واقعی احتمالا حدود ۱۷۰۰ نفر است.

ماه دسامبر گذشته دو نفر بر اثر ابتلا به این ویروس در شهر وهان چین جان داده‌اند. پروفسور نیل فرگوسن درباره احتمال شیوع این ویروس گفته: "من نسبت به هفته گذشته نگرانی‌ام به مراتب جدی‌تر شده است."

تحقیق درباره خطرات شیوع این ویروس در مرکز ام‌آر‌سی انجام گرفت که برای مرکز جهانی تحلیل بیماری های عفونی ایمپریال کالج لندن اقدام کرده بود. این مراکز تحقیقاتی از منابع اصلی مشاوردهنده به دولت بریتانیا و سازمان جهانی بهداشت هستند.

هنگ‌کنگ و سنگاپور برای پیشگیری از شیوع این ویروس مسافرانی که از شهر وهان چین به این کشورها سفر کرده‌اند را در فرودگاه‌ها مورد معاینه پزشکی انجام می‌دهند و آمریکا هم از امروز، جمعه ۱۷ ژانویه، شروع به معاینه مسافران در فرودگاه‌های سان فرانسیسکو، لس‌آنجلس و نیویورک کرده است.

پرفسور فرگوسن گفته "هنوز خیلی زود است که هشدار عمومی صادر کرد" اما ما نسبت به هفته گذشته "بسیار نگران‌تر شده‌ایم."

مقام‌های چین می‌گویند مورد جدیدی که از انتقال این ویروس از یک نفر به کس دیگری حکایت داشته باشد مشاهده نکرده‌اند. در عوض آنها معتقدند که ویروس در حقیقیت میان گونه‌های جانوری مختلف انتقال یافته و در شهر وهان میان حیوانات غیراهلی و آبزیان سرایت کرده و احتمالا از بازار فروش ماهی و حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

با وجود این، پروفسور فرگوسن گفته باید احتمال انتقال انسان به انسان این ویروس هم به طور جدی مد نظر قرار داده شود.

او گفته بعید است که این تعداد انسان همگی بر اثر مواجهه با حیوانات آلوده به این ویروس مبتلا شده باشند.

ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
دَردا و دریغا
که در این بازی خونین
بازیچه‌ی ایام،
دلِ آدمیان است

هوشنگ ابتهاج
ادامه
45
3
27
داریوش   , darush.k
شنبه 21 دی ، 21:00
این مطلب کجاش علم و تکنولوژیه؟
ادامه
یاسمینا  , iasmina
یکشنبه 22 دی ، 22:20
چ مزخرف ،،، ولی راحت شدن از این زندگی ..
ادامه
پرینس آو  دارکنس  , chorus
شنبه 28 دی ، 09:13
اشتباهی نزدن
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science

سطح آمادگی تخصصی فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی به كمك یك آزمون تازه پزشكی معلوم خواهد شد كه توسط دانشمندان روسیه تدوین گردیده است.

پروفسور لودمیلا كورنیلووا، رئیس بخش هماهنگی‌های فیزیولوژیک در پژوهشگاه مسائل پزشكی و زیست شناسی فرهنگستان علوم روسیه اعلام كرد در حال حاضر آزمون تازه در این پژوهشگاه روی داوطلبان در چنان شرایطی امتحان می‌شود كه اثرات فیزیولوژیكی حالت بی وزنی را مدل سازی می‌كنند.

ما در جریان آزمایش، ثبات كار چشمان و دستان انسان هنگام فعالیت در شرایط اضطراری را مورد مطالعه قرار می‌دهیم كه به دانشمندان امكان خواهد داد قابلیت كار تخصصی فضانوردان در مدار زمین را پیش بینی كنند. هماهنگی كار چشمان و دستان فضانوردان برای دقت كارهای گوناگون در فضای كیهانی از جمله اتصال، تصحیح مدار و غیره بسیار مهم است. اگر آزمایش‌ها با موفقیت انجام شود، از آزمون تازه برای بررسی كار چشمان و دستان فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی استفاده خواهد شد. به گفته پروفسور كورنیلووا، نه فقط فضانوردان، بلكه خلبانان، مأموران مراقبت پرواز، اوپراتورها و حتی وزشكاران را می‌توان از لحاظ قابلیت چشمان و دستان آنها مورد آزمایش قرار داد.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
لوکا پارمیتانو، فضانورد ایتالیایی در چهاردهمین قسمت از برنامه‌های "گزارش‌های یورونیوز از ایستگاه فضایی" به همراه درو مورگان همکار فضانورد خود پاسخگوی سوالات مخاطبان است. وی پرسش یک مخاطب فرانسه زبان را انتخاب کرده و به آن پاسخ می‌دهد.

