نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
یاران امام موسی صدر , yaraneimamsadr

یاران امام موسی صدر

یاران امام موسی صدر , yaraneimamsadr

یاران امام موسی صدر

12,667نــــفــــــر
عضو شده اند
12,667نفر عضو شده اند
99/01/16 20:50

غلطهای املایی و تناقضات در قرآن

یاران امام موسی صدر
نظر دانشمندان
البته یک تعداد نظریه‌های مبالغه آمیزی مبنی بر اینکه این غلطهای املایی‌، غلط نیستند بلکه چون پیغمبر دستور به چنین نوشتنی داده بود ابراز می‌دارند و می‌گویند که این غلطها در واقع مانند حروف مقطعه دارای رموزی هستند که کسی نمی‌داند، ارائه کرده‌اند که این نظریات نیز از طرف دانشمندان رد شده هست و حتی عده‌ای از آنها نیز معتقدند باید این غلطها اصلاح گردد.
علت وجود غلطهای املایی و تناقضات
ابتدایی بودن خطّ
همچنانکه تاریخ گواهی می‌دهد عرب عصر نزول قرآن کریم، هر چند از نظر اصالت زبان و گفتار در اوج فصاحت و بلاغت بوده‌اند اما در مقابل از سواد خواندن و نوشتن اطلاع چندانی نداشته و تعداد باسوادان آنها در حد انگشت شماری بوده‌اند و علاوه بر آن، کسانی هم که آشنایی به خط و کتابت داشته‌اند، دارای خطی بسیار پائین و اولیه بوده، که آثار باقیمانده از صدر اول نشان دهنده این مطلب است و این بر ما نیز پوشیده نیست که از قواعد عربی در آن زمان خبری نبوده و تمامی قواعد عربی حتی إعراب و حرکات و نقطه و تشدید و سایر موارد به زمانهای بسیار بعد می‌رسد که طبق نقل تاریخ توسط ابوالاسود دوئلی شروع گردیده که او هم شاگرد اما علی علیه السلام بوده فلذا در زمان یکی کردن قرائتها، کلمات بدون حرکه و نقطه و هیچ گونه اعرابی نوشته شده است.
کم سوادی کمیته توحید المصاحف
علت دیگری که در وجود غلطها و تناقضات نقش بازی کرده کمیته یکی کردن مصاحف بوده‌اند، چون این‌ها افرادی بوده‌اند که نسبت به روش کتابت و نوشتاری زمان خود، اطلاع دقیقی نداشته و عموما افرادی خوش خط نیز نبوده‌اند، جالب توجه اینکه این غلطها و تناقضات املایی تا حدی بوده که خود عثمان نیز متوجه این غلطها گردیده، هچنانچه در کتابهای روایتی هم آمده که وقتی نسخه‌های مصحفها آماده شد آنها را نزد عثمان بردند و او آنها را مشاهده کرد و گفت چه خوب و زیبا تهیه کرده‌اید. وی اشتباهاتی از جنبله لهجه‌های مختلف عرب را در آنها دید و گفت اگر املا کننده از هذیل و نویسنده از قبیله ثقیف بود این اشتیاهات رخ نمی‌داد. که این نیز ناشی از سست کاری وی در جریان یکی کردن مصاحف را دارد چرا که او با وجود اطلاع از اینکه می‌داند افرادی شایسته تر از کمیته فعلی وجود دارد چرا سستی کرده و بهانه‌های مختلف سیاسی و قبیله‌ای و غیره، باعث بوجود آوردن چنینی مسئله‌ای گردیده است. مگر قرآن کتاب الهی شایسته توجه بیشتری نبوده است؟!!
دلیل عدم اصلاح غلطهای املایی و تناقضات
فصاحت و بلاغت عرب زبان
ثعلبی روایت می‌کند که عثمان وقتی مصفها را دید گفت که در این مصحف غلطی وجود دارد که هر عرب زبانی به صورت صحیح آن را ادا می‌کند. به عثمان گفته شد آیا آن را اصلاح نمی‌کنی؟ جواب داد نیازی نیست زیرا این نه حلالی را حرام کرد و نه بر عکس.
دومین دلیل بر عدم اصلاح غلطهای این مصحفها، این بود که در زمانهای بعد دشمنان به بهانه اصلاح غلطهای موجود، در قرآن دست نبرده آن را تحریف نکرده کتاب قرآن را بازیچه اغراض سیاسی یا مغرضانه خود نسازند.
رابطه غلطهای املایی و تناقضات با عظمت قرآن
لازم به توضیح است که
1) وجود غلطهایی املایی و تناقضات هیچ ضرر و زیانی به عظمت و کرامت قرآن وارد نساخت زیرا همچنانکه سابقا گفتیم قرآن به واسطه شنیدن و سماعی به ما رسیده و ملاک در صحت قرائت، صورت نوشته شده قرآن نیست یعنی نوشته به هر روش و اسلوبی که باشد تا زمانیکه ما را به قرائت صحیح راهنمایی کند موجب پیروی آن خواهد بود و الّا چنین قرائتی صحیح نخواهد بود.
2) وجود غلطهای املایی و تناقضات نشان دهنده نادانی و بیسوادی سهل انگاری کمیته یکی کردن مصحفها است و ضرری به عظمت قرآن نمی‌رساند.
3) وجود همین غلطها و تناقضات خود دلیل مکحمی بر عدم تحریف قرآن می‌باشد که یکی از دلایل مسلمانان در طول تاریخ بر طرفداران تحریف ارائه می‌شده است.

