نرم افزار اندروید کلوب
خمینی شهر , homayoonshahr

خمینی شهر

خمینی شهر , homayoonshahr

خمینی شهر

422نــــفــــــر
عضو شده اند
422نفر عضو شده اند
89/03/22 18:49

پروژه "عبور از موسوی" رسما کلید زده شد هرچند که میرحسین...

خمینی شهر
پروژه "عبور از موسوی" رسما کلید زده شد
هرچند که میرحسین موسوی در بخش اول بیانیه شماره 17 خود رویه سابق حمایت از آشوبگران را پی گرفت اما در ادامه طرح 5 راهکار برای خروج از وضعیت فعلی و به رسمیت شناختن دولت محمود احمدی نژاد به مذاق حامیان خارج نشین وی چندان خوش نیامد و 5نفر از این افراد با صدور بیانیه ای متفاوت عملا طرح عبور از موسوی را کلید زدند. به گزارش ایرنا در این بیانیه که به امضای عبدالکریم سروش، عبدالعلی بازرگان، محسن کدیور، اکبر گنجی و عطاالله مهاجرانی رسیده است به اصطلاح 'خواسته های بهینه جنبش سبز' که تحقیقا غیرقابل تحقق می باشد مطرح گردیده است.

این افراد خارج نشین دراولین بند مطالبات مضحک خود برخلاف میرحسین موسوی که دولت احمدی نژاد را به رسمیت شناخته است، خواستار استعفای محمود احمدی نژاد از ریاست جمهوری ، برگزاری انتخابات مجدد و لغو نظارت استصوابی شده اند.

این بیانیه که در سایت ضدانقلاب جرس که متعلق به همین افراد است،منتشر شده همچنین خواستار انحلال شورای انقلاب فرهنگی و استقلال دانشگاه ها می شود که در بیانیه موسوی هیچ اشاره ای به آنها نشده است.جالب آنکه عبدالکریم سروش خود از موسسان و اعضای این شورا از بدو تاسیس بوده است.

آزادی کلیه زندانیان سیاسی، کلیه رسانه ها، به رسمیت شناختن حق جنبشهای دانشجویی و زنان، اجتماعات مسالمت آمیز و فعالیت احزاب سیاسی از مشترکات درخواست های بیانیه یاده شده با بیانیه موسوی است.

