نرم افزار اندروید کلوب
فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik

فیزیکی های بوعلی سینا

فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik

فیزیکی های بوعلی سینا

120نــــفــــــر
عضو شده اند
120نفر عضو شده اند
دانشجویان گل فیزیک بوعلی سینا که عاشق فیزیکنددانشجویان گل فیزیک بوعلی سینا که عاشق فیزیکندمشاهده کامل مشخصات
5 فروردین 1384
آموزش و تحصیل

اعضاء

 •  , rasoul_lics
 • امید علی دوبختی , hellboy689
 • ندا مدیر , p30neda
 • شیفته حسن نژاد , shifte_hasannezhad
 • 120 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • مدرسه غیرانتفاعی دانش , daneshclub
 • دانشجوی غیر بومی(دور خونه و خونواده) , gharibclub
 • جهاد دانشگاهی فومن , jahad_daneshgahi_fuman_un
وبلاگ میهن بلاگ
  عناوین بحث ها پاسخها بروز رسانی
0
90/9/4 (09:47)
0
90/5/10 (13:09)
0
88/4/23 (11:42)
5
87/12/15 (23:19)
1
86/10/22 (18:27)
0
86/6/28 (07:59)
0
86/4/21 (07:44)
3
85/7/18 (19:03)
0
84/12/8 (12:29)
0
84/12/8 (12:27)
فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik
نظریه...!!!!
در این میان یكی از مباحث اصلی در علم «فیزیك» مبحث «ترموداینامیك» است؛ بحثی كه از اثبات منظم در راز آفرینش گرفته تا ماده و انرژی و هر چیز دیگری، صحبت به میان می‌آورد. به جرات می‌توان گفت كه همگی ما از همان سال‌های اول ابتدایی با بحث «ترموداینامیك» آشنا می‌شویم و به یقین، همگی ما حتی اگر هیچ چیزی از «ترموداینامیك» نشنیده باشیم، حداقل، قانون بقای انرژی را چندین بار در سال‌های مختلف تحصیل دیده و شنیده‌ایم.
اصول اصلی «ترموداینامیك» بیانگر این خاصیت ترانهادگی متغیر دماست؛ بر این اساس كه دو جسم هم‌دما در تقابل با جسم سوم، به دمای یكسان می‌رسند.
دیگر اینكه «ترموداینامیك» بیانگر پایستاری انرژی درونی است. انرژی درونی عبارت است از «تفاضل انرژی حرارتی داده‌شده به‌انرژی به كارگرفته‌شده.» به عنوان مثال اگر دو جسم گرم و سرد را در مجاورت یكدیگر قرار دهیم، باعث تغییر دمای هر دو جسم منتهی خواهد شد. ‌در صورت برقراربودن سیستم منزوی، كار انجام‌شده برابر صفر است و نتیجه اینكه، انرژی درونی هر جسمی برابر خواهد بود با انرژی گرمایی اولیه آن و تغییرات آن. خب! این قابل تشخیص است كه مجموع آن دو برابر می‌شود با مجموع انرژی‌های اولیه هر دو جسم كه این خود برابر است با قانون بقای انرژی. انرژی هرگز از بین نمی‌رود، بلكه از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌گردد. این را همه ما در طول سال‌های تحصیلی به فراخور، در دروس مختلف خوانده‌ایم.
در اصلی دیگر از ترموداینامیك آمده است: «هنگامی كه دو جسم گرم و سرد در مجاورت هم قرار می‌گیرند، حرارت از جسم گرم به جسم سرد منتقل می‌شود» و این هم یعنی تبادل دما. و دیگر اینكه ترموداینامیك بیانگر این نكته است كه صفر مطلق دما، منطقه‌ای است كه هرگز نمی‌توان به آن رسید یا از آن پایین‌تر رفت. اصل ترموداینامیك را می‌توان توسط متغیر آنتروپی مدل كرد كه تغییر آن برابر با تغییر گرمای تبادل‌شده تقسیم بر دماست؛ به عبارتی هر سیستمی همواره در جهتی حركت می‌كند كه مجموع آنتروپی سیستم و محیط، افزایش پیدا كند. به عنوان مثال، اگر دو مخزن آب ایزوله از هم، یكی 25درجه و همان میزان آب در مخزن دیگر 75درجه با هم مخلوط شوند و یا یكی صفر درجه و دیگری صد درجه. در حالت اول، میانگین می‌تواند چیزی حدود 40 و 60 باشد و در حالت دوم 10 و 90. بهتر است كه بحث را در همین‌جا تمام كنیم كه این مبحث هزاران ساعت برای مباحثه وقت می‌طلبد. تمامی این موارد گفته شد تا علم ترموداینامیك به صورت هر چند خلاصه بیان شود و هستند دانشمندان و فیزیك‌دان‌هایی كه با این قوانین و اصول، صبح را به شب و شب را به صبح می‌رسانند و آنچنان اعتقادی به این اصول دارند كه همچون بت به پرستش آن می‌پردازند و اگر كسی كوچك‌ترین اختلاف نظری داشته باشد، از جانب این قبیل افراد تكفیر می‌شود. سال‌ها این قوانین در علم فیزیك بود و به اثبات هم رسیده بود و هست اما یكباره یك آگهی در مجله بسیار معتبر «اكونومیست» آتش به جان هزاران فیزیك‌دان انداخته و دنیای علوم فیزیك و خصوصاً ترموداینامیك را به چالش كشانده است.
دانشمندان سالیان سال آرزو داشتند تا دستگاهی اختراع كنند كه قادر به تولید یك میزان بی‌نهایت از انرژی باشد، اما هرگز نتوانسته بودند. حتی خود «لئوناردو داوینچی» نیز این كار را غیرممكن دانسته بود و به دانشمندان گفته بود كه شما راه خطایی پیش رفته‌اید ولی گویی مهندسین شركت «اس-تی- اورن» (Steorn) اذعان دارند كه انتظار به سر رسیده و این امر تحقق یافته و تحقیقات آنان به پایان رسیده است. بازرگانانی كه پشتیبان مالی این پروژه هستند نیز می‌گویند: «نه‌تنها گردش این تجهیزات به ‌طور خودگردان مؤید این موفقیت است، بلكه هنگامی كه این دستگاه مولد می‌چرخد، یك انرژی، بیش از مقدار مصرف خود تولید می‌كند».
دكتر «شان مك‌آرتی» مدیر عامل شركت «اس- تی- اورن» در همین زمینه گفت: «تحقیقات ما نشان داده است كه اگر از یك میدان مغناطیسی ویژه‌ای، آهن‌رباهای دائمی عبور كنند، با ایستادن و حركت در یك زمان می‌توان انرژی تولید كرد». آقای مك‌آرتی كه خود از فیزیك‌دانان خبره است، گفت: «ما این پدیده را به‌طور كاملاً اتفاقی سه سال قبل كشف كردیم و در طول این سال‌ها بارها و بارها مورد آزمایش و تجزیه و تحلیل قرار دادیم تا مورد تمسخر و استهزا قرار نگیریم».
اذعان بر این كشف، باعث واكنش‌های عجیب و گاه خشمگینانه از سوی دانشمندان گردیده است.
آقای مك‌آرتی می‌گوید: «مسئولان این پروژه همه‌روزه نامه‌های تهدید‌آمیزی از طریق پست دریافت می‌كنند. برخی از این نامه‌ها به دفاتر «اس – تی- اورن» و برخی دیگر از نامه‌ها حتی به منازل دانشمندان مركز «اس – تی- اورن» ارسال شده‌اند».
شركت «اس – تی- اورن» در این ارتباط با چاپ یك آگهی در مجله معتبر «اكونومیست» از دانشمندان دعوت كرده است كه برای دیدن و امتحان این پروژه به هیأت علمی 12نفره آنان بپیوندند.
آقای مك‌آرتی می‌گوید: «علم ترموداینامیك دارای 2 اصل مهم و بنیادی است؛ اول آنكه انرژی را نه می‌توان تولید كرد و نه می‌توان نابود كرد ولی می‌توان آن را از نوعی به نوع دیگر تبدیل كرد و دوم آنكه اگر انرژی وارد یك سیستم شود، نمی‌توان تمامی آن انرژی را از سیستم به بیرون آورد. اگرچه ممكن است آزمایشات در این زمینه سال‌ها طول بكشد، در عین حال نیز می‌تواند همراه با ریسك باشد. كاركنان ما در شركت «اس – تی- اورن» می‌دانند كه اگر جواب دانشمندان، جواب موافقی نباشد شركت، مورد تمسخر جهانیان قرار خواهد گرفت».
كارشناسان می‌گویند اگر این اختراع مورد تایید قرار گیرد، پاداش بسیار بزرگ و بی‌حدوحصری از نظر مالی، با ثبت این اختراع برای شركت «اس- تی – اورن» به همراه خواهد داشتhttp://cph-theory.persiangig.com
ادامه
99
1
  یاسین موسوی , yasin_m85
  دوشنبه 29 اردیبهشت ، 10:38
  سلام به همه دوستداران فیزیک
  دوستای گلم من میخوام کنکور ارشد فیزیک شرکت کنم، وقت زیادی هم ندارم و نمیتونم کتابای درسی رو بخونم چون حجم زیادی دارن، میتونید کمکم کنید و بگید کتابای کدوم موسسه بهتره؟
  واقعا ممنون میشم اگر کمکم کنید.
  ادامه
  فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik
  كهكشان


