نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
گنج جنگ  , ganjejang

گنج جنگ

گنج جنگ  , ganjejang

گنج جنگ

22,261نــــفــــــر
عضو شده اند
22,261نفر عضو شده اند
98/01/31 00:23

به احترام شهدای ناو سهند و جوشن

گنج جنگ

29 فروردین1367 مصادف است با سالروز نبرد نابرابر نیروی دریایی آمریکا با ناوشکن سهند و شهادت بیش از 57 نفر از خدمه این ناوشکن که پیکر مطهر 50 نفر از این عزیزان هرگز بازنگشت.

در 29 فروردین سال 1367 مصادف با اولین روز ماه رمضان در رویارویی ناوشکن های سهند و سبلان و ناو موشک انداز جوشن با نیروهای آمریکایی، 56 نفر از رزمندگان نیروی دریایی ارتش در آب های خلیج فارس به شهادت رسیدند.

نیروهای متجاوز آمریکایی پس از آنکه متوجه نزدیک شدن ناوچه مذکور شدند،به ناوچه جوشن که در آب های ایران قرار داشت،اخطار دادند که از منطقه خارج شود.

فرمانده ناوچه در پاسخ به آمریکایی ها گفت که ˈ این آب های ماست و شما باید از منطقه و از آب های ایران خارج شوید. ˈ

سپس آمریکایی ها با هدف قرار دادن ناوچه موشک انداز جوشن با شلیک چند موشک،این ناوچه را غرق کرد و تعدادی از نفرات آن را به شهادت رساند.

ناوشکن سهند که از بندرعباس عازم غرب خلیج فارس بود تا جایگزین ناوشکن سبلان شود و به گشت و مراقبت از جزیره خارک و سکوهای نفتی بپردازد، مأموریت یافت که به منطقه درگیری ناوچه جوشن رودو آنها را کمک کند.

نیروهای آمریکایی که از قبل آماده درگیری بودند، با شناسایی ناوشکن سهند،این ناو را در نزدیکی جزیره هنگام مورد حمله بالگردها و ناوشکن های خود قرار دادند

.در ابتدا بالگردها به ناوشکن سهند حمله کردند که با تیراندازی توپ پاشنه به طرف آنها، مجبور به عقب نشینی شدند. سپس از راه دور ناوشکن سهند را با موشک مورد هجوم قرار دادند و یکی پس از دیگری موشک به طرف این ناوشکن شلیک کردند. ناوشکن سهند نیز غرق و تعداد زیادی از کارکنان آن به شهادت رسیدند و عده ای نیز مجروح شدند.
************************************************

آرشی دیگر خواهم شد

می روم بر بالای دماوند،

کمان بر خواهم کشید و تیری زنم،

اینبار سوی جنوب نه سوی سمرقند

تیر می رود جان من نیز،

جان می دهم پر پر شوم چون گل یاس،

ولی دلشاد از آنم که تیر می رود،

می رود و نشیند آن سوی خلیج فارس

فریاد بر آرد و رسا گوید

این مرز ایران است
بیشه ی شیران است

دست ددان کوته زین دیار باد

نام خلیج فارسش تا همیشه جاودان است

آرشی دگر خواهم شد،

**********************************************************
محل شهادت شهدای ناوشکن‌های سهند و سبلان و ناو همیشه قهرمان جوشن در خلیج فارس هر سال در فروردین ماه با حضور خانواده معظم شهدا گلباران می شود

**********************************************************

این مطلب برای احترام و یادبود و زنده نگه داشتن یاد شهدا و جانبازان و پیشکسوتان نیروی دریایی ارتش درج گردید .
99
21
2
37
جــــاویــدان  , edrisalberto
شنبه 31 فروردین ، 17:50
روحشان شاد
ادامه
متین  مهربان  , mehrab_del
شنبه 31 فروردین ، 07:44
درور درود بر دلاور مردان این مرز و بوم .
ادامه
آخرین مطالب گنج جنگ
عشق بود و جبهه بود و جنگ بود بصیرتان کجاست ضوابط بیمه کوثر با وارد شدن به لینگ ذیل همرزم ارتشی ات را پیدا کن دلنوشته زیبای یك رزمنده برای نسلهای بعد...حتما بخوانید کتاب تاریخ شفاهی کهنه سرباز ایران . حسنعلی ابراهیمی سعید خاطرات رزمندگان :: لاستیك_سرقتى!! دشمن شناسی وقتی ناقص باشد خطرناک است. سرهنگ مرتضی خسرو تاش شهید راه وطن بانوی شهید خان زاده احمدی جنگ رمضان1400 اسراییل و غزه اطلاعاتی مفید در خصوص جنگ نرم مزایای کارت ایثارگری بشنو از من ناله های رنج را بغض های کربلای پنج را... آیا شهید ایستاده ارتش را می شناسید؟... اثر خون سلیمانی وقت زوال شب ظلمانی است چهره ات ای... وای كه چقدر این شعر زیباست لطفا كامل بخونین اگه گریه... نوروز خجسته باد عملیات اچ ۳ بخش اول عملیات اچ ۳ قسمت دوم توجه ===ادامه را در لینگ ذیل... عملیات اچ ۳ قسمت سوم روز عملیات ده فروند (دو فروند... فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با ارسال #لوح_تقدیر...  تقدیم به جانبازان 8سال دفاع مقدس اتل متل یه بابا... مردان بی ادعای هوانیروز شهید خلبان سرتیپ 2 محمدکاظم اسدی یادی از شهدا و جانبازان ارتش اهل سنت سنندج روز ارتش بهت و شگفتی خلبان معروف روسی از تیزپروازان ایران شهید مهدی رضایی مجد کاپیتان تیم ملی فوتبال جوانان ایران سوم خرداد آزادی خرمشهر خجسته باد