نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
اویتا , AvitaClub

اویتا

اویتا , AvitaClub

اویتا

326,741نــــفــــــر
عضو شده اند
326,741نفر عضو شده اند
99/01/28 12:18

نقش کلیدی روی (Zinc) در مقاله با عفونت

اویتا
مقاله چاپ شده در آگوست 2019 در مجله PLOS Pathogens مطالب مهمی در رابطه با توانایی روی در مقابله با عفونت های باکتریایی را مورد بررسی قرار می دهد.

محققین مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی دانشگاه آدلاید استرالیا در مقاله خود با اشاره به اینکه کمبود روی٬ یک سوم از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داده و که مسئله باعث افزایش حساسیت به عفونت باکتریایی میشود.
اگرچه استفاده از مکمل روی می تواند اثر بیماری را کاهش دهد، اما مبنای مولکولی چگونگی محافظت در مقابل عفونت همچنان نامشخص است.

در طی این پروژه، به موش های آزمایشگاهی رژیم غذایی با میزان ۷۰٪ کمتر از ماده معدنی روی نسبت به حیواناتی که غذای استاندارد داشتند٬ داده شد. حیوانات سپس در معرض باکتری Streptococcus pneumoniae قرار گرفتند که باعث بیماری ذات الریه می شود.

محققین مشاهده كردند كه موش هایی که با رژیم غذایی حاوی میزان محدودی از روی تغذیه شده بودند، ۳۶ ساعت بعد از مواجهه با باكتری در مناطق مختلف بدن آنها (بخصوص در بینی ، گلو و خون ) بار باکتریایی آنها به میزان قابل توجهی بیشتر بود٬ در مقایسه با حیواناتی که میزان کافی روی دریافت کرده بودند.

دستگاه Elemental bio-imaging (دستگاهی که مقدار مواد معدنی اندام های زنده را اندازه میگیرد) با تصویربرداری از ریه موشها کاهش غلظت روی در ریه موش های دارای کمبود روی را نشان می دهد و در هر دو گروه از حیوانات پس از عفونت، مهاجرت روی به مناطق خاص ریه ها را نشان می دهد. این محققین با در نظر گرفتن نتایج پژوهش اظهار دارند که روی با پاتوژن مهاجم در ریه های موش در یک مکان قرار میگیرند.

همچنین نتایج مشخص کردند كه فاگوسیت ها، که سلول های ایمنی بدن هستند كه ذرات مضر خارجی (از جمله باكتری ها) را می خورند، روی را متراکم کرده و از این ماده معدنی به عنوان یك ماده ضد میکروبی مستقیم استفاده می كنند. موشهایی که رژیم های غذایی با کمبود روی دریافت کرده اند ، تقریباً 30 ساعت کمتر از آنهایی که رژیم های طبیعی دریافت کرده اند زنده مانده اند.

دکتر Eijkelkamp خاطر نشان می کند که رژیم غذایی با محتوای روی با عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقاومت در برابر عفونت های باکتریایی رابطه مستقیم دارد. این تحقیق نشان می دهد که روی در مناطقی که درآنها عفونت وجود دارد تجمع یافته و باکتری های تهاجمی را تحت فشار قرار می دهد و همچنین به سلولهای خاص ایمنی کمک می کند تا باکتری های Streptococcus pneumoniae را از بین ببرند.
99
93
2
27
محمد ج , mohammadjeddy
پنجشنبه 28 فروردین ، 12:22
ماهی های زرد رنگ رو نخورید
ادامه
آخرین مطالب اویتا
کمبود ویتامین K موجب تحلیل استخوان در سالمندان میشود مصرف طولانی مدت روغن آفتابگردان و روغن ماهی برای کبد مضر است نقش کلیدی روی (Zinc) در مقاله با عفونت روغن زیتون کلید عمر طولانی در رژیم غذایی مدیترانه ای است. رابطه مستقیم بیماری بیش فعالی (ADHD) کمبود ویتامین D طرفداران چای عمر طولانی تری دارند!!! نگران آینده نباش چون خدا زودتر از تو اونجاست!... غمناک ترین لحظه زندگی را از کسی تجربه میکنی که شیرین... هیچکس لیاقت اشک های تو را ندارد کسی که چنین لیاقتی... خوبی لیاقت اینه که هر کسی نداره .... روز از دست رفته زندگی شما روزی است که در آن حتی یکبار... برای تشخیص زنده یا مرده بودن یک انسان به شرف او نگاه... حقیقت تا چکمه هایش را بپوشد دروغ نصفی از دنیا را... یه وقتایی فراموش کردن بعضیا مثل فراموش کردن نفس کشیدنه... همیشه به قلبت بگو که ترس از رنج از خود رنج بدتر است... هیچوقت تلاش نکنید یک آدم احمق را راهنمایی کنید زیرا... من هر شب دوست داشتنت را بغض میكنم؛ حسرت نداشتنت از... امان از تقدیر :) .... کجا باید برم .... از همان روزی که مویت را نشانم داده ای تار می بینم... به روزگار گفتند: چرا روی چرخ و فلک تو بعضیا بالان... انتظار کشنده است .... تو را چون آرزوهایم همیشه دوست خواهم داشت به شرطی... ما آدم ها عاشق چیزهایی هستیم که نداریم!... اگر دنبال کسی میگردید که دنیای شما را تغییر دهد به... دلتنگی واژه ای بی معناست.... گاهی دست " پدر و مادرت " را ببوس .... شب شد .... آدمها دقیقا همون چیزی هستن که تاکید میکنن نیستن .... فاصله ها کسی را از بین نمی برد، نزدیکی های سرد است...