انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour

انجمن نجوم آماتوری ایران

 انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour

انجمن نجوم آماتوری ایران

1,090نــــفــــــر
عضو شده اند
1,090نفر عضو شده اند
این کلوب شاخه ای غیر رسمی از انجمن نجوم آماتوری ایران می باشد.هدف این کلوب شناساندن انجمن نجوم آماتوری ایران به عنوان مرکزی جهت آشنایی دوستان با این علم جذاب و نحوه ی عضو گیری و برنامه های انجمن است.تمامی علاقمندان به نجوم می توانند در این کلوب عضو شده از اخبار و اطلاعات روز نجوم در دنیا بهره من...این کلوب شاخه ای غیر رسمی از انجمن نجوم آماتوری ایران می باشد.هدف این کلوب شناساندن انجمن نجوم آماتوری ایران به عنوان مرکزی جهت آشنایی دوستان با این علم جذاب و نحوه ی عضو گیری و برنامه های انجمن است.تمامی علاقمندان به نجوم می توانند در این کلوب عضو شده از اخبار و اطلاعات روز نجوم در دنیا بهره مند شوند. همچنین می توانید با عضویت در انجمن نجوم آماتوری ایران که در بحث مربوط توضیح داده شده از برنامه ها و امکانات این انجمن استفاده کنید.مشاهده کامل مشخصات
1 اردیبهشت 1385
از همه ی علاقمندان دانش ستاره شناسی دعوت می شود.

اعضاء

 • بانو سایه , galaxyqueen
 • نادر افشار ونگینی , fly_541
 • یوسف ذافره , pashmac
 • محسن , mpapion
 • 1090 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • کمومتریکس , chemometrics
 • ضد ویژه , zede_vije
 • کافی نت ساحل , cafenet_sahel
 انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour
مدارگرد ناسا بر فراز سیاره ی سرخ
مدارگرد "باز شناخت مریخ" جدیدترین فرستاده ی ناسا به مریخ ،در نزدیکی سیاره ی سرخ قرار دارد.این فضاپیما در حال حاضر در حال نزدیک کردن مدار خود به مریخ است.هدف نهایی این پروژه ،رساندن سفینه به مداری است که بتواند از آنجا به راحتی اطلاعاتی را در مورد سطح و جو مریخ تهیه کند.
تازه ترین سفینه ی ناسا که به سمت مریخ فرستاده شده است ، "مدارگرد بازشناخت مریخ" نام دارد.این مدارگرد که در حال کوچک تر کردن مدار خود به دور مریخ است ،در ماه مارس/فروردین امسال به نزدیکی سیاره ی سرخ رسید و از آن زمان تا به حال به مریخ نزدیک و نزدیک تر می شود.هدف نهایی این عمل ،رسیدن به مدار مورد نظر مهندسین و مدیران این پروژه است که در فاصله ی کمی از سطح مریخ قرار دارد.این جریان تا ماه سپتامبر/شهریور امسال ادامه خواهد داشت.


سفینه ی "بازشناخت مریخ" یا Mars Reconnaissance Orbiter ابتدا در مداری با فاصله ی بسیار دور نسبت به سطح مریخ ، به دور این سیاره شروع به چرخش کرد.سپس به تدریج سرعت خود را کاهش داد و کم کم مدار خود را کوچک تر کرد.این مدارگرد تا به اینجا ۸۰ بار مدار خود را عوض کرده تا به وضعیت کنونی رسیده است.مسئولین این پروژه می گویند که تا زمانی که این سفینه به مدار دلخواه برسد ، باید ۴۰۰ بار دیگر مدار خود را عوض کند (به مدار کوچک تر و نزدیک تر منتقل شود).

این سومین مدارگردی است که ناسا آن را به این طریق به سطح مریخ نزدیک می کند.این شیوه (نزدیک کردن تدریجی مدارگرد به سطح مریخ از طریق کوچک کردن مدار آن) که "ترمز هوایی" (Aerobraking) نام دارد تا به حال در مدارگرد های Mars Global Surveyor در سال ۱۹۹۷ و Mars Odyssey در سال ۲۰۰۱ استفاده شده است.

هنگامی که مدارگرد به مدار مورد نظر برسد ، بخش علمی پروژه آغاز می شود.در این بخش که تقریبا دو سال به طول خواهد انجامید ،این مدارگرد از لایه های زیرین سطح مریخ تا بالا ترین لایه های جوی آن را بررسی خواهد کرد و با استفاده از آنتن خود که قطر دیش آن به سه متر می رسد ،سریع تر از هر سفینه ی دیگری، اطلاعات را به زمین مخابره خواهد کرد.

یکی دیگر از اهداف این پروژه ،عکس برداری و شناخت مناطق خاصی بر روی سطح مریخ است که برای فرود مریخ نورد های آینده ی ناسا بسیار مناسب خواهند بود.این مریخ نورد ها که در اصل روبات هایی بسیار پیشرفته اند در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به سمت سیاره ی مریخ فرستاده خواهند شد
ادامه
99
 انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour
نگاهی به بیگ بنگ
حتما ما می دانیم كه جهان آغازی داشته است ، هرچند كه این علم از جستجوی بشر برای بهتر فهمیدنش چندان راضی نیست . كنجكاوی های ما باعث می شود كه این سؤال در ذهن ما ایجاد شود كه جایگاه ما در جهان چیست و یا اینكه جایگاه خود جهان كجا است . در سراسر زمان ما این سؤالات را از خومان داشته ایم كه جهان چطور آغاز شد ؟ و یا اینكه سن جهان چند سال است ؟ دیگر سؤال مطرح این است كه ماده چگونه پدید آمد . این سؤالات آسان نیستند و ما در طول عمرمان در تاریخ این سیاره در تلاش هستیم كه سرنخ هایی را به دست آوریم . اما هنوز با صرف این همه انرژی « چرا » های بسیاری باقی است كه ما فقط می توانیم در آنها تأمل كنیم .

