نرم افزار اندروید کلوب
وَنگ وا , vangeva

وَنگ وا

وَنگ وا , vangeva

وَنگ وا

6,166نــــفــــــر
عضو شده اند
6,166نفر عضو شده اند
97/05/31 10:34

روستای خرنج در نگاه جغرافیای و تاریخی روستای خرنج...

وَنگ وا
روستای خرنج در نگاه جغرافیای و تاریخی

روستای خرنج در تقسیم بندی کشوری از توابع استان آذربایجان غربی شهرستان پیرانشهر بخش لاجان محسوب می شود.
خرنج یکی از یکصدو چند روستای شهرستان پیرانشهر است که در شمال غرب ایرن واقع شده است

شرح حال روستای خرنج

خرنج در معنای لغتی ( منطقه به رداوی ) یعنی پر از سنگ که اسم و مسمی با هم مطابقت دارد در واقع خرنج پر از سنگهای زینتی و افسانه ی به تمام معنا می باشد . به گفته کهنسالانی که در این روستا زندگی کرده اند اینطور وانمود می دارند که خرنج یک منطقه جنگلی بوده وبا گذشت زمان و سیر وسفرعشایرین به یک راه ارتباطی بین پیرانشهر و مهاباد تبدیل شده است که این نقطه به دلیل وجود چشمه های آب محل استراحت این سیاحان بوده و با گذشت زمان به یک روستای کوچکی تبدیل شده است و کم کم توسعه داشته و به این روستای مذکور در آمده است .
خرنج دارای بافت معماری قدیمی است و در دامنه سنگها مشرف بر کوه روبرو جای دارد .
سنگهای افسانه ی این روستا که در پشت روستا (شمال روستا ) به طول چهار هزار متر وبه عرض چهار صد متر قرار دارند زینت بخش روستای خرنج است . در میان این سنگهای زینتی نعمتها ومیوه های متنوعی وجود دارد که عبارتند از : 1 – انجیر در چهار رنگ و طعم متفاوت (زرد –قرمز- سیاه-آبی ) 2- تمشک (قرمز وسیاه ) 3- آلبالو (زرد – قرمز – سیاه ) و غیره وجود دارد ومهمتر از همه در مرتفع ترین نقطه سنگها آب صاف و زلالی وجود دارد که آب شرب تمام روستائیان از این آبها تهیه می شود و نقطه به نقطه این سنگها نام و نشان خاصی را به خود اختصاص داده اند که هر انسان وبیننده ی را متحیر می کند.

1- ( سی کیل ) که سه نوع سنگ هستند مانند سنگ قبر و مزار 2- (به رده ملا) یعنی سنگ روحانی که میان سنگها مانند یک روحانی مقاوم ایستاده است 3- ( به رده سوران ) سنگهای هستند که از نظر رنگی قرمز بوده و با دیگر سنگها متفاوتند 4- (هه ندو ره شان ) سنگهای هستند سیاه و بسیار محکم و بزرگ و به گفته روستائیان در طول فصل سال محل امنی برای حیواناتی مانند گرگ – روباه –خرگوش –گربه وحشی و غیره می باشند 5- (به رد به ران ) دو سنگی هستند که کمی از رشته سنگهای دیگر فاصله گرفته اند مانند دو قوچ که از گله گوسفند فاصله می گیرد .6- (به رد سابات ) از قدیم الایام و به گفته ساکنین این محل برای استراحت و نشیمن بوده و الان هم نشیمنگاه اهالی است چون کاملا بر روستا تسلط دارد . 7- ( خری میوان ) دره ی است معروف از میان سنگها که انگور وحشی دارد و بدان معروف شده است .8- ـ(خه و خوش ) یعنی خواب خوش : سنگی است به شکل یک ساختمان کوچک برای استراحت که دارای پله و یک پنجره مخصوص به خود دارد . 9- (به رد کوره ) سنگی است تو خالی در کنار جاده ورود به روستا 10- ( به رد حاجیله ) سنگهای هستند یکه تاز وایستاده که محل امن و جای مناسبی برای ساختن لانه لک لکها می باشند 11- (کانی گولان) سنگهای بزرگی هستند که در خود یک چشمه جای داده اند و یک درخت توت بلند قامتی کنار چشمه روئیده که عمر این درخت به فکر ساکنین روستا نمی رسد . 12 – (کلکه ی میرزا خان ) به گفته ساکنین این( کلکه) منطقه ی بوده که یک نفر در آن بنام میرزا خان حکومت می کرده و آثارش نیز به چشم می خورد 13- (جینگ جینگه ) منطقه ی است انتهای سنگهای خرنج و ابتدای روستای کانی ملا میباشد به گفته ساکنین در آن قبرستانی وجود دارد که مربوط به اوایل و صدر اسلام می باشد که خصوصا زنان برای زیارت به آن مکان می روند .