مارتین داس در توییتی می پرسد چطور کاوش‌ و تحقیقات علمی در فضا می‌تواند به ما در حل بحران محیط زیست کمک کند؟

این فضانورد ایتالیایی در پاسخ به این سوال می‌گوید: "در واقع ما هر روز از کوپولا در حال ارزیابی هستیم، اینجا ما شاهد تغییرات دنیا هستیم و تغییرات آب‌وهوایی خیلی واضح است."

او در ادامه می گوید: "می‌توانیم طوفان‌ها و باران‌هایی که خسارت‌های باورنکردنی به بار می‌آورند را ببینیم و همه آنها رو به بدتر شدن است. در ۶ سال اخیر من به چشم خودم دیده‌ام."

این فضانورد ایتالیایی می‌افزاید: "همچنین می‌توانیم درباره تغییرات اقلیمی مشاهدات دقیق‌تر و عمیق‌تری داشته باشیم، می‌توانیم به دانشمندان کمک کنیم که آنچه در حال روی دادن است و آینده را بهتر بفهمند تا بتوانند به بهترین راه‌حل دست یابند."

لوکا پارمیتانوی ۴۲ ساله یکی از فضانوردان آژانس فضایی اروپا است. او چندماهی است که به طور مرتب از فضا برای مخاطبان یورونیوز گزارش‌ می‌فرستد.

پارمیتانو از ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) و همزمان با پنجاهمین سالگرد پرتاپ فضاپیمای آپولو ۱۱، ماموریت شش ماهه خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی را آغاز کرده است.

ادامه
22
2
4
داراب نگهبان توده , raze_1346
شنبه 7 دی ، 02:35
بسیار عالی
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science


دانشمندان دانمارکی با استفاده از دی‌ان‌ای موجود در یک آدامس ٥٧٠٠ ساله، ژنوم (کل ترکیب ژنتیکی) صاحب آدامس را مشخص کردند.

این آدامس در اکتشاف‌های باستان‌شناسی در تالابی در سیلتولم در جنوب دانمارک پیدا شده است، جایی که چند هزار سال پیش ماهیگیران در آن ماهی صید می‌کردند.

جنس این آدامس قطران درخت توس است که از حرارت دادن پوست این درخت به دست می‌آمده است. قطران توس از دوران پلیستوسن میانه -٧٦٠ تا ١٢٦ هزار سال پیش- بعنوان چسب استفاده می‌شده است.

هانس شرودر دانشمند دانشگاه کپنهاگ به خبرگزاری فرانسه گفت: "این اولین بار است که کل ژنوم یک انسان کهن از دی‌ان‌ای به دست آمده از چیزی به غیر از استخوان استخراج شده است."

چون این آدامس کاملا در گل پوشیده شده بود مواد آلی موجود بسیار خوب محفوظ مانده است

به گفته پروفسور شرودر، به دست آوردن ژنوم یک انسان باستانی "آن هم از دوره‌‌هایی که بقایای انسانی از آن باقی نمانده" منبعی بسیار ارزشمند برای تحقیقات است.

اطلاعات به دست آمده نشان داد جونده آدامس -که او را لولا نامیده‌اند- مونث بوده و به احتمال زیاد پوست و موی تیره و چشم آبی داشته است. بعلاوه، او از نظر ژنتیکی بیشتر به شکارچی-‌گیاه‌چین‌های آن زمان خاک اصلی اروپا شبیه است تا به ژنتیک کسانی که در مرکز اسکاندیناوی زندگی می‌کردند.

دانشمندان حتی میکروب‌ها دهان و غذایی را که این زن خورده بود مشخص کردند. با اینکه در آدامس میکروب‌ها و ویروسی پیدا شدند که می‌توانند بیماری‌هایی مثل التهاب لثه یا عفونت تنفسی ایجاد کنند، ممکن است لولا سالم بوده باشد چون این میکروب‌ها می‌توانند بدون ایجاد بیماری هم در بدن ما زندگی کنند.

بررسی مواد غذایی باقیمانده در آدامس هم نشان داد که جونده آدامس اردک و فندق خورده بوده است.

سن لولا مشخص نیست اما چون گمان می‌رود بیشتر کودکان آدامس می‌جویده‌اند دانشمندان حدس می‌زنند شاید کم‌سن و سال بوده است.

دانشمندان نمی‌دانند او چرا آدامس می‌جویده، آیا می‌خواسته با جویدن آن نوعی چسب بسازد، می‌خواسته داندانهایش تمیز شده، می‌خواسته فشار گرسنگی را کم کند یا اینکه صرفا آدامس می‌جویده است.