ما راه های بسیاری را برای كشف چگونگی آغاز كیهان و خواستگاه جهان هستی پیموده ایم كه بسیار طولانی نیز بوده اند . از میان درك های علمی نوین ما این امكان را داریم كه تعدادی تئوری را برای پاسخ به این سؤالات آماده كنیم كه آنها را فرضیه می خوانیم . طبیعت صحیح علم بدین گونه است كه اكثریت این پاسخ ها فقط در حد یك تئوری هستند كه در آن سؤالات پیچیده ای نیز وجود دارد . شاید این امری ذاتی باشد كه خداوند در ما قرار داده است كه به دنبال علت سؤالات می رویم تا اینكه به بتوانیم به هستی ادامه دهیم .

اگر چه در این مقاله ی كوتاه قادر نخواهیم بود كه به تمام این سؤالات درباره ی آفرینش هرچیز پاسخ دهیم ، در صورتی كه واقعیت ها هستند ولی سعی می كنیم كه پاسخی معین و قابل قبول برای این سؤالات ارائه كنیم . این موضوع مهم است كه این اطلاعات در ذهن به خاطر بسپاریم . این سؤالات به فهم دوباره ی جهان به طور شفاف كمك خواهند كرد . در میان این موضوعات در مورد بیگ بنگ ، سن جهان و اولین اتمها بحث خواهیم كرد . باور ما این است كه قادریم به چند سؤال كلیدی پاسخ دهیم .

بیگ بنگ

یكی از سؤالات همیشه پایدار در طول زندگی انسان ها این بوده است كه :

جهان چگونه آفریده شده است ؟

عده ای بر این عقیده اند كه جهان آغازی نداشته است و پایان آن نیز بی نهایت خواهد بود . در میان این نظریه ها ، تئوری بیگ بنگ دارای اعتباری بیشتری است . حدود 15 میلیارد سال قبل در انفجاری فوق العاده عظیم انبساط جهان آغاز شد . این انفجار اصطلاحا" به بیگ بنگ Big Bang معروف است كه در زبان فارسی معادلی به نام مهبانگ برای آن وجود دارد . در نقطه ای كه این رویداد انجام پذیرفت تمام ماده و انرژی جهان متمركز بود ؛ چه چیز قبل از این رویداد وجود داشت آیا ماده ای خالص بود ، هنوز ما كاملا" نمی دانیم و در فكریم . این رخداد یك انفجار مرسوم نبود . فضا پس از این رویداد پر از ذرات شد . بیگ بنگ كاملا" به انفجار فضا در خودش بستگی داشت و این انفجار برخلاف انفجار یك بمب است كه به طرف خارج تكه هایی را پرتاب می كند . در آن زمان كهكشان ها و یا خوشه ها وجود نداشتند . ولی در كل بیگ بنگ بنیاد جهان را پایه گذاری كرد .

منشأ تئوری بیگ بنگ را می توان ادوین هابل دانست . هابل به این موضوع پی برد كه جهان پیوسته در حال گسترش است . همچنین او به این موضوع پی برد كه سرعت كهكشان ها با فاصله یشان متناسب است . یعنی مثلا" كهكشان هایی كه دو برابر از ما دورترند دوبرابر سریع تر حركت می كنند . دیگر نتیجه این بود كه جهان در همه جهت در حال گسترش است . این بدان معنا است كه هر كهكشان با مقدار حركت یكسان از زمان برای حركت از موقعیتی یكسان و مشترك می آیند . با توجه به مشاهدات ادوین هابل تنها تئوری بیگ بنگ می تواند این موضوعات را شرح دهد .

بعد از بیگ بنگ جهان پیوسته در حال انبساط بوده است و بدین سان رفته رفته فاصله ی خوشه های كهكشانی بیشتر و بیشتر شد . این پدیده خارق العاده كه كهكشان های همواره از هم فاصله می گیرند را انتقال به قرمز می گویند . یعنی نور كهكشان های دور وقتی به زمین یا هر كهكشان دیگر نزدیك می شود طول موج آن كشیده می شود ، در واقع افزایش می یابد .

این سرعت كهكشان ها به فهم این موضوع كمك می كند كه همه از یك نقطه نشأت گرفته اند . مدركی دیگر نیز برای بیگ بنگ وجود دارد ؛ در سال 1964 دو ستاره شناس به نامهای آرنو پزیانس و رابرت ویلسون در یك كوشش مشترك امواج میكروموج را از فضای بیرونی جو كشف كردند . آنها به طور اتفاقی منشأ جار و جنجال های بیرون را كشف كردند . این سر و صداها به نظر نمی آمد كه از یك نقطه نشاأت گرفته باشند در عوض از همه ی جهات به یك اندازه می آمد . آنها از دورترین نقطه ی جهان می آمدند كه بعد بیگ بنگ آنها محل واقعه را ترك كرده بودند . این كشف و كه نتیجه نخستین انفجار و پرتوافشانی بوده است اعتماد به بیگ بنگ را افزایش میدهد .

اخیرا" ماهواره ی COBE ناسا میكروموج هایی را كشف كرد كه از بیرون جهان منشأت گرفته بودند . هرچند كه این ماهواره كشف كرد كه جهان در سردی آغاز شده كه هنوز در حال انبساط یافتن بود نوسانات كم به علت تفاوت دمایی وجود را آغاز كرد . این نوسانات محاسبات نخستین از امكان سرما و پیشرفت جهان در كسری از ثانیه بعد از بیگ بنگ را ثابت می كند . این نوسانات در جهان برای توصیف و شرح لحظه ای بعد از بیگ بنگ آماده شده است . همچنین به شكل گیری كهكشان هایی كه در فصل های آینده در مورد آن بحث می كنیم كمك خواهند كرد .

