نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

859نــــفــــــر
عضو شده اند
859نفر عضو شده اند
بیشتر
98/10/14 18:46

آب آوردن ریه چیست : علل، علائم و درمان آب آوردن ریه

در مرزهای علم


آب آوردن ریه لفظی عامیانه برای توضیح تجمع مایع در خود ریه‌ها و تجمع مایع در فضای اطراف ریه است.

اصطلاح آب آوردن ریه لفظی عامیانه است که برای توضیح تجمع مایع در خود ریه‌ها (ادم ریوی) و تجمع مایع در فضای اطراف ریه (پلورال افیوژن) به کار می‌رود. همچنین عوام به این باورند که آب آوردن ریه خطرناک است . ما در این مقاله درباره‌ی پلورال افیوژن و این که آب آوردن ریه چیست صحبت خواهیم کرد. درباره‌ی ادم ریه می‌توانید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

پلورال افیوژن می‌تواند ناشی از اختلالات بسیاری باشد و پدیده‌ای بالقوه تهدیدکننده زندگی است. علائم آب آوردن ریه ممکن است مشابه سایر مشکلات تنفسی باشد و تشخیص و درمان به علت زمینه‌ای بستگی دارد.
پلورال افیوژن یا آب آوردن ریه چیست ؟

اصطلاح پلورال افیوژن به تجمع مایع در فضای مابین ریه‌ها و قفسه‌ی سینه تحت عنوان فضای پلور اطلاق می‌شود. این حالت در میان عوام به “آب آوردن ریه” شهرت دارد. آب آوردن ریه در سالمندان شیوع بیشتری دارد.

غشاهای نازکی تحت عنوان پلور هم سطح ریه و هم سطح حفره‌ی قفسه‌ی سینه را در بدن پوشش می‌دهند. این غشاها در ریه‌های سالم، مقدار کمی مایع میان ریه‌ها و قفسه سینه نگه می‌دارند تا حین باز و بسته شدن ریه‌ها طی تنفس از اصطکاک ممانعت گردد. اما فردی که دچار پلورال افیوژن شده است، مایع بسیار زیادی در فضای پلور دارد.

افراد مبتلا به پلورال افیوژن، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند. چرا که این وضعیت در صورت عدم درمان، می‌تواند مرگبار باشد.
علل آب آوردن ریه چیست ؟

آب آوردن ریه همیشه یک اختلال ثانویه است. به این معنی که نتیجه‌ی اختلال دیگری است. بسیاری از موارد می‌توانند موجب تولید بیش از حد مایع در پلور شوند. برخی از شایع‌ترین علل پلورال افیوژن، بیماری‌ها و اختلالات زیر می‌باشند:

بیماری کبد یا کلیه: بیماری‌هایی همچون سیروز کبد می‌توانند موجب تجمع مایع در بدن و نفوذ آن به قفسه‌ی سینه شوند.
نارسایی احتقانی قلب: عدم توانایی قلب برای پمپ کردن مناسب خون می‌تواند باعث تجمع مایع در قفسه‌ی سینه شود.
بیماری‌های خودایمنی: بیماری‌هایی همچون لوپوس یا آرتریت روماتوئید ممکن است ریه‌ها را مورد هدف قرار داده و مشکلاتی مرتبط با پلور ایجاد نمایند.
عفونت‌ها: عفونت‌های تنفسی همچون توبرکلوزیس (بیماری سل) یا پنومونی ممکن است پیشرفت نموده و به آب آوردن ریه منتهی شوند.
آمبولی ریه: انسداد در شریان‌های ریه در اثر لخته‌ی خونی، می‌تواند موجب تولید بیش از حد مایع توسط پلور گردد.
سرطان: معمولاً سرطان ریه، هرچند هر سرطانی که ریه‌ها یا پلور را درگیر کند، می‌تواند عامل آب آوردن ریه باشد.

عوارض ناشی از پروسه‌های پزشکی خاص نیز می‌توانند تحریک به ایجاد پلورال افیوژن نمایند. جراحی قلب باز علت شایعی در این زمینه است؛ اما سایر جراحی‌های قفسه‌ی سنه نیز ممکن است با خطر بروز پلورال افیوژن همراه باشند.
علائم آب آوردن ریه چیست ؟

علائم فیزیکی پلورال افیوژن به طور معمول ضمن پر شدن حفره‌ی قفسه‌ی سینه با مایع، ظاهر می‌شوند. این علائم شامل موارد زیر می‌باشند:

سرفه‌ی خشک و بدون خلط
سخت شدن تنفس به خصوص به هنگام دراز کشیدن
تب
درد سینه
تنگی نفس
عدم توانایی عمیق نفس کشیدن یا بروز درد به هنگام آن

اگر فردی اغلب اوقات سکسکه تجربه‌ می‌کند یا الگوی سکسکه برطرف نمی‌شود، ممکن است پلورال افیوژن داشته باشد. برخی افراد اصلاً علائم پلورال افیوزن را تجربه نمی‌کنند. آب آوردن در ریه در این افراد طی معاینه برای یک مشکل نامربوط، تشخیص داده می‌شود.

