روانشناسان , psy_logis

روانشناسان

روانشناسان , psy_logis

روانشناسان

1,330نــــفــــــر
عضو شده اند
1,330نفر عضو شده اند
85/01/31 07:30

چرا به خدا ایمان داریم؟...

روانشناسان
چرا به خدا ایمان داریم؟
چرا به خدا ایمان داریم؟
گاردین / برگردان:علی‌محمد طباطبایی

گاردین اكتبر ٢٠٠٥
پنجشنبه ١٠ آذر ١٣٨٤

اعتقاد به وجودی والاتر به قدمت خود بشریت است. اما چه چیزی باعث ایجاد ایده‌ی الهی شده است؟ آیا اولین اجداد ما از طریق احساسات مشترك دینی خود به نوعی مزیت تكاملی دست یافته بودند؟ رابرتس وینستون در این قطعه از كتاب اخیر خود آن پرسش بزرگ را مورد تامل قرار می‌دهد.

كلیسایی با نام عجیب و طولانی (٢) در ١٩٠٩ در تنسی توسط شخصی به نام جورج ونت هنسلی ساخته شد. این قاچاقچی پیشین مشروبات الكلی در اجتماعی روستایی در منطقه‌ی Grasshoper Valley بود كه به وعظ روی آورد. در یكی از روزهای یكشنبه، هنگامی كه او در بالای منبر مشغول یك موعظه‌ی آتشین بود تنی چند از عبادت گنندگان جعبه‌ی بزرگی كه محتوی مارهای زنگی بود را به داخل منبر رها كردند (البته در تاریخ نیامده است كه آنها از روی خشم چنین كردند یا آن كه حوصله شان سررفته بود). هنسلی بدون از دست دادن رشته‌ی كلام و در میان جمله‌ای كه در آن لحظه بر زبان می‌آورد خم شد و یك نمونه‌ی ٣ فوتی از آن سمی ترین مارها را در دستان خود گرفته و بلند كرد و آن را در حالی كه مار تكان تكان می‌خورد در بالای سر خود نگه داشت. او بدون آن كه از مار سمی دچار آسیبی شود از عبادت كنندگان خواست كه عیناً همان كار او را انجام دهند و سخنی از مسیح را ذكر كنند: و این نشانه را كسانی دنبال خواهند كرد كه به من ایمان دارند... به نام من... آنها مار‌ها را قبول خواهند كرد.
اخباری از موعظه‌ی هنسلی در سراسر Grasshoper Valley منتشر شد. دیگران نیز در به دست گرفتن و بلند كردن مار‌ها به او پیوستند و این عمل بلند كردن مارها متداول شد. از آن زمان تا به امروز ١٢٠ نفر در این كلیساها در اثر نیش مار جان خود را از دست داده‌اند. اما اكثر عبادت كنندگان چنانچه گزیده شوند از پذیرش كمك پزشكی صرف نظر می‌كنند و ترجیح می‌دهند باور داشته باشند كه دخالت الوهی برایشان سودمندتر خواهد بود. متاسفانه خود هنسلی نیز در ١٩٥٥ توسط نیش مار جان باخت، و كمی پس از آن دولت ایالات متحده عملی عاقلانه انجام داد و این روال را ممنوع گردانید ـ هر چند كه در بعضی از بخش‌های آمریكا هنوز هم این رسم ممنوع نشده است.
امروزه در دست گرفتن و بلند كردن مار بیشتر از هرجا در جوامع كوچك روستایی تنسی و كنتاكی و در سایر ایالت‌های جنوبی ادامه دارد. شركت كنندگان در مراسم احساس می‌كنند هنگامی كه آنها جعبه‌های محتوی ما را باز می‌كنند « روح خدا » از بالا به سوی آن‌ها می‌آید. آنها غالباً در حالی كه سه یا چهار عدد از آن مارها را همزمان در دست دارند، و آنها را بالای سرهای خود گرفته‌اند تا آن موجودات به دور دستان و بدن آنها حلقه زنند، در حالت به وجد آمده و هیجان زده‌ای به حمد و ثنای خداوند می‌پردازند.
