نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

8,226نــــفــــــر
عضو شده اند
8,226نفر عضو شده اند
91/03/2 00:30

گورستانی با عمر 1200 سال یكی از راه‌های شناخت اقوام...

هفت قدم تا تو
گورستانی با عمر 1200 سال
یكی از راه‌های شناخت اقوام ایرانی بررسی نوع زندگی آنهاست، اما از راه دیگری نیز می‌توان به این شناخت رسید و آن هم بررسی نوع مرگ آنها و مراسم و آیینی است كه در این هنگام برپا می‌كنند. این شیوه در شكل گورستان‌های ایران هم نمود پیدا كرده است.
یكی از شگفت‌ترین گورستان‌های ایران، در شمال ایران و در استان مازندران گورستان قدیمی سفیدچاه است كه به باور برخی از كارشناسان قدمتش به بیش از 1200 سال می‌رسد و با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در روستایی به نام «سفیدچاه» در جاده ارتباطی شهر گلوگاه در شرقی‌ترین نقطه استان مازندران قرار دارد.‌ قبر «ملك بادله» كه روزگاری حاكم شمال ایران بود در این گورستان قرار دارد، اما كمتر كسی به سنگ‌های فرو رفته این والی در خاك این قبرستان اعتنا می‌كند.‌«سفیدچاه» كه به روایت قبر حاج جرجیس سفیدجاهی، «سفیدجا» و در روایت‌های دیگر «اسپ ‌چاه، اسپ تن و روبار» نامیده شده، در دره‌ای میان كوه‌های منطقه هزار جریب از رشته‌كوه البرز قرار دارد. مردم این روستا معتقدند خاك این گورستان شباهت عجیبی با خاك قبرستان وادی‌السلام دارد و می‌تواند اجساد دفن شده را تا چند سال سالم حفظ كند.‌ یكی از زیبایی‌های این قبرستان كه شهرتی جهانی به آن بخشیده، نقوش به كار رفته در سنگ قبرها است؛ سنگ قبرها در هر منطقه و كشوری تحت تاثیر معماری و فرهنگ آن منطقه و كشور است. نكته جالب توجه در طراحی این نقوش آن است كه نقش‌های قبور ارتباط مستقیمی با شغل اموات داشت، اما پس از مرگ آخرین بازمانده‌ سنگ‌تراشان و حكاكان روستای «مصیب ‌محله» كه در نزدیكی روستای سفیدچاه واقع است، عمر حكاكی روی سنگ‌ها بویژه سنگ‌های سیاه به پایان رسید. از ویژگی‌های این گورستان ، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودی است و برای نشان دادن این كه هر كدام از مردگان چه شغلی داشته‌اند، ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حك شده و حتی برای آن كه مشخص شود در این قبور زن یا مرد به خاك سپرده شده است نمادهایی وجود دارد.
99
آخرین مطالب هفت قدم تا تو
بركناری مهرداد سوم از شاهی، به‌فرمان مجلس مهستان استاد ایران‌دوست آلمانی: شما ایرانی‌ها همیشه به تاریخ‌تان... ... و به این سان سیدضیاء طباطبایی از نخست وزیری بركنار... 1610 سال پیش؛ پیشنهاد کاهش متقابل نیروهای نظامی دو... روش منحصر به فرد ایرانیان در طرد فاتحان تصویر سلوكوس... اسماعیل سامانی مردی كه تنها به ایران و ایرانی می... بپاخیری «المقّنع» و كفن پوشان راه وطن با هدف رهانیدن... ساخت مدل آرامگاه کورش بزرگ با برف در شیراز نشانه... شخصیت شاهپور دوم ( ذوالاکتاف ) گزارش های آمیانوس... ویسپَرَد و آیین یزشن گاه ویسپرد « آثـرونان ( موبدان... بانک اِگیبی و شرکاء ( نخستین بانک تاریخ ایران ) پیداست... تاریخچه پول در ایران تاریخچه پول در ایران انسان‌های... جاده ی چالوس یکی از زیباترین جاده های جهان جاده ۵۹،... گورستانی با عمر 1200 سال یكی از راه‌های شناخت اقوام... عمارت شاپوری شیراز تمبر بزرگداشت کورش بزرگ در هندوستان این پیکره، تمبری... نبرد رستم و اشکبوس پس از مرگ فرود و شکستهای پی در... نمایشگاه آنلاین آثار استاد محمود فرشچیان با کلیک... رویدادهای مهم تاریخ مصر از آغاز سدۀ ۲۰ پیش از میلاد... آیا اجداد ما دایناسور ها را دیده اند؟... طبقات اجتماعی در دوره ساسانی با توجه به اینکه اوستا... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت (2) پرویز شهریاری،... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت(1) پرویز شهریاری،... سنگ‌نوشته داریوش هخامنشی بازخوانی می‌شود  سنگ‌نوشته‌ی... سرو آتشكده‌ی كرمان، خوابیده جان می‌دهد سرو سرسبز...