علائم و نشانه‌های آب آوردن ریه ممکن است با علائم سایر اختلالات ریه اشتباه گرفته شود. افراد باید در صورت تجربه‌ی علائم آب آوردن ریه، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
آب آوردن ریه چگونه تسخیص داده می‌شود؟

از آنجا که بسیاری از اختلالات علائم مشابه پلورال افیوژن ایجاد می‌کنند، تشخیص این عارضه چندان ساده نیست. در ابتدا پزشکان معاینه‌ی فیزیکی از بیمار به عمل می‌آورند.
با توجه به شباهت علائم بیماری با سایر بیماری‌ها، تشخیص اولیه‌ی پلورال افیوژن ممکن است دشوار باشد. CT اسکن تشخیص دقیق این وضعیت را امکان‌پذیر می‌سازد.

پزشک طی معاینه‌ی فیزیکی با استفاده از گوشی پزشکی به صداهای ریوی گوش می‌دهد. همچنین ممکن است روی قفسه‌ی سینه ضربه زده یا به اصطلاح دق کند تا از روی صدای ضربه متوجه وجود مایع شود. گام بعدی تصویربرداری است که می‌تواند به صورت تصویربرداری ساده با اشعه‌ی X یا CT اسکن باشد. پلورال افیوژن در تصویربرداری با اشعه‌ی X سفید به نظر می‌رسد در حالی که بافت ریه چنانچه در تصویر زیر دیده می‌شود، سیاه است. در ریه‌ی سمت راست تصویر A علائم کمی از وجود مایع به چشم می‌خورد. در ریه‌ی سمت چپ تصویز ناحیه‌ی سفید بزرگی دیده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی پلورال افیوژن است. تصویر B میزان مایع موجود در قفسه‌ی سینه را به طور واضح نشان می‌دهد.

CT اسکن تصاویر دقیق‌تری برای پزشکان فراهم می‌کند که به تعیین علت زمینه‌ای آب آوردن ریه کمک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین گام‌های تشخیصی، تعیین نوع افیوژن فرد می‌باشد. دو نوع افیوژن وجود دارد: ترنسودا یا اگزودا.
99
آخرین مطالب در مرزهای علم
با ۱۵ روش درمان خانگی آلرژی بیشتر آشنا شوید روایت مغز: تخمین گنجایش حافظه‌ی کوتاه مدت (عدد جادویی هفت) ویروس کرونا؛ جهش شدید آمار مرگ و ابتلا در هوبی واکسن جدید ایدز با موفقیت‌ روبرو نشد بر سر غارنمکدان و ژئوپارک قشم چه آمده است؟ چرا از تاریکی می‌ترسیم؟ ویروس کرونا در ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر را قربان می کند احتمال عمدی بودن مرگ هزاران پرنده‌ مهاجر در تالاب میانکاله قبل از هاشور ابرو و فیبروز ابرو بدانید نیاز بدن به ویتامین آفتاب در زمستان بیشتر است کشف تازه در سیستم ایمنی بدن شاید همه سرطان‌ها را معالجه کند شیوع ویروس جدید چینی به نقاط دیگر جهان نگرانی‌ها را دامن زد کروموزوم Y در آستانه نابودی: آیا مردان به کل حذف خواهند شد؟ سرگذشت جنی ویلی : دخترکی محروم از هر گونه تعامل اجتماع علت سرخ شدن گونه‌ها چیست و راه‌های درمان قرمزی صورت کدامند؟ اونا واقعی مردن... محکومیت دانشمند چینی به جرم دستکاری ژنتیکی انسان آزمون پزشكی جدید برای ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی آب آوردن ریه چیست : علل، علائم و درمان آب آوردن ریه علت کبودی ناگهانی ساق پا بدون ضربه چیست؟ گروه خونی بمبئی چیست و چه تفاوتی با گروه خونی O دارد طراحی یک برنامه غذایی سالم آیا فضانوردان می‌توانند در تحقیقات تغییرات آب‌وهوایی موثر باشند؟ دوام انسان کهن در زمین بیش از آنچه تصور می‌شد آدامس باستانی، راز لولا را فاش کرد محبوب‌ترین رمز عبور ۲۰۱۹ چه بود؟ دی‌ان‌ای، سرنخی از طول عمر انسان‌های کهن و گونه‌های منقرض شده می‌دهد بانداژی که درمان شکستگی را تسریع می‌بخشد محبوب‌ترین کلمات در گوگل پرواز نخستین هواپیمای تجاری برقی جهان