برای بسیاری از ما چه دیندار و چه بی دین، این نوع فعالیت به نظر می‌رسد كه با دیوانگی محض چندان فرقی نداشته باشد و یقیناً این كه دین و بیماری روحی همیشه با هم مرتبط دانسته شده‌اند به هین خاطر باید باشد. شخص پریشانی كه تصور می‌كند مسیح است یا از خداوند پیامی به او ابلاغ می‌شود در جامعه‌ی ما تقریباً مطلب پیش و پا افتاده‌ای است. از زمان زیگموند فروید به بعد بسیاری از انسان‌ها تعصب دینی را به روان رنجوی و بیماری روحی مربوط دانسته‌اند.
سالها پیش از این، تیمی از محققین در گروه انسان شناسی دانشگاه مینه سوتا تصمیم گرفت كه این رابطه را مورد آزمون قرار دهد. آنها بعضی اقلیت‌های دینی بخصوص مانند بابتیست‌های بنیادگرا، پنتكونتالیست‌ها (یكی از فرقه‌های اصول گرای مسیحی) و ماربازان ویرجینیای غربی را مورد مطالعه قرار دادند تا ببینند آیا آنها آن نوع بخصوص از آسیب روانی را كه با بیماری‌های روحی همراه است نشان می‌دهند یا خیر. برای انجام مقایسه اعضای گرایش اصلی در كلیسای پروتستان با پس زمینه‌های مشابه اجتماعی و مالی گروه شاهد مناسبی بودند. بعضی از بنیادگرایان از مناطق دورافتاده تر در حالی دعا می‌خواندند كه می‌توان آن را خلسه‌ی بزرگ و فراتجربی توصیف نمود، اما در هر حال هیچ نشانه‌ی كاملاً واضحی از هر گونه آسیب روانی بخصوص در میان بیشتر افراد مورد مطالعه قرار گرفته مشاهده نشد. هرچند كه پس از بررسی‌های بیشتر گرایشی ظاهر گشت كه فقط می‌توان آن را به عنوان بی ثباتی ذهنی در یك گروه بخصوص توصیف نمود. مطالعه‌ی مورد نظر در اختیار همه گان قرار نداشت به طوری كه بیشتر تیم تحقیقاتی كه به پر كردن پرسش نامه‌ها مشغول بودند به داده‌های نهایی دسترسی نداشتند. هنگامی كه از آنها پرسیده شد كه به نظر آنها كدام گروه نگران كننده ترین آسیب‌های روانی را نشان می‌دهد، پاسخ تیم همان ماربازان بود. اما هنگامی كه داده‌ها آشكار شدند، عكس آن صحیح از آب درآمد: در میان پیروان كلیسای متداول پروتستان بیماری‌های روحی بیشتری دیده می‌شد ـ یعنی كسانی كه به طور عرضی (بیرونی) دیندار بودند ـ در مقایسه با كسانی كه به طور پرشور و با حرارت دین را قبول كرده بودند.
یك روان شناس از دانشگاه‌هاروارد به نام گوردون آلپورت در دهه‌ی ١٩٥٠ تحقیقات كلیدی را در انواع متنوعی از تعصب انسانی انجام داد و تعریفی از دینداری ارائه كرد كه هنوز هم اعتبار خود را حفظ كرده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. او بر این نظر بود كه دو نوع از تعهد دینی وجود دارد ـ درونی و بیرونی. مطابق با تعریف او دینداری بیرونی خودمداری دینی است. یك چنین شخصی به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به یك هدف به كلیسا یا كنیسه می‌رود تا ببیند كه از آن چه حاصلی می‌تواند داشته باشد. آنها شاید به این خاطر به كلیسا می‌روند تا دیده شوند، زیرا كلیسا رفتن در آن جامعه خودش هنجاری اجتماعی است و به شخص اعتبار اعطا كرده و باعث بهبود موقعیت او می‌شود. به این ترتیب رفتن به كلیسا یا به كنیسه تبدیل به یك سنت می‌شود.
