نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
سخن استاد , speechmaster

سخن استاد

سخن استاد , speechmaster

سخن استاد

11,372نــــفــــــر
عضو شده اند
11,372نفر عضو شده اند
00/02/16 16:22

از بنده‌ی حقیر تا شمای جنابعالی اوایل شروع تحصیلم...

سخن استاد

از بنده‌ی حقیر تا شمای جنابعالی
اوایل شروع تحصیلم در دانشگاه بود كه دانشجوى خارجى هم‏ اتاقم پرسید در زبان فارسى براى خطاب طرف مقابل از دو واژه تو و شما مانند زبان فرانسه استفاده میشود یا فقط از واژه شما مانند زبان انگلیسى؟
كمى فكر كردم و دیدم كه ما علاوه بر تو و شما كلمات بسیار دیگرى مانند جناب، جنابعالى، عالیجناب، سركار عالى، سركار علیه، حضرتعالى و... نیز داریم و به‏ دنبال معادل آنها در #فرهنگ لغات فارسى ـ انگلیسى گشتم، اما جز براى عالیجناب معادلى نیافتم.

وقتى معادل انگلیسى آن را دانست گفت كه آنها از این كلمه فقط هنگامی که شاه و ملكه مورد خطاب هستند و گاه براى شخصیت‏هاى رده‏هاى بالاى قضایى و سیاسى استفاده میکنند و سپس پرسید: این كلمات چه فرقى با کلمه‌ی شما دارند؟
پاسخ دادم: احترام بیشترى را القا میكنند.
پرسید: براى خطاب خودتان نیز به غیر از "من" از واژه‏هاى دیگرى استفاده میكنید؟
پاسخ دادم: آرى، كلماتى چون حقیر، بنده، فدوى، جان‏نثار، چاكر، نوكر، مخلص و....

پرسید: اینها چه فرقى با «من» دارند؟
جواب دادم: این كلمات هر یك به درجه‏اى ناچیز بودن و حقیر بودن شخص گوینده را القا مى‏كند.

گفت: یعنى با استفاده از كلماتى به جاى «شما» مخاطبتان را بالاتر برده و با استفاده از كلمات دیگرى به جاى «من» خودتان را پایین مى‏آورید؟
گفتم: تصور میكنم.

پرسید: در چه شرایطی و برای چه کسانی از این كلمات استفاده مى‏ كنید؟
گفتم: افراد باتوجه به موقعیتشان مى‏توانند از هر دو سرى از این كلمات استفاده كنند؛ یعنى هر كس درحالى‏كه ممكن است زیردستش او را عالیجناب خطاب كند، در برابر شخصى كه در موقعیت بالاترى از او قرار گرفته میتواند خود را جان‏نثار بخواند.

گفت: نمیدانستم كه جامعه شما به این شدت به تبعیض‌آلوده است.
گفتم اگر شما این سوال را نمی‌پرسیدید من هم نمی‌دانستم
و سپس با خود اندیشیدم ما چه راه درازی در پیش داریم تا از حضرتِ عالیجناب به «شما» و از حقیرِ خاک پای جان‌نثار به «من» برسیم.

براى به‏‌وجود آوردن جامعه‏‌اى كه در آن دیگر نه كسى خود را "بنده، حقیر، مخلص، چاکر، نوکر و جان‌ نثار" خطاب كند و نه دیگرى را "حضرتعالی، سركار عالی، عالیجناب و حضرت علیه" راه درازى در پیش داریم.

دست‌یابى به این هدف در گرو #آگاهى ما از وجود و چگونگی بوجود آمدن این ویژگی‌ها همچنین خواست ما در از بین بردن آن است.

با استفاده از كلمه "شما" براى خطاب افراد در هر مقام و موقعیتی که هستند و با استفاده از کلمه "من" براى خطاب خودمان، نمودهاى #تبعیض را در جامعه كاهش دهیم‏.
99
23
5
27
حمید م , hamidahmad
جمعه 17 اردیبهشت ، 00:50
اگر این دانشجوی محترم کمی معلومات داشت، و با ظرائف ادبیات زبان فارسی آشنا بود، می توانست دوست خارجی اش را بگونه توجیه کند که نه تنها سوء تفاهم تبعیض برایش برطرف شود، بلکه نسبت به فرهنگ ایرانی و غنای ادبیات فارسی سر تعظیم فرود اورد
ادامه
حمید م , hamidahmad
جمعه 17 اردیبهشت ، 00:45
البته صرف نظر از کلماتی مثل نوکرم و امثال آن، باید گفت که اگر تواضع کردن جنبه چاپلوسی نداشته باشد، نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خوب است، و اصولاً احترام به مخاطب و با تواضع سخن گفتن امر پسندیده ای است.
در واقع وجود چنین ادبیاتی در زبان فارسی نشانگر غنای فرهنگی است.
متاسفانه یکی از مشکلات شیفتگی نسبت فرهنگ غربی است که باعث می شود افرادی که احیانا در اروپا تحصیل می کنند دچار چنین خطاهایی شوند.
حالا چون در زبان انگلیسی این نوع ادبیات وجود ندارد دلیل نمی شود که بگوییم این تبعیض است.
ادامه
مرتضی  مرادی , esteg
پنجشنبه 16 اردیبهشت ، 21:55
دانشگاه... جالبه حقوق هیئت علمی های وزارت علوم را با هیئت علمی وزارت بهداشت همسان سازی کردند بعنوان اینکه مهاجرت نکنند برن کشورهای دیگه حالا هیئت علمی های وزارت بهداشت گفتند حقوق های 40 میلیونی کفاف زندگی ما رو نمیده و بایستی سقف 40تومن ورداشته بشه تا ما بتونیم علم تولید کنیم...
ادامه
ایمان دلفانیان , imandelfan
پنجشنبه 16 اردیبهشت ، 17:12
چه ربطی داره بعضی از مسولین عالی رتبه خود را بنده حقیر خطاب میکنند این موضوع را خوب بست نداده
ادامه
محمدعلی  آرمیون , armion
پنجشنبه 16 اردیبهشت ، 16:45
جالبه !!!
ادامه
آخرین مطالب سخن استاد
علامه طباطبایی(ره) : استادم آیت الله سید علی قاضی... بسم الله الرحمن الرحیم بسم الله الرحمن الرحیم ﷽ قرآن_کریم اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم... امروز را خوب زندگی کنیم خورشید باش . . . انصراف سه نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 ترکیب اعضای شورای نگهبان چگونه است؟ امام على علیه السلام: لا یَكُن أهلُكَ أشقَى الخَلقِ... بسم الله الرحمن الرحیم خیر و خوبی دنیا در دو صفت است : موافقت مجلس با ارسال گزارش نقض قانون توسط رییس جمهور ( آقای روحانی) به قوه قضائیه دستگاه های احراز هویت الکترونیکی انتخابات کشور فعال شد بسم الله الرحمن الرحیم دشمنی که صادقانه کینه می ورزد . . . بسم الله الرحمن الرحیم با پول می شود . . . بسم الله الرحمن الرحیم بدون متن بهترین ارثی که پدران برای فرزندان خود می گذارند ، ادب است بسم الله الرحمن الرحیم غمگین نباش زیرا رحمت خداوند بی پایان است میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر مبارک باد ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر مبارک باد بسم الله الرحمن الرحیم هر کسی که نهایت تلاش خود را در راه رسیدن به هدف به کار گیرد . . . خدایا ، مرا یک چشم بهم زدن به خودم وامگذار بسم الله الرحمن الرحیم بسم الله الرحمن الرحیم انگیزه پرواز باید در دلت باشد !!!