  اگر بخواهید بدانید كه كهكشان هاى جدید در كجا به دنیا مى آیند، كافى است كه به دنبال توده هایى از ماده تاریك باشید. اگر چه ماده تاریك كاملاً از چشم آشكارگرهاى امروزى پنهان است اما این ماده اسرارآمیز با گرانش خود مى تواند انرژى تابشى را منحرف و خم كند. اخترشناسان با استفاده از تلسكوپ فضایى هابل و تلسكوپ سوبارو (Subaru) توزیع ماده تاریك را در ناحیه اى از آسمان به بزرگى ۵ ماه كامل نقشه بردارى كردند. آنها نشانه هایى از توده هاى ماده تاریك را یافتند كه پرورشگاه كهكشان هاى تازه متولد شده هستند كه حدود ۱۲ میلیارد سال نورى از زمین فاصله دارند. یك آشیانه مجزا از ماده تاریك مى تواند چندین كهكشان تازه را در خود پرورش دهد. این نتایج كه توسط محققین موسسه علوم تلسكوپ فضایى و رصدخانه اخترشناسى ملى ژاپن و همچنین دانشگاه توكیو به دست آمده است پیش بینى هاى فرضیه فعلى كیهان شناسى موسوم به مدل «ماده تاریك سرد» را تائید مى كنند. هر چند ماده تاریك به طور مستقیم با استفاده از تلسكوپ قابل رویت نیست اما كشش گرانشى قدرتمند آن بر روى گاز، ستاره ها و حتى كهكشان هاى مجاور باعث آشكار شدن وجود آن مى شود. كهكشان ها معمولاً به صورت خوشه تجمع مى كنند و گرانش عامل تعیین كننده عمده تجمع آنها است.
  ممكن است مطالعه چگونگى تجمع كهكشان ها نحوه توزیع ماده تاریك و چگونگى تاثیر آن بر روى تولد و رشد كهكشان ها را مشخص كند. در گذشته مطالعه تجمع كهكشان هاى جوان بسیار مشكل بود. كهكشان هاى جوان به دلیل فاصله بسیار زیاد، كم نور به نظر مى رسند و یافتن تعداد كافى براى تحقیق در مورد تجمع آنها یك چالش رصدى بود.
  «ماسامى اوچى» و همكاران وى از موسسه علوم تلسكوپ فضایى با استفاده از تلسكوپ سوبارو و دوربین آن موسوم به Suprime-Cam یك ناحیه از آسمان در صورت فلكى نهنگ (Cetus) را مورد مطالعه قرار دادند. این قسمت از آسمان ناحیه اى به بزرگى پنج ماه كامل را پوشش مى دهد. این گروه با تصویربردارى هاى حساس در محدوده سه رنگ نور مرئى از این ناحیه توانستند حدود ۱۷ هزار كهكشان جوان كه در فاصله ۱۲ سال نورى قرار دارند را مشاهده كنند. این تعداد ده برابر بیشتر از تعداد رصد شده طى مطالعات قبلى در مورد این كهكشان هاى جوان است.
  این گروه بر اساس این داده ها دریافت كه:
  ۱- تعداد زیادى جفت هاى كهكشانى وجود دارند كه فاصله آنها از یكدیگر كمتر از ۸۰۰ هزار سال نورى است.
  ۲- كهكشان ها حتى در فاصله هاى بسیار زیاد به طور مستحكم گرد هم مى آیند.
  این دو نتیجه زمانى انتظار مى رود كه كهكشان ها در میان توده هاى ماده تاریك آشیانه كنند. این گروه نتایج رصدى را به طور مفصل با پیش بینى هاى نظرى مدل «ماده تاریك سرد» مقایسه كرده و دریافتند كه یك توده متوسط از آشیانه هاى ماده تاریك به اندازه ششصد میلیارد خورشید وزن دارد و اینكه یك توده مجزا ماده تاریك چندین كهكشان جوان را در میان خود آشیانه مى دهد.
  تحقیقات این گروه به همراه پژوهش هاى دیگر كه به طور مستقل توسط گروه دیگرى انجام شد شواهد محكمى را ارائه مى دهند مبنى بر اینكه كهكشان هاى جوان در ابتداى كیهان در میان توده هاى ماده تاریك پرورش یافته و اینكه یك توده مجزا از ماده تاریك كهكشان هاى جوان متعددى را در خود جا مى دهد. هر دو گروه از توانایى بى نظیر تلسكوپ سوبارو بهره مى برند تا تصویربردارى هاى بسیار حساسى از یك ناحیه وسیع از فضا را انجام دهند.
  ادامه
   فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik
   بمب هسته ای چگونه كار می‌كند
   شما احتمالاً در كتابهای تاریخ خوانده‌اید كه بمب هسته‌ای در جنگ جهانی دوم توسط آمریكا علیه ژاپن بكار رفت و ممكن است فیلم‌هایی را دیده باشید كه در آنها بمب‌های هسته‌ای منفجر می‌شوند. درحالیكه در اخبار می‌شنوید، برخی كشورها راجع به خلع سلاح اتمی با یكدیگر گفتگو می‌كنند، كشورهایی مثل هند و پاكستان سلاح‌های اتمی خود را توسعه می‌دهند.