در تئوری بیگ بنگ برای هریك از سؤالات مهم راه حلی قابل قبول ارائه شده است . این موضوع در فهم آن مهم است كه در این تئوری ثابت شده تجدید نظر شده است . چون مشاهدات كامل تر شده اند و پژوهش ها نیز افزایش یافته است ، تئوری بیگ بنگ تكامل یافته است و اطلاعات ما از منشأ جهان اساسی تر شده است .

نخستین اتم ها

حال كه در تلاش های بسیار دانشمندان توانسته چگونگی ساخته شدن جهان را مورد بررسی قرار دهند سؤال منطقی دیگر اینجا است كه پس از آن چه رخ داد ؟ در كسر بسیار كوچكی از نخستین ثانیه آفرینش بود كه خلاء كامل آغاز شد جایی كه امروزه می دانیم كه جهان در آن رشد كرده است . در این لحظه بسیار كوتاه جهان آشامه ای از پلاسما بود . ما از این لحظه ی كوتاه چه می دانیم ؟ علم تدابیری برای این لحظات دارد كه پایه ای بر آنچه است كه امروز می دانیم .

بی درنگ پس از بیگ بنگ ، چنانكه هر كس می تواند تصور كند جهات به طور عجیبی گرم بود چنانكه به به سرعت ماده و ضد ماده در جهات مختلف انتشار یافتند . همچنین آن سرما در زمانی در حدود 43- ^ 10 ثانیه بعد از آفرینش به مقداری ماده و ضد ماده تبدیل شد كه هنوز كیهان شناسی با این مقدار نامتقارن است . همچنین این دو نوع با یكدیگر آفریده شدند ؛ آنها با یكدیگر برخورد می كردند و نابود می شدند و در عوض انرژی خالص پدید می آمد . خوشبختانه برای ما یك عدم تقارن ، توجه ماده وجود داشت . همچنین نتیجه صحیح از فزونی كه حدودا" یك قسمت در میلیون است . جهان می تواند در راهی مساعد برای ایستادگی ماده رشد كند . از این گذشته جهان از آغاز با منبسط شدن همراه بود ، این تفاوت باعث رشد وسیع آن شد . ذراتی كه در جهان به وجود آمده بودند به ترتیب آفریده می شدند و دوباره به همراه ضد ذرات نابود می شدند .

برای ذراتی كه در جهان به وجود آمدند نامگذاری خاصی داریم این ذره ها هر كدام به تنهایی نامی دارند از جمله نوترینو ها ، باریون ها ، الكترون ها و كوارك ها كه هر كدام از اینها سازنده ی كالبد ماده ی زندگی است كه امروزه ما آنها را می شناسیم . هنگام آغاز دوره ی باریون ها ذرات سنگین قابل شناخت وجود نداشت زیرا هنوز بسیار داغ بود . در این لحظه فقط آشامه ی كوارك وجود داشت چون جهان به سردی آغاز شد و انبساط یافت ، ما فهم این مطلب را دقیقا" واضح آغاز می كنیم .

بهد دمای جهان در خدود 300میلیارد درجه كلوین رو به نزول گذاشت . اگر بخواهیم تشبیه نسبتا" خوبی به كار ببریم می توانیم بگوئیم همانند آبی كه تبدیل به یخ شده باشد . حال جهان تركیبی از نوترون ها و فوتون ها است كه آنها را هادرون می خوانیم . هنوز ماده ی پیچیده ای در این دما وجو ندارد . اگر چه ذرات بار دار یا همان لپتون ها نیز وجود داشتند ولی از واكنش دادن با هادرون ها منع می شدند كه البته ماده ی پیچیده تری نیز هستند . به زودی لپتون ها كه شامل الكترون ها نیز هستند می توانند به هادرون ها متصل شوند و اتصال و اتحادی را بین خود به وجود آورند كه در واقع همان ماده ی مشترك است .

در حدود یك تا سه دقیقه پس از آفرینش جهان نوترون ها و پروتون ها با هم واكنش نشان دادند و هسته ی دوتریوم كه ایزوتوپی از هیدروژن است را می افریند به زودی دوترویوم نوترون دیگری را نیز جذب می كند و هسته ی تریتیوم را نیز می سازد تریتیوم نیز یكی دیگر از ایزوتوپ ها هیدروژن است . به سرعت به پیروی از این واكنش پروتون ها و نوترون های دیگری نیز افزوده می شود كه پس از تریتیوم با اضافه شدن پروتون هسته ی هلیوم ساخته می شود . دانشمندان بر این عقیده اند كه در نخستین سه دقیقه آفرینش برای هر هسته ی هلیوم ده پروتون وجود داشت . بعد از افزایش سرما این پروتون ها می توانستند الكترون ها برای آفریده شدن هیدروژن معمولی اسیر كنند . نتیجه آن جهان امروز كه به اعضای هر هلیوم یازده اتم هیدروژن موجود می باشد .

می دانیم كه بیشتر این اطلاعات صحیح از حدس انسان سرچشمه می گیرند . با تحقیقاتی كه امروزه در جهان صورت گرفته است می توانیم درباره گذشته آن توضیحی دهیم . تلاش های بسیاری فهم شكل گیری باریون ها و تعداد آنها صورت گرفته است . از میان پاسخ به سوالات مدرن امروزی نقش های بیگ بنگ و گذشته آن قابل قبول است . متعاقب مطالعات در زمینه ی چگونگی شكل كردن اتمهای ساده در آزمایشگاه می توانیم چند حدس جالب دیگر بزنیم همانند چگونه این منشأ جهان شكل داده شد . هرچند كه تلاش های بسیاری برای چگونگی شكل كردن نخستین اتم ها و همچنین آفریده جهان صورت گرفته است با این حال ما هنوز از اینها كاملا" مطمئن نیستیم .