آلپورت بر این اندیشه بود كه دینداری درونی چیزی كاملاً متفاوت است. او گروهی از انسان‌ها را كه به طور درونی تعهد دینی دارند به عنوان كسانی معین نمود كه دین را به عنوان هدفی در خود برگزیده‌اند. آنها ترجیح می‌دهند كه خود را عمیق تر تسلیم دین كنند. دین به آن اصلی اساسی تبدیل می‌شود كه همه چیز را در زندگی آنها تنظیم می‌كند، یعنی تجربه‌ای مركزی و شخصی. آلپورت در تایید این تحقیقات خود به این نتیجه رسید كه تعصب بیشتر در افرادی رواج دارد كه بیشتر به دین بیرونی اهمیت می‌دهند. شواهد كلی حكایت از آن دارند كه دینداری درونی با درجه‌های پائین تری از اضطراب و تنش روحی، سازگاری بهتر با جامعه، آزادی از گناه و افسردگی كمتر همراه است. از طرف دیگر احساسات مبتنی بر دینداری بیرونی ـ یعنی آنجا كه دین به عنوان راهی به سوی تعلق داشتن به یك گروه و موفقیت در آن نگریسته می‌شود ـ به نظر می‌رسد كه با آمادگی فزاینده برای گناه، نگرانی و اضطراب همراه باشد.
احتمال دارد كه اعتقادات عمیق تر و جدی تر به خدا، خداها، ارواح یا نیروهای ماوراء طبیعی به اجداد دور ما مزیت‌ها و آسودگی خاطر قابل توجهی می‌بخشیدند. بسیاری از انسان شناس‌ها و نظریه پردازان اجتماعی به واقع این دیگاه را اختیار می‌كنند كه دین از درون احساسی از عدم اطمینان و سردرگمی سربرمی آورد ـ یعنی توضیحی است برای بداقبالی و بیماری انسان، مثلاً به عنوان پیامدهای اراده‌ی یك خدای خشمگین، یا اطمینان مجدد بخشیدن به این كه ما پس از مرگ همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهیم. مناسك و تشریفات دینی می‌توانند، هرچند به صورت پنداری، به ما تسكین خاطر دهند كه می‌توانیم آن چیزی را به كنترل خود درآوریم كه در واقع و اساساً خارج از كنترل ما قرار دارد ـ مثلاً وضعیت جوی، بیماری، حمله‌های حیوانات وحشی یا گروه‌های انسانی دیگر. هرچند این عمل به همان اندازه معقول است كه بگوئیم ایده‌ی الوهی در وجود پیشاتاریخی و پرفرازونشیب ما فایده‌ی اندكی می‌توانست در بر داشته باشد. زندگی در علفزار‌ها احتمالاً در فضای باز سپری می‌شد، اما در هر حال با پیك نیك رفتن بسیار متفاوت بود. اولین انسان‌ها قاعدتاً می‌بایست كه به طور دائم مواظب باشند كه طعمه‌ی حیوانات شكارچی مانند گرگ‌ها و ببرهای دندان خنجری نشوند. شكاركردن یا به دنبال مردار گشتن برای تضمین غذای كافی از جمله احتیاجات اولیه‌ی روزمره بود و مردها یحتمل به طور روزانه در حال نزاع با یكدیگر بودند تا بتوانند با زیباترین دخترها رابطه‌ی جنسی برقرار كنند یا بهترین قسمت‌های گوشت لاشه‌ها را برای خود جدا كنند. چرا می‌بایست در چنین شرایطی ضروری می‌بود كه در تلاش دشوار هرروزه برای زنده ماندن فرصتی هم برای چنین مشغولیت‌های نرم و ملایمی مانند دین كنارگذاشته شود؟
ریچارد داوكینز مشهورترین داروینیست و منتقد بی رحم هر نوع دین تشكل یافته اشاره می‌كند كه دین علی الظاهر به نظر می‌رسد كه به جای داشتن فایده فقط هزینه است: « رفتار دینی در میمون‌های دوپا مقدار قابل توجهی وقت آنها را اشغال می‌كند و منابع عظیمی را می‌بلعد. یك كلیسای جامع از قرون میانه صدها نیروی انسانی را برای چندین قرن در یك ساختمان به كار می‌گرفت. موسیقی دینی و نقاشی‌های مذهبی عموماً استعدادهای مردم در قرون میانه و رنسانس را به انحصار خود درآورده بودند. هزار‌ها بلكه میلیون‌ها انسان مردند، اغلب در وفاداری به یك دین و در برابر جایگزین دیگری كه به دشواری تفاوتی نشان می‌داد شكنجه را پذیرا شدند. انسان‌های مومن برای خدایان خود مردند، یا برای آنها دیگران را به قتل رساندند، برای آنها روزه گرفتند، تازیانه‌ها را تحمل كردند، یك عمر زندگی بدون همسر را پذیرا شدند و برای خاطر دین، خود را به خاموشی غیر اجتماعی و مردم گریزانه متعهد نمودند ».