   ما دیده‌ایم كه این وسایل چه نیروی مخرب خارق‌العاده‌ای دارند، ولی آنها واقعاً چگونه كار می‌كنند؟ در این بخش خواهید آموخت كه بمب هسته‌ای چگونه تولید می‌شود و پس از یك انفجار هسته‌ای چه اتفاقی می‌افتد؟
   فیزیك هسته‌ای
   انرژی هسته‌ای به 2 روش تولید می‌شود:

   1- شكافت هسته‌ای: در این روش هسته یك اتم توسط یك نوترون به دو بخش كوچكتر تقسیم می‌شود. در این روش غالباً از عنصر اورانیوم استفاده می‌شود.

   2- گداخت هسته‌ای: در این روش كه در سطح خورشید هم اجرا می‌شود، معمولاً هیدروژن‌ها با برخورد به یكدیگر تبدیل به هلیوم می‌شوند و در این تبدیل، انرژی بسیار زیادی بصورت نور و گرما تولید می‌شود.
   طراحی بمب‌های هسته‌ای:

   برای تولید بمب هسته‌ای، به یك سوخت شكافت‌پذیر یا گداخت‌پذیر، یك وسیله راه‌انداز و روشی كه اجازه دهد تا قبل از اینكه بمب خاموش شود، كل سوخت شكافته یا گداخته شود نیاز است.

