نرم افزار اندروید کلوب
مرکز جامع سرطان , ncii

مرکز جامع سرطان

مرکز جامع سرطان , ncii

مرکز جامع سرطان

9,939نــــفــــــر
عضو شده اند
9,939نفر عضو شده اند
94/10/16 09:39

بیماری لثه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد .

مرکز جامع سرطان
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه ای که بیماری لثه دارند، افزایش می یابد و در صورتی که این زنان سابقه سیگار کشیدن نیز داشته باشند، خطر بیشتر می شود.
مطالعات قبلی ارتباط میان بیماری لثه با ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان های مری، سر، گردن، پانکراس و ریه را ثابت کرده بود و از این رو، پژوهشگران درصدد برآمدند ارتباط احتمالی آن را با سرطان سینه هم مورد بررسی قرار دهند، به ویژه از این جهت که مطالعات قبلی چنین ارتباطی را در صورت بروز یک التهاب مزمن محتمل دانسته بود.
براساس این گزارش، عوامل ژنتیکی، سیگار کشیدن و تغییرات هورمونی در دختران و زنان از فاکتورهای خطر برای ابتلا به بیماری لثه هستند.
افزون بر این، افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت و یا درمان سرطان توانایی کمتری برای مبارزه با عفونت دارند، از افراد مستعد برای ابتلا به بیماری لثه هستند و داروهایی نیز که جریان بزاق دهان را محدود می کند، دهان را در برابر عفونت آسیب پذیر می کنند.
محققان در دانشگاه بوفالو در امریکا در راستای بررسی ارتباط میان بیماری لثه و سرطان سینه، سوابق بهداشتی 73 هزار و 737زن را که سرطان سینه نداشتند، بررسی کردند و متوجه شدند که 26.1 درصد از این زنان گرفتار بیماری لثه هستند.
بعد از یک پیگیری 6.7 ساله، دو هزار و 124 نفر از این زنان به سرطان سینه مبتلا شده بودند و محققان براساس یافته های مطالعه، نتیجه گیری کردند که خطر سرطان سینه در میان زنانی که بیماری لثه داشتند، 14 درصد بیشتر است.
از سوی دیگر، مطالعات قبلی نشان داده بود که سیگار کشیدن نیز در ابتلا به بیماری لثه تاثیر دارد، بنابراین محققان عامل سیگار کشیدن را نیز مد نظر قرار دادند و متوجه شدند زنان مبتلا به بیماری لثه که هرگز سیگار نکشیده بودند و یا بیش از 20 سال قبل از این مطالعه، سیگار کشیدن را ترک کرده بودند، با افزایش خطر به ترتیب شش و هشت درصدی برای ابتلا به سرطان سینه روبرو بودند.
محققان می گویند: می دانیم که باکتری موجود در دهان افراد سیگاری و یا افرادی که سابقا سیگار می کشیدند، اما به تازگی سیگار کشیدن را ترک کرده اند، متفاوت از باکتری موجود در دهان افراد غیر سیگاری است.
یک توضیح احتمالی برای ارتباط میان بیماری لثه و سرطان سینه، این است که باکتری وارد چرخه خون بدن می شود و نهایتا بر باقت سینه تاثیر می گذارد، هر چند برای اثبات وجود رابطه علت و معلولی به مطالعات بیشتر نیاز است.
این مطالعه در نشریه Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention منتشر شده است
مطالب تکمیلی در :
99
93
7
69
ندای آسمانی , nedamama
پنجشنبه 28 آذر ، 22:52
خدا به داد من برسه
ادامه
اوین اوین , aven67
پنجشنبه 28 آذر ، 22:50
جالب بود
ادامه
سعید سعید , saeed3837
سه شنبه 28 آبان ، 19:21
ت
ادامه
اوین اوین , aven67
چهارشنبه 22 آبان ، 16:10
جالب بود
ادامه
ندای آسمانی , nedamama
چهارشنبه 15 آبان ، 16:25
ممنونم ار لطلاع رسانی
ادامه
حمیده محسنی , hamideh.mohseni
چهارشنبه 7 بهمن ، 09:27
واقعا ...
ادامه
مرکز جامع سرطان تحقیقات،درمان و آموزش سرطان , ncii.ir
چهارشنبه 16 دی ، 09:39
توجه به سلامتی عمومی بدن می تواند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد
ادامه
آخرین مطالب مرکز جامع سرطان
السلام علیک یا اباعبدالله فلزات سنگین قلیان با آب تصفیه نمی شوند . هفت سرطانی که دیر تشخیص داده می شوند آنچه باید در مورد سرطان پروستات بدانید روغن پالم در نوتلا آیا استفاده از دئودورانت‌ها یا ضدعرق‌ها با سرطان پستان مرتبط است ؟ راه های پیشگیری از 5 سرطان شایع در زنان زن قلب خانواده ، سلامت او ، سلامت خانواده مصرف روزانه حداقل 5 سهم سبزیجات و میوه جات به حفظ وزن مناسب و پیشگیری از سرطان و بیماری های مزمن کمک می کند سرطان قابل اجتناب است؛ سالم زندگی کنید. بیماری لثه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد . شما می توانید از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا پیشگیری کنید. روش طبخ گوشت در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثر است انجام آزمون های غربالگری به تشخیص زودهنگام و درمان موثر سرطان روده بزرگ و راست روده ( دو سرطان های شایع در ایران ) کمک می کند. انجام آزمون های غربالگری به تشخیص زودهنگام دو سرطان شایع و قابل پیشگیری (پستان و دهانه رحم) کمک می کند . انجام معاینات منظم توسط خود فرد به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می کند چاقی و اضافه وزن با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد . فولات ( نوعی ویتامین B ) به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند . مصرف سبزیجات خانواده کلم به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کند . ویتامین D به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند . نوشیدن آب و مایعات خطر ابتلا به سرطان مثانه را کاهش می دهد . مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده ( سوسیس و کالباس ) موجب افزایش خطر ابتلا سرطان‌‌های روده و معده می شود . مصرف غذاهای سرشار از کلسیم موجب کاهش خطر بروز سرطان روده و پولیپ‌‌های روده می‌‌شود BMI شما چند است ؟ یک وعده قلیان = 100 نخ سیگار !!! سبزیجاتی که باید خام مصرف شوند BMI چیست ؟ موادغذایی که با چربی‌ها مبارزه می‌کنند مردان هم باید مراقب سلامت خود باشند مردان هم باید مراقب سلامت خود باشند