در نظر اول چنین به نظر می‌رسد كه داوكینز بر این عقیده است كه دین یك عرصه‌ی مصیبت زده به لحاظ تكاملی است: اعتقاد دینی به نظر می‌رسد كه به خاطر شایستگی‌های خودش نیست كه از چنگ انتخاب طبیعی قسر در رفته است. اما شاید تفسیر داوكینز از دین بعضی فواید دیگری را كه دین می‌تواند در جستجوی انسان برای بقاء و ایمنی عرضه كند نادیده می‌گیرد.
دیوید سلوآن ویلسون پروفسور زیست شناسی و انسان شناسی در دانشگاه بینگهامتون در ایالت نیویورك در كتابش « كلیسای جامع داروین » چنین اظهار می‌كند كه دینداری به عنوان « خصوصیت ژنتیكی مفید » ظاهر شده است، زیرا بر گروه‌های اجتماعی این اثر را داشته كه همشكل تر شوند. سرشت جمعی و اجتماعی دین یقیناً باید به گروه‌های شكارچی ـ جمع آوری كننده‌های خوراك درك و مفهومی قوی تر از همبستگی اعطا كرده باشد. نتیجه‌ی آن ایجاد دستگاهی كوچكتر و كاراتر برای بقاء بود، گروهی كه احتمال بیشتری داشت كه در دفاع از منابع آبی خود توانا باشند، یا بتوانند تعداد بیشتری گوزن شكار كنند یا در اسیر كردن دختران دشمنان خود موفق تر باشند. هرچقدر دین در ایجاد یك گروه متشكل و منضبط موفق تر بود، آنها نیز در زنده ماندن موثر تر و كاراتر بودند و بنابراین در انتقال دادن ژنهای خود به نسل بعدی. این دقیقاً همان منظور ما از « انتخاب طبیعی » است: سازگاری كه بقاء را میسر می‌گرداند و تولید مثل كه از طریق آن ژنها به نسل‌های بعدی منتقل می‌شود. چنانچه نظرهای افزوده شده‌ای را در نظر گیریم كه از مطالعات متعدد انجام شده در باره‌ی دوقلوها به دست آمده است و مطابق با آنها می‌توانیم بگوییم كه انسان‌ها احتمالاً دارای ویژگی ارثی در داشتن ایمان به دین هستند، آیا هیچ گونه شواهدی هم وجود دارد كه ایده‌ی الوهی می‌تواند به توسط ژنها منتقل شود؟
در حالی كه هنوز هم كسی ژن مخصوصی برای دین را پیدا نكرده است، اما یقیناً بعضی از ژنهای مناسب دیگری وجود دارد كه شخصیت انسانی را مورد تاثیر قرار داده و به او تمایل و كشش برای احساسات دینی اعطا كند. بعضی از ژنهایی كه احتمالاً در این فرایند دخالت دارند آنهایی هستند كه سطوح متفاوت مواد شیمیایی را كنترل می‌كنند كه به آنها فرستنده‌های عصبی می‌گویند. دوپامین یكی از فرستنده‌های عصبی است كه می‌دانیم نقش بسیار تعین كننده‌ای در احساسات ما از سعادت و خوشبختی بازی می‌كند. این ماده همچنین احتمال دارد كه در احساس آرامشی كه انسان‌ها طی بعضی تجربه‌های روحی احساس می‌كنند نقش داشته باشد. یك ژن بخصوص كه در فعالیت دوپامین شركت دارد ـ اتفاقاً تنها ژنی نیست كه در این شیوه مورد مطالعه قرار گرفته ـ ژنی است به نام ژن دریافت كننده‌ی دوپامین D٤. در بعضی از انسان‌ها به علت تغییرات جزیی در بازسازی كاملاً دقیق ترادف DNA (به اصطلاح پلیمورفیسم) به هنگام ساختن این ژن، ژن ایجاد شده می‌تواند از جهت زیست شناختی فعال تر شده و همچنین می‌تواند برای داشتن گرایش بیشتری