سن جهان

حالا ما دو پاسخ مهم برای دو تا از سؤالات خود داریم كه در رابطه با جهان هستند . هرچند كه هنوز یك سؤال عمده باقی مانده است ؛ اگر جهان به راستی متناهی است چند سال وجود دارد ؟ دوباره علم از روی شواهد و قرائن موجود می تواند سن جهان را از بیگ بنگ تا كنون حدس بزند . با به كار بستن معادله های مشترك و معمولی فیزیك از فاصله و سرعت برابر با زمان كه دوباره از مشاهدات هابل استفاده می شود ، نسبیتا" می توان سن آن را به طور صحیح تخمین زد .

دو اندازه گیری به فاصله حركت كهكشان ها از ما و انتقال به قرمز كهكشان نیازمند بودند . شكست نخستین كوشش ها باعث جستجوی مسافت از میان مثلثات شد . دانشمندان این امكان را داشتند تا ضخامت مدار زمین را به دور خورشید محاسبه كنند كه حركات خورشید را در كهكشان خودمان تقویت می كرد . متأسفانه این محاسبات به تنهایی قادر نبودند تا فاصله هنگفت بین كهكشان ما و آن جسم را تعیین كنند تا سن جهان تخمین زده شود و این هم خطایی معنی دار و مهم بود .

گام بعد فهم ارتعاش ستاره ها بود . آن مشاهدات در زمینه ی ستارگانی بوده است كه دارای درخشش یكسان هستند و سوسو زدن آنها نیز یكسان بوده است . دانشمندان فرض می كنند كه ستاره هایی كه در كهكشان خودمان هستند و چشمك زدن یكسانی نیز دارند همچون اجرامی هستند در مقدار فاصله یكسانی در فاصله های كهكشانی باید باشند كه شدت یكسانی دارند . استفاده از روش مثلثات محاسبه ی فاصله ی ستاره از كهكشان ما را امكان پذیر می سازد . از این رو فاصله ی كهكشان های دور با مطالعات مختلفی قابل محاسبه است البته سختی این كارها همانند تعیین فاصله ی دو اتومبیل در شب ظلمانی است . فرض كنید چراغ جلوی دو اتومبیل شدت تابش یكسانی دارد . از دید ناظر نور اتومبیلی واضح تر به نظر می رسد كه از او فاصله ی كمتری داشته باشد و آن اتومبیلی كه از او دورتر است كم فروغ تر به نظر می رسد . باز هم این راه حل نمی تواند مسافت های بسیار زیاد كهكشان ها را به تنهایی مورد محاسبه قرار دهد . در فاصله ها خاص غیر ممكن است كه فاصله ی كهكشان را از یك ستاره مشخص سازیم . زیرا انتقال به قرمز زیاد این كهشكان ها باید یك روش داشته باشد تا فاصله تمام خوشه ها كهكشانی از یك ستاره به تنهایی اندازه گیری كند .

با مطالعه ی خوشه های كهكشانی كه به ما نزدیك هستند می توانند از عقیده جود اندازه ی دیگر خوشه ها بهره مند شوند . نتیجه ی آن می تواند پیشگویی فاصله راه شیری از آنها باشد . بنابراین محاسبات برای بدست آوردن فاصله ی خوشه و انتقال به قرمز آن ، نظری پایانی است كه تعیین می كند كهكشان چند سال از ما در حال حركت بوده است . تك تك این اعداد می توانند به صورت تك تك محاسبه شوند و زمانی كه این دو كهكشان در یك مكان و یك زمان بودند را بازگرداند كه در واقع همان لحظه ی بیگ بنگ است . معادله ی عمومی كه برای محاسبه سن جهان استفاده می شود به صورت زیر است :


(distance of a particular galaxy) / (that galaxys velocity) = (time)or4.6 x 10^26 cm / 1 x 10^9 cm/sec = 4.6 x 10^17 sec


حاصل این معادله برابر 17 ^ 10 × 6.4 ثانیه است كه با اندكی محاسبات بسیار ساده ریاضی می توانیم آن را به عددی كه تقریبا" برابر پانزده میلیارد سال است تبدیل نمود . این محاسبه تقریبا" برای هر كهكشانی كه قابل مطالعه است صدق می كند . هرچند كه اندازه گیری این مقدارها كه در معادلات به دست آمده اند كه تخمینی از سن جهان می باشند می توانند صحیح باشند . در صورتیكه برآورد سن جهان فرایندی پیچیده است . این دستاورد در این علم گامی بحرانی است .

و حالا چه ؟

خلاصه ما نخستین موضوعات را كه دانشمندان در زمینه ی جهان كشف كرده اند را شرح دادیم . درك ما از بیگ بنگ و چگونگی آن ، نخستین اتمها و سن جهان به طور معیوب آشكار است ؛ در واقع در این زمینه مباحث زیادی برای بحث وجود دارد . در زمینه زمان نیز سؤالات بی انتهایی وجود دارد كه هنوز برای پاسخ به آنها باید كمی صبوری كنیم . هنوز بسیار از مفاهیم پایه ای جهان پیچیده هستند و جای تفكر در آنها باقی است .

بعد از درك این موضوع تئوری بیگ بنگ به پایداری افراد را به مبارزه و رقابت می طلبد . این تئوری رقیب های خود را به سویی راهنمایی می كند كه جستجوی بیشتر باعث می شود كه ثابت شود این تئوری صحیح است در واقع به آن ها مداركی قابل ارائه می كند . در سر فصل هایی از این مقاله مداركی را مورد بررسی قرار دادیم كه آزموده شده بودند و از جهات مختلفی جستجو شده بودند ، در هر صورت باعث می شوند كه تصویر نسبتا" كاملی از جهان در ذهن داشته باشیم .

