نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
ویژه , Especially

ویژه

ویژه , Especially

ویژه

135,476نــــفــــــر
عضو شده اند
135,476نفر عضو شده اند
97/03/14 09:55

قیام 15 خرداد 1342

ویژه
در سحرگاه 15 خرداد 1342، عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند.
پس از انتشار خبر دستگیری امام (ره ) در پانزدهم خرداد 1342، بسیاری از مردم قم، به منزل ایشان رفتند و به اتفاق فرزندشان، حاج آقا مصطفی ، در حدود ساعت شش بامداد، به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) حرکت کردند. پس از مدتی، صحن مطهر و خیابان های اطراف، لبریز از جمعیتی شد که شعار "یا مرگ یا خمینی" را با هیجان شدیدی تکرار می کردند. در همان زمان، علما و مراجع وقت هم با صدور بیانیه هایی، خواستار آزادی فوری حضرت امام (ره )شدند.
جنبش پانزده خرداد، اگرچه واکنش طبیعی مردم مسلمان در برابر مصوٌبات خلاف اسلام رژیم و بازداشت امام خمینی(ره) بود، آزادی فوری ایشان را در برنداشت. از این رو، اعتراض ها از همه نقاط ادامه داشت و سرانجام علمای طراز اوٌل کشور،برای چاره جویی، در تهران اجتماع کردند. رژیم حاکم که از یک پانزده خرداد دیگر بیمناک بود، کوشید آنها را پراکنده سازد و قدمی در راه خواست آنها برندارد. از طرفی مراجع تقلید، اعلامیه ای صادر کردند مبنی بر این که امام خمینی (ره ) مجتهد جامع الشرایط و مرجع تقلید است و براساس قانون، از محاکمه و تعرٌض مصون است.

