نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
مرکز جامع سرطان , ncii

مرکز جامع سرطان

مرکز جامع سرطان , ncii

مرکز جامع سرطان

9,938نــــفــــــر
عضو شده اند
9,938نفر عضو شده اند
96/05/21 16:04

هفت سرطانی که دیر تشخیص داده می شوند

مرکز جامع سرطان
این سرطان ها شامل :

سرطان پانکراس ( لوزالمعده )
با استفاده از فن آوری های جدید از جمله آزمایش خون مولکولی و سایر رویکردهای جدید ، می توان تلاش های تشخیص زود هنگام این نوع تومورها را گسترش داد . علت دشوار بودن تشخیص سرطان لوزالمعده ، نداشتن علائم و درد است به استثنای زمانی که زردی به دلیل انسداد مجاری صفراوی اتفاق بیافتد .

سرطان کلیه
تشخیص سرطان کلیه می تواند سخت باشد زیرا تا زمان ظهورعلائمی مانند درد کمر، خستگی مزمن، کاهش وزن بدون علت، و خون در ادرار ظاهر شوند بیماران تحت آزمایش قرار نمی گیرند. تومورهای کوچک کلیه در معاینه قابل تشخیص نیستند و آزمون غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان کلیه وجود ندارد .
بیمارانی که شرایط ارثی خاص مانند سندرم Von Hippel-Lindau syndrome (VHL) ، Birt-Hogg-Dubé syndrome (BHD) hereditary papillary renal cell carcinoma (HPRCC) , دارند ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه هستند . توصیه پزشکان به این افراد انجام منظم آزمایشات ،CT scan یا MRI برای تشخیص زود هنگام بیماری است .

سرطان سلول غیر کوچک ریه
سه چهارم سرطان های ریه پس از گسترش سرطان به سایر نقاط بدن تشخیص داده می شوند و اغلب بیماران زمانی که تومور رشد می کند و سیستم لنفاوی را درگیر می کنند علائمی مانند سرفه ، تنگی نفس و ذات الریه پیدا می کنند . سرطان سلول غیر کوچک ریه شایعترین نوع سرطان ریه است وبه دلیل نداشتن علائم و عدم کشف آن توسط عکسبرداری با اشعه ایکس ، تشخیص آن در مراحل اولیه بیماری دشوار است .
برای تشخیص سرطان ریه PET scan و CT scan کارآیی دارند . تشخیص دیر هنگام بیماری میزان بقا بیماران را بسیار کم می کند . توصیه می شود CT scan جهت کشف سرطان ریه در مراحل اولیه ( که درمان پذیر است ) در افرادی که سابقه طولانی مدت مصرف دخانیات ( سیگارو قلیان ) دارند انجام شود .

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان پنجمین سرطان کشنده از سرطان های زنان است . مانند سایر سرطان ها ، تشخیص زودتر بیماری به درمان موثر آن کمک می کند . با این حال فقط ۲۰% سرطان های تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند . سرطان تخمدان در مراحل اولیه علامتی ندارد و بیماری اغلب در ۳ stage یا ۴ stage تشخیص داده می شوند . علائم سرطان تخمدان به شکل احساس مداوم درد یا فشار در ناحیه شکم ، لگن خاصره و پشت – احساس نفخ در شکم – احساس خستگی مداوم و حالت تهوع ، سوئ هاضمه ، یبوست یا اسهال است .

سارکوم
این تومورها در بافت های بدن مانند چربی، عضله، بافت های عمیق پوست، استخوان و یا غضروف ایجاد می شوند ودر مراحل اولیه علائمی ندارند . این نوع سرطان در اطفال شایعتر از بزرگسالان است . تومورهای سارکوم قبل از اینکه بزرگ شوند علامتی ندارند. درد در ناحیه تومور، همراه با ورم یا گرما از نشانه‌های اصلی محسوب می‌شود. ممکن است این درد شب‌هنگام یا هنگام ورزش اتفاق بیافتد . تنها روش تشخیصی نمونه برداری است .در صورت امکان جراحی برای درمان بیماری انجام می شود .

سرطان مغز
سرطان های مغز وتومورهای نخاع زمانی کشف می شوند که بیماری در مراحل بالایی است وعلائم بیماری ظاهر شده اند.علائم تومور مغزی به اندازه تومور و نوع و محل آن بستگی دارد . رایج ترین این علائم به شکل سردرد ( معمولا در اوایل صبح شدیدتر ) – تغییرات در صحبت ، بینایی و شنوایی – مشکلات در تعادل و راه رفتن – تغییرات خلقی و خواب رفتگی و یا سوزش در بازوها و پاها است . درمان بیشتر با هدف حفظ عملکرد سیستم عصبی و کنترل رشد تومور صورت می گیرد .

