نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
اصفهان , esfclub

اصفهان

اصفهان , esfclub

اصفهان

9,529نــــفــــــر
عضو شده اند
9,529نفر عضو شده اند
86/03/14 15:12

* نژاد مردم اصفهان * ·         نژاد ایرانی ·        ...

اصفهان
* نژاد مردم اصفهان *
·         نژاد ایرانی
·         نژاد گرجستانی
·         نژاد ارمنی
·         نژاد عرب
·         نژاد یهود

استان اصفهان بر پایه‌ی پژوهش‌های باستان‌شناختی و کاوش‌های علمی که در نقاط گوناگون آن ، از جمله تپه‌های سیلک ، در 4 کیلومتری باختر شهر کاشان انجام شده است ، یکی از نخستین مراکز فرهنگی و محل زیست انسان پیش از تاریخ است .
پیش از ورود آریاها به این منطقه ، از هزاره‌ی پنجم پیش از میلاد مسیح ، مردمی غیر آریایی در استان اصفهان می‌زیسته‌اند و بی‌گمان بعدها در ساختار اجتماعی ، فرهنگی و حتی ترکیب نژادی مهاجران آریایی تاثیر زیادی داشته‌اند .
ورود آریاها ، که تیره‌ای از مردم سفیدپوست هند و اروپایی هستند ، به فلات ایرانی ، از نیمه‌ی هزاره‌ی دوم پیش از میلاد مسیح آغاز گردیده و در نواحی گوناگون میهن جدید خود ، دست به پراکنش و گسترش زده‌اند .
نژاد ایرانی
بیشتر مردم این تیره مسلمان می‌باشند و شماری زرتشتی نیز در میانشان زندگی می‌کنند . نیاکان آنان آرایی‌نژاد بوده‌اند ، که در گذشته‌های دور از دامنه‌ی کوهستان قفقاز عبور کرده به سوی ایران و هندوستان ، از جمله استان اصفهان سرازیر شده‌اند .
بعضی از پژوهشگران بر این باورند که نسبت این تیره به منوچهر ، پادشاه پیشدادی ایران می‌رسد و فرهنگ این مردم ، بین سده‌های 8 و 14 پ . م ، پیدا و گسترش یافته است .
با این حال بایستی گفت که این تیره در گذر زمان با مردمانی ، چون عرب ، ترک ، مغول ، ... آمیزش کرده و نژاد خالصی ندارند ، ولی ایرانیانی که به آیین زرتشت مانده‌اند ، از این آمیختگی به دور بوده‌اند .
شماری خانوار از نژاد ایرانیان پیشین ، در داران و پیرامون آن سکونت دارند . مردم این تیره بیشتر آداب و رسوم زرتشتیان را نگاهداشته‌اند ، حتی پاره‌ای از واژگان آنان ، همانند واژگان پیشین فارسی دری است .
گروهی نیز در روستای مشهد کاوه ، جمالو ، اورگان و بردشاه زندگی می‌کنند و خود را اولاد کاوه‌ آهنگر می‌دانند . آرامگاهی هم در روستای مشهد کاوه ، در جنوب داران برپاست ، که مردم محل ، آن را آرامگاه کاوه‌ی آهنگر می‌پندارند .
دژ خرابه‌ای ، در نزدیکی آبادی جمالو به نام مزدکیان وجود دارد ، که مردم ، این محل را زادگاه مزدک ، همدوره‌ی قباد ، پدر انوشیروان و بنیان‌گذار آیین مزدکی می‌دانند .

نژاد گرجستانی
مردم این تیره ، در زمان پادشاهی شاه عباس بزرگ به ایران آمده‌اند . زبان آنان گرجی است و در فریدن ، فریدون‌شهر ( آخوره ) ، ... پراکنده‌اند . بخشی از آنان مسلمان و بخشی هم مسیحی هستند .
نژاد ارمنی
مردم این تیره ، در ارمنستان و دامنه‌ی کوهستان‌های گرجستان زندگی می‌کرده‌اند . شاه عباس صفوی پس از گشودن آن منطقه ، ارمنی‌ها را به منظور بازرگانی و رواج آن در ایران ، به ایران کوچانید و حدود یک هزار و 800 خانوار ارمنی را به اصفهان فرستاد و در جلفا جلفا ، در جنوب زاینده‌ رود اسکان داد .
نژاد عرب
عرب‌ها به فرمان نادرشاه افشار از خراسان به این منطقه کوچانده شدند . شماری از آنان به فریدن آمدند و در روستاهای دره‌بید ، دامنه و اشکرد ، ... ساکن شده به کشاورزی و گله‌داری مشغول شده‌اند .

