دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود , us2roud

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود , us2roud

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود

358نــــفــــــر
عضو شده اند
358نفر عضو شده اند
برای ارتباط و تبادل نظر دوستان بخصوص دانشجویان قدیم و جدیدبرای ارتباط و تبادل نظر دوستان بخصوص دانشجویان قدیم و جدیدمشاهده کامل مشخصات
9 اردیبهشت 1384
آموزش و تحصیل
لطفا پیشنهاداتتون رو اعلام کنید


کلوب به معاون فعال نیاز دارد.
لیست اعضا تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.

کلوبهای مشابه

 • جنجال , bombclub
 • دورود شهر من.. , 2roud
لیست لینکها تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.
  عناوین بحث ها پاسخها بروز رسانی
4
93/5/16 (13:35)
18
91/11/28 (20:54)
6
91/10/27 (17:55)
2
91/8/2 (16:18)
8
91/5/25 (19:35)
4
90/4/16 (22:32)
0
90/4/15 (18:50)
3
89/3/23 (17:54)
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود , us2roud
100 درجه , 100degrees
دلیل نامگذاری خیابانهای تهران
دلیل نامگذاری خیابانهای تهرانآجودانیه

آجودانیه متعلق به رضاخان اقبال*السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین*شاه بوده، او ابتدا آجودان مخصوص شاه بوده است.

اقدسیه

... نام قبلی اقدسیه (تا قبل از 1290 قمری) حصار ملا بوده است. ناصرالدین*شاه زمین*های آنجا را به باغ تبدیل و برای یكی از همسران خود به نام امینه اقدس (اقدس*الدوله) كاخی ساخت و به همین دلیل این منطقه به اقدسیه معروف شد.


پل رومی

پل رومی در واقع پل كوچكی بوده كه دو سفارت روسیه و تركیه را به هم متصل می*كرده است. عده*ای هم معتقدند كه نام پل از مولانا جلال*الدین رومی گرفته *شده است*.

پل چوبی

قبل از اینكه شهر تهران به شكل امروزی خود درآید، دور شهر دروازه*هایی بنا شده بود تا دفاع از شهر ممكن باشد. یكی از این دروازه*ها، دروازه*شمیران بود با خندق*هایی پر از آب در اطرافش كه برای عبور از آن*، از پلی چوبی استفاده می*شد. امروزه از این دروازه و آن خندق پر از آب اثری نیست*، اما این محل همچنان به نام پل چوبی معروف است.

جماران

زمین*های جماران متعلق به سیدمحمدباقر جمارانی از روحانیون معروف در زمان ناصرالدین*شاه بوده است. برخی از اهالی معتقدند در كوه*های این محله از قدیم مار فراوان بوده و مارگیران برای گرفتن مار به این ده می*آمدند و دلیل نامگذاری این منطقه نیز همین بوده است و عده*ای هم معتقدند جمر و كمر به معنی سنگ بزرگ است و چون از این مكان سنگ*های بزرگ به دست می*آمده *است*، آنجا را جمران*، یعنی محل به*دست آمدن جمر نامیده*اند.

جوادیه (در جنوب تهران)

بسیاری از زمین*های جوادیه متعلق به آقای فرد دانش بوده است كه اهالی محل به او جوادآقابزرگ لقب داده بودند. مسجد جامعی نیز توسط جوادآقابزرگ در این منطقه بنا نهاده شده است كه به نام مسجد فردانش هم معروف است.

داودیه (بین میرداماد و ظفر)

میرزا آقاخان نوری صدراعظم این اراضی را برای پسرش* میرزا داودخان* خرید و آن را توسعه داد. این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذكر شده داودیه نام گرفت*.

دركه

اگرچه هنوز دلیل اصلی نامگذاری این محل مشخص نیست اما برخی آن را مرتبط به نوعی كفش برای حركت در برف كه در این منطقه استفاده می*شده و به زبان اصلی درگ نامیده می*شده است، دانسته*اند.


دزاشیب (نزدیكی تجریش)

روایت شده است كه قلعه بزرگی در این منطقه به نام آشِب وجود داشته است و در گذشته نیز به این منطقه دزآشوب و دزج سفلی و در لهجه محلی ددرشو می*گفتند.


زرگنده

احتمالاً دلیل نامگذاری این محل كشف سكه*ها و اشیای قیمتی در این محل بوده است. در گذشته این منطقه ییلاق كاركنان روسیه بوده است.

