فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat

فقاهت و تمدن سازی اسلامی

فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat

فقاهت و تمدن سازی اسلامی

8نــــفــــــر
عضو شده اند
8نفر عضو شده اند
94/09/5 10:42

طلبه و القائات به ظاهر مقدس

فقاهت و تمدن سازی اسلامی
طلاب علوم دینی از روز اول ورودشان به حوزه با دغدغه ی سربازی امام زمان (عج) و زمینه سازی برای ظهور حضرتش عاشقانه در مسیر طلبگی خویش قدم برمی دارند. آتشی که در سینه ی طلبه ی جوان شعله می کشد، همچون آتش طور، مقدس و ستودنی است؛ ولی این پایان ماجرا نیست؛ چراکه تازه در عرصه ی دشوار و پر پیچ و خمی پا گذاشته و معلوم نیست که تا انتهای مسیرش بتواند ثابت قدم بماند یا خیر!

پرواضح است برای طلبه ی جوانی که در جستجوی معنویت و الطاف الهی قدم برمی دارد، چنین مسیری پر از سوال و ابهام است و تحیر زمانی شدت می گیرد که هرکسی نسخه ی خاص خود را تجویز می کند و فقط آن را موجب ایصال به حقیقت معنویت می داند؛ اینجاست که طلبه می ماند و نسخه های متعدد و گونه گون.

طلبه ی حقیقت یاب برای علاج دغدغه ی ناب خویش دنبال حجت می گردد تا مبادا هرآن بوسیله ی امواج نسخه های متعدد در گرداب تردید و بن بست اسیر شود؛ ولی این حجت چگونه قابل کشف و تشخیص است؟

طبیعی است که برای حل این مسئله باید به اهداف طلبگی که ریشه در رسالت انبیاء دارد رجوع کرد؛ آری، خودسازی و دیگرسازی، اساس رسالت همه ی انبیاءاست؛ چرائی خودسازی به خوبی روشن است و بی نیاز از هرگونه توضیحی؛ در مورد دیگرسازی هم بخوبی می دانیم که روحیه ی ایمان و اسلام در یک فرد مؤمن هرگز حکم به جواز بی تفاوتی نسبت به جامعه را نمی دهد و بر همین اساس بین عبادت عابد و عالم، تفاوت از زمین تا آسمان است.

طلبه ی امروز که در فضای حکومت اسلامی چشم باز کرده و به خوبی از اعجاز و عظمت چنین موقعیتی آگاه است بیش از نسل های سلف خویش انگیزه و روحیه برای دیگرسازى دارد؛ مخصوصا هنگامی که چراغ هدایتی همچون امام خمینی (ره) و امام خامنه ای را پیش روی خود می بیند به این باور می رسد که بسیاری از نسخه ها در ورطه ی بطلان و پوچی هستند؛ چراکه به شدت طلبه را منزوی و گوشه گیر بار می آورد و او را از فضای جامعه و دغدغه های تمدن بزرگ اسلامی دور و بی تفاوت می کند.

براستی اگر امام خامنه ای نبود بر اساس بسیاری از نسخه ها: خواندن رمان و کتاب های غیر علمی را ظلمت آور و شوم می دانستیم. اگر مطالبه ی بصیرت و اشراف بر آگاهی سیاسی از سوی ایشان نبود حتی خواندن روزنامه را کاری عبث و موجب اتلاف وقت می دانستیم. اگر شب شعرهای ایشان با شعراء و اصحاب فرهنگ و هنر نبود، شعر، ادبیات و فیلم را بسیار دورکننده از معنویت و قرب إلى الله می پنداشتیم و حال آنکه زبان ارتباط با نسل امروز فقط از این وادی است؛ چراکه مفاهمه تنها با لسان قوم شکل می گیرد. و اگر امام خامنه ای نبود، چه بسا نسخه های به ظاهر مقدس، طلبه را از کارآمد بودن دور می کرد و فقط برایش انزوا و رهبانیت از جامعه را تجویز می نمود؛ درحالیکه در قیامت از مسئولیت سنگین وی در قبال جامعه سؤال و بازخواست خواهد شد.
طلاب حوزه علمیه بیش از پیش باید در حجت دنیا و آخرت طلبگی خویش دقت و تفکر کنند تا مبادا راه گم شود و رهزن ره، آدمی را از حقیقت دور سازد.
شما می توانید اصل این مطلب را در سایت ما به آدرس زیر دنبال نمائید.

99
    آخرین مطالب فقاهت و تمدن سازی اسلامی
    کرسی آزاد اندیشی با موضوع " امکان سنجی تکامل روش اجتهاد جواهری در تولید علوم انسانی " بدون متن بدون متن بدون متن بدون متن بدون متن درمان دردهای روحی با یادآخرت از استهزاء خدا بترسیم طلبه و القائات به ظاهر مقدس عزت حسینی حسین(ع) چشمهء خورشید هجرت سیاست بین الملل از نگاه اسلام تحلیلی متفاوت از فاجعه دردناک منا،در مصاحبه اختصاصی با استاد اکبرنژاد مستند افسوس،نقدی کوتاه بر سلوک علمی شیخ انصاری(ره) اگر مجتهد زنده به مسائل جدید پاسخ ندهد چه فرقی بین تقلید زنده و مرده است؟! متن کامل درس خارج استاد اکبرنژاد با موضوع «جزع؛ معیار و مصادیق آن» با رویکردی آسیب شناسانه دنبال این غفلت، ضربه است؛ در این هیچ شکی نیست. مقایسه روش شناسی اجتهاد در فقه با اخلاق همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری (ره) جلسه سوم همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری (ره) جلسه دوم همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری(ره) جلسه اول گزارش از روز سوم و پایانی همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری(ره) تولید علم را نمی توان با دستور متوقف کرد ( گزارشی از تلاش برای لغو همایش) همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری (ره) جلسه دوم همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری (ره) جلسه اول نشست علمی بررسی فقهی رفتارهای افراطی در عزادری اهل بیت(ع) تفسیر ترتیبی سوره زلزال تحول در حوزه های علمیه،زمینه ها و راهکارها این طور نیست که این ذخیره تمام شدنی باشد