طوبی نیوز  , tobanews

طوبی نیوز

 طوبی نیوز  , tobanews

طوبی نیوز

171,393نــــفــــــر
عضو شده اند
171,393نفر عضو شده اند
97/04/26 18:38

رسوایی حیرت‌آور دیپلمات های کبیر دولت بنفش،

طوبی نیوز
همزمان با سه‌سالگی برجام رسوایی دیگری از این سند خسارت‌آور عیان شد؛ ظریف به جای طرح شکایت در «کمیسیون مشترک» به دیوان لاهه پناه برد!
آقای ظریف؛ چرا در برابر فهمیدن «مکانیزم ماشه» مقاومت می‌کردید؟

ظریف از شکایت ایران به دیوان دادگستری بین‌المللی به دلیل اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران خبر داد.

محمد جواد ظریف امروز (دوشنبه) در توییتر نوشت: «امروز ایران به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کرد تا آمریکا را به دلیل اعمال مجدد غیرقانونی تحریم‌های یکجانبه پاسخگو کند»
این رخداد در حالی است که مکانیزم شکایت در سند برجام وجود دارد، مکانیزمی که دولتی ها آن را به نفع ایران معرفی می کردند و منتقدان و دلواپسان از آن با عنوان مکانیزم ماشه یاد می کردند که کاملا به ضرر ایران است.

در ایام بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی، یکی از اصلی‌ترین نقدهای منتقدین دلسوز این بود که طبق مکانیزم حل اختلاف توافق هسته‌ای- بند 36 و 37- اگر امریکا یا هر کشور دیگری به تعهداتش عمل نکند، ایران حتی نمی تواند نسبت به این مسئله شکایت کند چون نهایتا تحریم ها علیه خود ایران بر می گردد اما تیم مذاکره کننده هسته‌ای این مسئله را رد می‌کرد و در تریبون‌های مختلف با اعتماد به نفس کامل به تمجید از مکانیزم حل اختلاف موجود در برجام می‌پرداخت.

از آنجا که آمریکا با وجود تایید پایبندی ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در 18اردیبهشت ماه امسال از برجام خارج شد اما دولت روحانی حاضر به انجام اقدامات متقابل در برابر آنها نشده و حتی از مکانیزم پیش بینی شده (اصل37) استفاده نکرده است به خوبی مشخص است که دولتی ها یا به تازگی این بند مهم در برجام را مطالعه کرده اند، یا حالا دیگر با واقعیت این ضعف ساختاری در برجام کنارآمده اند و تصمیم به عدم شکایت به کمیسیون مشترک برجام گرفته و به دیوان بین المللی دیوان دادگستری پناه برده اند. چرا که بردن طرح دعوی به کمیسیون پیش بینی شده در برجام، مساوی است با بازگشت همه تحریم های تجمیع شده در قطعنامه ننگین 2231

به عنوان یک نمونه از دفاع تیم مذاکره کننده از این مکانیزم، می‌توان به اظهارات عباس عراقچی اشاره کرد که بهمن‌ماه سال گذشته در برنامه جهان‌آرا چشم در چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیونی حاضر شد و گفت:
«در بند 36 اگر ادعا کنیم طرف مقابل نقض تعهدات کرده است مکانیسمی وجود دارد که کمیسیون حقوق بشر را در سطح معاونین و در قدم بعدی در سطح وزرا فعال می‌کنیم و اگر قانع نشدیم دو باره برنامه‌مان را فعال می‌کنیم. به همین آسانی! در صورتی که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند، ناظر و مجری خودمان هستیم!»

محمدجوادظریف هم در ادعایی رویایی به تمجید از مکانیزم شکایت (بخوانید مکانیزم خودزنی ماشه) در برجام پرداخته و گفته بود:

«من بر خلاف خیلی‌های دیگر اطمینان دارم که بحث بازگشت‌پذیری بزرگ‌ترین تضمین اجرای برجام است. چرا که این بند با دیدگاه کاملاً بی اعتمادانه نوشته‌شده است! دو طرف نسبت به هم بی اعتماد بودند و بحث اعتماد در هیچ جای مذاکرات وجود نداشت، این را طرف مقابل هم بارها گفته‌است و ما هم کاملاً به طرف مقابل بی اعتماد بودیم. نکته جالب اینجاست که وزنه بازگشت‌پذیری به نفع ماست، چرا که بازگشت‌پذیری برجام برای ما فقط منوط به تصمیم خودمان است. اینکه می‌بینید برجام اجازه می‌دهد که ایران هر زمان که خواست می‌تواند به شرایط گذشته باز گردد اما طرف مقابل باید روندی را طی بکند تا به شرایط گذشته بازگردد به این دلیل است که طرف مقابل برای بازگرداندن آنچه سرمایه خود می‌دانست، یعنی تحریم‌ها، نیاز به یک روند دارد. اما برای ما چنین روندی لازم نیست، ما کافی است تصمیم داخلی بگیریم و برگردیم به شرایط قبل. جمهوری اسلامی ایران در بازگشت‌پذیری برجام مزیت دارد و نه مشکل.»

اما گذشت زمان نشان داد که صحبت‌های وزیر خارجه ومعاونش کم‌ترین شباهتی به واقعیت ندارد و تکرار افسانه‌های قدیمی است چرا که آمریکا نه‌تنها برجام را نقض و تحریم‌ها را بیشتر کرد بلکه درنهایت به راحتی آب خوردن هم از آن خارج شد! اما در مقابل دولت دوازدهم حتی جرات شکایت از آمریکا بر طبق مکانیزم موجود در برجام را نداشت و اعلام کرد که برجام را بدون آمریکا ادامه می‌دهد! و حتی این مکانیزم ذلیلانه در برجام بوده که اجازه نمی داده تاکنون اقدامات قاطعی در برابر نقض عهدهای مکرر غربی‌ها اتخاذ شود.