اخیرا" ناسا موضوعاتی را كشف نموده است كه انسان را متحیر و انگشت به دهان می كند . در واقع دلایلی بر وجود بیگ بنگ هستند . بیشتر ستاره شناسان و فیزیكدانان از رصدخانه ی استرو 2 استفاده می كردند این رصدخانه می توانست یكی از نیازمندی های پایه ای جهان را در بیگ بنگ تأیید كند . در ژوئن 1995 دانشمندان تونستند نخستین هلیم را كشف كنند ، همچون دتریوم در فاصله های دور جهان . این كشف با یكی از نمود های مهم بیگ بنگ هماهنگ است كه در آغاز خلقت هلیوم و هیدروژن با یكدیگر تركیب شدند .

بعد در مشاهدات تلسكوپ فضایی هابل این سرنخی معین برای عناصر باقیمانده ای است كه ما امروزه می شناسیم . دانشمندان با استفاده از تلسكوپ فضایی هابل دریافته كه در ستاره های كهن عنصر بور زیادی موجود بوده است . آنها فرض كردند كه وجودش می تواند عامل هركدام از این دوتا باشد . می تواند باقیمانده رویداد نیرومند تولد كهكشان یا اینكه نشان دهنده ی این است كه حتی بور تاریخ آن به قبل از بیگ بنگ برمی گردد . اگر دومی صحیح باشد ، دانشمندانی باید دوباره سعی كنند تا تئوری جدیدی برای تولد جهان ارائه كنند همچنین برای رویداد های پس از آن . بر طبق تئوری های كنونی در آن زمان امكان وجود اتم های سنگین و پیچیده وجود نداشته است .

در این روش آنچه را كه می بینیم هرگز درست نیست . اشتیاق ما برای دریافتن این علم هرگز فرونشانده نمی شود . با این حال پاسخ سؤال حالا چه ؟ در حال حاضر غیر ممكن است . در این دوره ما نمی توانیم پاسخ این سؤالات را به كار ببندیم .

افكار عمیق

این گمان بسیار مشكل است كه این موضوع را از افكار روزانه جدا كنیم . هر كس در هر نقطه از زمان به سختی می تواند با این موضوع ستیز كند كه چرا ما اینجا هستیم ؟ برخی در فلسفه ی طبیعی محض به دنبال پناهگاهی برای این سؤال هستند ، در صورتیكه اكثریت برای پاسخ این سؤال به دلایل علمی نزدیك می شوند . این افراد خاص در سطح های بالاتر به دنبال پاسخ این سؤال هستند و فقط در وجود انسانی تمركز نمی كنند بلكه هر چیز را كه واقعی می دانند مد نظر قرار می دهند .

اگر شما در مكانی بنشینید و سعی كنید تمام جهان را تصور كنید متحیر خواهید شد . هرچند كه حالا علم می تواند در رابطه با جهان به بحث بپردازد ؛ درباره ی چگونگی آغاز آن و آینده ی صحبت كند و ... . این موضوع آسان به نظر می رسد تا در مقیاس های بزرگ در رابطه با سالها ( میلیارد ) بحث كنیم . ما از میان زندگی خود به اینجا سفر می كنیم و دوباره از همان میان به آسمان ها بازمیگردیم .

در این مقاله سعی كردیم كه تا حدودی كمی جهان را به تقد و بررسی بگذاریم . این موضوع نیز جالب است كه ما هنوز به طور كامل نمی دانیم كه چه طور به وجود آمده ایم و تمام این حرفهایی را كه گفتیم در حد یك نظریه است كه امكان دارد درست باشد و یا اینكه غلط نمایان گر شود . خداوند این توانایی را در هر انسان سالمی قرار داده است كه تفكر كند و بهترین حدس را بزند . از میان این گمان ها ما می توانیم درست ترین آنها را مشخص كنیم و مبنا قرار دهیم.

ادامه
8
1
1
 ,
سه شنبه 29 مرداد ، 16:17
لایک
ادامه
 انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour
جستجوی حیات به کمک نور بازتابیده از سطح سیارات خارجی
سیارات شبیه به زمین در اطراف سایر ستاره ها، دوردست تر از آن هستند که امکان اعزام فضاپیما به آنها وجود داشته باشد. با این حال دانشمندان می توانند در مورد وجود آثار زندگی در آنها تحقیق کنند.
هم اکنون فن آوری های تازه ای در صنعت تلسکوپ سازی درحال توسعه است تا بتوان نور بسیار محو و کمرنگ این سیارات را برای یافتن آثار تلویحی حیات ردیابی کرد.

اینها همان "نشانگرهای حیات" هستند که در نور منعکس شده از زمین نیز قابل شناسایی هستند.

این نشانه ها حاوی علائمی از وجود آب و گازهایی مانند اکسیژن و متان است.

وسلی تراوب، دانشمند ارشد برنامه "Navigator" (جهت یاب) ناسا که هدف آن جستجوی کرات دورافتاده است گفت: "این نشانه ها اطلاعاتی درباره امکان وجود حیات در یک کره در اختیار ما می گذارد."

وی به اجلاس مشترک انجمن ژئوفیزیک آمریکا گفت: "اینها تنها نشانه های حیات است؛ اینها تنها مشتی نشانگر است. در عمل نمی توان موجودات زنده که روی سطح چنین سیاراتی می خزند را دید."

تراوب امیدوار است ناسا منابع مالی لازم برای راه اندازی یک سیستم "سیاره یاب زمینی" (تی پی اف) در یک دهه آینده را فراهم کند.

چنین سیستمی متشکل از دو رصدخانه فضایی خواهد بود که کار آنها جستجو و مطالعه سیاراتی در اطراف سایر ستارگان است که مدارهای گردش آنها آنقدر گشاد باشد که امکان وجود آب مایع و در نتیجه حیات پایدار در آنها وجود داشته باشد.

