نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

862نــــفــــــر
عضو شده اند
862نفر عضو شده اند
بیشتر
98/10/2 11:36

آدامس باستانی، راز لولا را فاش کرد

در مرزهای علم


دانشمندان دانمارکی با استفاده از دی‌ان‌ای موجود در یک آدامس ٥٧٠٠ ساله، ژنوم (کل ترکیب ژنتیکی) صاحب آدامس را مشخص کردند.

این آدامس در اکتشاف‌های باستان‌شناسی در تالابی در سیلتولم در جنوب دانمارک پیدا شده است، جایی که چند هزار سال پیش ماهیگیران در آن ماهی صید می‌کردند.

جنس این آدامس قطران درخت توس است که از حرارت دادن پوست این درخت به دست می‌آمده است. قطران توس از دوران پلیستوسن میانه -٧٦٠ تا ١٢٦ هزار سال پیش- بعنوان چسب استفاده می‌شده است.

هانس شرودر دانشمند دانشگاه کپنهاگ به خبرگزاری فرانسه گفت: "این اولین بار است که کل ژنوم یک انسان کهن از دی‌ان‌ای به دست آمده از چیزی به غیر از استخوان استخراج شده است."

چون این آدامس کاملا در گل پوشیده شده بود مواد آلی موجود بسیار خوب محفوظ مانده است

به گفته پروفسور شرودر، به دست آوردن ژنوم یک انسان باستانی "آن هم از دوره‌‌هایی که بقایای انسانی از آن باقی نمانده" منبعی بسیار ارزشمند برای تحقیقات است.

اطلاعات به دست آمده نشان داد جونده آدامس -که او را لولا نامیده‌اند- مونث بوده و به احتمال زیاد پوست و موی تیره و چشم آبی داشته است. بعلاوه، او از نظر ژنتیکی بیشتر به شکارچی-‌گیاه‌چین‌های آن زمان خاک اصلی اروپا شبیه است تا به ژنتیک کسانی که در مرکز اسکاندیناوی زندگی می‌کردند.

دانشمندان حتی میکروب‌ها دهان و غذایی را که این زن خورده بود مشخص کردند. با اینکه در آدامس میکروب‌ها و ویروسی پیدا شدند که می‌توانند بیماری‌هایی مثل التهاب لثه یا عفونت تنفسی ایجاد کنند، ممکن است لولا سالم بوده باشد چون این میکروب‌ها می‌توانند بدون ایجاد بیماری هم در بدن ما زندگی کنند.

بررسی مواد غذایی باقیمانده در آدامس هم نشان داد که جونده آدامس اردک و فندق خورده بوده است.

سن لولا مشخص نیست اما چون گمان می‌رود بیشتر کودکان آدامس می‌جویده‌اند دانشمندان حدس می‌زنند شاید کم‌سن و سال بوده است.

دانشمندان نمی‌دانند او چرا آدامس می‌جویده، آیا می‌خواسته با جویدن آن نوعی چسب بسازد، می‌خواسته داندانهایش تمیز شده، می‌خواسته فشار گرسنگی را کم کند یا اینکه صرفا آدامس می‌جویده است.

99
24
4
4
  , sarisou252
جمعه 18 بهمن ، 14:48
واو
ادامه
امیر مقدم , hfhc
سه شنبه 3 دی ، 18:01
سلام خوبی
ادامه
ساحل رضوانه , z1h3a8ra
سه شنبه 3 دی ، 17:38
خوشمان امد
ادامه
ستاره 52 , setaref52
سه شنبه 3 دی ، 15:00
جالب
ادامه
آخرین مطالب در مرزهای علم
با ۱۵ روش درمان خانگی آلرژی بیشتر آشنا شوید روایت مغز: تخمین گنجایش حافظه‌ی کوتاه مدت (عدد جادویی هفت) ویروس کرونا؛ جهش شدید آمار مرگ و ابتلا در هوبی واکسن جدید ایدز با موفقیت‌ روبرو نشد بر سر غارنمکدان و ژئوپارک قشم چه آمده است؟ چرا از تاریکی می‌ترسیم؟ ویروس کرونا در ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر را قربان می کند احتمال عمدی بودن مرگ هزاران پرنده‌ مهاجر در تالاب میانکاله قبل از هاشور ابرو و فیبروز ابرو بدانید نیاز بدن به ویتامین آفتاب در زمستان بیشتر است کشف تازه در سیستم ایمنی بدن شاید همه سرطان‌ها را معالجه کند شیوع ویروس جدید چینی به نقاط دیگر جهان نگرانی‌ها را دامن زد کروموزوم Y در آستانه نابودی: آیا مردان به کل حذف خواهند شد؟ سرگذشت جنی ویلی : دخترکی محروم از هر گونه تعامل اجتماع علت سرخ شدن گونه‌ها چیست و راه‌های درمان قرمزی صورت کدامند؟ اونا واقعی مردن... محکومیت دانشمند چینی به جرم دستکاری ژنتیکی انسان آزمون پزشكی جدید برای ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی آب آوردن ریه چیست : علل، علائم و درمان آب آوردن ریه علت کبودی ناگهانی ساق پا بدون ضربه چیست؟ گروه خونی بمبئی چیست و چه تفاوتی با گروه خونی O دارد طراحی یک برنامه غذایی سالم آیا فضانوردان می‌توانند در تحقیقات تغییرات آب‌وهوایی موثر باشند؟ دوام انسان کهن در زمین بیش از آنچه تصور می‌شد آدامس باستانی، راز لولا را فاش کرد محبوب‌ترین رمز عبور ۲۰۱۹ چه بود؟ دی‌ان‌ای، سرنخی از طول عمر انسان‌های کهن و گونه‌های منقرض شده می‌دهد بانداژی که درمان شکستگی را تسریع می‌بخشد محبوب‌ترین کلمات در گوگل پرواز نخستین هواپیمای تجاری برقی جهان