آثار قیام 15 خرداد
به طور کلی قیام 15 خرداد آثار عمده‌ای از خود برجای نهاد:
1- رهبری حرکتهای مخالف رژیم را به مذهبیها منتقل کرد و چپی‌ها را به حاشیه راند.
2- کشتار مردم در قیام 15 خرداد، چهرة مزدورانه شاه را که تا آن زمان تقصیرها را به گردن نخست وزیران می‌انداخت افشا نمود و انقلابیون پس از آن به راههای اصلاح طلبانه پشت کرده سرنگونی نظام سلطنتی را خواستار شدند.
3- از آن پس طرد همه قدرتهای بیگانه از ایران مورد توجه قرار گرفت و سرانجام قیام 15 خرداد و نقطه آغاز نهضت بازگشت به خویشتن در کشور شد. از آن پس انجمن‌های اسلامی در نقاط مختلف پدید آ‌مدند و جو غیر اسلامی در دانشگاهها و دیگر مجامع به آرامی شکسته شد.
99
38
15
15
 ارسال نظر , azrael.armita
جمعه 28 خرداد ، 12:55
جمع حوری می‌رسد نمیشه مسلمان زاده مسیحی شود تاریخ تولد هم گویای علت منطق غیره تکمیل زن عقد یا مرد بهتر
ادامه
داود محمدیها , mohammadiha
سه شنبه 18 خرداد ، 11:06
چه فکر میکردند چی شد . اهداف نظام و انقلاب و امام و ... مطابق وضعیت الان مردم نیست
ادامه
 ارسال نظر , azrael.armita
دوشنبه 17 خرداد ، 08:25
اقلیت غیره مسلمان و باور خداوند حکم اول ضمن رفتاری ترس انواع مختلف است در جهت حیای مقام عشق مجدد انتخاب رهبر
ادامه
دریا حامی , darya_hami
یکشنبه 16 خرداد ، 15:35
اگر کامنت های مرا حذف نکردید و صفحه ی شخصی من در کلوب فیلتر نشد و آی دی ایمیل من هک نشد خیالم راحت میشه که ازادی بیان داریم و امنیت جانی و مالی داریم . سپاسگزارم خدای مهربانم می توانم اینجا حرف حق رو فریاد بزنم .
ادامه
دریا حامی , darya_hami
یکشنبه 16 خرداد ، 15:31
و یکی از مجتهدینی که امضا کرد در منزلش زندانی شد و شکنجه ی روحی شد و در نهایت شهید شد و در سکوت خاکسپاری شد . و علاقمندانش پنهانی به مزارش می رفتند .
ادامه
دریا حامی , darya_hami
یکشنبه 16 خرداد ، 15:23
آقای آرمیون حتما از تاریخ مستند و واقعی تاریخ معاصر ایران یخصوص 60 سال اخیر ایران باخبر هستید و می دانید آقای خمینی مجتهد نبودند ولی چند مجتهد حاضر شدند امضا کنند که ایشان مجتهد هستند تا اعدام نشوند .
ادامه
الیاس نگارمند , eliyas_n
جمعه 18 خرداد ، 06:46
همین ملتی که میفرمایین این تعطیلات 3روزه رو شمال بودن و تعطیلات نوروز رو ترکیه
ادامه
علی  وحدانی , 1roozeziba
دوشنبه 14 خرداد ، 22:49
دیگه کسی از این داستانها نمیخونه دادا. ملت دنبال سیر کردن شکمشونن.
گذشت دوره ای که ادمها با این خاطرات یه قرونذرا 2 زار گریه میکردن و الهام میگرفتن و جلوی تانک میرفتن. الان دوره بچاپ بچاپ اقاها و اقازاده ها و کشنگی رعیته.
ادامه
مش ماشاالله ده بالائی , mardiyeke
دوشنبه 14 خرداد ، 20:07
جناب من نگفتم این مسائل را توجیه کن
من میگم شاه میتونس در تبعید خمینی را بصورت ناشناس ترور کند
همینطور که این حکومت انجام میدهد اما نکرد
چقدر در همین حکومت مراجع را سر به نیست کردند
ادامه
محمدعلی  آرمیون , armion
دوشنبه 14 خرداد ، 19:59
شاه امثال مصدق را در دادگاه نظامی محاکمه کرد ، دادگستری او تقریبا مستقل بود
شاه از ترس مخالفت های بیشتر ، حضرت امام خمینی را تبعید نمود
ادامه
مش ماشاالله ده بالائی , mardiyeke
دوشنبه 14 خرداد ، 19:54
اتفاقا من دنبال همین جواب بودم
که شاه هر چه بود به قوانین پایبند بود حتی اگر آن قانون به نابودی خودش منجر شود
ادامه
محمدعلی  آرمیون , armion
دوشنبه 14 خرداد ، 19:47
آقای مش ماشالله ، هر چه خواست خدا باشد همان میشود
در ایران نتوانست اعدام کند ، چون مراجع تقلید آن زمان ، کتبا اعلام کردند که آقای روح الله خمینی را به عنوان مرجع تقلید قبول کرده و تایید نموده اند ، لذا طبق قانون مراجع تقلید از محاکمه و تعرض مصون هستند
ادامه
مش ماشاالله ده بالائی , mardiyeke
دوشنبه 14 خرداد ، 19:42
و چرا با آنهمه مخالفتها و دشمنیهائی که خمینی نسبت به شاه داشت
شاه فقط به تبعید او بسنده کرد
در صورتی که مثل همینها میتوانست او را در تبعید ترور کند
و یا او را در همین مملکت اعدام کند
راستی چرا ؟
ادامه
دنیز رضوی , daniz6565
دوشنبه 14 خرداد ، 11:34
درود وسلام بر امام خمینی (ره)
ادامه
محمدعلی  آرمیون , armion
دوشنبه 14 خرداد ، 09:57
نتیجه ظلم و ستم به مردم ، عاقبت سرنگونی است
ادامه
آخرین مطالب ویژه
سلام ، روز بخیر . . . لبخند بزن ، بگذار همه ببینند . . . امام هادی (ع) فرمودند: همیشه راهی هست!!! دشمنی که صادقانه کینه می ورزد . . . مراقب سفره دلمان باشیم . . . یکی از اخلاق های خوب مومن . . . عید سعید قربان مبارک باد عرفه ، روز نیایش گرامی باد مومن آینه مومن است شهادت امام محمد باقر (ع) تسلیت باد پیدا کردن کسی که ثابت کند دوستت داره ، سخت است یک چیز خوب در هر روزی هست !!! مسخره کردن دیگران از بی خردی و نادانی است مراقب زبانمان باشیم خداوند نعمتی را که به بنده اش داده پس نمی گیرد مگر اینکه . . . همنشین خوب نعمت و همنشین بد ، بلا و مصیبت است به مشکلات بگو ، خدای بزرگی دارم !!! پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) مبارک باد اولویت اصلی در ازدواج : شهادت امام جواد ائمه (ع) را به همه تسلیت و تعزیت می گوییم نگران نباش . . . یک روز خوب دیگر شروع شد . . . زندگی نمی تواند همیشه کامل باشد ، اما می تواند زیبا باشد حاصل ضرب توان در ادعا مقدار ثابتی است جوانان ما بدانند . . . خدا عشق است و مادر کعبه عشق . . . خورشید دوباره خواهد درخشید از پیرمرد حکیمی پرسیدند: از عمری که سپری نمودی چه... (از زبان همسر شهید مدافع حرم): روزایی که پیشم نبود...