اروپا نیز ماموریت بلندپروازانه مشابهی تحت عنوان "داروین" را تحت بررسی دارد.


نور منعکس شده از زمین در نیمه تاریک ماه قابل مشاهده است

کلید موفقیت این رصدخانه ها نسل تازه ای از ابزارهای علمی خواهد بود که قادر به حذف نور شدید و محوکننده ستاره مادر و ردیابی نور بسیار خفیف منعکس شده از سطح چنین سیاره هایی باشند.

این وظیفه ای دشوار است: ستاره مادر احتمالا یک میلیارد تا 10 میلیارد بار درخشان تر از سیاره کوچک اطراف آن است، اما آزمایش های اخیر در "آزمایشگاه رانش جت" ناسا حکایت از آن دارد که فن آوری های تازه در حال نزدیک شدن به حساسیت لازم جهت تشخیص این دو نوع نور از یکدیگر است.

"الگویی" اطلاعاتی که "تی پی اف" یا "داروین" هدف قرار خواهند داد بر دانشی که بشر از نور بازتابیده از زمین دارد استوار خواهد بود.

بخش اعظم اشعه نور خورشید پس از برخورد به زمین بار دیگر به فضا منعکس می شود.

در صورتی که کمی دقت کنید می توانید بخش تاریک ماه را وقتی هنوز کامل نیست ببینید. توانایی ما در دیدن بخش تاریک ماه ناشی از نور منعکس شده از زمین است که به آن روشنایی خفیفی می بخشد.

دانشمندان از قدیم دریافته بودند که این نور حاوی اطلاعاتی درباره اتمسفر زمین و خواص سطح آن است.

پیلار مونتانس-رودریگز، از موسسه فنی نیوجرسی، در نشست انجمن ژئوفیزیک آمریکا در بالتیمور گزارش داد که او چگونه قادر به تشخیص نشانه های کلوروفیل در نور بازتابیده از زمین بر سطح ماه بوده است. کلوروفیل رنگدانه های گیاهان است که نقشی عمده در فرآیند فتوسنتز بازی می کند.

به هرحال شکی نیست که ردیابی و تشخیص یک چنین جزئیاتی در نور کره ای که ده ها سال نوری از ماه فاصله دارد دستاوردی حیرت انگیز خواهد بود
ادامه
 انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour
کهکشان های اقماری راه شیری
در سال های اخیر منجمین تعداد زیادی از کهکشان های کوچک در هاله ی اطراف کهکشان راه شیری کشف کرده اند.اما گاز و غبار موجود در صفحه ی کهکشان معمولا مانع از رصد این اجرام می شود.به تازگی منجمین محقق با بررسی اطلاعات SDSS موفق به کشف دو مورد جدید از این کهکشان های همسایه ی کوچک و کم نور شده اند.هر دو مورد که کهکشان های اقماری محسوب می شوند از پشت اکثر تلسکوپ های زمینی غیر قابل رویتند.
دانیل زاکر (Daniel Zucker) از دانشگاه کمبریج اولین مورد را در حین بررسی اطلاعات SDSS کشف کرد.(SDSS :Sloan Digital Sky Survey یکی از بزرگ ترین منابع اطلاعاتی نجوم در جهان است که اطلاعات آن از طریق چندین تلسکوپ در سراسر جهان تهیه می شود).او اولین بار متوجه تراکم تعدادی ستاره در صورت فلکی تازی ها (CVn) شد.این کهکشان کوتوله که بیشتر از ستارگان مسن تشکیل شده است ،در فاصله ی ۶۴۰،۰۰۰ سال نوری از ما قرار دارد."زاکر" می گوید:"با توجه به این فاصله ،این کهکشان کوتوله یکی از دورترین کهکشان های اقماری راه شیری محسوب می شود.این کهکشان همچنین با قطری بیش از ۵،۰۰۰ سال نوری یکی از بزرگ ترین کهکشان های اقماری راه شیری است."

این ستارگان که با توجه به رنگ و قدرشان تشخیص داده می شوند ،یکی از کهکشان های کوچک و کم نور همسایه ی راه شیری را در صورت فلکی عوا آشکار می سازند. تنها چند ساعت بعد از اعلام این کشف ،همکار زاکر از دانشگاه کمبریج ،"واسیلی بلوکورف" (Vasily‌ Belokurov) نیز یافته ی جدید خود را اعلام کرد.او نیز یکی از کهکشان های کوتوله کم نور را در صورت فلکی عوا (Bootes) کشف کرده و آن را "بو" (Boo) نامید.این کهکشان بسیار کم نور با درخشندگی ۱۰،۰۰۰ برابر خورشید است.فاصله ی آن ۱۹۶،۰۰۰ سال نوری و قدر مطلق آن ۵،۷- است.این کهکشان کوتوله کم ترین درخشندگی را در بین کهکشان های شناخته شده داراست.

تا به حال دانشمندان به غیر از ابر های ماژلانی بزرگ و کوچک ،۱۰ کهکشان اقماری کوچک به دور کهکشان راه شیری یافته اند.از آنجا که این کهکشان های کوتوله در حال گردش به دور کهکشان راه شیری هستند به "کهکشان های اقماری" معروفند.این اجرام به دلیل وجود غبار در صفحه ی کهکشان راه شیری تا چندی پیش برای دانشمندان ناشناخته بودند.یافتن این کهکشان ها از طریق رنگ و قدر آنها و تشخیص آنها از زمینه ی کهکشان راه شیری بسیار سخت و طاقت فرساست.

