نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
اویتا , AvitaClub

اویتا

اویتا , AvitaClub

اویتا

326,740نــــفــــــر
عضو شده اند
326,740نفر عضو شده اند
99/01/26 12:27

رابطه مستقیم بیماری بیش فعالی (ADHD) کمبود ویتامین D

اویتا

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۹ در ژورنال Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry چاپ شده نشان می دهد که ارتباط مهمی بین کمبود ویتامین D در دوران بارداری و افزایش ریسک اختلال نقص توجه یا بیش فعالی (ADHD) وجود دارد.

گروهی از محققین دانشگاه تورکو فنلاند اعلام کردند به علت نقش مهم ویتامین D در پیشرفت و تکامل سیستم مرکزی عصبی، ارتباطی بسیار معنادار بین کمبود ویتامین D در دوران بارداری و اختلال نقص توجه یا بیش فعالی کودکان (ADHD) وجود دارد.

این در حالیست که قبلا هیچ گونه مطالعه ای درباره میزان کمبود ویتامین D در دوران بارداری و خطر ابتلا به ADHD فرزندان انجام نشده است.

در این پژوهش محققان میزان ویتامین D نمونه خون ۱۰۶۷ نفری از مادران با فرزند مبتلا به ADHD و گروهی دیگر از مادران باردار شاهد را بررسی کردند. یافته ها نشان دادند که ارتباط معناداری بین کاهش سطح ویتامین D خون مادران و افزایش خطر ابتلای کودکان به بیماری ADHD وجود دارد.
زنان بارداری که میزان ویتامین D خون آنها جزو ۲۰٪ پایین از کل مادران آزمایش شده بودند، ۵۳٪ احتمال بیشتری برای داشتن فرزندی مبتلا به ADHD را داشتند.

این تحقیق بخشی از پروژه ای است که هدف آن شناسایی ارتباط بین سلامت زنان در دوران بارداری و ظهور بیماری ADHD در فرزندان٬ به منظور تعیین میزان ریسک این بیماری و کمک به توسعه درمان های پیشگیرانه آن می باشد.
آندره سوراندر (محقق اصلی این تحقیق از دانشگاه پزشکی تورکو و مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا) خاطر نشان کرد که کمبود ویتامین D با وجود تلاش های متخصصان برای افزایش سطح این ویتامین در خون افراد٬ همچنان یک چالش جهانی می باشد.

با توجه به شیوع قابل ملاحظه بیماری ADHD در کودکان ، نتایج این تحقیق می تواند در جهت افزایش سلامت عمومی اهمیت خاصی داشته باشد.
99
29
1
24
من صو ره  , mansooreh_sepahi
سه شنبه 26 فروردین ، 12:39
D 3
ادامه
آخرین مطالب اویتا
کمبود ویتامین K موجب تحلیل استخوان در سالمندان میشود مصرف طولانی مدت روغن آفتابگردان و روغن ماهی برای کبد مضر است نقش کلیدی روی (Zinc) در مقاله با عفونت روغن زیتون کلید عمر طولانی در رژیم غذایی مدیترانه ای است. رابطه مستقیم بیماری بیش فعالی (ADHD) کمبود ویتامین D طرفداران چای عمر طولانی تری دارند!!! نگران آینده نباش چون خدا زودتر از تو اونجاست!... غمناک ترین لحظه زندگی را از کسی تجربه میکنی که شیرین... هیچکس لیاقت اشک های تو را ندارد کسی که چنین لیاقتی... خوبی لیاقت اینه که هر کسی نداره .... روز از دست رفته زندگی شما روزی است که در آن حتی یکبار... برای تشخیص زنده یا مرده بودن یک انسان به شرف او نگاه... حقیقت تا چکمه هایش را بپوشد دروغ نصفی از دنیا را... یه وقتایی فراموش کردن بعضیا مثل فراموش کردن نفس کشیدنه... همیشه به قلبت بگو که ترس از رنج از خود رنج بدتر است... هیچوقت تلاش نکنید یک آدم احمق را راهنمایی کنید زیرا... من هر شب دوست داشتنت را بغض میكنم؛ حسرت نداشتنت از... امان از تقدیر :) .... کجا باید برم .... از همان روزی که مویت را نشانم داده ای تار می بینم... به روزگار گفتند: چرا روی چرخ و فلک تو بعضیا بالان... انتظار کشنده است .... تو را چون آرزوهایم همیشه دوست خواهم داشت به شرطی... ما آدم ها عاشق چیزهایی هستیم که نداریم!... اگر دنبال کسی میگردید که دنیای شما را تغییر دهد به... دلتنگی واژه ای بی معناست.... گاهی دست " پدر و مادرت " را ببوس .... شب شد .... آدمها دقیقا همون چیزی هستن که تاکید میکنن نیستن .... فاصله ها کسی را از بین نمی برد، نزدیکی های سرد است...