سیدخندان

سیدخندان پیرمردی دانا و البته خنده*رو بوده كه پیشگویی*های او زبانزد مردم بوده است. دلیل نامگذاری این منطقه نیز احترام به همین پیرمرد بوده است. البته بعدها نام سیدخندان بر ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران هم اطلاق می*شده است.

شمیران

نظریات مختلفی درباره نام شمیران وجود دارد. یكی از مطرح*ترین دلایل عنوان شده تركیب دو كلمه سمی یا شمی به معنای سرد و ران به معنای جایگاه است و در واقع شمیران به معنای جای سرد است. به همین ترتیب نیز تهران به معنای جای گرم است. همچنین در نظریه دیگری به دلیل وجود قلعه نظامی در این منطقه به آن شمیران می*گفتند و همچنین برخی نیز معتقدند * یكی از 9 ولایت ری را شمع ایران می*گفتند كه بعدها به شمیران تبدیل شده است.

شهرك غرب

دلیل اینكه این محله به نام شهرك غرب معروف شد ساخت مجتمع*های مسكونی این منطقه با طراحی و معماری مهندسان امریكایی و مانند مجتمع*های مسكونی امریكایی بوده و در گذشته نیز محل اسكان بسیاری از خارجی*ها بوده است.


فرمانیه

در گذشته املاك زمین*های این منطقه متعلق به كامران*میرزا نایب*السلطنه بوده است و بعد از مرگ وی به عبدالحسین میرزا فرمانفرما فروخته شده است.


فرحزاد

این منطقه به دلیل آب و هوای فرح*انگیزش به همین نام معروف شده است.

قلهك

كلمه قلهك از دو كلمه قله و ك* تشكیل شده است كه قله معرب كلمه كله*، مخفف كلات به معنای قلعه است*. عقیده اهالی بر این است كه به دلیل اهمیت آبادی قلهك كه سه*راه گذرگاه*های لشگرك*، ونك و شمیران بوده است*، به آن (قله- هك) گفته شده است*.

كامرانیه

كامرانیه زمین*های این منطقه ابتدا به میرزا سعیدخان*، وزیر امور خارجه* تعلق داشت، و سپس كامران میرزا پسربزرگ ناصرالدین شاه*، با خرید زمین*های حصاربوعلی*، جماران و نیاوران*، اهالی منطقه را مجبور به ترك زمین*ها كرد و سپس آنجا را كامرانیه نامید.

گیشا

نام گیشا كه در ابتدا كیشا بوده است برگرفته از نام دو بنیانگذار این منطقه (كینژاد و شاپوری) است.

منیریه

(ولیعصر)منیریه در زمان قاجار یكی از محله*های اعیان*نشین تهران بوده و گفته شده نام آن از نام زن كامران*میرزا، یكی از صاحب**منصبان قاجار، به نام منیر گرفته شده *است.


محمودیه

(بین پارك*وی تا تجریش یا خیابان ولیعصر تا ولنجك)
در این منطقه باغی بوده است كه متعلق به حاج میرزا آقاسی بوده است و چون نام او عباس بوده آن را عباسیه می*گفتند. سپس علاءالدوله این باغ بزرگ را از دولت خرید و به نام پسرش*، محمودخان احتشام*السلطنه*، محمودیه نامید.

نیاوران

نام قدیم این منطقه گردوی بوده است و برخی معتقدند در زمان ناصرالدین شاه نام این ده به نیاوران تغییر كرده است به این ترتیب كه نیاوران مركب از نیا (حد، عظمت و قدرت*)؛ ور (صاحب*) و ان* علامت نسبت است و در مجموع یعنی كاخ دارای عظمت*.

ونك

نام ونك تشكیل شده است از دو حرف ون به نام درخت و حرف ك كه به صورت صفت ظاهر می*شود.

یوسف*آباد

منطقه یوسف*آباد را میرزا یوسف آشتیانی مستوفی*الممالك در شمال غربی دارالخلافه ناصری احداث كرد و به نام خود، یوسف*آباد نامید
ادامه
99
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود , us2roud
هدیه دوستی , hadiyehdosti
این اطاق کیست ؟؟؟
. . . . . . . این اتاق روانکاوی زیگموند فروید و تخت او است که همچنان به همان صورت
نگهداری می شود
و هرآنچه می بینید؛
دستباف های عشایری ایران است: آن که روی دیوار است قفقازی ، روی کاناپه فرش قشقایی و روی زمین فرش هریس است                           داغ +عضویت=یادت نره    
ادامه