علاوه بر این ،طبقه بندی این کهکشان ها نیز کاری دشوار است.کهکشان های اقماری راه شیری در مراحل مختلف تحول خود قرار دارند که در طی این مراحل به چند تکه تقسیم شده و تغییر شکل می دهند.به عنوان مثال در صورت فلکی کلب اکبر ،تجمعی از ستارگان وجود دارد که دانشمندان احتمال می دهند این تجمع ستاره ای تکه ای جدا شده از یکی از کهکشان های اقماری راه شیری باشد.
.

در بعضی موارد حتی ممکن است نواری از ستارگان باقی بماند.در ماه مارس ،"کارل گریلمر" (Carl Grillmair) از موسسه فن آوری کالیفرنیا (Caltech) و "روبرتا جانسون" (Roberta Johnson) از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ،در مقاله ای در مجله ی "مقالات اخترفیزیکی" اعلام کردند که نواری از ستاره ها (که آن را رودخانه ی ستاره ای نامیده بودند) به طول ۴۵ درجه در آسمان شمالی را کشف کرده اند.این نوار باریک که ۷۶،۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد ،کمانی عظیم را در طول صفحه ی راه شیری تشکیل می دهد.این پدیده ظاهرا به دلیل امواج گرانشی در کهکشان راه شیری و تاثیر آن بر خوشه ی کروی NGC۵۴۶۶ به وجود آمده است.

کهکشان کوتوله ی "بو" نیز در ظاهر شبیه به ساختاری از شکل افتاده و تغییر یافته از یک خوشه ی کروی است.اما با توجه به دینامیک خاص این کهکشان ،محققین این پروژه اطمینان یافتند که "بو" نمی تواند باقی مانده ای از یک خوشه کروی تغییر شکل یافته باشد.شناخت حرکات و ساختار کهکشان های اقماری مانند CVn و "بو" به ما کمک می کند تا از خواص و ویژگی های ماده ی تاریک و همچنین اتفاقات درونی کهکشان ها بیشتر آگاه شویم."دان شنایدر" (Don ‌Schneider) از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید:"یکی از بزرگ ترین اکتشافات دانشمندان با استفاده از اطلاعات SDSSدر زمینه ی دانش کهکشانی است که به تازگی در دنیای علم پدیدار شده است."

با توجه به این واقعیت که کهکشان های اقماری تا به حال ناشناخته بوده اند ،می توان نتیجه گرفت که تعداد بسیار زیادی از این نوع اجرام در اطراف کهکشان راه شیری وجود دارند که هنوز کشف نشده و از دید منجمین پنهانند.

ادامه
 انجمن نجوم آماتوری ایران , amatour
بارش شهابی اتا-دلوی
اكثر بارش های شهابی در اثر بقایای ذرات گرد و غبار دنباله دارها در صفحه مداری زمین ایجاد می شوند و با هر بار عبور زمین از میان این مواد یك بارش شهابی به وقوع می پیوندد . اتا دلوی هم حاصل عبور دنباله دار هالی 1p از مدار زمین است
بارش شهابی اتا دلوی ، یك بارش معمولی به حساب می آید . نه خیلی ناخوشایند مثل بارش شهابی فرس اعظمی و نه خیلی پر شهاب و هیجان انگیز مثل بارش شهابی برساووشی یا جوزایی .به طور كلی بارش های شهابی را بر اساس سرعت سمت الراسی (ZHR ) می توان به صورت زیر تقسیم بندی كرد :
الف ) بارش بزرگ : ZHR ۷۰ به بالا ( به این معنی كه شما می توانید در هر ساعت حدود ۷۰ شهاب در آسمان بشمارید البته به شرط آن كه كانون بارش درست در سمت الراس شما باشد و شما در زمان اوج بارش یعنی برخورد توده اصلی یا مركزی با جو زمین به رصد بپردازید )
ب) بارش معمولی : ZHR =۲۰-۷۰
ج) بارش ضعیف : ZHR =۳-۲۰ : بارش هایی چون ارابه رانی – دلتا دلوی جنوبی و شمالی و.....

اكثر بارش های شهابی در اثر بقایای ذرات گرد و غبار دنباله دارها در صفحه مداری زمین ایجاد می شوند و با هر بار عبور زمین از میان این مواد یك بارش شهابی به وقوع می پیوندد . اتا دلوی هم حاصل عبور دنباله دار هالی ۱p از مدار زمین است .معمولاً سرعت سمت الراسی بارش های شهابی با گذشت چندین سال از عبور یك دنباله دار افت می كند به طور مثال یكی از بارش های بزرگ سال را بررسی می كنیم :،بارش شهابی برساووشی كه منشاء آن دنباله دار سوییفت تاتل است .

این بارش در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ ، ZHR برابر ۴۰۰ داشت اما این مقدار تا سال ۲۰۰۰ به عدد ۱۲۰ تقلیل یافت و تابستان سال گذشته با ZHR كم تر از ۸۰ موجب شگفتی همه شد . بارشی كه تا چند سال اخیر از بهترین بارش های شهابی سال بود تا ۴ الی ۵ سال دیگر به یك بارش شهابی معمولی تبدیل می شود .

اما در این بین دو عامل می تواند بارش های شهابی را قوت بخشند :
الف ) بازگشت دنباله دار و برجای گذاشتن ذرات جدید ( البته بسیار بعید است كه دوباره كانون بارش شهابی در همان صورت فلكی قرار بگیرد)
ب) برهم كنش های گرانشی سیارات دیگر به خصوص سیاره مشتری كه ممكن است باعث تراكم گرد و غبار و در نتیجه افزایش یا حتی كاهش سرعت سمت الراسی شود . در مورد بارش اتا دلوی مورد دوم موثر خواهد بود . انجمن بین المللی شهاب ها (IMO) پیش بینی كرده از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۰ بارش اتا دلوی به یك بارش بزرگ تبدیل می شود . حتی ممكن است ZHR آن به عدد ۱۰۰ نزدیك شود .

