نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

هفت قدم تا تو , haftclub

هفت قدم تا تو

8,226نــــفــــــر
عضو شده اند
8,226نفر عضو شده اند
93/06/15 12:41

بركناری مهرداد سوم از شاهی، به‌فرمان مجلس مهستان

هفت قدم تا تو
همیشه گفته شده كه باختر(:غرب) زادگاه دموكراسی در جهان است. تاریخ ایران اما داده‌هایی را به‌دست می‌دهد كه نشان می‌دهد ایران‌زمین از دموكراسی دور نبوده است. بركناری مهرداد سوم در نوزدهم شهریور ماه ٢٠٧٠ سال پیش به‌فرمان مجلس مهستان تنها نمونه‌ی كوچكی از دموكراسی در ایران است.
ایران در زمان اشکانیان دو مجلس داشت؛ مجلس شاهزادگان و مجلس بزرگان و اشراف. نشست بزرگ این دو را باهم مهستان می‌خواندند. مهستان مجلسی بود که پادشاهان اشکانی برای اداره‌ی کشور با آن رایزنی می‌کردند. هم‌چنین این مجلس چگونگی اداره‌ی کشور و کار پادشاه را زیر نگاه خود داشت و از چندوچون کشورداری بازرسی می‌کرد.
این مجلس چندبار پادشاهان پارتی را به‌ شوند(:دلیل) كردار نادرست و گاهی نیز به شوند همسو نبودن پادشاه با خواسته‌های مجلس و كشور، بركنار می‌كرد. با این پیشینه و كردار مجلس مهستان چگونه می‌شود باور كرد كه ساختار سیاسی ایران كهن از دموكراسی به‌دور بوده است.
99
آخرین مطالب هفت قدم تا تو
بركناری مهرداد سوم از شاهی، به‌فرمان مجلس مهستان استاد ایران‌دوست آلمانی: شما ایرانی‌ها همیشه به تاریخ‌تان... ... و به این سان سیدضیاء طباطبایی از نخست وزیری بركنار... 1610 سال پیش؛ پیشنهاد کاهش متقابل نیروهای نظامی دو... روش منحصر به فرد ایرانیان در طرد فاتحان تصویر سلوكوس... اسماعیل سامانی مردی كه تنها به ایران و ایرانی می... بپاخیری «المقّنع» و كفن پوشان راه وطن با هدف رهانیدن... ساخت مدل آرامگاه کورش بزرگ با برف در شیراز نشانه... شخصیت شاهپور دوم ( ذوالاکتاف ) گزارش های آمیانوس... ویسپَرَد و آیین یزشن گاه ویسپرد « آثـرونان ( موبدان... بانک اِگیبی و شرکاء ( نخستین بانک تاریخ ایران ) پیداست... تاریخچه پول در ایران تاریخچه پول در ایران انسان‌های... جاده ی چالوس یکی از زیباترین جاده های جهان جاده ۵۹،... گورستانی با عمر 1200 سال یكی از راه‌های شناخت اقوام... عمارت شاپوری شیراز تمبر بزرگداشت کورش بزرگ در هندوستان این پیکره، تمبری... نبرد رستم و اشکبوس پس از مرگ فرود و شکستهای پی در... نمایشگاه آنلاین آثار استاد محمود فرشچیان با کلیک... رویدادهای مهم تاریخ مصر از آغاز سدۀ ۲۰ پیش از میلاد... آیا اجداد ما دایناسور ها را دیده اند؟... طبقات اجتماعی در دوره ساسانی با توجه به اینکه اوستا... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت (2) پرویز شهریاری،... پرویز شهریاری، در خاك ایران آرام گرفت(1) پرویز شهریاری،... سنگ‌نوشته داریوش هخامنشی بازخوانی می‌شود  سنگ‌نوشته‌ی... سرو آتشكده‌ی كرمان، خوابیده جان می‌دهد سرو سرسبز...