ادامه
24
4
4
ستاره 52 , setaref52
سه شنبه 3 دی ، 15:00
جالب
ادامه
ساحل رضوانه , z1h3a8ra
سه شنبه 3 دی ، 17:38
خوشمان امد
ادامه
امیر مقدم , hfhc
سه شنبه 3 دی ، 18:01
سلام خوبی
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science


آنچه در نگاه نخست مانند یادگیری اعداد توسط بچه‌های‌ کلاس‌اولی به نظر می‌آید، محبوب‌ترین پسورد آلمانی‌هاست: «۱۲۳۴۵۶». پسوردهای "دوستت دارم" روی سکوی دوازدهم و "میمون" روی پله چهاردهم ایستاده است.

بکارشناسان می‌گویند، در انتخاب پسورد باید خلاقیت به خرج داد، آن را پیچیده انتخاب کرد و رمز عبور نباید کوتاه باشد. دلیل هشدارها و سختگیری نسبت به انتخاب پسوورد هم روشن است: آنها نگهبانان ایمیل‌ها، حساب‌های بانکی و دارایی‌های دیجیتال ما هستند. اما با وجود تمامی این هشدارها، کاربران آلمانی بار دیگر ثابت کردند که نه تنها توصیه‌ها را جدی نمی‌گیرند که خلاقیتی هم در ساخت گذرواژه‌ها ندارند.دوستت دارم" روی سکوی دوازدهم

در سال ۲۰۱۹ هم همانند سال پیش از آن، پسورد محبوب آلمانی‌ها «۱۲۳۴۵۶» بود. به گزارش مؤسسه‌ی "اچ پی آی" (Hasso-Plattner-Institut) در آلمان، پس از محبوب‌ترین رمزعبور، دو زنجیره‌ی عددی «۱۲۳۴۵۶۷۸۹» و «۱۲۳۴۵۶۷» در رده‌های دوم و سوم رایج‌ترین پسوردها قرار گرفته‌اند.

کلمه‌ی "پسورد"، نوشته شده به انگلیسی، رمز عبور دیگری است که بر سکوی پنجم ایستاده است. عبارت "دوستت دارم" و واژ‌ه‌ی "میمون"، هر دو نوشته شده به انگلیسی، جایگاه ۱۲ و ۱۴ را در میان محبوب‌ترین پسوردها از آن خود کرده‌اند. به نوشته مؤسسه "اچ پی آی" انتخاب این پسوردهای ساده، دعوتی است از ربایندگان داده‌ها برای دست درازی به دارایی‌های دیجیتال کاربران.آیا رمز عبور من هک شده‌؟

کارشناسان با توجه به حساب‌های متعددی که امروزه کاربران در اینترنت و شبکه‌های مجازی دارند که برای هر کدام هم نیاز به پسورد است، نسبت به استفاده مکرر از رمز عبور مشابه برای چندین حساب هشدار می‌دهند.

مؤسسه‌ی "اچ پی آی" در آلمان سالانه میلیون‌ها اطلاعات ورودی جمع‌آوری شده توسط سرویس "Identetiy Leak Checker" را تجزیه و تحلیل می‌کند. کاربران می‌توانند به طور رایگان با وارد کردن ایمیل خود چک کنند که آیا اطلاعات ورودیشان در شبکه هک و جایی منتشر شده یا خیر.
ادامه
10
1
3
ساحل رضوانه , z1h3a8ra
سه شنبه 3 دی ، 17:40
چه جالب
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science

دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌اند.

براساس این تحقیقات "عموزادگان" تکاملی ما، نئاندرتال ها و دنیسووان ها، به سن ۳۸ سالگی می رسیدند. از طرف دیگر ماموت های پشمالو تا ۶۰ سال زندگی می کردند. محققان در استرالیا دی‌ان‌ای گونه‌های زنده مثل نهنگ ها را که رکوردهای کمی از آن موجود است تحلیل کردند.

به گفته آنها نهنگ قطبی یا "سر قوسی" ممکن است طولانی ترین عمر را در میان پستانداران داشته باشد و عمرش به ۲۵۰ سال برسد.

تاکنون تعیین طول عمر بسیاری از حیوانات به خصوص آنهایی که عمر درازی دارند دشوار بوده است. بنجامین مین از "سازمان سی‌اس‌آی‌آر" در کرالی استرالیا گفت: "دانستن طول عمر یک حیوان منقرض شده می‌تواند شناخت بهتری از اکولوژی آنها به دست دهد."

"اگر یک گونه در حیات وحش به حداکثر طول عمر طبیعی نمی رسد، ممکن است نشانه آن باشد که فشارهای محیط درحال راندن این گونه به سوی انقراض است."
از کجا می دانیم؟

دانشمندان از دی ان ای برای تخمین طول عمر گونه ها استفاده کردند و تغییرات در بخشی از دی ان ای که به کهولت مربوط است را بررسی کردند. این "ساعت های دی ان ای" برای پیش بینی حداکثر سن حیوانات زنده یا منقرض به کار گرفته شد.

