نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
حضرت یحیی ( ع )  , hazrate_yahya

حضرت یحیی ( ع )

حضرت یحیی ( ع )  , hazrate_yahya

حضرت یحیی ( ع )

146,248نــــفــــــر
عضو شده اند
146,248نفر عضو شده اند
99/08/6 21:49

پاسخ به شبهات دهباشی

حضرت یحیی ( ع )
این شبهه به «دکتر سهیل زکار» نسبت داده می‌شود ؛ اگر چه مدرک مستندی درباره استناد این شبهه به وی در دست نیست. بهرحال از آنجا که این کلام از سوی برخی دیگر نیز تکرار شده ، لازم است پاسخ داده شود.



الف ) مستنداتی درباره درب داشتن خانه های مدینه
۱. «ابو فدیک» می گوید : از «محمدبن هلال» درباره مختصات اتاق و حجره عایشه پرسیدم . در ضمن پاسخ گفت: «درب آن به سوی شام بود». گفتم : «آن درب یک مصراع داشت یا دو مصراع؟» گفت: «یک مصراع» پرسیدم : «از چه جنسی بود؟» پاسخ داد: «یا از چوب عرعر بود یا از درخت ساج» . ( وفاء الوفاء ــ ج۲، ص۴۵۹ و ۴۵۶ و ۵۴۲ )
مصراع همان است كه در فارسی از آن با عنوان "لنگه" یا "لت" یاد می‌شود.

۲. از «ابوموسی اشعری» نقل است که به همراه پیامبر بود تا اینکه به "بئر أدیس" وارد شدند . پیامبر (ص) داخل شد و ابوموسی بیرون باقی ماند. ابوموسی می‌گوید : «کنار دربی نشستم که جنس آن از جریب نخل بود». ( صحیح مسلم ــ ج۷، ص ۱۱۸و صحیح بخاری ــ ج۲ــ ص ۱۸۷)

۳. ابوذر از پیامبر نقل می کند که فرمود : «اگر کسی از كنار خانه‌ای گذشت که درب آن بسته نبود و پرده نیز داشت و نگاهش به داخل خانه افتاد، گناهی بر او نیست ؛ بلکه مقصر، اهل آن خانه‌اند ». ( مسند احمد ــ ج۵ ص۱۵۳)

۴. در حدیث ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه ـ علیهما السلام ـ آمده است که پیامبر (ص) به آن‌دو دستور داد که به منزلشان وارد شوند ، سپس بر ایشان دعا کرد، آنگاه برخاست، بیرون رفت و در را با دست مباركش به روی آنان بست (ثم قام فأغلق علیهما الباب بیده). ( بحار الانوار ـ ج۴ ـ ص۱۲۲و ۱۴۲ و مناقب خوارزمی ص۲۴۳)

۵. از پیامبر (ص) نقل شده است که فرمود: «هر کس متصدی امری از امور مردم گردد سپس درش را به روی فقیر و مظلوم و صاحب حاجتی ببندد خداوند تبارک و تعالی نیز درهای رحمتش را در زمان فقر و حاجت وی به رویش خواهد بست». ( مسند احمد ـ ج۳ ـ ص ۴۴۱)

۶. «ابو حمید» از پیامبر (ص) نقل می‌کند که: «او به ما امر كرد كه شب‌ها ظروف آب را در گوشه‌ای قرار دهیم و نیز دستور داد كه شب‌هنگام درها را ببندیم». ( صحیح مسلم ـ ج۳ـ ص۱۵۹۳)

۷. از «جابر» و «ابوهریره» نقل است که پیامبر (ص) فرمود: «درب منزلت را ببند و نام خدا را جاری کن، بدرستی که شیطان درب بسته را باز نمی‌کند ». ( سنن ابی داود ـ ج۲ ـ ص۳۳۹ و مسند احمد ـ ج۳ ـ ص۳۸۶ و سنن ابی ماجه ـ ج۲ ـ ص۱۱۲۹ )

