نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

در مرزهای علم , edge_of_science

در مرزهای علم

831نــــفــــــر
عضو شده اند
831نفر عضو شده اند
بیشتر
97/05/15 16:55

نابودی سلول‌های ریه با خاک ماه

در مرزهای علم
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فضانوردانی که به ماه سفر می‌کنند، خاک این سیاره می‌تواند 90 درصد سلول‌های ریه آنها را از بین ببرد.
با داغ شدن بحث بازگشت فضانوردان به ماه و ساخت یک مقر دائمی در آنجا، محققان دانشگاه استونی بروک آمریکا گفته‌اند که قرار گرفتن در معرض گرد و خاک ماه برای مدت طولانی منجر به خطراتی خواهد شد. در آزمایش‌هایی که انجام شده مشخص شده است که این ذرات 90 درصد سلول‌های ریه انسان و اعصاب موش‌ها را از بین می‌برند. علاوه بر این، احتمال مبتلا شدن به سرطان هم افزایش می‌یابد.
در سال 1969 میلادی که اولین فضانوردان آمریکایی به ماه سفر کردند یکی از مواردی که بسیار جلب توجه کرد، ویژگی‌های خاص گرد و خاک کره ماه بود. خاک ماه برخلاف کره زمین محصول میلیون‌ها برخورد شهاب سنگ‌های کوچک به سطح این سیاره، تغییرات زیاد و ناگهانی دما و نیز بارش اشعه‌های کهکشانی است.
اشعه، خاک و فعالیت‌های بیولوژیکی بر خاک این سیاره تاثیری ندارد و بدین ترتیب ذرات گرد و غبار روی ماه بسیار ریز، حاوی شارژ الکتریکی استاتیک بالا و نیز از نظر شیمیایی فعال است. بدین ترتیب خاک ماه پودری به رنگ خاکستری است که به لباس فضانوردان می‌چسبد و علائم تب یونجه را در بدن آنها به وجود می‌آورد.
محققان بر این باورند که تاثیر گرد و خاک ماه بر انسان‌ها شبیه بیماری Silicosis است که در کارگران و در کل افرادی دیده می‌شود که گرد و خاک سمی تندبادها یا فوران آتشفشانی را استشمام می‌کنند.
99
آخرین مطالب در مرزهای علم
ویروس کرونا در ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر را قربان می کند احتمال عمدی بودن مرگ هزاران پرنده‌ مهاجر در تالاب میانکاله قبل از هاشور ابرو و فیبروز ابرو بدانید نیاز بدن به ویتامین آفتاب در زمستان بیشتر است کشف تازه در سیستم ایمنی بدن شاید همه سرطان‌ها را معالجه کند شیوع ویروس جدید چینی به نقاط دیگر جهان نگرانی‌ها را دامن زد کروموزوم Y در آستانه نابودی: آیا مردان به کل حذف خواهند شد؟ سرگذشت جنی ویلی : دخترکی محروم از هر گونه تعامل اجتماع علت سرخ شدن گونه‌ها چیست و راه‌های درمان قرمزی صورت کدامند؟ اونا واقعی مردن... محکومیت دانشمند چینی به جرم دستکاری ژنتیکی انسان آزمون پزشكی جدید برای ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی آب آوردن ریه چیست : علل، علائم و درمان آب آوردن ریه علت کبودی ناگهانی ساق پا بدون ضربه چیست؟ گروه خونی بمبئی چیست و چه تفاوتی با گروه خونی O دارد طراحی یک برنامه غذایی سالم آیا فضانوردان می‌توانند در تحقیقات تغییرات آب‌وهوایی موثر باشند؟ دوام انسان کهن در زمین بیش از آنچه تصور می‌شد آدامس باستانی، راز لولا را فاش کرد محبوب‌ترین رمز عبور ۲۰۱۹ چه بود؟ دی‌ان‌ای، سرنخی از طول عمر انسان‌های کهن و گونه‌های منقرض شده می‌دهد بانداژی که درمان شکستگی را تسریع می‌بخشد محبوب‌ترین کلمات در گوگل پرواز نخستین هواپیمای تجاری برقی جهان نقاشی کشف شده بر دیوار غار با ۴۴ هزار سال قوربافون سرطان لب چگونه ایجاد می‌شود؟ زنی بعد از شش ساعت ایست قلبی زنده شد سندرم قلب شکسته؛ یک بیماری موقتی آشنایی با نمایشگرهای حرفه‌ای outdoor سامسونگ