در نقطه مقابل روستارشته کوهای بزرگی وجود دارد که هر نقطه آن نام معتبر خاصی دارد 1- به ردی گویزی) قسمتی از کوه است معروف و به این نام که بلندای خاصی دارد و مسلط بر دشت لاجان می باشد 2-( قلاتی کتکان ) مرتفع ترین نقطه این کوهاست که جای حکومت حاکمان بوده و آثارش نیز به چشم می خورد . 3- (سپیلکان ) این نقطه از نظر ظاهری رنگ سفیدی به خود گرفته که با بقیه رشته کوها فرق دارد . 4- (خوله ونه و کونه ورچ) که انتهای کوههای روستای خرنج و ابتدای کوههای روستای لیکبن می باشد و غاری در آن وجود دارد که معروف است به لانه خرس 5 – ( کانی برایم ره شک ) چشمه ی است که در تابستان محل زندگی عشایران است 6 – (کونه پیست) غار کوچکی است که ورود به آن سخت ولی در زمان قدیم و به گفته حاضرین عشایرین آن زمان برای نگهداری لبنیات و پوست دباغی نشده حیوانات و غیره استفاده می کردند چون مهمترین خصوصیات این غار این است که در وسط تابستان یخ دارد 7- (غه لی کا نه بی) یک حصاری است که فردی به نام کانبی در آن سکونت داشته و دارای ثروت بوده و محل امنی برای نگهداری اموال و احشام بوده و آثارش نیز به چشم می خورد و در پایین این حصار که ورودی به ( دولی کونه پیست ) می باشد معروف به (ده راوی روبیان ) است 8-(گویزان) تعدادی اصله درخت گردوی وحشی است که طبیعت خاصی هم دارد که محل استراحت کوهنوردان وسیاحان می باشد . 9- (احمد دولت ) نقطه ی است معروف به این نام که دارای یک چشمه ی آب صاف و زلال که هفت سال قبل آب آشامیدنی و لوله کشی روستا از این آب تامین وظاهراً در قدیم الایام محل سکونت بوده است .
99
43
4
5
رضا حسامی , pako9
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:11
عالی
ادامه
ستاره   , rozitasdagat
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:07
طبیعتش واقعاقشنگه
ادامه
مهربانو  , alitahrani021
چهارشنبه 31 مرداد ، 16:56
بسیار بسیار جالب
مخصوصا اسم سنگها
ادامه
آخرین مطالب وَنگ وا
‏فرانس۲۴ سانسور نیپل راک توسط صداوسیما رو پوشش داده.... اصغر قندچی، کارآفرین بزرگ و موسس کارخانه کامیون سازی... بالاخره سال سگ با تمام سختی‌هاش تموم شد و وارد سال... خرید شب عید از دستفروش دهه پنجاه حضرت_مولانا صید منی شکار من گرچه زدام جسته ای جانب... ۲ فروردین ماه ۱۳۹۸ ۲ فروردین ماه ۱۳۹۸ دبستانی در تبریز دهه پنجاه ایشون رئیس مدیریت بحران کشور هستن که رفتن از سیل... جان بی جمال جانان میل جهان ندارد. هر آدمی باید در خانه اش ، گل شمعدانی داشته باشد،... هر روز یه قدم حتی کوچیک به سمت رویاهات بردار!... سال و فال و مال و حال و اصل و نسل و تخت و بخت بادت... ۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱ فروردین ۱۳۹۸ تصویری زیبا از روستای ییلاقی و خوش آب و هوای جواهرده... علامت کمبود آب در بدن هوس کردن شیرینی سر درد گرفتگی... مولانا بازآی که تا به خود نیازم بینی بیداری شب های... ۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ متعهّد بودن چیزی نیست که به زور از کسی بخوای .... انسانهای بزرگ نه خود را گم می کنند نه خود را پیدا... شادا بهار که دست مرا گرفته نمی‌دانم به کجا می‌برد... خبر فورى همین الان، خبرنگارِ هواشناسى اعلام كرد:... مزارع‌زیبای‌کلزاروستای‌لالیم یكی از روستاهای شهرستان... ایّام ز دیدار شمایند مبارک نوروز بمانید که ایّام... سلام عزیزان به اولین روز سال 1398 خوش آمدین در سرزمین... ۲۹ اسپند ماه ۱۳۹۷ ۲۹ اسپند ماه ۱۳۹۷ ۲۹ اسپند ماه ۱۳۹۷