نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
اویتا , AvitaClub

اویتا

اویتا , AvitaClub

اویتا

326,740نــــفــــــر
عضو شده اند
326,740نفر عضو شده اند
99/02/2 08:50

کمبود ویتامین K موجب تحلیل استخوان در سالمندان میشود

اویتا

در مقاله ای که اخیرا در آوریل ۲۰۲۰ در مجله Journal of Physiological Anthropology چاپ شد٬ محققین دانشکده پزشکی دانشگاه ناکازاکی ژاپن یافته های خود را در مورد کاهش کیفیت استخوان در ارتباط با سطح بالایی از سرم استئوکلسین غیرکربوکسیله موجود در خون که شاخص وضعیت ویتامین K را ارائه کردند.

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی می باشد که در سال ۱۹۲۹ کشف شده است. با این وجود سبزیجات برگ سبز و لبنیات تخمیر شده سرشار از ویتامین K است‌. ویتامین K سبب بهبود مصرف انسولین ، کاهش خطر سرطان و بهبود سلامت قلب می شود. 
مطالعات بالینی نشان می دهند که مکمل ویتامین K شاید بتواند در پیشگیری از تحلیل استخوان ها در دوران یائسگی زنان نقش داشته باشد.

در این مطالعه ۳۵۸ مرد و ۵۰۳ زن با سنین ۴۰ سال و بالاتر شرکت داشتند.

با استفاده از سونوگرافی کمی (که اطلاعات بیشتری در مورد استحکام استخوان میدهد) ، کیفیت استخوان پاشنه آنها اندازه گیری شد. نمونه خون آنها نیز برای بررسی سرم استئوکلسین غیرکربوکسیله (پروتئین ترشح شده توسط سلولهای استئوبلاستها که در حضور ویتامین K کربوکسیله می شوند) مورد بررسی قرار گرفت و استئوکلسین غیر کربوکسیله توسط ماتریس استخوان جذب نشده و به داخل خون رها می شود ، که این در نتیجه نشانگر کمبود ویتامین K است.

میزان استئوكلسین غیركربوكسیله شده در مردان 80 ساله یا بالاتر به طور معنی داری بیشتر از سنین پایینتر بود. در زنان نیز، در بین افراد 50 تا 59 سال و 60 تا 69 سال میزان آن در مقایسه با کسانی که در سنین 40 تا 49 سال قرار داشتند بالاتر بود و بعد از سن 69 سالگی تا حدودی شروع به کاهش می کرد. سطح بالای استئوکلسین غیر کربوکسیله با کاهش کیفیت نتایج اولتراسوند در زنان به طور قابل توجهی ارتباط داشت ولی در مردان این نتایج حاصل نشد.

نتایج این تحقیق حاکی از آن است که افزایش غلظت سرم استئوکلسین غیر کربوکسیله در خون (در کمبود ویتامین K) موجب افزایش میزان تخلخل و کاهش خاصیت ارتجاعی استخوان می شود.
ولی همچنان مطالعات بیشتر برای ارزیابی مکانیسم تفاوت عملکرد ویتامین K در جنسیت ضروریست.
99
77
5
28
مجید بلوچی , emperator1984
پنجشنبه 28 اسفند ، 02:30
سلام
آره من قدیمی ترم ، فکر کنم کلوب که راه افتاد من افتتاحش کردم
ادامه
سحر چگینی , saira21
چهارشنبه 3 دی ، 00:13
من
ادامه
میثم ایرانی , meysamboj1366
دوشنبه 12 آبان ، 23:23
ادامه
میثم ایرانی , meysamboj1366
شنبه 15 شهریور ، 14:27
ادامه
افشین بمبر , afshin_bomber
چهارشنبه 3 اردیبهشت ، 18:13
سلام بچه ها
کسی هست از من قدیمی تر باشه؟
ادامه
آخرین مطالب اویتا
کمبود ویتامین K موجب تحلیل استخوان در سالمندان میشود مصرف طولانی مدت روغن آفتابگردان و روغن ماهی برای کبد مضر است نقش کلیدی روی (Zinc) در مقاله با عفونت روغن زیتون کلید عمر طولانی در رژیم غذایی مدیترانه ای است. رابطه مستقیم بیماری بیش فعالی (ADHD) کمبود ویتامین D طرفداران چای عمر طولانی تری دارند!!! نگران آینده نباش چون خدا زودتر از تو اونجاست!... غمناک ترین لحظه زندگی را از کسی تجربه میکنی که شیرین... هیچکس لیاقت اشک های تو را ندارد کسی که چنین لیاقتی... خوبی لیاقت اینه که هر کسی نداره .... روز از دست رفته زندگی شما روزی است که در آن حتی یکبار... برای تشخیص زنده یا مرده بودن یک انسان به شرف او نگاه... حقیقت تا چکمه هایش را بپوشد دروغ نصفی از دنیا را... یه وقتایی فراموش کردن بعضیا مثل فراموش کردن نفس کشیدنه... همیشه به قلبت بگو که ترس از رنج از خود رنج بدتر است... هیچوقت تلاش نکنید یک آدم احمق را راهنمایی کنید زیرا... من هر شب دوست داشتنت را بغض میكنم؛ حسرت نداشتنت از... امان از تقدیر :) .... کجا باید برم .... از همان روزی که مویت را نشانم داده ای تار می بینم... به روزگار گفتند: چرا روی چرخ و فلک تو بعضیا بالان... انتظار کشنده است .... تو را چون آرزوهایم همیشه دوست خواهم داشت به شرطی... ما آدم ها عاشق چیزهایی هستیم که نداریم!... اگر دنبال کسی میگردید که دنیای شما را تغییر دهد به... دلتنگی واژه ای بی معناست.... گاهی دست " پدر و مادرت " را ببوس .... شب شد .... آدمها دقیقا همون چیزی هستن که تاکید میکنن نیستن .... فاصله ها کسی را از بین نمی برد، نزدیکی های سرد است...