محاسبه طول عمر خویشاوندان نزدیک ما سرنخ هایی به دست می دهد از اینکه پزشکی مدرن و تغییرات در سبک زندگی ما چگونه می تواند به افزایش عمر کمک کند. در ۲۰۰ سال گذشته، متوسط طول عمر انسان بیش از دو برابر شده است.
ادامه
27
1
5
داراب نگهبان توده , raze_1346
شنبه 7 دی ، 02:20
بسیار عالی
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
محققان از ابداع بانداژی خبر داده‌اند که با عمل جراحی روی شکستگی قرار گرفته و درمان را تسریع می‌بخشد.

محققان باندازی ابداع کرده‌اند که وقتی روی شکستگی قرار می‌گیرد، فرایند درمان را تسریع می‌بخشد.

وقتی استخوانی از بدن انسان می‌شکند، بدن نوعی ماده شیمیایی زیستی با قدرت درمانی به نام ادنوسین به آن محل سرازیر می‌کند. این بانداژ جوری طراحی شده که ماده شیمیایی زیستی مذکور را جذب و حفظ می‌کند تا فرایند درمان آسان شود.

معمولا ادنوسین به طور طبیعی و به سرعت به محل شکستگی ارسال می‌شود تا متابولیسم بدن را تنظیم کند، این امر درمان را بهبود می‌بخشد. بانداژ مذکور به طور مستقیم روی استخوان شکسته به کار می‌رود و دارای مولکول‌های بورونات است که با مولکول‌های ادنوسین موجود در محل شکستگی پیوند برقرار می‌کند و همزمان با ضعیف شدن تدریجی استخوان ادنوسین به آرامی در آن محل آزاد می‌شوند.

دانشمندان با سه نوع بانداژ بر روی استخوان شکسته موش‌ها آزمایش این بانداژ را آزمایش کردند، یکی از این بانداژها طوری طراحی شد تا ادنوسین تولید شده در بدن موش را حفظ کند، بانداژ دیگر موجب افزایش ادنوسین شد و بانداژ سوم هم بدون هیچ گونه ماده شیمیایی بود. پس از سه هفته در تمام موش‌ها نشانه‌های درمان ظاهر شد اما فرایند تشکیل استخوان در موش‌هایی که با بانداژ دارای ادنوسین درمان شدند، بهتر بود.
ادامه
20
1
4
داراب نگهبان توده , raze_1346
شنبه 7 دی ، 02:37
بسیار عالی
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
گوگل فهرستی از محبوب‌ترین کلمات جستجو شده در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است. در میان محبوب‌ترین اخبار جستجوشده کوپا آمریکا مقام اول جستجو را دارد.

در میان محبوب‌ترین اسامی جستجو شده آنتونیو براون و نیمار، برترین‌ها هستند.

در میان محبوب‌ترین بازیگری که نام او در سال ۲۰۱۹ جستجو شده نام جاسی اسمولت به چشم می‌خورد. سریال "بازی تاج و تخت" در میان سریال‌ها ،Old Town Road در میان موسیقی‌ها و Avengers: Endgame در میان فیلم‌ها بیشترین جستجو را به خود اختصاص داده‌اند.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
یک هواپیمای تجاری و دریایی که کاملا با نیروی برق کار می‌کند در ونکوور کانادا به پرواز درآمد. این اولین نوع چنین هواپیمایی با ظرفیت شش مسافر در صنعت هوانوردی جهان است. شرکت‌های سازنده این هواپیما از این ابداع به عنوان نخستین گام در ایجاد ناوگان هوایی تجاری کاملا برقی نام می‌برند.

پیشبرد چنین طرحی می‌تواند به کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی در بخش بسیار آلاینده صنعت هوانوردی یاری رساند. شرکت‌های هاربور ایر و مگ‌نیکس در بیانیه مشترکی از "آغاز دوران سوم هوانوردی" و "عصر هواپیماهای برقی" خبر داده‌اند.

از این هواپیما پیش‌تر در نمایشگاه هوایی پاریس رونمایی شده بود. شرکت استرالیایی مگ‌نیکس گفته هدف از طراحی سیستم محرکه این هواپیما، دستیابی به "شیوه‌ای پاک و موثر" برای نیروی هواپیماهاست.

هاربور ایر، شرکت کانادایی مجری طرح ساخت این هواپیمای برقی ابراز امیدواری کرده که تا سال ۲۰۲۲ میلادی تمام ناوگان خود را برقی کند.

رویکرد تولید موتورهای برقی هواپیما به عنوان شیوه‌ای برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در صنعت هوانوردی در نظر گرفته شده است. این اتفاق همزمان با افزایش نگرانی مسافران درباره آلودگی زیست محیطی ناشی از سفر با هواپیما است.

