نرم افزار اندروید کلوب
خمینی شهر , homayoonshahr

خمینی شهر

خمینی شهر , homayoonshahr

خمینی شهر

422نــــفــــــر
عضو شده اند
422نفر عضو شده اند
89/03/20 17:11

بررسی تصویب تحریم‌ها در سازمان ملل آیا مذاكرات درباره...

خمینی شهر
بررسی تصویب تحریم‌ها در سازمان ملل آیا مذاكرات درباره پرونده هسته‌ای قطع می‌شود؟
گروه سیاسی – اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت روز گذشته در یك جلسه مهم در سازمان ملل برای تصویب تحریم‌ها علیه ایران تصمیم گرفتند.
طرح تصویب تحریم‌ها علیه ایران كه با تشكیل یك اجماع جهانی توسط ایالات متحده آمریكا شروع شد؛ با دادن امتیازهای فراوان به كشورهای مخالف تحریم‌ها موفق به كسب 5 رای اعضای دائم شورای امنیت در رابطه با تصویب تحریم‌ها علیه ایران شد.
آمریكا كه از ماه‌ها پیش در پی اعلام نیاز جمهوری اسلامی به سوخت 20 درصد با بهانه تراشی‌های متفاوت در پی تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود؛ پس از امضای بیانیه تهران پیش نویس قطعنامه چهارم را تهیه و به تصویب رساند.
جمهوری اسلامی نیز كه برای شفاف سازی فعالیت‌های هسته‌ای خود اقدام به تهیه و امضای بیانیه تهران كرده بود؛ پس از اعمال فشارهای آمریكا بر كشورهای تاثیرگذار در پرونده هسته‌ای ایران به منظور همراه شدن آنها در تصویب تحریم‌ها مقامات ایرانی تهدید به تجدیدنظر در روابط با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی كردند.
با این وجود طی همین مدت روسیه و چین در مسیر تصویب تحریم‌ها با آمریكا هم‌گام شدند و در عین حال برزیل كه ناظر امضای توافقنامه هسته‌ای تهران برای تبادل سوخت بود اعلام كرد كه اگرچه با تصویب تحریم‌ها مخالف است اما در صورت تصویب به آنها احترام می‌گذارد.
موضع جدید رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه برزیل كه به مفهوم همراهی آنها در تصویب تحریم‌ها علیه ایران بود پرونده جدیدی را در این پرونده مقابل روی مقامات ایرانی گذاشت؛ مقامات ایرانی كه سران برزیل را به عنوان شاهد در پرونده هسته‌ای كنار خود می‌دیدند با این موضع مقامات برزیلی آن هم پس از حضور در اجلاس تهران رویكردی جدید را مشاهده كردند.
در همین حین مقامات اعضای دائم شورای امنیت مدام بر تسریع در تصویب تحریم‌ها علیه ایران تاكید داشتند؛ مدودف و مركل سران روسیه و‌ آلمان نیز طی دیداری كه در چند روز گذشته با یكدیگر داشتند ابراز امیداوری در تسریع در تصویب تحریم‌ها كردند؛ همچنین در همین رابطه روز گذشته رابرت گیتس وزیر دفاع آمریكا اظهار امیدواری كرد كه هرچه سریعتر پیش‌نویس قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران مورد موافقت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گیرد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "رابرت گیتس" اعلام كرد كه انتظار دارد كه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران خیلی سریع در شورای امنیت سازمان ملل مورد موافقت قرار گیرد.
وی، ساعاتی قبل از برگزاری نشست محرمانه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص پیش‌نویس قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران مدعی شد كه هنوز برای جلوگیری ایران از ساخت یك بمب دیر نیست.
گیتس در یك كنفرانس مطبوعاتی در لندن پس از گفت‌وگو با "لیام فاكس" وزیر دفاع انگلیس اعلام كرد: هرچه سریعتر قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران به تصویب درآید بهتر است. من فكر نمی‌كنم كه ما فرصت برای متوقف كردن ایران از تولید سلاح‌های هسته‌ای را از دست داده باشیم اما ساعت در حال تیك تاك كردن است.
با وجود آنكه ایران بارها ثابت كرده است كه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز دارد و در جدیدترین همكاری هسته‌ای، بیانیه‌ سه جانبه‌ای را با تركیه و برزیل به امضا درآورده است كه در قبال دریافت میله‌های سوختی، اورانیوم كم غنی شده به تركیه ارسال كند اما گیتس مدعی شد كه مسئله كلیدی این است كه رهبران ایران را متقاعد كنیم كه برنامه هسته‌ای، امنیت كشور ایران را خدشه‌دار می‌كند زیرا واكنش‌های كشورهای منطقه را به دنبال دارد.
وی در ادامه افزود كه تحریم‌های سازمان ملل به عنوان یك سكوی قانونی طراحی شده است كه به كشورها و سازمانهایی همچون اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا اقدامات اضافی و شدید‌تری را برای اعمال فشار به ایران اتخاذ كنند.
وزیر دفاع انگلیس نیز مدعی شد كه قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران این پیام را منتقل می‌كند كه تمامی جامعه بین‌الملل علیه برنامه هسته‌ای ایران متحد شده‌اند.
