معصومه ابتکار , m.ebtekar

معصومه ابتکار

معصومه ابتکار , m.ebtekar

معصومه ابتکار

36,924نــــفــــــر
عضو شده اند
36,924نفر عضو شده اند
96/03/27 13:25

شرایط خطرناک هورالعظیم به دلیل سدسازی‌های بی‌‌رویه ترکیه/وزارت امور خارجه برای نجات تالاب باید ورود کند

معصومه ابتکار
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب هورالعظیم ایجاد کرده است.
معصومه ابتکار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره تمهیدات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم گفت: در حال حاضر شرایط تالاب هورالعظیم نسبت به سال ۹۲ بسیار بهتر است، در آن سال تالاب به‌طور کامل خشک شده بود، در حقیقت وزارت نفت با ساخت‌وساز و احداث سد جلوی ورود آب به تالاب را به طور کامل گرفته بود.

ابتکار با اشاره به اقدامات سازمان محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم که بزرگترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه محسوب می‌شود، گفت: در سال ۹۳ توانستیم با رایزنی و هماهنگی با وزارت نفت موانع ورود آب به تالاب را برداریم. در مورد حقابه هورالعظیم نیز با وزارت نیرو به توافق رسیدم و چهار و نیم میلیارد مترمکعب آب وارد هورالعظیم شد. در حال حاضر این تالاب به خاطر استفاده از منابع آب کرخه در شرایط بهتری نسبت به چهارسال پیش قرار دارد.

او افزود: حتی بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم که در عراق قرار دارد به همین واسطه آبگیری شد. با این حال سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب فراهم کرده است، هر چند خشک شدن تالاب‌ها و کاهش آب رودخانه‌های عراق نیز در وضعیت تالاب هورالعظیم و اروندرود تاثیر بسزایی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی با ترکیه برای نجات تالاب هورالعظیم را وظیفه اصلی وزارت امور خارجه دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه پیگیری‌های لازم را انجام داده است، اما در هر صورت رایزنی با ترکیه بر سر حقابه باید توسط وزارت امور خارجه انجام شود.

ابتکار در پاسخ به این سوال که آیا در دولت آینده در سمت خود باقی خواهد ماند، گفت: من از آینده خود در سازمان هیچ اطلاعی ندارم و فقط خود رئیس جمهور در جریان است.

گفتنی است؛ ترکیه تاکنون صد در صد از آب فرات و ۶۰ درصد از آب دجله را با ساخت سد تصاحب کرده و با مختل کردن نظام آب‌شناختی رودخانه‌های دجله و فرات موجب متروکه شدن چندین میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کشورهای سوریه و عراق شده‌است. در حقیقت ترکیه مقصر بحرانی است که در پایاب رودخانه دجله و فرات یعنی هورالعظیم ایجاد شده و به پدیده ریزگردها دامن زده است.
99
23
2
6
معصومه   , maralahoo
پنجشنبه 8 تیر ، 17:57
خانم ابتکار لطفا ب افزایش فرهنگ حفاظت از طبیعت بین مردم فکری کنین تا کی باید تو جاده های سرسبز و جنگلی مناطق مون اشغال ببینیم
اگه نمیتونین کنترل کنین ورودی بذارین از مردم عواید بگیرین هم چن جوان روستایی مشغول شن و هم تو حفاظت و امر و نهی ب نفع محیط زیست تو جنگلها مشغول شن یا اشغالهارو جمع کنن
ادامه
فتاح بحرانی , arefedelgir
شنبه 27 خرداد ، 16:59
نگاه کن ببین که شعر من به اسمان رسید شما در زمین ان را ندیدی فتاح شاعر تو
ادامه
آخرین مطالب معصومه ابتکار
خلاصه آنچه در تودیع و معارفه سازمان حفاظت محیط زیست گفتم: برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران تصویب شد اصلاح الگوی مصرف در بخش کشاورزی امری ضروری است نشست خبری اولین کنفرانس سازمان ملل برای راه حل های مقابله با گرد و غبار شرایط خطرناک هورالعظیم به دلیل سدسازی‌های بی‌‌رویه ترکیه/وزارت امور خارجه برای نجات تالاب باید ورود کند معصومه ابتکار: تصمیم ترامپ برای خروج از توافق‌نامه... ابتکار در مراسم دوازدهمین دوره جایزه ملی: استقبال بخش خصوصی از سیاست درهای باز سازمان حفاظت محیط زیست فاصله با طبیعت را کم کنیم/ لک لک سفید ایرانی نماد جدید ام اس تنوع زیستی از مولفه های مهم فرهنگ، اشتغال و زندگی مردم است روز جهانی تنوع زیستی دوباره ایران؛ برای ایران ... دستاوردهای محیط زیستی دولت تدبیر و امید 6 دستاوردهای محیط زیستی دولت تدبیر و امید 5 دستاوردهای محیط زیستی دولت تدبیر و امید 4 آقای روحانی به دنبال کسب رأی از شکاف های جامعه نبود. مشارکت در انتخابات دریاچه ارومیه متن نامه مشترک ظریف و ابتکار به دبیرکل سازمان ملل چه بود؟ مراسم کاشت درخت دوستی با حضور هنرمندان وزیر نیرو اعلام کرد که احداث 50 سد از دستور کار خارج‌ شده است. پاسخ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به پرسش‌های «شرق»/ مجادله با ابتكار مقابله با گرد وغبار مستند برنامه 360 درجه در مورد احیای تالاب هورالعظیم اقدامات مشترک وزارت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست مراسم جایگزینی 40 هزار دستگاه تاکسی فرسوده عملکرد دولت یازدهم برای هوای پاک گشایش های محیط زیستی برجام؛ از تقویت جایگاه بین المللی ایران تا انتقال فناوری دغدغه های محیط زیستی آیت الله هاشمی رفسنجانی انالله و اناالیه راجعون دستور معصومه ابتکار برای استخدام سرباز فداکار مریوانی در سازمان حفاظت محیط زیست آدم ها و اثراتی که به جا می گذارند