نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

8,226نــــفــــــر
عضو شده اند
8,226نفر عضو شده اند
91/03/4 12:59

اسماعیل سامانی مردی كه تنها به ایران و ایرانی می...

هفت قدم تا تو
اسماعیل سامانی مردی كه تنها به ایران و ایرانی می اندیشید
آرامگاه اسماعیل سامانی در شهر بخارا

اسماعیل سامانی مردی كه پرچم زنده كردن زبان پارسی و فرهنگ ایرانی را به دوش گرفت در ماه می سال 849 میلادی در فرغانه (فرارود) خراسان به دنیا آمد. مورخان هریك روزی از ماه می را زادروز او نوشته اند كه تازه ترین این زادروزها كه كشف مورخان روس است «24 ماه می» است!. در زمان تولد اسماعیل، پدر او احمد حكمران فرغانه بود. سامان خدا (كدخدا = رئیس، رئیس دهقانان و ...) پدر بزرگ اسماعیل كه در منطقه بلخ به دنیا آمده بود و یك تاجیك (پارس) بود خود را از فرزندزادگان بهرام چوبین اسپهبد بزرگ ایران معرفی می كرد. امیراسماعیل (میر اسماعیل) كه خود را شاه خواند پس از تمركز امور خراسان بزرگتر (اینك شامل سه كشور تاجیكستان، ازبكستان، تركمنستان، نیمه شمالی افغانستان، گوشه هایی از قزاقستان و قرقیزستان و خراسان ایران) در دست خود، احیاء زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و رسوم ایرانی را سرلوحه كار خود قرارداد. همزمان با او، صفاریان در جنوب و جنوب شرقی ایران، دیلمیان در شمال و مركز، طاهریان در نیشابور در مناطق خود استقلال داشتند و در این مناطق تنها نامی از خلیفه برجای مانده بود. اسماعیل با اینكه توان لشكركشی به بغداد و برانداختن خلیفه را داشت چنین نكرد زیرا كه احیاء فرهنگ ایرانی و زبان فارسی برایش مهمتر بود. استراتژی شاه اسماعیل جنگ دفاعی بود یعنی تنها با مهاجم می جنگید و جنگ او با عمرولیث كه به شكست و اسارت عمرو انجامید برهمین پایه صورت گرفت. اسماعیل در سال 907 میلادی درگذشت و در بخارا مدفون شد و آرامگاه او كه یك بنای تاریخی است مورد احترام خاص تاجیكیان و همه ایرانیان و ایرانی تبارها است. نوه اسماعیل هم در همین آرامگاه (عكس بالا) دفن شده است. اسماعیل سامانی چنان زیربنای فرهنگی را استوار گذارده بود كه تا سال 1920، فارسی زبان رسمی منطقه بخارا بود.
    در دهه سوم قرن 20 در منطقه «فرارود»، گروهی از وطندوستان تاجیك از جمله پدر احمدشاه مسعود برضد تقسیمات جغرافیایی حكومت شوروی كه به زیان تاجیكها بود دست به قیام مسلحانه زدند و چون شكست خوردند، پدر مسعودها به هرات گریخت و در افغانستان ماندنی شد، یكی از پسران او (احمدشاه) هنگامی كه نیروهای ضد مداخله خارجی را در شمال افغانستان ریاست می كرد، هدف توطئه قرار گرفت و كشته شد و پسر دیگر او ـ احمد ضیاء بعدا معاون رئیس جمهور افغانستان شد.

99
آخرین مطالب هفت قدم تا تو
بركناری مهرداد سوم از شاهی، به‌فرمان مجلس مهستان استاد ایران‌دوست آلمانی: شما ایرانی‌ها همیشه به تاریخ‌تان... ... و به این سان سیدضیاء طباطبایی از نخست وزیری بركنار... 1610 سال پیش؛ پیشنهاد کاهش متقابل نیروهای نظامی دو... روش منحصر به فرد ایرانیان در طرد فاتحان تصویر سلوكوس... اسماعیل سامانی مردی كه تنها به ایران و ایرانی می... بپاخیری «المقّنع» و كفن پوشان راه وطن با هدف رهانیدن... ساخت مدل آرامگاه کورش بزرگ با برف در شیراز نشانه... شخصیت شاهپور دوم ( ذوالاکتاف ) گزارش های آمیانوس... ویسپَرَد و آیین یزشن گاه ویسپرد « آثـرونان ( موبدان... بانک اِگیبی و شرکاء ( نخستین بانک تاریخ ایران ) پیداست... تاریخچه پول در ایران تاریخچه پول در ایران انسان‌های... جاده ی چالوس یکی از زیباترین جاده های جهان جاده ۵۹،... گورستانی با عمر 1200 سال یكی از راه‌های شناخت اقوام... عمارت شاپوری شیراز تمبر بزرگداشت کورش بزرگ در هندوستان این پیکره، تمبری... نبرد رستم و اشکبوس پس از مرگ فرود و شکستهای پی در... نمایشگاه آنلاین آثار استاد محمود فرشچیان با کلیک... رویدادهای مهم تاریخ مصر از آغاز سدۀ ۲۰ پیش از میلاد... آیا اجداد ما دایناسور ها را دیده اند؟... طبقات اجتماعی در دوره ساسانی با توجه به اینکه اوستا... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت (2) پرویز شهریاری،... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت(1) پرویز شهریاری،... سنگ‌نوشته داریوش هخامنشی بازخوانی می‌شود  سنگ‌نوشته‌ی... سرو آتشكده‌ی كرمان، خوابیده جان می‌دهد سرو سرسبز...