در حقیقت بر اساس اخبار خبرگزاری‌ها و آنچه كه بر روی سایت‌های خبری در روز گذشته قرار گرفت این موضوع مطرح شد كه یك مقام دیپلمات در نیویورك به روزنامه لبنانی السفیر اعلام كرد كه سه كشور آمریكا، انگلیس و فرانسه به صراحت كشورهایی كه قصد دادن رای مخالف به تحریم ایران را دارند، تهدید كرده‌اند.
روزنامه السفیر در گزارشی از موضوع تهیه پیش‌نویس طرح تحریم ایران در شورای امنیت و تلاش سه كشور آمریكا، انگلیس و فرانسه برای همراه كردن دیگران با این تحریم‌ها، تاكید كرد كه این سه كشور، به صراحت دیگران را تهدید كرده‌اند كه با تحریم ایران مخالفت نكنند.
السفیر به نقل از یك دیپلمات در نیویورك كه به نام وی اشاره‌ای نشد، اعلام كرد: تا ساعات پایانی سه شنبه شب، هیئت‌های عربی موضع شفافی از تركیه و برزیل درباره چگونه رای دادن به تحریم ایران دریافت نكردند.
السفیر نوشت: این هیئت‌ها پاسخ روشنی دریافت نكردند كه رای تركیه و برزیل به تحریم جدید ایران ممتنع خواهد بود یا رای منفی.
این منبع دیپلمات با بیان اینكه سه كشور آمریكا، انگلیس و فرانسه در حال فشار آوردن شدید به دیگر كشورها هستند، فاش كرد "فشاری كه آمریكا به همراه انگلیس و فرانسه [به كشورهای مخالف تحریم ایران] وارد می‌كنند با هدف دادن رای ممتنع به تحریم ایران است و اعلام كرده‌اند كه دادن رأی مخالف برای آن كشورها عواقبی در آینده در پی دارد." السفیر به نقل از این منبع دیپلمات اعلام كرده است كه "موضع [و تهدید] این سه كشور، به صراحت به كشورهای تركیه، برزیل و لبنان اعلام شده است."
با این وجود و با توجه به تهدید قبلی مقامات ایرانی در سفر اخیر احمدی‌نژاد به تركیه وی روز سه شنبه در یك كنفرانس خبری در جمع خبرنگاران در شهر "استانبول" تأكید كرد كه اگر پیش‌نویس تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت به تصویب درآید، ایران به هیچ‌ عنوان با گفت‌وگو در خصوص برنامه هسته‌ای خود موافقت نخواهد كرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، "محمود احمدی‌نژاد" تأكید كرد كه اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیش‌نویس قطعنامه تحریم‌های جدید علیه ایران را به تصویب درآورد، ایران به هیچ عنوان با گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای خود موافقت نخواهد كرد.
رئیس‌جمهور ایران در یك كنفرانس خبری در استانبول اعلام كرد: من گفته‌ام كه دولت آمریكا و همپیمانان این كشور در اشتباه هستند اگر فكر می‌كنند كه می‌توانند چوب قطعنامه را به نمایش درآورند و سپس بنشینند و با ما وارد مذاكره شوند. چنین چیزی هرگز رخ نخواهد داد.
این موضع رئیس‌جمهور به معنای این است كه جمهوری اسلامی مذاكرات خود را با جامعه جهانی قطع خواهد كرد؛ با توجه به این نكته كه این تهدید در جمع خبرنگاران و در یك فضای رسمی و كنفرانس خبری اعلام شده است، در واقع جمهوری اسلامی پس از این در رابطه با برنامه هسته‌ای خود هیچ مذاكره‌ای نخواهد كرد.اتخاذ چنین موضعی از سوی رئیس جمهور ایران در حقیقت این سوال را در پیش روی ما می‌گذارد كه آیا چنین تهدیدی صحیح است یا خیر؟ و آیا جمهوری اسلامی از این مذاكرات را در تمام سطوح قطع می‌كند؟
در عین حال محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم كشورمان در سازمان ملل نیز با اشاره به تلاش برخی كشورها برای تصویب قطعنامه‌ای علیه كشورمان در شورای امنیت سازمان ملل گفت: از نظر ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران این اقدام عجولانه راه تعامل را از مسیر طبیعی خود منحرف كرده و نشان دهنده آن است كه طرف‌های مقابل راه تقابل را برگزیده‌اند.
به گزارش ایسنا، خزاعی افزود: در چند روز گذشته به ویژه روز (سه‌شنبه) و امروز (چهارشنبه) چند كشور عضو دائم شورای امنیت به طور فعالی در تدارك تشكیل جلسه شورای امنیت برای صدور قطعنامه علیه كشورمان هستند. این درحالی است كه بیانیه تهران كه با همكاری دو عضو شورای امنیت صادر شده بود می‌رفت تا راهی را برای تعامل باز كند و زمینه‌های بیش‌تری را برای همكاری‌های سازنده در سطح منطقه‌ای و بین المللی به وجود آورد.
خزاعی اضافه كرد: فراموش نكنیم كه شبیه همین نمایش در زمان ملی شدن صنعت نفت ایران مطرح بود و امروز در مورد حق استفاده از انرژی هسته‌ای كه حق طبیعی هر كشوری است، مطرح می‌شود. چگونه است كه آمریكا یا چند كشور دیگر عضو دائم شورای امنیت كه از درخواست 192 كشور عضو سازمان ملل از رژیم صهیونیستی برای پیوستن به ان.پی.تی و انهدام سلاح‌های هسته‌ای خود به شدت ناراحت بودند و عكس‌العمل نشان دادند، این‌گونه در مورد جمهوری اسلامی ایران كه عضو ان.پی.تی بوده و فاقد سلاح هسته‌ای است تصمیم می‌گیرند؟ این سوال باید برای سایر اعضای شورای امنیت هم مطرح باشد.
 
99