دختران چادری , clad_girls

دختران چادری

دختران چادری , clad_girls

دختران چادری

30,193نــــفــــــر
عضو شده اند
30,193نفر عضو شده اند
95/02/5 15:07

مگر حجاب قبل از اسلام هم در ایران بود؟؟؟

دختران چادری
·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙
ویل دورانت معتقد است نقش پوشش و حجاب زنان در ایران باستان چنان برجسته‌است که می‌توان ایران را منشاء اصلی پراکندن حجاب در جهان دانست.

┘◄ منبع : ویل دورانت، تاریخ تمدن، ج۲، ص۷۸ و برتراند راسل، زناشوئی و اخلاق، ص۱۳۵.
بر پایهٔ آنچه موبد «رستم شهرزادی» گفته‌است، پوشش زن باید به گونه‌ای باشد که حتا یک تار موی او نیز آشکار نگردد. در خرده اوستا، چنین آمده‌است: «همگان نامی ز تو بر گوییم و همگان سر خود را می‌پوشیم و آن گاه به درگاه دادار اهورمزدا نماز می‌کنیم».

┘◄ منبع : خرده اوستا، فصل آفرینگان دهمان.

در ایران باستان زنان ومردان را هیچگاه برهنه نمی‌بینیم،

در هنگام نیایش باید کلاه یا روسری بر سر داشته باشیم زیرا هماهنگی در چهره‌ها ایجاد می‌کند و چهرة انسان روحانی تر خواهد بود.

┘◄ منبع : کوروش نیکنام ؛ دکترای فلسفه زرتشت از دانشکده هندوستان و نماینده سابق زرتشیان در مجلس

«مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می‌شوند. به نظر می‌رسد که زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده‌اند.

┘◄ منبع : ضیاءپور، پوشاک باستانی ایرانیان، ص ۵۴.

از روی برخی نقوش مانده از دوران هخامنشیان، به زنان بومی بر می‌خوریم که پوششی جالب دارند. پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه‌است. به زنان دیگر آن دوره نیز برمی خوریم که ازپهلو به اسب سوارند. اینان چادری مستطیل برروی همه لباس خود افکنده و در زیر آن، یک پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز، پیراهن بلند دیگری تا به مچ پا نمایان است.

┘◄ منبع : ضیاءپور، پوشاک باستانی ایرانیان، ص ۵۶

ویل دورانت دربارهٔ زنان در دوران هخامنشیان می‌گوید: «زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند که جز درتخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند. هرگز به آنان اجازه داده نمی‌شد که آشکارا با مردان(اختلاط) کنند. زنان شوهردار حق نداشتند هیچ مردی را ببینند. در نقش‌هایی که درایران باستان برجای مانده، هیچ صورت زنی دیده نمی‌شود و نامی از ایشان به نظر نمی‌رسد.»

┘◄ منبع : ویل دورانت، تاریخ تمدن، ج۱، ص۵۵۲.

پلوتارک مورخ یونانی در مورد شرایط ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که «هر گاه لازم است زنان ایران از خانه خارج شوند و به سفر روند، درون چادرهای در بسته‌ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند.» احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت و آمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز در آمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی مانده‌است.

┘◄ منبع : خواهران و دختران ما احمد کسروی صفحه ۷

ایرانیان از دیرباز به پاکدامنی اهمیت می‌دادند و زنان ایرانی پوشیده با چادر یا پوشش‌های دیگری که بخش‌هایی از موها را می‌پوشاند و تنه را در بر می‌گرفت، در میان مردان ظاهر می‌شدند. در یک مهر سنگی استوانه‌ای که از دوره‌ی هخامنشی برجای مانده و اکنون در موزه‌ی لوور فرانسه نگهداری می‌شود، شاهزاده‌ی ایرانی و ندیمه‌هایش دیده می‌شود که شاهزاده چادر و ندیمه‌ها سرپوش دارند. در طرحی که روی سنگی در ارگیلی ترکیه نقش بسته است، زن ایرانی با پوشش چادر و سوار بر اسب دیده می‌شود. حتی سرپوش‌های پارچه‌ای دوره‌ی هخامنشی از زیر برف‌های منطقه‌ی پازریک روسیه پیدا شده است. (یادآوری می‌شود، سرزمین‌هایی که نام بردیم، بخشی از امپراطوری پهناور پارس‌ها بودند.)