به دین تا حدی نقش داشته باشد. و به فكر خطور كردن سازوكاری كه توسط آن باورهای دینی می‌توانند در انتقال ژن‌ها به ما كمك كند دشوار نیست. پیوند و مقررات اخلاقی جدی تر مستعد ایجاد همكاری بیشتر خواهند بود و همكاری بیشتر هم به این معنا است كه شكار و جمع آوری خوراك احتمالاً غذای بیشتری فراهم می‌آورد. شكم‌های پر تر نیز به نوبه‌ی خود قدرت و هوشیاری بیشتر و مصونیت بالاتری در برابر بیماری‌های عفونی ایجاد می‌كند و چنانچه فرزندان با سرعت بیشتری رشد و تكامل یافته و به استقلال رسند احتمال بیشتری وجود دارد كه اعضای گروه نیز بیشتر از یكدیگر مواظبت كنند، به ویژه از كسانی كه بیمار‌اند یا زخمی شده‌اند. بنابراین در طولانی مدت دین مشترك به لحاظ تكاملی به نظر می‌رسد كه سودمندتر باشد و انتخاب طبیعی آن گروه‌هایی را كه دارای باورهای دینی محكم تری هستند احتمالاً مورد لطف خود قرار دهد.
اما این تمام ماجرا نیست. باوجودی كه دین می‌تواند در ایجاد و بالندگی یك چهارچوب اخلاقی استوار و یكپارچه مفید باشد ـ و آن را به اجرا درآورد ـ به سهولت می‌توانیم به طور كامل نهادهای اخلاقی را بدون اتكاء به دین ایجاد كنیم. الیوت توریل (روان شناس) مشاهده كرده است كه حتی كودكان سه یا چهارساله می‌توانند میان قواعد اخلاقی (برای مثال كتك نزدن كسی) و قواعد قراردادی (از قبیل سخن نگفتن به هنگام درس و صحبت آموزگار) تفاوت قائل شوند. افزون بر آن كودكان می‌توانند درك كنند كه نقض یك دستور اخلاقی مانند كتك زدن كسی، چه قبلاً به آن كودك در این خصوص تذكری داده شده یا نشده باشد، كار غلطی است در حالی كه نقض یك قاعده‌ی قراردادی مانند صحبت در كلاس درس فقط هنگامی از نظر آنها اشتباه است كه از قبل آشكارا منع شده باشد. آن كودكان همچنین به وضوح میان قواعد احتیاط و دوراندیشی ( مانند این كه كامپیوتر كیفی را نباید كنار آتش قرار داد) و قواعد اخلاقی قادر به تفكیك بودند.
این تحقیقات حكایت از آن دارد كه قسمی « مدول اخلاقی » باید در مغز وجود داشته باشد كه در سال‌های كودكی فعال می‌شود. شواهد به دست آمده از علم اعصاب این نظریه را تا اندازه‌ای مورد تایید قرار می‌دهد. من در آخرین كتاب خود « ذهن انسان » اشاره كردم كه نواحی معینی از مغز هنگامی فعال می‌شوند كه ما مشغول به همكاری با دیگران می‌شویم، و این كه این نواحی از مغز با ادراك احساسات ما از مسرت و پاداش مربوط هستند. همچنین به نظر می‌رسد كه نواحی خاصی از مغز در شرایطی به فعالیت واداشته می‌شود كه ما در خودمان گذشت و همدلی را احساس می‌كنیم. به این ترتیب به نظر نمی‌رسد كه دین توسط بخش بخصوصی از تركیب روانی ما ایجاد شده باشد، بلكه احتمال بیشتر آن است كه ایده‌های دینی چیزی شبیه به پیامدهای فرعی و اتفاقی هستند كه توسط بخش‌های دیگر نقشه‌ی كلی ما انسان‌ها ایجاد شده اند، یعنی در فرآیندهایی كه عمیقاً در ذهن ناخودآگاه جای دارند و به بقای ما كمك می‌كنند.