با این تفاسیر واقعاً جای سوال دارد که در طول تاریخ از زمان حضرت آدم تا امروز، کدام دولتی چنین توافقی را امضا کرده که حتی امکان شکایت از نقض عهد طرف مقابل را هم نداشته باشد؟ آیا واقعاً ضربه ای که روحانی و ظریف و غربگرایان به ایران زدند 8 سال جنگ تحمیلی توانست بزند؟
99
27
7
23
امین  , cheshmasaliiiiiii
جمعه 19 بهمن ، 08:07
خائن را خود تاریخ مشخص خواهد کرد . شماها نه علم غیب دارید نه از آینده اومدید
ادامه
کامیار مهرداد , 3231671
جمعه 19 بهمن ، 07:32
ظریف بدترین خبانت ها رو به ملت کرده
ادامه
همیلا موسوی , mahbobehshab
یکشنبه 25 آذر ، 20:42
ضمنا یادمون باشه سالهاست که اقای خامنه ای رییس و مسیول اصلی انرژی هسته ای هستن و هیچ کاری بدون موافقت ایشون هرگز انجام نمی گیره وخود ایشون بودن که بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردن
ادامه
همیلا موسوی , mahbobehshab
یکشنبه 25 آذر ، 20:40
درزمان جنگ امام تاکید داشت ماتا اخر ایستاده ایم وباقبول قطعنامه 598 مخالفت کرد اما زمان زیادی نگذشت که با حمله نظامی وشیمیایی ناو امریکا به دو جزیره مجنون و فاو وباکشته شدن هزاران جوان بدون گرفتن کوچکترین امتیازی مجبور به قبول قطعنامه شد که از ان دروصیت نامه شان بنام جام زهر یاد کردن برجام اگر هیچی نداشت جداقل در وجوه جهانی نشان داد ایران طالب صلح هست بدون کشته دادن
ادامه
سعید ساعدی , khybar71
پنجشنبه 8 شهریور ، 17:22
احسنت دوستان
ادامه
علی صالحی , yeboos_bede
سه شنبه 26 تیر ، 20:33
سرمایه ملی ما جوان های ما بودند که اینا همشون رو بیچاره کردند.خدا حق این مردم رو از این نامردا بگیره
ادامه
سیدمحمد کوهکن , eng_koohkan
سه شنبه 26 تیر ، 20:07
عزیزم هنوز مونده بشه خسارت این دولت رو تخمین زد تاریخ یه 50 سال دیگه قشنگ نشون میده که اینا چه کردن و چه بی بصیرتایی تا آخرین لحظه بازم هوش نیومدن و از اینا دفاع کردن هنوز زوده
ادامه
آخرین مطالب طوبی نیوز
آیت‌الله هاشمی شاهرودی دار فانی را وداع گفت طوبی نیوز/عزاداری مسیحیان برای سالارشهیدان @rasoul_nazari1 غدیر ای باده گردان ولایت! ادامه دیوارکشی های رئیسی!!! مضحکه عام و خاص! رهبر انقلاب: بعضی جوری حرف می‌زنند و اقدام می‌کنند که در نقشه‌ی دشمن کار می‌کنند. این‌ها که می‌گویند دولت برکنار شود، در نقشه‌ی دشمن عمل می‌کنند سرداری که سرش در سوریه جا ماند به مناسبت شهادت امام جواد(ع)؛ امامی که درجات بهشت را تقسیم می کند آیت الله دکتر رئیسی: هرجایی مدیران با "گفتمان انقلابی" فاصله پیدا کردند، برای کشور مشکل و چالش به‌وجود آمده است مفتی اهل سنت عراق: در کنار ملت ایران هستیم اولین جنگ بین مسلمین ! جنایت هولناک متجاوزان سعودی در صعده غبارروبی مضجع مطهر امام رضا (ع) وزیر کار بی‌کار شد !!! خون آل سعود در رگ آریایی رضا ربع پهلوی! ترامپ آغاز اجرای مرحله اول تحریم ها علیه ایران را امضا کرد. ابن ملجم های زمان را بشناسید!! خبر ملاقات مخفی فرزند شاه مخلوع ایران در عربستان باعث شد کاربران فضای مجازی با انتشار هشتگ #الپهلوی به این اتفاق واکنش نشان دهند. تهرانی های عزیز ! سلام! مطهری: مسئول وضع امروز دلواپسان و کسانی هستند که کاری کردند تا برجام اجرا نشود حوثی های یمن همزمان پروازهای فرودگاه ابوظبی امارات و نقل و انتقال نفت عربستان در تنگه باب المندب را متوقف کردند بازتاب گسترده اظهارات سردار سلیمانی در واکنش به تهدیدات ترامپ واکنش بازار به برکناری سیف از بانک مرکزی و انتصاب همتی سرلشکر جعفری: توانمندی‌های سپاه به گوش ترامپ برسد، هرگز از این غلط‌ها نخواهد کرد با اجازه وکیل الدوله ها بر روی رضـا شمـس امامت صلـوات افشاگری وزیر صنعت علیه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی افتتاح فاز نخست زائرسرای رضوی دیوارکشی های دکتر رئیسی !!!!! ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن