نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

8,226نــــفــــــر
عضو شده اند
8,226نفر عضو شده اند
91/03/4 12:34

بپاخیری «المقّنع» و كفن پوشان راه وطن با هدف رهانیدن...

هفت قدم تا تو
بپاخیری «المقّنع» و كفن پوشان راه وطن با هدف رهانیدن ایران از سلطه عربان
قیام المقّنع در خراسان 24 ماه می سال 766 میلادی آغاز شد كه از نخستین بپاخیزی های ایرانیان برای احیای استقلال و حاكمیت وطن بشمار می آید.
     المقّنع كه از دیر باز در صدد قیام بر ضد سلطه عرب بود از موضوع قتل ابومسلم در توطئه خلیفه عباسی وقت استفاده كرد و به خونخواهی او در خراسان بپاخاست. با توجه به محبوبیت ابومسلم در میان ایرانیان به ویژه مردم خراسان، در اندك مدتی صدها هزار تن در اطراف المقنع جمع شدند. المقّنع كه به سبب نقاب زدن ـ نقابی شبیه مقنعه كه تا شانه ها، او را می پوشانید ـ به این نام معروف شده بود، كسی جز هاشم ابن حكیم نبود كه مردی دانشمند بود و داستان «ماه نخشب» وی كه برپایه تسلط او بر علوم فیزیك و شیمی شكل گرفته بود معروف است. پیروان المقّنع كه جامه سپید می پوشیدند به سپیدجامگان (كفن پوشان راه وطن) معروفند. قیام المقنع برای رهایی ایران كه ضمن آن دست به چند ابتكار كاملا تازه زده بود بیش از چهار سال طول كشید. سرانجام خلیفه عباسی سپاهی را به جنگ او فرستاد كه در دومین برخورد دو نیرو، المقّنع شكست خورد و خودكشی كرد.

99
11
1
2
فرخ آریایی , wolf_1989
چهارشنبه 17 خرداد ، 19:15
like
ادامه
آخرین مطالب هفت قدم تا تو
بركناری مهرداد سوم از شاهی، به‌فرمان مجلس مهستان استاد ایران‌دوست آلمانی: شما ایرانی‌ها همیشه به تاریخ‌تان... ... و به این سان سیدضیاء طباطبایی از نخست وزیری بركنار... 1610 سال پیش؛ پیشنهاد کاهش متقابل نیروهای نظامی دو... روش منحصر به فرد ایرانیان در طرد فاتحان تصویر سلوكوس... اسماعیل سامانی مردی كه تنها به ایران و ایرانی می... بپاخیری «المقّنع» و كفن پوشان راه وطن با هدف رهانیدن... ساخت مدل آرامگاه کورش بزرگ با برف در شیراز نشانه... شخصیت شاهپور دوم ( ذوالاکتاف ) گزارش های آمیانوس... ویسپَرَد و آیین یزشن گاه ویسپرد « آثـرونان ( موبدان... بانک اِگیبی و شرکاء ( نخستین بانک تاریخ ایران ) پیداست... تاریخچه پول در ایران تاریخچه پول در ایران انسان‌های... جاده ی چالوس یکی از زیباترین جاده های جهان جاده ۵۹،... گورستانی با عمر 1200 سال یكی از راه‌های شناخت اقوام... عمارت شاپوری شیراز تمبر بزرگداشت کورش بزرگ در هندوستان این پیکره، تمبری... نبرد رستم و اشکبوس پس از مرگ فرود و شکستهای پی در... نمایشگاه آنلاین آثار استاد محمود فرشچیان با کلیک... رویدادهای مهم تاریخ مصر از آغاز سدۀ ۲۰ پیش از میلاد... آیا اجداد ما دایناسور ها را دیده اند؟... طبقات اجتماعی در دوره ساسانی با توجه به اینکه اوستا... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت (2) پرویز شهریاری،... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت(1) پرویز شهریاری،... سنگ‌نوشته داریوش هخامنشی بازخوانی می‌شود  سنگ‌نوشته‌ی... سرو آتشكده‌ی كرمان، خوابیده جان می‌دهد سرو سرسبز...