نژاد یهود
در سال 585 پ . م ، نبوکد نصر / بخت‌النصر ، پادشاه بابل به فلسطین تاخت و شهر اروشلیم را گشود و هزاران یهودی آن جا را به بابل کوچ داد .
کوروش بزرگ هخامنشی ، در سال 540 پ . م ، پس از گشودن بابل ، به یهودیان آن جا آزادی داد و موافقت کرد و به اورشلیم باز گردند . با این حال بسیاری از آنان به ایران مهاجرت کردند و در پیرامون شهرها ، از جمله اصفهان پراکنده شدند .
یهودی‌ها در اصفهان ، در کوی جوباره ساکن شدند و امروز نیز در این کوی زندگی می‌کنند . مردم این تیره سرخ‌مو و سیاه‌چهره بوده‌اند که به مرور زمان در اثر دگرگونی آب و هوا ، ویژگی‌های نژادی خود را از دست داده‌اند .
 
منبع : دانشنامه رشد
99
26
15
10
تهران ماساژ118 تهران ماساژ118 , tehran_masaj118
یکشنبه 19 آبان ، 13:23
ارایه کننده خدمات ماساژ به سبک آمریکایی
ادامه
کارشناس و مشاور امور بیمه ای بیمه آسیا , hamed13650
سه شنبه 2 مهر ، 19:57
دورود خدمت دوستان اصفهانی .کسی جویایی کاری هست اقا یا خانوم .در خدمتیم
ادامه
کوروش  , cyrus_handsome
جمعه 3 اسفند ، 00:08
نژاد ترک هم قطعا دارن چون سلجوقیان و صفویان، حدود 150 سال پایتخشون اصفهان بوده
ادامه
شانزده سال  تجربه ماساژ , ahmadnajaf
چهارشنبه 7 بهمن ، 13:45
استخدام در شرکت کامپیوتری یکان با 25 سال سابفه تولید نرم افزار
تماس تلفنی در ساعات اداری (8 صبح تا 15 ) 32731550 031
لطفا روی فرم استخدام حتما بنویسد معرفی شده از طرف مهندس نجفی
09131081685 برای باسخ به سوالات
ادامه
میلاد شمس , artimisshams
یکشنبه 8 آذر ، 20:37
مردم اصفهان از نژاد مادها هستند قومی از مادها به نام پارتاکانیان مردمانی جسور زیرک و باهوش در جنگهای جهانی گروهای پارتیزانی که بوجود آمدند نام پارتیزان را از نام اقوام ماد بنام پارتیکانیان بر گرفته اند .
ادامه
میلاد شمس , artimisshams
یکشنبه 8 آذر ، 20:35
نوکری دا میکونم اصفان
ادامه
فرید   ص , saffar3471
یکشنبه 23 فروردین ، 08:10
لایک دوستان همشهری
ادامه
 رفته , caldesac
جمعه 21 آذر ، 15:26
افغانی (محمود افغان) رو از قلم انداختی ها
تو خودت واقعا اصفهانی هستی یا ...
ادامه
راحله         , rahele____
چهارشنبه 19 شهریور ، 19:57
اصفانییییییییییییییییییییییییییییی
ادامه
بابک غلامی , babakgholami97
سه شنبه 21 مرداد ، 15:27
nejade ashraf afghanan
ادامه
جواد حسینیان , pahlavan70
چهارشنبه 14 خرداد ، 15:29
لایك
ادامه
فرزین ب , farzin90
سه شنبه 6 خرداد ، 20:41
عجببببببببب
ادامه
فریدون فروغی , iyraj
دوشنبه 4 فروردین ، 18:51
تو فک نکنم اصفانی باشی عامو
ادامه
عرفان خردادی , erfan_khordadi
پنجشنبه 17 بهمن ، 18:38
لایییییییییککککککککککک
ادامه