سرطان کبد
قبل از رسیدن بیماری به مراحل بالا ، علامتی وجود ندارد . چنانچه اندازه تومور کوچک باشد ، کشف آن هنگام معاینه بسیار دشوار خواهد بود.علائم به صورت درد در بخش فوقانی شکم در سمت راست ، ورم شکم ( نفخ ) ، کاهش وزن ، حالت تهوع و استفراغ ،از دست دادن اشتها و احساس سیرس زودرس و زرد شدن پوست و چشم ها است .درصورتی که سابقه خانوادگی سرطان کبد ، سابقه ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، اعتیاد به مصرف الکل ، سیروز کبدی و بیماری کبدی دارید می بایست تحت بررسی قرار بگیرید .

جهت اطلاعات بیشتر در مورد عوامل خطر زا و علایم هشدار دهنده و پیشگیری به سایت www.ncii.ir مراجعه فرمایید
99
63
6
43
مجتبی مصطفی زاده , mojtaba82m
جمعه 1 آذر ، 11:52
مطلب خوبی بود
ادامه
 فرزانه صحرانورد , felora_hem
سه شنبه 16 مهر ، 12:33
روده یادت رفت سی سال طول می کشه بیفته بیرون
ادامه
شهرام پدرام , 821731
سه شنبه 24 مرداد ، 09:47
لایک
ادامه
محمد ایثار , tameshk6303
شنبه 21 مرداد ، 16:18
خدا به همه سلامتی بده ، سرطان خیلی سخته تا وقتی که نفس بکشی زجرت میده ، همه نوعش سخته ، بعضی از دکترها هم متاسفانه برای اینکه پول بیشتر بگیرند یا بدلیل عدم دانش کافی به سرطان بشتر دامن میزنن ، من یه چربی زیر پوست ببینم میفهمم این چیه ، حالا نامردا دکترا اول عمل میکنن خوب سلول های سراطانی رو پخش میکنن بعد میگن ای وای سرطان بوده ، خب لامصب مگه بیمار اولیه که میبینی؟
ادامه
مرکز جامع سرطان تحقیقات،درمان و آموزش سرطان , ncii.ir
شنبه 21 مرداد ، 16:04
بدانیم و از خود محافظت کنیم
ادامه
آخرین مطالب مرکز جامع سرطان
السلام علیک یا اباعبدالله فلزات سنگین قلیان با آب تصفیه نمی شوند . هفت سرطانی که دیر تشخیص داده می شوند آنچه باید در مورد سرطان پروستات بدانید روغن پالم در نوتلا آیا استفاده از دئودورانت‌ها یا ضدعرق‌ها با سرطان پستان مرتبط است ؟ راه های پیشگیری از 5 سرطان شایع در زنان زن قلب خانواده ، سلامت او ، سلامت خانواده مصرف روزانه حداقل 5 سهم سبزیجات و میوه جات به حفظ وزن مناسب و پیشگیری از سرطان و بیماری های مزمن کمک می کند سرطان قابل اجتناب است؛ سالم زندگی کنید. بیماری لثه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد . شما می توانید از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا پیشگیری کنید. روش طبخ گوشت در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثر است انجام آزمون های غربالگری به تشخیص زودهنگام و درمان موثر سرطان روده بزرگ و راست روده ( دو سرطان های شایع در ایران ) کمک می کند. انجام آزمون های غربالگری به تشخیص زودهنگام دو سرطان شایع و قابل پیشگیری (پستان و دهانه رحم) کمک می کند . انجام معاینات منظم توسط خود فرد به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می کند چاقی و اضافه وزن با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد . فولات ( نوعی ویتامین B ) به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند . مصرف سبزیجات خانواده کلم به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کند . ویتامین D به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند . نوشیدن آب و مایعات خطر ابتلا به سرطان مثانه را کاهش می دهد . مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده ( سوسیس و کالباس ) موجب افزایش خطر ابتلا سرطان‌‌های روده و معده می شود . مصرف غذاهای سرشار از کلسیم موجب کاهش خطر بروز سرطان روده و پولیپ‌‌های روده می‌‌شود BMI شما چند است ؟ یک وعده قلیان = 100 نخ سیگار !!! سبزیجاتی که باید خام مصرف شوند BMI چیست ؟ موادغذایی که با چربی‌ها مبارزه می‌کنند مردان هم باید مراقب سلامت خود باشند مردان هم باید مراقب سلامت خود باشند