   بمب‌های اولیه با روش شكافت هسته‌ای و بمب‌های قویتر بعدی با روش گداخت هسته‌ای تولید شدند. ما در این بخش دو نمونه از بمب های ساخته شده را بررسی می كنیم:

   بمب‌ شكافت هسته‌ای :

   1-‌ هسته‌ای (پسر كوچك) كه روی شهر هیروشیما و در سال 1945 منفجر شد.

   2- هسته‌ای (مرد چاق) كه روی شهر ناكازاكی و در سال 1945 منفجر شد.

   بمب گداخت هسته‌ای : بمب گداخت هسته‌ای كه در ایسلند بصورت آزمایشی در سال 1952 منفجر شد.
   بمب‌های شكافت هسته‌ای:
   بمب‌های شكافت هسته‌ای از یك عنصر شبیه اورانیوم 235 برای انفجار هسته‌ای استفاده می‌كنند. این عنصر از معدود عناصری است كه جهت ایجاد انرژی بمب هسته‌ای استفاده می‌شود. این عنصر خاصیت جالبی دارد: هرگاه یك نوترون آزاد با هسته این عنصر برخورد كند ، هسته به سرعت نوترون را جذب می‌كند و اتم به سرعت متلاشی می‌شود. نوترون‌های آزاد شده از متلاشی شدن اتم ، هسته‌های دیگر را متلاشی می‌كنند.

   زمان برخورد و متلاشی شدن این هسته‌ها بسیار كوتاه است (كمتر از میلیاردم ثانیه ! ) هنگامی كه یك هسته متلاشی می‌شود، مقدار زیادی گرما و تشعشع گاما آزاد می‌كند.
   مقدار انرژی موجود در یك پوند اورانیوم معادل یك میلیون گالن بنزین است!

   در طراحی بمب‌های شكافت هسته‌ای، اغلب از دو شیوه استفاده می‌شود:

   روش رها كردن گلوله:
   در این روش یك گلوله حاوی اورانیوم 235 بالای یك گوی حاوی اورانیوم (حول دستگاه مولد نوترون) قرار دارد.

   هنگامی كه این بمب به زمین اصابت می‌كند، رویدادهای زیر اتفاق می‌افتد:

   1- مواد منفجره پشت گلوله منفجر می‌شوند و گلوله به پائین می‌افتد.

   2- گلوله به كره برخورد می‌كند و واكنش شكافت هسته‌ای رخ می‌دهد.

   3- بمب منفجر می‌شود.

   در بمب هیروشیما از این روش استفاده شده بود. نحوه انفجار این بمب در شكل زیر نمایش داده شده است:

   روش انفجار از داخل:
   در این روش كه انفجار در داخل گوی صورت می‌گیرد، پلونیم 239 قابل انفجار توسط یك گوی حاوی اورانیوم 238 احاطه شده است.

   هنگامی كه مواد منفجره داخلی آتش گرفت رویدادهای زیر اتفاق می‌افتد:

   1- مواد منفجره روشن می‌شوند و یك موج ضربه‌ای ایجاد می‌كنند.

   2- موج ضربه‌ای، پلوتونیم را به داخل كره می‌فرستد.

   3- هسته مركزی منفجر می‌شود و واكنش شكافت هسته‌ای رخ می‌دهد.

   4- بمب منفجر می‌شود.

   بمبی كه در ناكازاكی منفجر شد، از این شیوه استفاده كرده بود. نحوه انفجار این بمب، در شكل زیر نمایش داده شده است.

   بمب‌ گداخت هسته‌ای: بمب‌های شكافت هسته‌ای، چندان قوی نبودند!

   بمب‌های گداخت هسته‌ای ، بمب های حرارتی هم نامیده می‌شوند و در ضمن بازدهی و قدرت تخریب بیشتری هم دارند. دوتریوم و تریتیوم كه سوخت این نوع بمب به شمار می‌روند، هردو به شكل گاز هستند و بنابراین امكان ذخیره‌سازی آنها مشكل است. این عناصر باید در دمای بالا، تحت فشار زیاد قرار گیرند تا عمل همجوشی هسته‌ای در آنها صورت بگیرد. در این شیوه ایجاد یك انفجار شكافت هسته‌ای در داخل، حرارت و فشار زیادی تولید می‌كند و انفجار گداخت هسته‌ای شكل می‌گیرد.در طراحی بمبی كه در ایسلند بصورت آزمایشی منفجر شد، از این شیوه استفاده شده بود. در شكل زیر نحوه انفجار نمایش داده شده است.
   اثر بمب‌های هسته‌ای:

   انفجار یك بمب هسته‌ای روی یك شهر پرجمعیت خسارات وسیعی به بار می آورد . درجه خسارت به فاصله از مركز انفجار بمب كه كانون انفجار نامیده می‌شود بستگی دارد.

   زیانهای ناشی از انفجار بمب هسته‌ای عبارتند از :

   - موج شدید گرما كه همه چیز را می‌سوزاند.

   - فشار موج ضربه‌ای كه ساختمان‌ها و تاسیسات را كاملاً تخریب می‌كند.

