روانشناسان , psy_logis

روانشناسان

روانشناسان , psy_logis

روانشناسان

1,330نــــفــــــر
عضو شده اند
1,330نفر عضو شده اند
84/12/21 08:30

اولریك نیسر اولریك نیسر ( ـ 1928) اولریك نیسر در...

روانشناسان
اولریك نیسر
اولریك نیسر

( ـ 1928)اولریك نیسر در كیل، آلمان متولد شد و والدینش او را در 3 سالگی به آمریكا بردند. او تحصیلات دانشگاهی‌اش را در هاروارد آغاز كرد و در فیزیك تخصص گرفت. پس از اینكه استاد جوانی به نام جورج میلر او را تحت تأثیر قرار داد، به این نتیجه رسید كه فیزیك او را «ارضا» نمی‌كند و لذا به روانشناسی روی آورد. او یك درس افتخاری در مورد روانشناسی ارتباطات را كه توسط میلر تدریس می‌شد انتخاب كرد و در آن نظریه خبری آشنا شد. او همچنین گزارش می‌دهد كه از كتاب كافكا با عنوان اصول روانشناسی گشتالت تأثیر پذیرفته است.

نیسر پس از گرفتن درجه لیسانس از هاروارد در 1950 درجه فوق لیسانس خود را در دانشگاه سوارتمور و زیر نظر ولفگانگ كهلر روانشناس گشتالتی دریافت كرد. نیسر برای تحصیل در دوره دكتری به هاروارد برگشت و آن را در 1956 دریافت كرد.

برخلاف جاذبه فزاینده رویكرد شناختی به روانشناسی برای نیسر، او برای احراز شغلی در دانشگاه گریزی از رفتارگرایی نداشت. او گفت «آن چیزی بود كه شخص باید یاد می‌گرفت، زمان آن بود كه تصور می‌شد هیچ پدیده روانشناختی حقیقت نداشت مگراینكه توسط موش نشان داده شود...، به نظر من تهور بسیار عجیبی بود» (بارس، 1986، ص. 275).

نیسر رفتارگرایی را نه تنها عجیب، بلكه همچنین آن را «جنون‌آمیز» یافت اما این شانس را داشت كه اولین حرفه دانشگاهی‌اش در دانشگاه برندیز بود كه در آنجا ریاست گروه روانشناسی را آبراهام مزلو برعهده داشت. در آن هنگام، مزلو از آموزشی كه براساس اصول رفتارگرایانه دیده بود دور می‌شد و رویكرد انسان‌گرایانه در این رشته را تدوین می‌كرد. مزلو نتوانست نیسر را در جهت روانشناسی انسان‌گرایی سوق دهد، یا روانشناسی انسان‌گرایی را به روانشناسی نیروی سوم برگرداند، اما برای نیسر فرصتی را فراهم كرد تا علایق خود به موضوع‌های شناختی را دنبال كند. (نیسر بعدها ادعا كرد كه «نیروی سوم» روانشناسی شناختی بود نه روانشناسی انسان‌گرایی).

نیسر در 1967 كتاب روانشناسی شناختی را منتشر كرد، كتابی كه «این رشته را برپا ساخت و آن را غسل تعمید داد» (گلمن، 1983، ص. 54). او گزارش كرد كه این كتاب یك كتاب شخصی بود، درواقع تلاشی بود برای تعریف خودش ـ نوع روانشناسی كه بود و می‌خواست باشد در این كتاب همچنین یك روانشناسی جدید تعریف شده بود. این كتاب شهرت فوق‌العاده پیدا كرد و هنگامی كه نیسر فهمید او را به عنوان «پدر» روانشناسی شناختی قلمداد كرده‌اند دستپاچه شد. او تمایلی نداشت كه یك مكتب فكری ایجاد كند، اما كتابش موجب شد كه روانشناسی از رفتارگرایی دور شده و در جهت شناختی سوق داده شود.

نیسر شناخت را برحسب فرآیندهایی تعریف كرد كه «به وسیله آنها درونداد حسی تغییر می‌كند، كاهش می‌یابد. بسط داده می‌شود، ذخیره می‌شود، بازیابی می‌شود و به كار بسته می‌شود... شناخت شامل هر كاری است كه ممكن است انسان انجام دهد» (نیسر، 1967، ص 4). بدینسان، روانشناسی شناختی به فرآیندهایی مانند حس كردن، ادراك، تصویرسازی ذهنی، حافظه، حل مسأله، تفكر و همه فعالیت‌های دیگر ذهنی مربوط است.

نیسر نه سال پس از نوشتن این كتاب كه روانشناسی شناختی را راه‌اندازی كرد، كتاب شناخت و واقعیت1 (1976) را منتشر ساخت كه در آن نارضایتی خود را از محدود كردن دیدگاه شناختی و متكی كردن آن به داده‌های حاصل از موقعیت‌های آزمایشگاهی ساختگی به جای موقعیت‌های واقعی زندگی ابراز تأسف كرد. او دچار سرخوردگی شد و نتیجه گرفت كه جنبش روانشناسی شناختی به گونه‌ای كه در آن زمان مطرح شده بود به فهم روانشناسی درباره برخورد انسان با واقعیت خدمت زیادی نمی‌كند.

و بدین‌ترتیب نیسر كه خود یكی از مهمترین چهره‌ها در بنیانگذاری روانشناسی شناختی بود، منتقد پر هیاهویی شد و جنبش را به مبارزه طلبید، همانگونه كه زمانی علیه رفتارگرایی به مخالفت برخاسته بود. او پس از صرف 17 سال در دانشگاه كرنل، جایی كه دفتر كارش فاصله زیادی با محل دفن جمجمه‌ ای.بی.تیچنر نداشت، اكنون عضو دانشگاه اموری در آتلانتا واقع در ایالت جورجیاست.
99
    آخرین مطالب روانشناسان
    سرفصل های جدید رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی  جدول... توهم خویشتن جملاتی از لکان (توهم خویشتن)لکان در یکی... توهم زبان توهم زبانآلن فیلسوف فرانسوی می گوید : «گفتار،... مدیتیشن ( Meditation) مدیتیشن مقدمه مدیتیشن یکى از... چرا به خدا ایمان داریم؟... نقاشی، زبان كودك نقاشی، زبان كودك است.... واقعیت درمانی ( گلاسر ) واقعیت درمانی تعریف واقعیت... دکتر محمد نقی براهنی زنده یاد دكتر محمد نقی براهنی... پرفسور سعید شاملو زندگینامه بنام خدا پروفسور سعید... دکتر علیرضا جزایری نام و نام خانوادگی : علیرضا جزایری... دكتر شكوه السادات بنی‌جمالی دكتر شكوه السادات بنی‌جمالی... دکتر سوسن سیف سابقه تحصیلی : 1ـ لیسانس روانشناسی... دکتر پریرخ دادستان نام و نام خانوادگی : پریرخ دادستان... كلارك لئونارد هال كلارك لئونارد هال (1952ـ1884) كلارك... اولریك نیسر اولریك نیسر ( ـ 1928) اولریك نیسر در... هربرت اسپنسر هربرت اسپنسر و فلسفه تركیبی (1903ـ1820)... زیگموند فروید زیگموند فروید و تحول روانكاوی (1939ـ1856)... فرانسیس گالتون فرانسیس گالتون (1911ـ1822) گالتون...