┘◄ منبع : سامی، ع/تمدن هخامنشی

لباس زنان اشکانی پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین‌دار و یقه راست بوده‌است. پیراهن دیگری داشته‌اند که روی اولی می‌پوشیدند و قد این یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمنا یقه باز بوده‌است. روی این دو پیراهن چادری سرمی کردند.

┘◄ منبع : جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص ۱۹۴

درکتاب «پارتیان» نیزآمده‌است: «زنان عهد اشکانی قبایی تا زانو برتن می‌کردند، با شنلی که برافکنده می‌شد و نیز نقابی داشتند که معمولاً به پس سر می‌آویختند.

همچنین از آثار این دوره، روسری ابریشمین خوش رنگ و نگار و نفیس زنان سنگسری به جا مانده‌است که «ساخته مکنه» نام دارد و سده‌هاست که زنان سنگسری آن را می‌بافند و می‌آرایند. آنان این روسری را به ترتیب خاصی بر سر خود می‌بندند، که این خود نمونهٔ کامل پوشش سر زنان در زمان اشکانیان می‌باشد.

┘◄ منبع : تاریخ سنگسر-مهدیشهر. چاپ اوّل. مؤلف، ۱۳۷۱. ص۳۶

♥کپی مطالب با ذکر صلوات آزاد است♥

✿◕ ‿ ◕✿ رسانه دختران چادری ✿◕ ‿ ◕✿
99
129
93
63
سیمین   م  , talaieeee
شنبه 9 مرداد ، 07:05
اینا از کوروش کبیر هیچ چی نمیدونن فقط میدونن دینش اسلام نبوده......
ادامه
آرش آریانا , aaryana
سه شنبه 5 مرداد ، 12:00
small mind girl
ادامه
مهران , mehrman64
دوشنبه 4 مرداد ، 13:05
اتفاقأ هر چی میکشیم از این به اصطلاح باسوادیه
دیروز یه پرفسور برنامه جیوه شبکه 4 صحبت میکردو از 18ساعت فعالیتش در طول روز میگفت
ایشان و امسال پرفسور سمیعی هیچ اظهار نظری خارج از تخصصشون نمیکنن
اما ما رو ببین اومدیم زیر کامنایی که اصلأ گم شده تو تاریخ چ افتادیم به جون هم
ادامه
آرش نیکنام , arash_niknam
دوشنبه 4 مرداد ، 11:58
همش از بی سوادی و و ادعای روشن فکر بودنه .
ادامه
حامد تهرانی , hamed75iran
دوشنبه 4 مرداد ، 10:35
جواب نداری بدی به خندیدن من گیر میدی؟
شبکه اجتماعیه و اینم یه شکلکه
سواد و شخصیت استفاده از شبکه اجتماعی نداری نیا خب عزیزم
ادامه
مهران , mehrman64
یکشنبه 3 مرداد ، 18:16
زمونمون بد زمونه ایه...حتی اگه افتخاریم بوده باشه هیچ کجای دنیا اثری ازش نیست
ادامه
آرش نیکنام , arash_niknam
یکشنبه 3 مرداد ، 17:51
من مخالف کسانی هستم که رفتار و گفتارشون کاملا تضاد با مرام ایرانیه . بعد خودشونو ایرانی میدونن.
ادامه
آرش نیکنام , arash_niknam
یکشنبه 3 مرداد ، 17:50
من منظورم اون دسته از افرادی بود که با اعمال نا درستشون دارن تاریخ این مملکتو به گند میکشن. بعد خودشونو روشن فکرم میدونن.
ادامه
رها رهایی , ebi.rmm
یکشنبه 3 مرداد ، 17:45
بله بوده
ادامه
مهران , mehrman64
یکشنبه 3 مرداد ، 17:35
آقای نیکنام ظاهرأ از تاریخ هم به شما فقط نامش رسیده
ظاهرأ اینجا شمائید که ساز مخالف میزنید
ادامه
آبی آسمونی , asemoni_ss
یکشنبه 3 مرداد ، 16:41