   - تشعشعات رادیواكتیویته كه باعث سرطان می‌شود.

   - بارش رادیواكتیو (ابری از ذرات رادیواكتیو كه بصورت غبار و توده سنگ‌های متراكم به زمین برمی‌گردد.دركانون زلزله، همه‌چیز تحت دمای 300 میلیون درجه سانتی‌گراد تبخیر می‌شود! در خارج از كانون زلزله، اغلب تلفات به خاطر سوزش ایجادشده توسط گرماست و بخاطر فشار حاصل از موج انفجار ساختمانها و تاسیسات خراب می‌شوند. در بلندمدت، ابرهای رادیواكتیو توسط باد در مناطق دور ریزش می‌كند و باعث آلوده شدن موجودات، آب و محیط زندگی می‌‌شود.

   دانشمندان با بررسی اثرات مواد رادیواكتیو روی بازماندگان بمباران ناكازاكی و هیروشیما دریافتند كه این مواد باعث: ایجاد تهوع، آب‌مروارید چشم، ریزش مو و كم‌شدن تولید خون در بدن می‌شود. در موارد حادتر، مواد رادیواكتیو باعث ایجاد سرطان و نازایی هم می‌شوند. سلاح‌های اتمی دارای نیروی مخرب باورنكردنی هستند، به همین دلیل دولتها سعی دارند تا بر دستیابی صحیح به این تكنولوژی نظارت داشته باشند تا دیگر اتفاقی بدتر از انفجارهای ناكازاكی و هیروشیما رخ ندهد

   منبع :سایت همکلاسی
   ادامه
    فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik
    بمب الکترومغناطیسی چیست ؟


    بسیاری از وسایل پیرامون ما برای کارکردن به انرژی برق نیاز دارند و بخش عمده ای از زندگی ما به برق متکی است برخی از وسایل مانند تلویزیون ها ، رادیوها ، لامپ ها،گرم کننده های برقی و... همگی به انرژی برق نیازدارند .حال تصور کنید در طول یک روز برق خانه شما قطع شود چراغ ها،تلویزیون و رادیو کار نمی کنند. بعد از مدتی از بیکاری به دور خود چرخ می زنید و پس از چند ساعت، ماندن درخانه برای شما طاقت فرسا خواهد شد. حال اگر چنین مشکلی را در مقیاس بزرگتر فرض کنیم این مشکلات هم بزرگتر می شوند. به عنوان مثال دریک شهر خدمات اجتماعی از قبیل اورژانس ، پلیس ، تجهیزات بیمارستانی و همه و همه از کار می افتند. مشکلاتی از این قبیل ممکن است حتی منجر به مرگ انسان هم شود. کارخانه های مواد غذایی بر اثر از کار افتادن سردخانه ها یشان متحمل میلیون ها دلار ضرر می شوند و درصورتی که این وضعیت باقی بماند، نیروهای دولتی و خدمات دولت هم از کار خواهند افتاد.

    با توجه به این گفته ها ، دیده می شود که یکی از نیاز های جدی بشر امروز انرژی الکتریکی است.

    بمب الکترومغناطیسی یا ای ـ بمب ((e-bomb اسلحه ای است که آن را به قصد نابود کردن این جزء جدایی ناپذیر (انرژی برق) از زندگی بشر ساخته اند. این بمب به سادگی می تواند تمام دستگاههای الکترونیکی را که بشر از آنها استفاده می کند از کار بیندازد. به عنوان مثال می تواند در عرض چند ثانیه ژنراتورهای برق را از حرکت بیندازد، ماشین ها را از حرکت باز ایستاند، و حتی می تواند امکان استفاده از تلفن راهم از ما بگیرد.

    یک بمب قوی می تواند قدرت نظامی یک شهر را کاملاً به 200 سال عقب برگرداند. دولت آمریکا سالهاست که تحقیقات در این زمینه را دنبال می کند. عده ای اعتقاد دارند که هم اکنون چنین سلاح هایی در زرادخانه های آنها وجود دارد.از طرفی دیگر گروهک های تروریستی هم می توانند از این تکنولوژی استفاده کنند وبا ساختن بمب های الکترونیکی صدمات زیاد و سنگین را به آمریکا برسانند

    در این بخش ما به شرح فرضیات بنیادین و تکنولوژی بمب های الکترومغناطیسی می پردازیم.

    طرز کار اصلی این بمب های الکترومغناطیسی یا در مبحث بزرگترElectro Magnetic Pulse weapon (EMP) مبنای اسلحه های اتمی یا تکانه ی برقاطیسی بسیار ساده است این اسلحه ها با ایجاد میدان قوی الکترومغناطیسی تمام مدارات برقی را درهم می شکند . اگر با طرز کار آهنربا های برقی یا رادیو آشنا هستید پس حتماً می دانید که الکترو_ مغناطیسی چیز ویژه و جدیدی نیست . سیگنال های تلویزیونی و امواج AM و FMرادیویی ، تلفن های همراه و چراغ های ماکروویو و امواجX-ray . مقصود ما این است که بفهمیم آیا آهن ربا های الکتریکی می توانند مولد میدان الکتریکی ای باشند که بتوان آن را به صورتی تغییر داد که بتواند موجب ایجاد الکتریسیته شود.