برآورد‌ها حاکی است که برای نمونه تا سال ۲۰۵۰ میلادی، صنعت هوانوردی بزرگترین منبع تولید گازهای گلخانه‌ای در بریتانیا است.

یک نظرسنجی که به تازگی از سوی بانک سوئیسی یو بی اس انجام گرفته نشان می‌دهد که "نگرانی درباره محیط زیست" سبب شده تا سفرهای هوایی کاهش یابد. با این همه، همچنان ساخت‌ هواپیماهای برقی که بتوانند در مسافت طولانی به پرواز درآید چالش بزرگی در صنعت هوانوردی است.
ادامه
24
1
11
آرش کاویانی , hadiarsham6896
دوشنبه 2 دی ، 23:20
عالی
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
محققان، دستگاه جدیدی به نام 'FrogPhone' تولید کرده‌اند که به دانشمندان امکان می‌دهد به یک پایگاه مطالعاتی قورباغه زنگ بزنند و قعالیت آنها را در محیط طبیعی بررسی کنند.
فراگ‌فون اولین دستگاه بررسی از راه دور در جهان است که با انرژی خورشیدی کار و داده‌های محیطی را از طریق پیام‌های متنی به مشاهده‌گر منتقل می‌کند. بررسی‌های شنود از راه دور، به طور زنده از طریق تلفن انجام می‌شود.

فراگ‌فون مفهوم جدیدی است که به محققان امکان می‌دهد تا پس از نصب دستگاه، به یک زیستگاه قورباغه در هر زمان و از هر مکانی "زنگ" بزنند.

فراگ‌فون از منطقه تحت پوشش ۳جی و ۴جی شبکه تلفن همراه برای انتقال داده و صدای قورباغه‌ها، بهره می‌برد. این فناوری امکان می‌دهد تا صدای قورباغه‌ها و صدا‌های مزاحم پس‌زمینه با کیفیتی منتقل شود که کاربران بتوانند صدای هر قورباغه را به طور مجزا شناسایی کنند.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
یک زن بریتانیایی پس از شش ساعت ایست قلبی، زنده شد.

اودری شومن، سی و چهار ساله، در حالیکه در میان برف و بوران همراه همسرش مشغول پیاده روی در منطقه پیرنه بود ناگهان بیهوش شد.

هنگامی که او به بیمارستان منتقل شد دمای بدنش به نصف دمای عادی کاهش یافته بود. پزشکان می گویند کاهش دمای بدن او باعث حفاظت از مغز و سایر اندام های حیاتی او شد.

پزشکان بیمارستان خون بدن او را خارج و پس از آمیختن آن با اکسیژن، به بدنش تزریق کردند.

پس از اینکه دمای بیمار افزایش یافت، با استفاده از دفیبلاتور - یا شوک الکتریکی - قلب او را بار دیگر به کار اناختند.

شش ساعت بعد، خانم شومن به هوش آمد. خانم شومن گفته است که این واقعه را بازگشت به زندگی و یک معجزه می داند.

ادامه
20
3
9
بهزاد تیموری فر , ttbehzad
جمعه 22 آذر ، 16:44
عین بیمارستان شهر ما
ادامه
ستاره 52 , setaref52
سه شنبه 19 آذر ، 21:30
جالبه
ادامه
یاسمینا  , iasmina
سه شنبه 19 آذر ، 23:33
خب چیز عجیبی نیست ... ایران که نیست ، یه سرم توی بیمارستاناش پیدا نمیشه
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science

سندرم قلب شکسته یک بیماری قلبی موقتی است که غالباً تحت استرس شدید مانند مرگ عزیزان ایجاد می‌شود. سالانه حدود ۲۵۰۰ نفر در بریتانیا به این سندرم مبتلا می‌شوند.

افراد مبتلا به این سندرم ممکن است دچار درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس شوند یا فکر کنند که دچار حمله قلبی شده‌اند. این سندرم فقط بخشی از قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و به‌طور موقت پمپاژ طبیعی آن را مختل می‌کند. مابقی اجزای قلب به‌طورعادی به عملکرد خود ادامه می‌دهند.

علائم سندرم قلب شکسته قابل درمان است، با این حال هرگونه درد طولانی یا مداوم در قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم و تنگی نفس پس از یک رویداد استرس‌زا نیاز به بررسی‌های فوری اورژانسی دارد.

علت دقیق سندرم قلب شکسته نامشخص است. با این حال افزایش هورمون‌های استرس مانند آدرنالین می‌تواند به قلب آسیب برساند. برخی از محرک‌های احتمالی سندرم قلب شکسته شامل تشخیص یک بیماری خطرناک، مرگ عزیزان، از دست دادن شغل یا مشکلات مالی، خشونت خانگی و طلاق است.