باورهای مشترك
آنچه از دوقلوهای همانند در باره‌ی دین می‌توان آموخت
در ایالات متحده آمریكا طی دهه‌های ٥٠ و ٦٠ تصور بر این بود كه بهترین موقع جداكردن دوقلوهای همانند جهت فرزندخواندگی بلافاصله پس از تولد آنها است. نتیجه آن شد كه تعدادی از این كودكان توسط خانواده‌هایی بزرگ شدند كه حتی نمی‌دانستند نوزادی كه به فرزندی پذیرفته‌اند دارای جفت دیگری است و خود كودكان نیز در شرایطی بزرگ می‌شدند كه از داشتن لنگه‌ی دیگر بی خبر بودند.
دوقلوهای همانند در زهدان توسط دو نیم شدن جنین به وجود می‌آیند و بنابراین دارای DNA كاملاً مشابه هستند. دوقلوهای غیر همانند ـ كه توسط دو تخمك جداگانه و اسپرم‌های متفاوت بارور می‌شوند ـ دارای ژن‌های همانند نیستند، اما در بسیاری از صفت‌های ژنتیكی خود مشابه اند، به همان ترتیبی كه هر برادر یا خواهر در یك خانواده‌ی واحد می‌باشد.
توماس بوچارد استاد روان شناسی در دانشگاه مینه سوتا متوجه شد كه این دوقلوها چنانچه در دوره‌ی رشد خود با یكدیگر مقایسه شوند، شیوه‌ی مهمی از ارزیابی تاثیرات ژنتیكی و محیطی را فراهم می‌آورند. كار بسیار تاثیرگذار او در دهه‌های ١٩٨٠ و ١٩٩٠ باعث ایجاد بعضی دریافت‌های شگفت آور شد كه نشان می‌داد كدام ویژگی‌های وضعیت انسان بیشتر احتمال دارد كه وابسته به طبیعت درونی باشد و كدام به شرایط بیرونی او. بوچارد در یكی از مطالعات خود بر ٧٢ جفت دوقلو متمركز شد كه به سن بلوغ رسیده بودند. او ابتدا این مسئله را توسط آزمون‌های ژنتیكی مورد بررسی قرار داد كه كدام یك از آن دوقلو‌ها (٣٥ جفت در مجموع) از نظر ژنتیكی همانند هستند. سپس آنها به تكمیل كردن آزمون‌هایی در بررسی خصوصیت‌های شخصی دعوت شدند. چنین پرسش نامه‌هایی كه به طور گسترده توسط روان شناس‌ها استفاده می‌شود سوال‌هایی را در شكل اظهاریه‌هایی مطرح می‌سازد كه كه پاسخ دهندگان باید پایه‌ی موافقت خود را در مقیاس یك به هشت مورد ارزیابی قرار دهند. آنچه به دنبال می‌آید نمونه‌ی كوچكی است از بسیاری از اظهاریه‌های مربوط به دین:
● من از مطالعه در باره‌ی دین خود لذت می‌برم.
● دین من برایم مهم است زیرا بسیاری از پرسش‌ها در باره‌ی معنای زندگی را پاسخ می‌دهد.
● صرف وقت برای دعا و تفكر دینی برای من اهمیت دارد.
● تازمانی كه من خوبم عقاید دینی برای من اهمیتی ندارد.
● من در درجه‌ی اول برای آن دعا می‌كنم كه به آسودگی خیال و ایمنی برسم.
● من به كلیسای (كنیسه، معبد) خود می‌روم تا با دوستانم باشم.
● با وجودی كه من اهل ایمانم، نمی‌گذارم كه زندگی روانه‌ی من تحت تاثیر آن قرار گیرد.