    در ابتدا باید توضیح داد که یک فرستنده ی رادیویی ساده چگونه میدان الکتریکی که توسط افت و خیزهای متناوب تولید می شود، را می تواند به جریان برق دریک رسانای هم جوار دیگر تبدیل کند (مثل آنتن های گیرنده ی رادیوای ) یک فرستنده ی رادیویی می تواند امواج رادیویی را به صورت سیگنال به یک گیرنده برساند حال اگر سیگنال ها را قوی و پرانرژی کنیم (میدان مغناطیسی) می تواند به مقدار زیادی الکتریسیته تبدیل شود. یک موج قوی می تواند یک قطعۀ نیمه رسانا دریک رادیو را بسوزانندو یاآن هارا فراتر از آن که قابل تعمیر باشد از هم بپاشند. بنابرین خریدن یک رادیوی جدید می تواند ساده و راحت ترین کار برای حل این مشکل باشد

    نوسانات شدید میدان مغناطیسی می تواند موجب به وجود آمدن برق زیادی در هر نوع وسیله ی رسانای دیگر شود، به عنوان مثال خطوط تلفن، خطوط انتقال قدرت و حتی لوله های هوای فلزی. این امواج می توانند به طور غیر عمدی هر وسیله ی الکتریکی که در طیف امواجشان قرار گیرد، از جمله شبکه های کامپیوتری که به خطوط تلفن وصل شده اند را از کار بیندازد، یک موج قوی تر و بزرگتر می تواند دستگاه های نیمه رسانا را بسوزاند، سیم کشی ها را ذوب کند، باتری ها را منفجر کند و حتی مبدل های الکتریکی را هم نابود کند. راه های زیادی برای تولید و آزاد سازی چنین میدان های مغناطیسی وجود دارد. حال نگاهی به چند راه ممکن برای ساخت اسلحه های (EMP ) می اندازیم. با توجه به این که اندیشه ساخت اسلحه های (EMP ) مدت ها است که وجود دارد چند سالی بیشتر نیست که همه ی نگاه ها را به خود متوجه کرده است و در سر فصل مقاله ها و عناوین جایی برای خود باز کرده . در طی سال های 1960 تا1980،آمریکا نگران ترین کشوری بوده است که متوجه خطر حمله های الکترومغناطیسی اتمی بود.

    اندیشه ونقطةعطف تحقیقات هسته ای به سال1950 بر می گردد در سال 1958آمریکایی ها اولین بمب هیدروژنی خود را امتحان کردند که نتایج بسیار خارق العاده ای را برای آنها همراه داشت. امتحان یک انفجارهسته ای به روی اقیانوس آرام باعث شد که از طرفی لامپ های بخش هایی از جزایر هاوایی منفجر شوند و از طرفی دیگر هزاران مایل دورتر یعنی در استرالیا بسیاری از تجهیزات رادیویی آنان منفجر گردد .

    محققان نشان دادند که درهم ریختگی الکتریکی به دلیل اثرات این انفجار بوده است. تئوری که در سال 1925توسط فیزیک دانی داده شده بود مبنی براین بود که فتون های انرژی الکترومغناطیسی می توانند الکترون های موادی را که دارای عدد اتمی کمی هستند با ضربه ی اندکی از اتم جدا کنند . در آزمایشی که در سال 1958 انجام شد محققان نتیجه گرفتند فتون هایی را که از انفجار شدید تشعشعات گاما به وجود می آید، مقدار بسیار زیادی از الکترون های اتم های اکسیژن و نیتروژنی که در جو وجود دارند را جدا می کند. این سیل عظیم الکترون ها هم کنشی با میدان مغناطیسی زمین برای بو جود آوردن یک جریان الکتریکی متغییر داشت که موجب ایجاد یک میدان مغناطیسی بسیار قوی بود. پالس الکترومغناطیسی حاصل یک جریان الکتریکی قوی در سطحی بسیار گسترده به وجود می آورد.

    سازمان اطلاعات ایالات متحده در زمان جنگ سرد با ترس از این که اتحاد جماهیر شوروی موشک اتمی 50 کیلومتر بالاتر از سطح ایالات متحده پرتاب کند و به نتایج نظریۀ اشاره شده در مقیاس وسیع دست پیدا کند. آن ها از این می ترسیدند که انفجار الکترومغناطیسی حاصله ، تمام ابزارهای الکتریکی را در سراسر ایالات متحده از بین ببرد.

    هنوز احتمال چنین حمله ای به دیگر ملت ها وجود دارد اما این موضوع دیگر مسئله ی اصلی و موردتوجه ایالات متحده نیست.امروزه سازمان اطلاعات ایلات متحده به دستگاه های غیر اتمی EMP مانند e-bomb اهمیت بیشتری می دهد. این سلاح ها به اندازه ی بمب اتم، منطقه ی گسترده ای را تحت تاثیر قرار نمی دهد. چون آن ها فوتون ها را در ارتفاع زیادی از سطح زمین منفجر نمی کنند. اما می توانند برای ایجاد خاموشی کامل در سطح محلی به کار روند.    اسلحه های برقاطیسی غیر اتمی

    به نظر می رسد که ایلات متحده چنین اسلحه هایی را در زرادخانه های خود دارد، ولی اینکه چه مدلی از آنها را در اختیار دارد معلوم نیست. بیشتر تحقیقات ایالات متحده با مشکل قدرت زیاد امواج روبه رو هستند. با توجه به صحبت های گزارش گرها و خبر نگاران چنین اسلحه هایی در جنگ عراق هم مورد استفاده قرار گرفته است .