پزشکان درمان با مسدود کننده‌های بتا را به مبتلایان به این سندرم توصیه می‌کنند زیرا این داروها اثرات احتمالی هورمون‌ها‌ی استرس‌زا بر روی قلب را کاهش می‌دهد. با این حال، بهترین راه برای پیشگیری، کنترل زندگی به گونه‌ای است که استرس کمتری را تجربه کنیم. مثبت‌اندیش باشید و از مراجعه به روان‌شناس اجتناب نکنید. یک قلب شکسته می‌تواند به شدت آسیب‌پذیر باشد؛ پس ورزش منظم را به فعالیت‌های روزانه اضافه کنید. ترک سیگار و تغذیه سالم نیز یک راه بسیار مناسب برای کنترل هورمون‌های استرس و جلوگیری از ابتلا به این سندرم است.

ادامه
14
1
3
فاطمه اصلانی , ftfjbk
جمعه 22 آذر ، 11:32
سلام
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
جدیدترین گزارش شرکت اریکسون در زمینه سیستم فایو جی نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۵ کاربران 5 جی در جهان به دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر می‌رسند. این گزارش می‌گوید تا سال ۲۰۲۵ حدود ۶۵ درصد کره زمین زیر پوشش اینترنت فایو جی قرار خواهد گرفت.

چین یکی از اصلی‌ترین بازارهای سیستم فایو جی خواهد بود و یکی از دلایل آن هم قدرت شرکت هواوی در زمینه توسعه سیستم‌های فایو جی است.

بر اساس اعلام شرکت اریکسون از سال آینده میلادی بتدریج زمان گذار از فور جی 4G به فایو جی فرا خواهد رسید.

با این وجود یکی از نگرانی‌ها در جهان، پیشتاز بودن شرکت هواوی در زمینه این تکنولوژی است تا جایی که برخی کشورها به فکر ممنوع کردن فعالیت هواوی در این زمینه در کشورهای خود هستند. برخی کارشناسان معتقدند شرکت هواوی اطلاعات مخابره شده توسط این سیستم را در اختیار دولت چین قرار می دهد.

نسل پنجم شبکه تلفن همراه که فایو جی نامیده می شود جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات مخابراتی در جهان محسوب می‌شود که می‌تواند سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه را سبب شود.

ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science

یک مزرعه پرورش حیوانات در روسیه برای گاوهایش عینک‌های وی‌آر (واقعیت مجازی) زده است تا اضطراب آن‌ها را کاهش دهد.

این عینک‌ها که با "ساختار سر گاوها" تطبیق پیدا کرده‌اند، تصاویری "بی‌نظیر شبیه‌سازی شده از تابستان یک علفزار" را نشان می‌دهند.

وزارت کشاورزی و غذای روسیه می‌گوید که طبق تحقیقاتش بین تجربه‌های احساسی گاوها و کیفیت شیر این حیوانات ارتباط وجود دارد.

گزارش شده که طبق آزمایش‌های اولیه "حس و حال عمومی گله" بهبود پیدا کرده است. این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای گفته که آزمایش‌ها در مزرعه "روس مولوکو" در رامنسکی در حومه مسکو انجام شده است.

در این بیانیه آمده : "نمونه‌های متفاوتی که از گاوداری‌های نقاط مختلف گرفته شده، نشان می‌دهد که در فضای آرام مقدار شیر و در برخی موارد کیفیت شیر به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند."

این بیانیه همچنین می‌گوید: "کارشناسان واقعیت مجازی یک مزرعه تابستانی بی‌نظیر را با کامپیوتر و بر مبنای مطالعات متفاوت شبیه‌سازی کرده‌اند. این مطالعات نشان می‌دهند که گاوها طیف رنگی قرمز را بهتر از سبز و آبی درک می‌کنند."

در این بیانه گفته شده ، شبیه‌سازی که روی رنگ قرمز متمرکز است، می‌تواند یک تابستان همیشگی را برای گاوها حتی لذت‌بخش‌تر هم بکند. هنوز مشخص نشده که این گاوها معمولا در چه شرایطی نگهداری می‌شوند اما زمستان‌های روسیه طولانی و تابستان آن کوتاه است.

دانشمندان در مورد تاثیر بلند مدت این برنامه نیز تحقیق خواهند کرد. افراد حاضر در این پروژه امیدوارند که در صورت رسیدن به نتایج مثبت آن را گسترش و ادامه دهند.

