نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA

حرم امام رضا (ع)

9,011نــــفــــــر
عضو شده اند
9,011نفر عضو شده اند
99/08/1 11:33

این حدیث شریف و روایات دیگر - كه بیانگر ملازمه اكید...

حرم امام رضا (ع)


این حدیث شریف و روایات دیگر - كه بیانگر ملازمه اكید میان شناخت انسان و معرفت خداوند است - تفسیرهاى فراوانى را در بر داشته و بحث‏هاى دامنه‏ دارى را فراروى اندیشمندان نهاده است.

آنچه از روایات استفاده می شود این است كه شناخت خود (معرفت نفس ) یكی از بهترین راههای شناخت حق است :

شخصی نزد پیامبر گرامی اسلام (ص ) آمد و عرض كرد كه راه شناخت حق چیست ؟

فرمود: شناخت خود. 

فقال یا رسول الله كیف الطریق الی معرفه الحق ؟

فقال (ص ) معرفه النفس

 (مستدرك الوسائل , ج 11, ص 138).

جمله من عرف نفسه فقد عرف ربه ; هر كس خود را شناخت خدا را شناخته است (بحارالانوار, ج 2, ص 32) كه از پیامبر اسلام و امیرمومنان و دیگر ائمه اطهار(ع ) نقل شده است ، بسیار معروف است و شیعه و سنی آن را نقل كرده اند.

چون انسان مخلوق خداست و به تعبیر قرآن نشانه و آیت الهی است (فصلت ؛ آیه 53) و شئون و حالات نفس بهره ای از صفات الهی را داراست .

اگر به نفس و ویژگی های آن شناخت پیدا كند، امكان این كه معرفت نسبی به خداوند و صفات او حاصل شود نیز وجود دارد. البته علم به كنه ذات حق محال است »ولایحیطون به علما«, (طه ؛ آیه 110).

عنقا شكار كس نشود دام پس گیر». شناخت صفات و افعال الهی نیز در حد علم محدود انسانی امكان پذیر است .

اما چرا این شناخت نسبی و محدود است ؟ پاسخ روشن است . زیرا هر آفریده ای در حد خود و به میزان عظمت و پیچیدگی و حكمتی كه در آن به كار رفته است ، می تواند پرده ای از عظمت و حكمت خالق هستی بخش را نشان دهد. در حقیقت هر موجودی همانند آینه كوچكی است كه كه تنها بخش كوچكی از عظمت و حكمت و قدرت »رب العالمین « را در خود منعكس می كند.

■برخى از مصادر این حدیث عبارت است از: عوالی اللّئالی، ج۱، ص۵۴ و ۱۰۲؛ تفسیر نور الثقلین، ج۱، ص۸۵؛ المناقب، ص۳۷۵؛ بحارالأنوار، ج۲، ص۳۱ و ج۶، ص۲۵۱ و ج۵۴، ص۹۹ و ج۶۲، ص۲۹۳ و ج۸۸، ص۴۵۶؛ الجواهر السنیة، ص۱۱۶؛ عوالم العلوم، ج۲، ص۳۲۵؛غررالحكم،ص۵۸۸، ح ۳۰۱؛ شرح غررالحكم، ج۵، ص۱۹۴، ح۷۹۴۶؛ مصباح الشریعة، ص۱۳؛ موسوعة اطراف الحدیث النبوى الشریف، ج۸، ص۳۵۹

••••

99
16
3
10
یا ثامن الحجج , ziyarat8
پنجشنبه 1 آبان ، 20:30
*
ادامه
یاد  حرم  , yadeharam
پنجشنبه 1 آبان ، 14:08
20
ادامه
پنجره فولاد , panjerehfoolad
پنجشنبه 1 آبان ، 11:33
*****
ادامه
آخرین مطالب حرم امام رضا (ع)
سلام وعرض ادب واحترام دوستان عزیز وبزرگوار رسانه... سلامتی اون دخترا که وقتی دو تا لات میبینن عوض لبخند... اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا... قال مولانا ابی الحسن الرضا علیه السلام: فَإِنَّ النَّاسَ... ” تا “خدا” هست هیچ لحظه‌ای آنقدر سخت نمی‌شود که نشود... #یادخدا زخمهای دلت را فقط به خدا بسپار خودش بهترین... #زیارت_نیابتی سلام وعرض ادب واحترام خدمت دوستان وهمراهان... بدون متن انْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ وَ إِنْ... اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا... یا امام رضا(ع) دست ما نیست اگر دست به دامان توییم... یادخدا اندیشه ها باید همیشه به سوی آینده پیش رود... کبوتر امام رضا ، ای کاش کبوتر حریمت باشم یا هم نفس... مگذار مرا دراین هیاهو، آقا/ تنها و غریب و سربه زانو... #گلواژه وحی ففِرُّوا إِلَی اللَّهِ إِنِّی لَکُمْ... God, thanks for giving me wisdom and bliss, I know... اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا... می توان زیبا زیست … نه چنان سخت که از عاطفه دلگیر... امیرالمؤمنین علیه السلام: یَسیرُ الهَوى یُفسِدُ العَقلَ... Thank you dear God for the energy that feeds my soul,... شهید فخری زاده شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته... عاقـل کجاستــ ؟... امام على علیه السلام: هر كه عقل خود را كامل داند،... #یادخدا There’s no place too dark for God’s light... اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا... بگو با خستگان ، صبح سعادت سر زد از خاور مشام جان... خداوندا رسان از ما سلامش به گوش ما رسان یا رب کلامش... کسی که بهشت را بر زمین نیافته است آن را در آسمان... یادخدا ای تنها پناهگاهی که امنیتت هیچگاه بهم نمیریزد... چون فرش، آسمانِ دلم زیر پای توست أَیْنَ الْمُرْتَجَى...