چو ایران باستان نباشد تن من مباد ...نه ایران اعراب
ادامه
آرش نیکنام , arash_niknam
یکشنبه 3 مرداد ، 16:39
اینها جز ان دسته از روشنفکرنماهای تازه به دوران رسیده ای هستن که با مخالفت بادیگران خودشونو دانا میدونن. از کوروش فقط اسمش رو بدن تا مرام قانونش .
ادامه
آبی آسمونی , asemoni_ss
یکشنبه 3 مرداد ، 16:26
مقسی
ادامه
مهران , mehrman64
یکشنبه 3 مرداد ، 16:20
آرسین فازت چیه سر خود میخندی؟
ادامه
حامد تهرانی , hamed75iran
یکشنبه 3 مرداد ، 16:19
وجدانن واضح تر حرف بزن!:
ادامه
حامد تهرانی , hamed75iran
یکشنبه 3 مرداد ، 16:16
حالا فعلا معلومه کی داره وصل میشه به چی
ادامه
حامد تهرانی , hamed75iran
یکشنبه 3 مرداد ، 16:13
خخخ دیگه کم کم جماعت اسلامی دارن وصل میشن به کوروش کبیر
ادامه
غزل خانوم , sara0131
یکشنبه 30 خرداد ، 12:30
امان از خودنمایی
بعضیا فقط میخوان خودنمایی کنن
اینستاگرامم بعضیارو واقعا معتاد کرده!!!
ینی نمیشه یه روز یه عکس نذارن اینستا.اگه اتفاقیم اون روز نیوفته خودشون یه اتفاقی میسازن.اینا کارگردانای از دست رفته ی جامعه هستنااا!!!هههه
ادامه
آخرین مطالب دختران چادری
·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠· از خاطرہ ے چادرے شدنش تعریف... ·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙ دلنوشته ے یکــ دختـــ❣ــر بر... ·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙ یه آدمهایی هستن که میان تو... ·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙ میگویند دست وپا گیر است راستـش... ·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙ از این شہر خستہ اے؟... حجاب زیباست ولی… اگر میگوییم چادر مهم است همش بخاطر مقدس بودن توست... چادرم را به سان روزنامه اے کثیر الانتشار هر روز صبح... زن بودنــم را ارزش تویـی !... ♥یا حضرت معصومه(سلام الله علیها )♥ دریاب خانم .... ***:::: چند خط برای چادرم ::::……*** در شهر مداد رنگی ها ؛ یکرنگی زیباست .... خواهرم گوشه ی دلت که گیر کند به سیم خاردارهای این دنیا.... فلفل؛ ←حتی کمترین مقدارش هم تند است!... ❤ با تو بودن یعنی سعادت ❤ با تو بودن یعنی عطر شهدا... ღღ شرایط ازدواج یک رزمنده بسیجی ღღ •❤•.... غیرت وحیا چه شد؟... ︵❀‿︵‿︵❀‿︵‿︵❀‿︵‿︵❀‿︵‿︵❀‿︵‿︵ دختری که سرش به تنش می... با خودم میگویم زمانه زمانه بدیست دیگر نه زنهایمان... خداوند در وجود زن خیر و برکت قرار داده است.... همسرم !... ·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙ یه عمر همه دنبال کلید بهشت... ✿♥✿♥✿♥✿♥✿♥✿♥✿♥✿♥ پسر : دوست دارم دختر : چندتا ؟... مهریه تو چیست.... ˙·٠•●✿ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿●•٠·˙ زن مسلمان آن زنی است که: ◄هم... بدون متن مادر نخستین شهید غواص سید جلیل میری"شناسایی‌شده:... خانمی به دفتر نهضت سواد آموزی تلفن کرد و گفت: ·٠•●✿... جایگاه زن در قرآن چگونه است؟...