هنگامی كه بوچارد و همكارانش پاسخ‌های داده شده به این پرسش نامه‌ها و سایر پرسش نامه‌های مربوط به بررسی خصوصیت‌های شخصی را مقایسه كردند به شواهد محكم آماری رسیدند مبنی بر آن كه دوقلوهای همانند و غیر همانند هركدام به شكل دیگری پاسخ داده‌اند. هنگامی كه یك دوقلوی همانند نشانه‌ای از رفتار و اندیشه‌ی دینی نشان می‌داد، احتمال به مراتب بیشتری وجود داشت كه جفت دیگرش نیز پاسخ مشابهی دهد. دوقلوهای غیر همانند به همانگونه كه انتظار می‌رفت (هرچند كه به هر حال خویشاوند نزدیك یكدیگر) بعضی مشابهت‌ها را در اندیشه نشان می‌دادند، اما نه حدوداً با همان درجه‌ی مشابهی كه در دوقلوهای همانند وجود داشت. مورد دیگر آن كه درجه‌ی دینداری رابطه‌ی شدیدی با محیط زندگی كه در آن دوقلوها بزرگ شده بودند نشان نداد. حتی چنانچه یكی از دوقلوهای همانند در خانواده‌ای بی خدا بزرگ شده بود و جفت دیگرش در خانواده‌ای با دین كاتولیك، هنوز هم آنها گرایش به آن داشتند كه همان نوع از احساسات دینی یا فقدان آنها را نشان دهند.
تحقیقات چندین دانشمند دیگر یافته‌های بوچارد را تقریباً تایید می‌كند. در یك مطالعه كه توسط تیمی بین المللی در موسسه روان پزشكی لندن به مدیریت دكتر‌هانس آیسنك انجام گردید، اطلاعاتی از دوقلوهایی كه در بریتانیا و استرالیا زندگی می‌كردند مورد بررسی قرار گرفت. این محققین دریافتند كه طرز برخورد و نگرش به شركت در مراسم دعای روز یكشنبه، قواعد الهی، مرجعیت كلیسا و صدق انجیل نشان می‌دهند كه انطباق زیادی در دوقلوهای همانند در مقایسه با غیر همانند وجود دارد، آنچه كه برای بار دیگر تصور از نقش و تاثیر ژنها را مورد تایید قرار می‌دهد.
بوچارد در بسیاری از مطالعات خود پیوسته به این نتیجه رسید كه دینداری درونی ـ كه به نظر می‌رسد مفهومی از معنویت را در بر داشته باشد ـ احتمال به مراتب بیشتری دارد كه ارثی باشد. دینداری بیرونی گرایش به آن دارد كه محصولی از محیط زندگی و تاثیر والدین باشد. بوچارد همچنین دریافت كه گرایش‌ها به سوی بنیادگرایی احتمال بیشتری دارد كه صفتی ارثی باشد.
در نهایت آنچه توجه به آن از اهمیت زیادی برخوردار بود آن كه در جمعیت‌هایی كه بوچارد و همكارنش مورد مطالعه قرار دادند زنها در مقایسه با مردها آمادگی بیشتری در به ارث بردن نگرش و اندیشه دینی نشان دادند.

-----------------
1: Why do we believe in God?
Guardian, Thursday October 13, 2005.
2: The Dolly Pond Church of God With Signs Following.
99
    آخرین مطالب روانشناسان
    سرفصل های جدید رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی  جدول... توهم خویشتن جملاتی از لکان (توهم خویشتن)لکان در یکی... توهم زبان توهم زبانآلن فیلسوف فرانسوی می گوید : «گفتار،... مدیتیشن ( Meditation) مدیتیشن مقدمه مدیتیشن یکى از... چرا به خدا ایمان داریم؟... نقاشی، زبان كودك نقاشی، زبان كودك است.... واقعیت درمانی ( گلاسر ) واقعیت درمانی تعریف واقعیت... دکتر محمد نقی براهنی زنده یاد دكتر محمد نقی براهنی... پرفسور سعید شاملو زندگینامه بنام خدا پروفسور سعید... دکتر علیرضا جزایری نام و نام خانوادگی : علیرضا جزایری... دكتر شكوه السادات بنی‌جمالی دكتر شكوه السادات بنی‌جمالی... دکتر سوسن سیف سابقه تحصیلی : 1ـ لیسانس روانشناسی... دکتر پریرخ دادستان نام و نام خانوادگی : پریرخ دادستان... كلارك لئونارد هال كلارك لئونارد هال (1952ـ1884) كلارك... اولریك نیسر اولریك نیسر ( ـ 1928) اولریك نیسر در... هربرت اسپنسر هربرت اسپنسر و فلسفه تركیبی (1903ـ1820)... زیگموند فروید زیگموند فروید و تحول روانكاوی (1939ـ1856)... فرانسیس گالتون فرانسیس گالتون (1911ـ1822) گالتون...