منابع
سید محمد باقر حجتی، پژوهشی در تاریخ قرآن کریم، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ چهاردهم سال 1378
محمد هادی معرفت، تاریخ قرآن، انتشارات سمت، چاپ دوم بهار 1377
https://www.uplooder.net/img/image/97/0fcb506f2444529fdb3050be1c62115a/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13931008_(3).jpg
99
12
4
11
مهران امیری , ketabam
شنبه 23 فروردین ، 23:10
جای این بحثها فقط حوزه است نه کلوب. اخه چه کسی اینجا علم این کارو داره. واصلا چه توجیهی داره این بحثها دراین رسانه اگر واقعا نیت پاک دارین جهت مطرح کردن اینجور بحثها خب برین پیش علما برین سازمان فرهنگ و ارشاد اگرم بحث لطمه به دینو دارین اب تو هاون کوبیدن است این دین صاحب داره
پاسخ : یکشنبه 24 فروردین ، 00:26
پس بفرمایید جای این بحث اینجا نیست نه اینکه مرا من بی ادبی کنید
ادامه
حسنعلی  ابراهیمی سعید , hasanaliogab
یکشنبه 17 فروردین ، 23:51
من دلسوز هستم
با لینگ تقدیم کردم که ماخذ مشخص شود
خواستی برای خودت مطلبی بگذارید حداقل کوته فکری نکنید و دیگران را محکوم به افکارتان نفرمایید
ادامه
محمدعلی  آرمیون , armion
یکشنبه 17 فروردین ، 07:00
قرآن مجید در زمان عثمان با کوشش حافظان و زیر نظر حضرت علی (ع) جمع آوری شد
نوشته ها به خط کوفی و فاقد اعراب (حرکت) و ... بود ، تازه مسلمانان غیر عرب در خواندن آن دچار مشکل می شدند ، بعدا اعراب گذاری گردید
کسانی که بعدها حافظ قرآن شدند به خواست خدا ، مثل کربلایی کاظم ساروقی ( یک مرد بی سواد بود) ، قرآن را به همین شکل کنونی قرائت می نمود و همه تایید کردند که او معجزه قرن می باشد
امامان ما نیز همین قرآن که در زمان عثمان جمع آوری شده بود را تایید کردند
خود خداوند که قرآن را نازل کرده ، خودش حافظ آن می باشد
ادامه
مهران امیری , ketabam
یکشنبه 17 فروردین ، 00:10
رسانه ای کردن اینجور بحثها کاملا مشکوک می‌باشد این بحث درست یا غلط بودنش کاملا حرفه ای وعلمی می‌باشد وکار علمای اسلامی می‌باشد لطفا با اعتقادات مردم بازی نکنید اگرم واقعا دلسوزید که بعیده بهترین کار بجای رسانه مراجع به محضر علمای بزرگ است
ادامه
آخرین مطالب یاران امام موسی صدر
همنشینی با شیطان در قرآن آمده است که غفلت از یاد... حضرت ایوب وقتی مریض شدند و همه بچه هایشان یکجا فوت... پسر بچه فقیری وارد کافی شاپ شد و پشت میز نشست.... انرژی خواران اطرافمان را بشناسیم و از آن ها فاصله... حضرت سیدالشهدا علیه السلام می فرمایند : اُمِرَ النّاسُ... جملاتی زیبا ازحضرت علی علیه السلام 1.... امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند : إضرِبُوا بَعضَ... الهی مهربان خدای خوبم.... روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی بن... "حضرت عیسی(ع)" با جمعی در جایی نشسته بود، مردی هیزم... وای از مشت گرهکرده ایرانیها!{تقدیم به سپهد شهیدسلیمانی گناهان نحس خدا چند گناه را نمی بخشد: 1- عمدا نماز... وقتی خداوند، مانع عبادت میشود خداى عزوجل میفرماید:... اخلاص‌ یعنی خالص برای خدا.... امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند : عَجِبتُ لِمَنْ... حضرت علی علیه السلام فرمود : إنْ أَظْهَرْتَنَا عَلَى... مفهوم «برکت» از پیامبر(ص) پرسیدند برکت درمال یعنی... تعیین؛ تصویب؛ تنفیذ.... صیحه آسمانی در شب جمعه.... آنچه تو کاشتی ما درویدیم این اصطلاح در مواردی استفاده... پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:... الإمامُ الرِّضا علیه السلام: أحسِنِ الظَّنَّ باللّه... پیش‌نیاز ورود به شب‌های قدر آیت‌الله جاودان می‌فرمایند... «اَسْرَقَ النّاس» چه کسی است؟... چگونگی نزول قرآن در شب قدر.... اعمـال شب قـدر شب نوزدهم مـاه رمضـان اولین شب از... قالَ الامام علی(علیه السلام): در وصف پدر و مادر چرا مردم احتیاج به پیامبر و امام دارند؟... حضرت فاطمه زهرا - سلام الله علیها - فرمودند: ما یَصَنَعُ...