ویکتور والدز , valdez

ویکتور والدز

ویکتور والدز , valdez

ویکتور والدز

178نــــفــــــر
عضو شده اند
178نفر عضو شده اند
85/01/1 08:30

گوهر پرفروغ !...

ویکتور والدز
گوهر پرفروغ !
فوق ستاره ی بارسلونا دارای ملیتی آرژانتینی است. او از همان دوران کودکی نبوغ سرشار و بالای خود را به نمایش گذاشت تا جایی که مربی آن دورانش در باره ی وی گفته:" در آن مقطع کمتر بازیکنی را دیده بودم که در سن مسی آنقدر نابغه باشد و به جرات می گویم کسی وجود نداشت. لیونل کارهایی با توپ می کرد که اعجاب برانگیز بود و فقط از یک بازیکن مستعد بر می آمد." بله همانطور که گفته شد مسی فوتبال را از کوچکی و در خون خود داشت.متاسفانه لیونل دارای یک بیماری هورمونی بوده که در اثر آن ترشحات کافی که لازمه ی رشد جسمانی وی بود بدن وی را تغذیه نمی کرد. او در مقایسه با هم سن و سالان اش بسیار ریزتر و کوتاه قد تر بود .

در نهایت پدرش برای مداوای وی تصمیم گرفت او را به اروپا بیاورد و این آغاز سناریوی ورود شخصی به بارساست که اکنون همه ی ما با غرور با اسم اش در دنیا جولان می دهیم. نمی دانم بیماری وی را معجزه بنامم یا خوش شانسی برای بارسا! به هر حال او پا به شهر بارسلونا نهاد. وقتی او به یک دکتر مراجعه کرد دریافت که می تواند با تزریق نوعی آمپول این کمبود ترشح را رفع کند.او در مدرسه ی فوتبال بارسلونا ثبت نام می کند و... با این روند می توان او را رهروی بزرگانی چون پویول , ژاوی , انیستا , والدس و... دانست, چون به نوعی مسی دست ساخته ی آکادمی بارسلوناست.مقامات بارسا متعهد شدند که خرج و مخارج درمان وی را به عهده بگیرند.حدود دو سال پیش با درخشش لئو در ترکیب تیم دوم بارسلونا مطبوعات , مربی تیم دوم بارسلونا و بزرگی چون آرماندو مارادونا سعی کردند او را به ترکیب 25 نفره ی رایکارد برای بازی در لیگا تحمیل کنند .
اما او برای اولین در بازی با اوساسونا در نیوکمپ به میدان رفت.(این بازی که فصل پیش برگزار شد در هفته ی هشتم بود و با نتیجه ی 3 بر صفر به سود بارسا به پایان رسید. اتوئو 2 بار و رونالدینهو از روی نقطه ی پنالتی گلزنی کردند, بسیار جالب است بدانید که او در این بازی جانشین رونالدینهو شده بود!). او فرصت کرد که در طول فصل قهرمانی بارسا در چندین بازی, هر چند اندک به میدان برود. مهمترین دیداری که او در آن درخشید در بازی با آلباسته در نیوکمپ و از هفته ی 34ام بود که وی دو گل زد که البته یکی را کمک داور به اشتباه آفساید گرفت! بارسا آن بازی را 2 بر صفر برد .
شاید 17 ساله بودن لیونل عامل اصلی ترس از گذاردن او در ترکیب اصلی و جانشین کردن او به جای ژولی فرانسوی بود. جام جهانی جوانان سکوی پرتاب مسی بود تا نه تنها خود را به رایکارد بلکه به جهانیان معرفی کند. درخشش خیره کننده ی وی در جام جهانی, قهرمانی تیم کشورش را به همراه داشت او در دیدار پایانی برابر نیجیریه دو گل از روی نقطه ی پنالتی زد و جام را تقدیم به مردم آرژانتین نمود.کسب آقای گلی جام , برترین بازیکن و پدیده ی جام عناوین شخصی او در این تورنمنت معتبر بود. لازم به ذکر است سن لیونل در آن تورنمنت به 18 نرسیده بود و او جوان ترین بازیکن نیز بود! موفقیت لئو درجام جهانی جوانان و بازی های نه چندان دلچسب ژولی سرانجام به نفع جوان اول بارسلونا به پایان رسید. او در هفته ی ششم و در بازی با زاراگوزا در نیوکمپ(2بر2) به میدان رفت و کم کم توسط رایکارد به پیکره ی تیم تزریق می شد. مشکلات پاسپورت اروپایی سبب شد تا رقیبان دندان هایشان را تیز کنند که مهمترین آنها دپورتیوو لاکرونیا بود. پس از حل این مشکل مسی به بازی های خود ادامه داد و این مساله با خشم باشگاهایی همراه بود که بازهم دپور در متن ماجرا بود و آنها سعی کردند مانع ادامه ی حضورش در لا لیگا شوند.

