ویشنه آرت , vishneart

ویشنه آرت

ویشنه آرت , vishneart

ویشنه آرت

3,484نــــفــــــر
عضو شده اند
3,484نفر عضو شده اند
91/11/16 01:13

مراسم و آیین‌های سنتی ایران یکی از نکته‌هایی که امروزه...

ویشنه آرت
مراسم و آیین‌های سنتی ایران
یکی از نکته‌هایی که امروزه در برخی از نشست‌ها و محافل در خصوص آن صحبت می‌شود، مراسم و آیین‌های سنتی ایران و چگونگی بهره‌برداری از این مراسم برای جذب توریست‌های خارجی است.

اگرچه امروزه گسترش فناوری و اطلاعات باعث از هم گسیختگی و از بین رفتن جوامع محلی و روستایی شده است اما، در این میان هستند جوامع که با اتکا به فرهنگ سنتی و بومی خود بی‌توجه به این فناوری به زندگی می‌پردازند.

زندگی عشایر و مراسم سنتی آنها و همچنین دیگر مردم بومی ایران که هنوز ارزش‌های گذشته خود را حفظ کرده‌اند بسیار مورد توجه گردشگران هستند و این نوع زندگی مورد توجه بسیاری از محققان مردم‌شناسی و فرهنگ‌شناسی دنیا قرار گرفته است و بسیاری از محققان همه سال برای مطالعه بیشتر روی این زندگی مسافت‌های طولانی را پشت سر گذاشته تا به مطالعه و تحقیق بپردازند.

اما، این نوع افراد، افرادی خاص هستند و اگرچه مطالعات آنها با ارزش است اما نمی‌تواند زمینه‌های توسعه گردشگری پایدار را در کشور ما فراهم کند.

حال این سوال این جا مطرح است که چگون می‌توان به جذب توریست پایدار همت گماشت؟

مراسم و آیین‌های سنتی هر قوم و قبیله ایران بسیار متنوع و دارای افسانه‌ها و داستان‌های منحصربه فردی است که در نوع خود بی‌نظیر هستند.

این آیین‌ها همانند مراسم عروسی و عزاداری می‌توانند بسیاری از گردشگران را از نقاط مختلف جهان به این سو کشاند.

اگرچه ایران کشوری با فرهنگ و باستانی است و جاذبه‌ها و آثار باستانی فراوانی دارد، اما ایران دارای فرهنگ بومی محلی خاصی هم هست که تاکنون به آن توجه زیادی نداشته است و این فرهنگ‌ها با گسترش شهر‌ها روبه نابودی است. همچنین آثار و جاذبه‌های باستانی تا کی‌ می‌توانند پاسخگوی خیل عظیم گردشگران باشند.

بهتر نیست در کنار تور‌های تاریخی و بازدید از تخت جمشید، شوش و میدان نقش جهان و غیره تور بازدید از مراسم آیینی ایران همانند عروسی و عزاداری را هم برگزار کنیم تا در کنار نگهداری و پاسداری از این مراسم به ترویج و گسترش فرهنگ بومی و اصیل کشور هم توجه کنیم.

البته در این راستا امیدواریم موج جدیدی که هم اکنون در سازمان میراث فرهنگی برای ثبت میراث معنوی به راه افتاده است شامل مراسم و آیین‌‌های سنتی ایران نیز بشود و با به ثبت رساندن این مراسم شرایط ترویج و معرفی آنها را برای تمام دنیا فراهم کنیم
99
2
1
جهاد فرهنگی , manas69
شنبه 11 آبان ، 11:34
لایک
khakema.com
ادامه