    در حقیقت بیشتر بمب های برقاطیسی ایالات متحده بمب های واقعی نیستند. آن ها بیشتر شبیه اجاق های ماکروویو هستند که دارای پرتو های متمرکزی از انرژی هستند. این امکان وجود دارد که این تکنولوژی بسیار پیشرفته و گران به روی موشک های کروز سوار شده باشند و این تنها یک قسمتی از بحث بمب های الکترونیکی بود.

    به کار بردن منابع ارزان ؛ مهندسی ارتش بنیادین.

    یک سازمان تروریستی می تواند به سادگی یک بمب e-bomb خطرناک بسازد. در اواخر ستامبر2001 مهندس های طراز اول یک مقاله در مورد احتمال وجود این ابزار نوشتند. این مقاله به روی ژنراتورهای شارش متراکم که فکراولیه آن ها به سال 1950 برمی گردند توجه کرده بود و در مورد e-bomb های قدرتمند ارزان قیمت توضیحاتی داده بود.

    فکر اصلی این طرح نوشته گزارش فردی به نام کارلو کوپ، یک تجزیه و تحلیل کننده ی مسائل دفاعی بود. اندیشه ی بزرگ ساخت این وسیله، واقعأ برای نیروهای دولتی برای مدتی مهم بود. البته هیچ کس قادر به ساخت دستگاه e-bomb با این توضیح به تنهایی نخواهد بود. بمب شامل یک سیلندر فلزی است که به عنوان آرمیچر توسط یک حلقه ی مارپیچ از سیم پیچ نگهداری شده است . سیلندر آرمیچر، با مواد منفجره ی قوی و یک پوشش قوی بیرونی که تمامی دستگاه را پوشانده است احاطه شده است.

    موتور، سیلندر را که به طور مجزادریک محیط خلأقراردارد ، می چرخاند. بمب همچنین منشأ قدرتی دارد(مثل خازن) که میتواند به مسیر سیم پیچ وصل شود.

    در این قسمت ترتیب رخدادهایی را که برای انفجار بمب رخ می دهد را می توانید ببینید :

    یک سوئیچ به خازن وصل شده . بخش متحرک سیم پیچ الکتریسیته ی جاری را به سیمها منتقل می کند. این ژنراتورها میدان مغناطیسی بسیار قوی دارند . مکانیزم ساده ی یک فیوز مواد منفجره را فعال می کند .

    انفجار به صورت موج از وسط سیلندر آرمیچر عبور می کند، این موج انفجار از وسط سیلندر در تماس با سیم پیچ ساکن قرار می گیرد . Stator Winding این یک دوره چرخش در حوزه ی قلمرو مدار می سازد که استاتور را از منبع تغذیه خود قطع می کند. چرخش کوتاه استاتور باعث ایجاد میدان مغناطیسی فشرده می شود که در نتیجه یک انفجار الکترومغناطیسی قوی را به وجود می آورد.بیشتر این اسلحه ها می توانند تا اندازه ی کوچکی منطقه ای را تحت تأثیر خود قرار دهند البته نه به اندازه ی حمله ی بمب های الکترو_ مغناطیسی اتمی ولی می تواند خسارات جدی وارد کند.

    ایالات متحده به خاطر این که این اسلحه ها به هیچ وجه مرگ آور نیستند از شرح آن ها صرف نظر کرده ولی این اسلحه ها به صورت جدی مخرب هستند. یک حمله با بمب برقاطیسی می تواند زندگی را در ساختمان ها فلج و نابود کند همچنین می تواند باعث نابودی یک ارتش بزرگ باشد.

    در اینجا انواع سنا ریو های ممکن برای حمله های مختلف وجود دارد.

    پالس های میدان مغناطیسی سطح پایین می توانند به طور موقت سیستمهای الکتریکی را از کار بیندازد . پالس های قوی تر می توانند برنامه های کامپیوتری را خراب کنند ونیز انفجار های خیلی قدرتمند می تواند به طور کلی وسایل و تجهیزات الکتریکی را از کار بیندازد.

    در جنگاوری مدرن سطوح مختلفی از حملات انجام می شوند تعدادی از عملیات های مهم جنگ را بدون زخمی و شکنجه کردن نیروها انجام دهند. به عنوان مثال e-bomb می تواند به طور مؤثر،تحرکات نظامی دشمن رامتوقف سازد.

    - سیستم های کنترلی وسایل نقلیه

    - هدف قرار دادن سیستم های زمینی بر روی بمب ها و موشک ها

    - سیستم های ارتباطی

    - سیستم های راه بری ، ناوبری، هدایت ، تعیین مسیر

    - سیستم های سنسور بلند یا کوتاه(رادارها)

    یک e-bomb می تواند مخصوصاً در مواردی مانند تهاجم به عراق موًثر باشد. به دلیل این که پالس ها می توانند روی خنثی کردن زاغه های مهمات زیرزمینی تأثیرگذار باشند. یک انفجار اتمی در منهدم کردن خیلی از این زاغه ها می تواند مؤثر باشد ولی به طور بالقوه می تواند شامل خراب کردن و با خاک یکسان نمودن مناطق اطراف و خانه های مسکونی نیز باشد. یک پالس الکترومغناطیسی می تواند از زمین بگذرد و زاغه ها را از کار بیندازد ، همچنین چراغ ها و سیستم های تهویه ی هوا، ارتباطات و از جمله درهای الکترونیکی را از کار بیندازد،و در حقیقت می تواند به طور کلی یک بانک زاغه را از کار بیندازد و غیر قابل استفاده نماید.

