نرم افزار اندروید کلوب
خمینی شهر , homayoonshahr

خمینی شهر

خمینی شهر , homayoonshahr

خمینی شهر

422نــــفــــــر
عضو شده اند
422نفر عضو شده اند
89/03/18 10:49

پیامدهای افزایش نرخ دلار در اقتصاد گروه اقتصادی ـ...

خمینی شهر
پیامدهای افزایش نرخ دلار در اقتصاد
گروه اقتصادی ـ در اولین روز کاری هفته جاری همراه با نوسانات قیمت ارزها در بازارهای جهانی، بازار ارز تهران نیز شاهد رکوردشکنی بی‌سابقه دلار بود در این روز قیمت دلار به یک هزار و 50 تومان رسید از ابتدای سال روند صعودی قیمت دلار آغاز شد و تاکنون بیش از 50 تومان بر قیمت آن افزوده شده است.
به گفته منابع آگاه روند صعودی قیمت دلار همراه با تحولات بازار جهانی است اما این روند تاکجا ادامه خواهد یافت و آیا این که مسئولان برای مهار افزایش قیمت دلار دخالت خواهند كرد که کارشناسان اقتصادی در گفت‌وگو با سیاست روز به این پرسش پاسخ می‌دهند.
به گفته حاتمی‌یزد کارشناس مسائل بانکی، تعیین نرخ ارز در بازار تهران بستگی به سیاست‌های دولت، میزان عرضه و تقاضا و سیاست‌های بانک مرکزی و همچنین نوسانات جهانی ارز دارد. عمده‌ترین دلیل روند صعودی قیمت دلار در بازار تهران رشد نرخ دلار در بازارهای جهانی و تقویت آن در مقابل یورو بوده است و در صورتی که تنها پارامتر اثرگذار بازار ارز تهران در هفته‌های آینده نوسانات بازار جهانی باشد باید در انتظار تحولات آتی اقتصاد جهانی باشیم. وی البته پیش‌بینی کرد که روند تحولات بازار جهانی در آینده تقویت جایگاه دلار در مقابل یورو خواهد بود و سرعت این روند ممکن است گاهی تند و گاهی تدریجی باشد.
حاتمی خاطر نشان کرد: این روند تا سه ماه آتی ادامه خواهد یافت و در آن مقطع بازار جهانی ارز به یک ثبات نسبی خواهد رسید.
اما چرا دولت برخلاف سایر بازارها در بازار ارز دخالت نمی‌کند. چندی پیش همراه با رشد قیمت جهانی فلزات، بازار فولاد تهران نیز با سیر صعودی قیمت‌ها مواجه شد این روند که در دو هفته قبل از عید به رشد 60 درصدی برخی محصولات فولادی همچون میلگرد 14 و 16 رسید باعث اظهارنظر مقامات دولتی و بیان نگرانی‌ آنها نسبت به ادامه وضع موجود شد که حتی باعث دخالت مستقیم دولت در کنترل بازار فولاد گردید. استدلال برای دخالت دولت در بازار فولاد اثرگذاری آن در بازار مسکن را نشان داد به گفته فعالان بازار فولاد و مسکن کمتر از ده درصد از قیمت تمام شده مسکن بستگی به قیمت فولاد دارد و طبیعی است نوسانات قیمت فولاد به تنهایی نمی‌تواند باعث گرانی روزافزون قیمت مسکن شود اما نوسانات بازار ارز در کل اقتصاد کشور و منابع و مقوله واردات و صادرات تاثیرگذار است. آیا سکوت بانک مرکزی در مقابل رشد روزافزون قیمت دلار به معنای رضایت آن از افزایش قیمت است.
جمشید انصاری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم معتقد است که بازار ارز ایران تابع بازار جهانی است و دولت دخالتی در نوسانات آن نداشته است و سکوت دولت نیز در مواجهه با این روند، نمی‌تواند به معنای رضایت باشد.
وی تصریح کرد: دولت در مقابل نوسانات طبیعی قیمت‌ها که براساس مکانیزم بازار باشد اعتقادی به دخالت ندارد اما در گذشته برخی از افراد فرصت‌طلب از نوسانات طبیعی قیمت‌ها سوء‌استفاده می‌کردند در مقابل افزایش صوری قیمت‌ها عکس‌العمل نشان می‌داد.
محبی‌نیا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است دولت برای حمایت از تولید‌کنندگان داخلی، چاره‌ای جز گران کردن دلار و ارز ندارد.وی افزود: دولت می‌تواند خود در این زمینه تصمیم بگیرد و نیازی به مصوبه مجلس ندارد.
محبی‌نیا در خصوص اثرگذاری رشد قیمت دلار بر میزان صادرات گفت: طبیعتا افزایش قیمت دلار باعث تقویت صادرات ایران می‌شود. رشد قیمت دلار خواسته چند ساله صادر‌کنندگان بوده است.
وی در پاسخ به این سوال که رقم قابل قبول برای افزایش قیمت دلار چه میزان است گفت: افزایش قیمت دلار بستگی به پارامترهای فنی و مشخصی دارد و بر این باورم باید تعیین شفاف قیمت براساس بازار تعیین شود اما در شرایط کنونی این افزایش نباید بیش از 50 درصد باشد.
99