۸. در حدیث اسلام آوردن «مادر ابوهریره» و دعا کردن رسول‌لله (ص) برای او ، ابوهریره می‌گوید: « ... پس دوان دوان به سوی او رفتم تا به او مژده دهم که رسول الله برایت دعا کرد . وقتی به خانه رسیدم درب منزل را بسته یافتم و صدای تكان خوردن آب در مشك و نیز صدای پای مادرم را شنیدم ... » . ( مسند احمد ـ ج۲ ـ ص۲۳۰ )

۹. در حدیثی از عائشه است که رسول الله (ص) در شبی از شبها ظن أنها رقدت فانتعل رویدأ و أخذ رداءه رویدا ثم فتح الباب رویدأ ثم خرج و أجافه رویدا.
در تمامی احادیث بالا ، بستن درب با تعابیری مانند " اغلاق الباب" ، "ردّ الباب" و " اجافة الباب" آمده است که همگی به معنی بسته نمودن درب است و برای پرده و نظایر آن به کار نمی‌رود .

پاسخ به شبهه دوم

زمانی که خلیفه دوم به ایران حمله نمود تا اسلام را به ایرانیان ارمغان دهد؛ حضرت علی(علیه‌السلام) مشاور وی در این جنگ بودند. یکی از مباحثی که مطرح می‌شود اینست که چرا با وصف این که امام خلافت او را قبول نداشت اما به ایشان یاری می‌رساند و در امور به او مشاوره می‌دادند؟!
مسئله‌ی مهم اینست که برای حضرت علی(علیه‌السلام) پیشرفت اسلام و هدایت انسان‌ها قابل توجه بود؛ حال در هر مسندی. این که حق ایشان سلب شده، دلیل نمی‌شود که امام وظایف خود را انجام ندهند.
حضرت علی بن ابی طالب در برابر فتوحات دوران خلیفه اول‌، همان موضعی را اتخاذ كرد كه در دوران ‌خلیفه اوّل در پیش گرفته بود؛ اما چون در این عصر، فتوحات، دامنه‌ی ‌گسترده‌تری ‌داشت‌، نقش حضرت علی ‌(علیه‌السلام) نسبت به دوران ابوبكر در این باره‌، ملموس‌تر و چشم‌گیرتر بود. با توجه به سابقه درخشان حضرت علی‌(علیه‌السلام) در امور جنگی، خلیفه دوم ‌نیز نمی‌توانست از همكاری‌ها و رهنمودهای حضرت در این زمینه غافل باشد. او كه‌ نمی‌توانست امام علی‌(علیه‌السلام) را به طور مستقیم به همكاری و شركت در فتوحات حاضر كند، تلاش می‌كرد تا از دیدگاه‌ها و راهنمایی‌های آن حضرت بهره‌مند شود.
امیرمؤمنان‌ علی(علیه‌السلام) نیز چون نمی‌توانست نسبت به سرنوشت اسلام و مسلمانان بی تفاوت باشد، فقط در قالب مشاوره و ارائه دیدگاه‌های خویش‌، همچون یك كارشناس برجسته نظامی‌، آنان را در این امر همراهی می‌كرد. در هیچ یك از مآخذ تاریخی و حدیثی‌، شركت حضرت علی‌(علیه‌السلام) در فتوحات این دوران گزارش نشده است‌. چنان ‌كه نه تنها در هیچ یك از منابع دیده نشده ‌است كه عُمَر از او نظر مشورتی خواسته باشد و آن حضرت ارایه نكرده باشد، بلكه‌ بنابر روایتی از امام باقر(علیه‌السلام)، عمر امور حكومت را كه از مهم‌ترین آنها مسأله فتوحات بود، با نظرخواهی از حضرت علی‌(علیه‌السلام) به سامان می‌رساند.
99
18
1
24
باران علوی , baran1493
سه شنبه 13 آبان ، 23:23
این رو میشه با ایه قران ردش کرد: خدا میگه ای مومنان وقتی به خانه پیامبروارد میشوید دربزنید یعنی در اون زمان بود اکه پرده می بود یک اصطلاح دیگه بکار میبرد/
ادامه