نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
یاران امام موسی صدر , yaraneimamsadr

یاران امام موسی صدر

یاران امام موسی صدر , yaraneimamsadr

یاران امام موسی صدر

12,667نــــفــــــر
عضو شده اند
12,667نفر عضو شده اند
00/03/30 02:54

یک لغت قرآنی ....

یاران امام موسی صدر
یک لغت قرآنی ....

رجْز:
به بلایی که منجر به اضطراب و تشویش‌ِ خاطر می‌شود، ‌گویند.

إذْ یُغَشِّیكُمُ النُّعَاسَ أَمَنَةً مِنْهُ وَیُنَزِّلُ عَلَیْكُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً لِیُطَهِّرَكُمْ بِهِ وَیُذْهِبَ عَنْكُمْ رِجْزَ الشَّیْطَانِ وَلِیَرْبِطَ عَلَىٰ قُلُوبِكُمْ وَیُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدَامَ (11 - انفال)
⚡️(یاد آرید) هنگامی که خواب راحت را بر شما فرو پوشاند برای این‌که از جانب او ایمنی یابید و از آسمان آبی ‌فرستاد که شما را به آن آب پاک گرداند و وسوسه و کید شیطان را از شما دور سازد و دل‌های شما را محکم و استوار گرداند و گام‌های شما را استوار بدارد.

قطعاً شیطان در خواب انسان را مورد آزار و اضطراب قرار می‌دهد که به دو نوع فیزیکی و غیر فیزیکی است. در حالت فیزیکی بر روی بدن انسان (غالباً بر روی کمر) می‌نشیند که باعث سستی و سنگینی او در زمان بیداری برای نماز صبح می‌شود. یا بر روی سینهٔ انسان نشسته و اختیار حرکت را از بدن او علی‌رغم بیداری‌اش می‌گیرد که به این حالت "بختک" گفته می‌شود.

تأکید بر شستن دهان و بینی (مزمزه و تنقیه) در زمان بیداری از خواب برای این است که شیطان از این مسیر وارد بدن انسان شده و خارج می‌گردد و تا زمانی که بر صورت انسان آب نخورد این حالت سستی و سنگینی از انسان دور نمی‌شود، چنانچه آیهٔ فوق اشاره به این امر دارد که آب باران رِجْزِ شیطان را از انسان دور می‌کند.

گاهی این عذاب و اضطراب غیر فیزیکی است یعنی با تداخل در رؤیا صورت می‌گیرد و با ترساندن انسان در خواب بر او اضطراب وارد می‌کند که طبق حدیث نبوی (ص) بخشی از خواب‌های انسان شیطانی هستند.

مثال: مؤمنی قصد دارد برای نیازمندی قدم خیری بردارد، شیطان در خواب طوری بر او وارد شده و نشان می‌دهد که بعد از بیداری او منصرف شود و گمان کند اگر به آن نیازمند کمکی کند فرزندش دچار بلاء خواهد شد. (به همین دلیل می‌گویند خواب حجت شرعی نیست.)

علت باطل‌شدن وضو در صورت چرت‌زدن انسان برای آن نیست که ممکن است در زمان چرت انسان بی‌اختیار شود و مبطلات نماز از شکم و بدن او خارج شود بلکه برای آن است که انسان با چرت و خواب، ممکن است شیطان در بدنش وارد شود و او را آلوده سازد. این امر یک استثناء دارد، نبی مکرم اسلام (ص) می‌فرمایند: کسی که در حال سجده به خواب رود حق‌تعالی با ملائک او را می‌نگرند و خداوند به این بنده افتخار می‌کند و می‌گوید بندۂ مرا بنگرید هم جسم‌اش با سجده نزد من است و هم روح‌اش!!! چون انسان وقتی در حالت سجده است شیطان نمی‌تواند به او نزدیک شود. (کسی که در سجده غیر نماز واجب به خواب رود وضوی او باطل نیست.)

گاهی شیطان، انسان را در بیداری مورد رِجْز قرار می‌دهد که حضرت حق‌تعالی مصداق آیهٔ فوق با یک چرت او را امنیّت می‌بخشد و اضطراب شیطان را از او دور می‌کند. پس خواب هم ممکن است طبق تعریف نبوی (ص) رحمانی و تبشیری بر انسان مؤمن از سوی حق‌تعالی باشد چنانچه طبق آیهٔ فوق خداوند مؤمنان را در جنگ با یک چرت کوتاه برای جنگ قوّت قلب بخشید.

نبی مکرم اسلام (ص) می‌فرمایند: یکی از مصادیقِ تبشیر مؤمن از سوی خداوند در خواب‌های نیک او صورت می‌گیرد.

کسانی که در خواب مورد رِجْز شیطان قرار می‌گیرند ناله می‌کنند. صاحبانِ یقین چون در بیداری هم کمتر مورد حملهٔ شیطان قرار می‌گیرند لذا خواب کمتری می‌بینند و غالب خواب‌های آنان رحمانی و تبشیری است.
99
5
1
4
محمدعلی  آرمیون , armion
یکشنبه 30 خرداد ، 08:22
+++
ادامه
آخرین مطالب یاران امام موسی صدر
بعضی ها که حتی اهل جبهه، اهل دعای کمیل و ندبه وزیارت... قابل توجه کسانی که سال ها و ماه و روزها را شوم و... دلگیر نباش.... امام صادق علیه السَّلام فرمودند: اذا رأَیتمُ العَبدَ... امام هادی علیه السلام: «خَیْرٌ مِنَ الْخَیْرِ فاعِلُهُ... نبی اکرم(ص): خداوند متعال برای برادرم، علی بن ابی... زندگی مجموعه ای از رنج و حسرت های ماست آه از این... لقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ... امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السَّلام فرمودند: چگونه... پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) یا عَلیُّ... بیاید یک لیست بنویسیم بطوری که هر سطرش با این کلمه... امام علی (ع) فرمودند: در چهار زمان دعا را غنیمت شمارید:... بی شعورها قابلیت شگفت انگیزی برای دیدن تنها یک وجه... وظیفه شما تربیت کودک نخبه نیست!... امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السَّلام فرمودند: بدانید... سی ویژگی افرادی که کتاب نمی‌خوانند: پند لقمان حکیم به فرزند نقطه اوج شکفتن فقط توکل بخدا کن سقوط از جایی شروع میشود که یادت میرود اگر به بعضیها... یک آیه یک تدبر یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ... امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السَّلام فرمودند: اگر... لقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ... امام على (علیه السلام) أَربَعٌ مَن أُعطیَهُنَّ فَقَد... امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السَّلام فرمودند: انسان... زن فقیری که خانواده کوچکی داشت، با یک برنامه رادیویی... امام صادق علیه السلام لَولا أنَّ اللّهَ تَبارَكَ... امام جواد (علیه السلام) ثَلاثٌ مَن کُنَّ فِیهِ لَم... یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ... پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) رأس الدّین...