لیونل مسی در بازی با تیم های اوساسونا , مالاگا , سوسیه داد و گتافه بازهم به طور ذخیره به میدان آمد اما اوج اعتماد رایکارد به او در ال کلاسیکو دربی نمایان شد. در حالی که هیچ کس تصور نمی کرد او وارد زمین شود ولی به یکباره از تونل سانتیاگو برنابئو یک بازیکن ریز نقش با پوستی کاملا سفید و با پیراهن شماره ی 30 بارسلونا در کنار اتوئو و رونالدینهو قرار گرفت. دلیلی نداشت کارشناسان فکر کنند که او موثر خواهد بود یا نه چون بازی دقایقی بعد آغاز شد و لیونل با دمیده شدن سوت شروع بازی تا حدود دقیقه ی 70 که جای خود را به انیستا داد تک تک مدافعان ستارگان رئال را تحقیر می کرد. از این بازی به بعد لیونل در تمام دیدار های بارسا در لا لیگا یعنی از هفته ی 12 تا 19 در ترکیب اصلی بارسلونا بوده است و دو گل برای بارسا به ثمر رسانده است(برابر سانتاندر و بیلبائو). او در لیگ قهرمانان هم موثر بوده , در بازی با وردربرمن یک پنالتی گرفت و البته اولین گل اروپایی اش را برابر پاناتیناکوس در نیوکمپ به ثمر رساند(مسی در این بازی فراتر از حد انتظار بود).مطمئن باشید لیونل مسی برگ برنده ی کاتالان ها در دوئل با چلسی است.
ممکن است که مدافعان و مربی چلسی از اتوئو و رونالدینهو شناخت داشته باشند ولی لیونل مسی برای تمام مدافعان هنوز یک ناشناخته است و همین امر دردسری بزرگ برای تیم مورینیوست. در کنار تکنیک ناب مسی سرعت وی قابل توجه است و جای تعجب ندارد که لاپورتا او را جواهر بارسلونا و رافائل مارکز وی را رونالدینهوی چپ پا بنامند. پس از بازنشستگی مارادونا اشخاص زیادی به عنوان جانشین او در تیم ملی آرژانتین مطرح شدند مانند اورتگا, ساویولا, ریکلمه , توز و ... اما همگی ثبات خود را از دست دادند و اکنون مسی را شخص مورد نظر می نامند, بسیاری بر این باورند که تنها کسی است که می تواند یاد مارادونا را در اذهان فوتبال دوستان زنده کند.حتما در جریان هستید که به تازگی رونالدو نیز تحت تاثیر بازی این اعجوبه ی آرژانتینی لب به سخن گشوده و از تمام وجود می گوید:"آرزو می کردم مسی یک برزیلی بود!"
لیونل مسی از سوی مجله ی توتو اسپورت ایتالیا بهترین بازیکن جوان سال جهان شد و این آغاز راه پر افتخار وی به همراه بارسلوناست. چندی پیش دن فابیو کاپلو مربی یووه ابراز علا قه کرده بود مسی را به دل آلپی بیاورد ولی لاپورتا در قرار داد جدید لئو که تا 2014 اعتبار دارد ذکر کرده است:"هرکس مسی را می خواهد باید 100 ملیون یورو بپردازد" و این بیانگر آن است که لاپورتا به هیچ وجه نخواهد گذاشت او از بارسلونا برود و این همان اعتمادی است که لیونل مسی به آن احتیاج دارد. اخیرا مسی جوان شماره ی پیراهن خود را به 19 تغییر داده است و به در خواست مارادونا در جام جهانی آلمان پیراهن بسیار با ارزش 10 را بر تن خواهد کرد.

>
منبع : iranbarca.com
99