استقلال قوه قضائیه و انتخاباتی کردن ریاست آن از دیگرخواسته های خلاف قانون اساسی افراد مذکور است که مورد تایید موسوی نمی باشد.
جالب آنکه بازرگان، سروش، کدیور، گنجی و مهاجرانی بدلیل آنکه مطالبات متفاوتشان عبور از موسوی تلقی نشود در قالبی تشریفاتی خاطرنشان کرده اند پیشنهادهای آقای موسوی "جنبه حداقلی" دارد و آنها "ضمن حمایت کامل" از رهبران جنبش اعتراض آمیز مردم در داخل "روایت خود را از خواسته های بهینه" این جنبش اعلام می کنند.
گفتنی است بیانیه اخیر موسوی موجب بروز اختلافاتی میان هواداران وی شده است به نحوی که حتی عزت الله سحابی در نامه ای خطاب به هموطنان خار از کشور حامی جریان سبز گفته است: خواهران و برادرانم تقاضای بنده را بپذیرید و بر احساسات، روحیات و دغدغه‌های فردی‌تان، به خاطر خدا و مردم، غلبه کرده و آنها را به نفع یک حرکت منطقی و تدریجی کنترل کنید. به خصوص جوانان عزیز میهنم، به خاطر نسل خودشان و آینده مردم و مملکت‌شان باید برخوردهای ولو واکنشی و احساسات ‌شان را کنترل کنند و درس‌های تاریخ پرفراز و نشیب و مملو از درد و رنج و هزینه‌های بسیار ایران عزیز را آویزه گوش‌شان نمایند .
در عین حال، نظرات متفاوت و متناقضی از بازخوردهای بیانیه موسوی و نامه رضایی در میان نوشته های حامیان موسوی به چشم می خورد.
"با آن بیانیه موسوی و این نامه معلوم شد که دعوا در واقع جنگ داخلی دو جناح در داخل نظام بود، موسوی پیشنهاد می کند که مجلس انتصابی بر رییس جمهور انتصابی نظارت داشته باشد و قال قضیه را بکند پس خون هایی که در خیابان ها ریخته شد، چه می شود؟ پس خواسته های برحق ملت که این دولت کودتاست چه شد؟ فقط دلم به حال آن جوانانی می سوزد که در این راه جان باختند"، "آقای موسوی اگر عقب نشینی کنی تو هم فرقی با رضایی نداری"، "من احساس می کنم شما ترسیدید، نه؟"، "شما برای حل چه بحرانی راه حل می دهی؟"، "بیانیه بحث انگیز و مناقشه پذیر است"، "من نمی دانم چرا بعضی از دوستان اینجا شوکه شده اند؟ مگر شما نمی دانید موسوی و کروبی از همین رژیم هستند و شما فکر کرده اید که این ها موقعیت خودشان را برای ما جوانان به خطر می اندازند؟" و "بیانیه اخیر موسوی فاقد عقلانیت سیاسی است و کمکی به حل اختلافات سیاسی ایران نمی کند. راه حل های ارایه شده برمبنای شعار و تخیل است و رویکرد عملی ندارد و آقای موسوی فایده تجربه های گذشته تکرارآن نیست، بلکه درس گرفتن ازآن".
همچنین هواداران این جریان درباره نامه محسن رضایی نوشته اند: "محسن رضایی در این مدت و به خصوص در این نامه سعی کرده است نقش یک پُل را بازی کند . پلی بین ِ موسوی و رهبری" ،"محسن رضایی واقعا زیبا کار کرده، دقیقا روبروی افراط گرایان ایستاده و خواستار وحدت در کشور شده است"، "ایشان با این نامه سعی می کند موسوی و جنبش سبز را در چشم رهبری از شکل دشمن به دوست معترض تغییر دهد و این بسیار ارزشمند است"، "اگر همین الان تو و احمدی‌نژاد کاندیدای ریاست‌جمهوری باشید، به احمدی‌نژاد رای می دهم" ، "اگر موسوی در جواب جوسازی یک بیانیه کوبنده نده و دو قدم جلو نیاد باید با موسوی خداحافظی کرد"، "این صرفا برداشت محسن رضایی است. میرحسین خودش زبان دارد جناب سردار سابق"، "شما کشور رو اداره می کردید در زمان جنگ آقای رضایی؟"، "محسن رضایی سبزه؟ قرمزه قرمزه اون ترسیده می خواد آشتی ملی راه بندازه"، "بابا تو که تو ایران 600 هزار تا بیشتر طرفدار نداری یعنی به درصد هم نمیرسی کی تو رو قبول داره"، "به نظر من تا زمانی که ما این طور نسبت به اشتباهات فاحش موسوی بی تفاوتیم و آنها را تایید می کنیم، او هم هیچ گونه فشاری از سوی جامعه بر خود احساس نمی کند تا به اصلاح مواضعش بپردازد" و "بعضی کامنت ها معلوم است که از ایرانیان خیلی خارج از کشور است".
با مراجعه به برخی از سایت ها و وب لاگ های حامیان خارج نشین آنها هم به طنزهایی با عنوان "پنج راه حل ایرانی" برمی خوریم که در آن، راه حل های موسوی را به رسمیت نشناخته اند.
سایت ادوارنیوز ارگان طیف غیرقانونی تحکیم وحدت (علامه) نیز در مطلبی با عنوان "بازخوانی یک بیانیه" آورده است: روز گذشته شاهد صدور بیانیه جدیدی از سوی میر حسین موسوی بودیم، بیانیه ای که در نگاه اول‌ شاید کمی‌ دل سرد کننده باشد.
برخی ازرسانه ها مانند رادیو فردانیز استفاده از واژه "دولت" در بیانیه موسوی را عقب نشینی از انکار دولت دانسته اند.
همچنین بسیاری از رسانه های حامی این جریان از انعکاس نامه محسن رضایی خودداری کردند
99