اما امسال چطور ؟ در سال گذشته بارش اتا دلوی ZHR حدود ۳۰ از خود نشان می داد . اما امسال به دلیل مواردی كه ذكر شد ZHR در حدود ۵۰ تا ۶۰ خواهد داشت .این بارش از حوالی ۱۰ فروردین تا ۲۵ اردیبهشت فعال خواهد . اما زمان اوج آن حوالی ۹صبح روز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه(به وقت مركزی ایران ) خواهد بود .البته نا امید نشوید . ساعت اوج بارش كه از پیش اعلام می شود ممكن است حتی به اندازه ۴ تا ۵ ساعت خطا داشته باشد . به هر حال ۲ ، ۳ ساعت خطا در محاسبه زمان اوج بارش كاملاً معمولی است .بنابراین رصدگران می توانند كار خود را از زمانی كه كانون بارش ( نقشه ) به ارتفاع مناسب ۲۰ الی ۲۵ درجه از افق می رسد شروع كنند . به طور قطع عرض های جنوبی تر و نوار های غربی تر كشور شانس بیشتری برای رصد هر چه بهتر این پدیده خواهند داشت .

مورد نورانیت شهاب ها فعلاً نمی توان پیش بینی انجام داد.اما با چه روشی بارش را رصد كنیم ؟ اگر می خواهید علاوه بر لذت بردن از مشاهده شهاب ها به كار علمی هم دست بزنید ما ثبت كردن بارش را به شما توصیه می كنیم .در مورد ثبت بارش شهابی به شیوه مشاهده مستقیم روش های مختلفی آمده كه خیلی از آن ها اكنون منسوخ شده اند و مورد قبول مراجع معتبر نیست . اما از آن جا كه اطلاعات شما می تواند آنالیز شود و در كنار داده های رصدگران دیگر داده های ارزشمندی را در اختیار محققان قرار دهد بسیار مناسب است كه به شیوه های تایید شده دست بزنیم تا گزارشمان قابل ارائه باشد .

اگر به سایت www.imo.net كه معتبرترین سایت اطلاع رسانی و تحلیل بارش های شهابی است ، سری بزنید برای رصد بارش ها به شیوه مشاهده مستقیم به فرمی برخورد خواهید كرد كه می بایست اطلاعات خواسته شده را به عنوان گزارش رصد در آن پركنید . (لازم به ذكر است در متود رصدی سازمان بین المللی شهاب ها ، رصد گروهی وجود ندارد و تنها یك نفر رصد می كند)

نمونه هایی از پارامتر های لازم برای یك گزارش كامل و توضیحاتی در مورد آن ها را در ذیل خواهید دید :

الف ) بازه های زمانی : در مورد بارش اتا دلوی به خاطر بالا نبودن تعداد شهاب ها می توان بازه های زمانی بلند حتی ۱ یا ۲ ساعته انتخاب كرد . لازم به ذكر است در صورتی كه مدتی از یك بازه زمانی صرف كار های اضافی مانند پركردن برگه و... شود، باید به صورت زمان موثر قید شود .

ب) میدان دید : با توجه به این كه كار رصد را یك نفر انجام می دهد بنابراین یك میدان دید محدود داریم كه اندازه ی آن حداكثر ۱۳۰ درجه است . بنابراین می بایست از این میدان دید به بهترین وجه استفاده شود . مناسب ترین مكان برای نگاه كردن ۴۰ الی ۵۰ درجه از كانون بارش است . فراموش نكنید مركز میدان دیدتان را به صورت میل و بعد ( با دقت ۱۰ درجه ) و یا یك ستاره بیان كنید .

ج)حد قدر آسمان : منجمین آماتور معمولاً از دو روش برای به دست آوردن حدقدر آسمان استفاده می كنند :یكی روش كلاسیك یعنی مشاهده مستقیم برای یافتن قدر كم نورترین ستاره و دومی شمارش ستارگان كه دومین روش برای ثبت حدقدر مناسب است زیرا مقدار عددی حدقدر در فرمول نهایی محاسبه ZHR مورد استفاده قرار می گیرد و لازم است دقت كافی را داشته باشد .یك سری مناطق استاندارد برای شمارش ستارگان در آسمان دسته بندی شده است كه در آن ها با داشتن ستارگان قابل دید با چشم می توان به حد قدر آسمان دست یافت . اما در مورد این بارش شهابی مثلث دجاجه بهترین انتخاب است . ( برای اطلاعات بیشتر در مورد روش شمارشی و مثلث دجاجه ، نجوم ۱۱۵ را ببینید )

د) قدر شهاب : حدس زدن قدر شهاب با دقت ۰.۵ واحد از مهارت های اساسی رصد بارش های شهابی است كه تنها با مهارت بدست می آید . اما اگر تازه كار هستید بهتر است از قدر ستارگانی كه در آسمان می بینید كمك بگیرید .اگر به فرم گزارش نگاه كنید جدولی در انتهای آن می بینید كه می بایست در آن تعداد شهاب هایی را كه از هر قدر دیده اید یادداشت كنید . (‌مثلاً اگرتعدادی شهاب از قدر ۵/۵ دیدید نصف تعداد را در ستون قدر ۵ و نصف دیگر را در ستون قدر ۶ بگذارید )
یك نكته ی بسیار مهم : شما در قدر سنجی شهاب هایی كه در نزدیك افق هستند ًمی بایست حتمااز قدر ستارگان هم ارتفاع بهره ببرید . دلیل این كار اثر جذبی نور در جو است .

ه)داده های دیگر :
-رنگ شهاب ( توجه داشته باشید رنگ برای شهاب های كم نور تر از قدر ۲ فاقد هر گونه معنی و نتیجه گیری است )

-محاسبه زمان رد شهابادامه