ادامه
32
2
14
داراب نگهبان توده , raze_1346
چهارشنبه 13 آذر ، 10:11
بسیار عالی
ادامه
نیهاد  زمان , ormato
جمعه 15 آذر ، 17:43
کاش واسه ما هم این تکنولوژی رو می آوردن .. عجیب ملت مضطربن
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
[https://www.aparat.com/v/2EtmN]
شاید باورش سخت باشه ولی این ساعت هوشمند نوک انگشتان شما را به یک گوشی تبدیل می کند

این ساعت ارتعاشات صدا را از استخوان های انگشت شما انتقال داده و تماس در حفره گوش تقویت می شود.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
واتس‌آپ در حال آزمایش برنامه‌ای است که از طریق آن پیام‌های شخصی و چت‌های گروهی در مدت مشخصی به طور اتوماتیک حذف خواهند شد. این برنامه تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است.

روز شنبه، نهم آذر (۳۰ نوامبر) خبرگزاری‌ها گزارش دادند که آزمایش‌های اولیه واتس‌آپ برای حذف خودکار پیام‌ها موفقیت‌آمیز بوده است.

برنامه‌در حال آزمایش قادر است، پیام‌ها را در مدتی که کاربر تعیین می‌کند، به طور اتوماتیک حذف کند.

بازه زمانی برای ذخیره پیام‌ها از یک ساعت تا یک سال خواهد بود. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حدف چت‌های شخصی و گروهی دوطرفه خواهد بود، یعنی از تلفن همراه مخاطب هم حذف خواهد شد.

مدت‌ها طول کشید تا واتساپ قابلیت کاربردی حذف پیام بعد از ارسال توسط کاربران را عرضه کرد. در حال حاضر می‌توان چت‌ها را پس از ارسال پیام از گوشی شخص مقابل نیز حذف کرد اما در صورت عدم اقدام کاربر برای حذف آن، در تلفن همراه دو طرف خواهد ماند.
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
برخی درمان‌های گیاهی تاثیر شیمی درمانی سرطان را کاهش می‌دهند. از این رو به بیماران توصیه شده قبلا از استفاده از داروهای گیاهی پزشک خود را مطلع کنند و از پزشکان نیز خواسته شده پیش از شروع شیمی درمانی در این باره از بیماران سوال کنند.

پروفسور ماریا ژوآئو کاردوسو در پنجمین کنگره بین المللی سرطانهای پیشرفته پستان گفت: "پزشکان باید فعالانه‌تر از بیماران سوال کنند که موقع درمان سرطان آیا داروی دیگری هم مصرف می‌کنند."

دکتر کاردوسو که جراح پستان در مرکز سرطان لیسبون پرتغال است توصیه کرده اگر بیماران به تاثیر داروهای گیاهی اطمینان ندارند از مصرف آنها پرهیز کنند.

برخی از داروهای گیاهی ممکن است در درمان‌های هورمونی و شیمی درمانی سرطان اختلال ایجاد کنند یا زمان انعقاد خون را افزایش دهند که باعث تاخیر در بهبود زخم و به جا ماندن جای زخم می‌شود.

دکتر کاردوسو به بی‌بی‌سی گفت بخصوص در مواردی که سرطان پستان به سطح پوست گسترش یافته این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ اتفاقی که در بیست درصد موارد سرطان پستان و به میزان کمتر در سرطان‌های دیگر ممکن است رخ دهد.

برای مثال قرص‌های گیاهی حاوی سیر، زنجبیل و گینگو ممکن است بهبود زخم را در این بیماران به تاخیر اندازند.

پروفسور کاردوسا گفت برای مثال این داروهای گیاهی زمان انعقاد خون را کاهش می‌دهند و ممکن است بهبود زخم را به تاخیر اندازند:

چیرتای سبز (green chiretta)

گل تکمه ای (feverfew)

خنچه (hawthorn)

سیر

گینگو

جینسنگ

شاه بلوط هندی (horse chestnut)

زردچوبه

ادامه
18
1
7
آبجی راحیل , abjirahil
شنبه 9 آذر ، 14:18
چه خوشرنگننن
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science
یک لیوان قهوه "بگیر و ببر" سر راه خانه به کار، ناهار بسته‌بندی شده در ظرف یکبارمصرف و شاید سفارشی آنلاین که نتیجه آن ارسال کالا با بسته‌بندی به مشتری است: حجم تولید زباله‌های مربوط به بسته‌بندی در آلمان بیشتر شده است.

حجم زباله‌های مربوط به بسته‌بندی در آلمان افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۷ اداره فدرال محیط زیست آلمان از ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن زباله مربوط به بسته‌بندی خبر داده بود؛ یعنی بیش از ۲۲۶ کیلو به ازای هر نفر. سهم مصرف‌کنندگان در تولید این حجم از زباله، ۴۷ درصد بود یا به عبارتی ۱۰۷ کیلو به ازای هر شخص.