    همچنین نیروهای ایالات متحده به سادگی می توانند توسط حملات EMP مورد آسیب و صدمه قرار گیرند. اگر چه در سال های اخیر ایالات متحده متخصص های الکترونیک را برای به روزسازی زرادخانه ها اضافه کرده است.

    یک حمله ی گسترده تر الکترومغناطیسی در هر کشوری می تواند توانایی سازماندهی نیروهای آن کشور را به خطر بیندازد.

    نیروهای زمینی می توانند به طور کامل و به درستی اسلحه های غیر الکترونیکی را مثل مسلسل ها از کار بیندازد، ولی آن ها می توانند اسلحه های الکترونیکی داشته باشند؛ وسایلی که به طور مؤثر دشمن را نابود می کند. یک حمله ی برقاطیسی می تواند هر ارتشی را تضعیف کند.

    اگر یک EMP برق یک بیمارستان را از کار بیندازد به عنوان مثال کسی که برای ادامه ی زندگی اش در اتاق عمل تلاش می شود بلا فاصله ناتوان شده و شاید حتی بمیرد. یکEMP شاید وسایل نقلیه را از کار بیندازد مانند وسایل هوایی که می توانند سبب به وجود آمدن حادثه های مرگ آور شود.

    در پایان مهم ترین تأثیر جانبی یک e-bomb می تواند عامل روانی باشد، یک حمله ی کامل ودر سطح بالای الکترومغناطیسی در یک کشور پیشرفته در مدت زمان اندک می تواند زندگی مدرن را به یک وقفه ی آزار دهنده تبدیل کند.

    همه زنده می مانند ولی آن ها خودشان را در یک دنیای کاملا متفاوت پیدا می کنند . دنیایی بدون برق و الکتریسیته ... !!!

    منبع :سایت همکلاسی
    ادامه
     فیزیکی های بوعلی سینا , bualisina_phyzik
     فشردگی عظیم


     سرنوشت نهایی یك ستاره به جرمش وابسته است . خورشید ما در نیمه ی عمر است ، یعنی حدود 5 میلیارد از سن خود را سپری كرده است و برای بقایای حیات به میزان پنج میلیارد سال دیگر سوخت دارد . اما در زمان های دور واقع در آینده پس از اتمام سوخت خود لایه ی بیرونی خود را به بیرون خواهد انداخت . بدین ترتیب گرانش هسته را به شدت فشرده می سازد و تا حدی این كار را انجام می دهد و به جایی می رسد كه توانایی ادامه ی ادامه ی آن را ندارد . در این صورت جرمی پدید می آید كه كوتوله سفید نامیده می شود . باقی مانده ی هسته یكصد هازار برابر از زمین فشرده تر است .

     بیشتر ستاره های عظیم سریع تر سوخت خود را می سوزانند و در نتیجه عمران آنها نیز كوتاه تر از حد انتظار خواهد بود . یك ستاره به جرم ده برابر خورشید ممكن است تنها میلیون ها سال عمر كند و زندگی آن به میلیارد سال نمی رسد . چنانكه فروریختن آن آغاز شود ماده ی موجود در آن زیر فشار گرانش له می شود . در این حالت هسته در حدود 50 میلیارد درجه حرارت دارد ، در چنین حرارتی هسته تنها چند ثانیه واكنش می دهد و سپس به سبك سوپر نوا منفجر می شود .

     سوپرنوا نوعی انفجار عظیم كیهانی است . در پی این واقعه ی كیهانی مقدار زیادی ماده به محیط میان ستاره ای دمیده می شود . در این گونه ستاره ها واقعا" از درون متلاشی می شوند و پی از آن اتم های هسته در زیر بار گرانش به هم می ریزند و الكترون های آنها به پروتون ها متصل می شوند و تولید ذره ی زیر اتمی دیگری به نام نوترون می نمایند . در نتیجه ستاره نوترونی پدید می آید كه جرمش حدود 5/1 برابر خورشید است ولی این جرم عظیم تنها در در یك كره فشرده شده كه ضخامت این سر تا آن سرش تنها 20 كیلو متر است .

     دانشمندان ثابت كرده اند كه ستاره های نوترونی واقعا" وجود دارند ، زیرا آنها سیگنال های خاصی را از خود ساتع می كنند درست همانند هشدار فانوس دریایی به ساحل . یك ستاره ی نوترونی امواجی خیره كننده ساتع می كنند ؛ این امواج توسط میدان مغناطیسی عظیمش كه بیش از یك ترلیون برابر از میدان مغناطیسی زمین قوی تر است تولید می شود . این چنین ستاره های نوترونی را پالسار می خوانند . همچنین ستاره شناسان با دریافت این امواج از فضای تاریك دیگر تردیدی از وجود آنها را در خود راه نمی دهند .

     ادامه