دلیل این افزایش در سال ۲۰۱۷، بسته‌بندی مواد خوراکی و نوشیدنی‌های برون‌بر و سردستی بود. افزون بر این خرید آنلاین در میان مصرف‌کنندگان آلمانی افزایش یافته بود که بسته‌بندی سفارش‌های آنلاین هم خود مشکلی بر مشکلات دیگر افزوده بود. ماریا کراوتس‌برگر، رئیس اداره فدرال محیط زیست آلمان، بسته‌بندی و ضایعات ناشی از آن را یکی از مشکلات بزرگ برای محیط زیست و از سوی دیگر فشار بر منابع اولیه می‌داند.

ماریا کراوتس‌برگر می‌گوید، در مرحله تولید کالا باید به فکر کاهش زباله بود و از بسته‌بندی‌های غیرضروری دوری کرد. او چاره را در ظروف و بسته‌بندی‌هایی که بارها قابل استفاده باشند، می‌داند و می‌گوید، این مسئله نباید تنها شامل حال بطری‌های آب و آبجو شود.

بر پایه اطلاعات این اداره فدرال، تقریبا ۷۰ درصد از زباله‌های مربوط به بسته‌بندی در آلمان بازیافت می‌‌شوند اما این درصد بسته به مواد به کار رفته در بسته‌بندی‌ها بسیار متفاوت است؛ دراین میان تا بیش از ۹۲ درصد قراضه فلزات بازیافت می‌شوند، در مورد کاغذ و کارتن این رقم به بیش از ۸۷ درصد می‌رسد و در مورد شیشه بیش از ۸۴ درصد است. ضایعات بسته‌بندی‌های پلاستیکی تا ۵۰ درصد دوباره بازیافت می‌شوند و اگر این پسماندها از چوب باشند، نزدیک به ۲۶ درصد از حجم زباله‌ها بازیافت می‌شود.

گفتنی است که بیش از یک میلیون تن زباله پلاستیکی سالیانه به خارج از آلمان صادر می‌شود
ادامه
در مرزهای علم , edge_of_science


از خوردن بعضی از سبزیجات متنفرید؟ بنا بر تحقیقات جدید دانشمندان آمریكایی، این مساله می‌تواند مربوط به ژن‌های شما باشد.

به گفته آن‌ها، داشتن دو نوع ژن باعث حس مزه تلخ برای سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و جوانه‌ها می‌شود.

این می‌تواند دلیل این باشد که چرا بعضی افراد نمی‌توانند به اندازه کافی در رژیم غذایی خود از سبزیجات استفاده کنند.

داشتن این ژن ممکن است حتی طعم آب‌جو، قهوه و شکلات تلخ را نیز ناخوشایند کند. حساس بودن به طعم تلخ ممکن است به نفع ما تمام شود و ما را از خوردن چیزهایی که می‌توانند سمی باشند، محافظت کند. دکتر جنیفر اسمیت و همکارانش از دانشکده پزشکی دانشگاه کنتاکی می‌گویند که این حساسیت می‌تواند به معنای این باشد که بعضی از افراد برای خوردن مقدار لازم روزانه میوه و سبزیجات با مشکل مواجه شوند.

همه ما دو نوع ژن مربوط به طعم به نام TAS2R38 ( عضو ۳۸) را به ارث می‌بریم. این ژن و پروتئین‌اش نقش مهمی در شناخت مزه تلخی دارد.

این ژن‌ها باعث می‌شوند گیرنده‌های روی زبان به پروتئینی که تلخی راشناسایی می‌کند، حساس شوند. افرادی که دو نوع متفاوت ژنTAS2R38 به نام AVI را به ارث می برند، نسبت به مزه تلخ برخی مواد شیمیایی حساس نیستند.

کسانی که دو ژن طعم AVI و PAV را دارند، تلخی این مواد شیمیایی را حس می‌کنند، اما نه به شدت افرادی که هر دو ژنشان از نوع PAV است، این گروه غالباً به عنوان "سوپر تیستر" (کسانی که حس چشایی بسیار قوی دارند) شناخته می‌شوند.

دانشمندان ۱۷۵ نفر را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که کسانی که هر دو ژن چشایی شان از نوع PAV است به دلیل حساسیت زیادی که به تلخی دارند، تنها می‌توانند تعداد اندکی از انواع سبزیجات برگ دار را که برای قلب مفید هستند بخورند.

دکتر اسمیت در جلسه انجمن قلب آمریکا به پزشکان گفت: "اگر بخواهید بیمارتان از دستورالعمل‌های تغذیه پیروی کند، باید در نظر بگیرید که غذاها برای او چه مزه‌ای دارند."

محققان امیدوارند که با کمک ادویه‌ها و ترشی‌جات طعم تلخ این سبزی‌ها را بگیرند تا افرادی که به تلخی حساسند نیز بتوانند به راحتی این گونه سبزیجات را مصرف کنند.
ادامه