ش م ن , shervin1234

ش م ن

 خنگ آن قمار بازی که بباخت هرچه بودش         بنماند هیچش الا ، هوس قمار دیگر
ش م ن , shervin1234

ش م ن

مطالب

89/01/22 23:04

هنگام وقوع زلزله مكان‌‏هایی خاص از تهران در باتلاق...

هنگام وقوع زلزله مكان‌‏هایی خاص از تهران در باتلاق فرو خواهد رفت
یك استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: به تعبیر یكی از افراد صاحب نظر در این عرصه، در هنگام وقوع زلزله مكان‌‏هایی خاص از تهران، در باتلاق فرو خواهد رفت دكتر محمدمراد بیات، استاد دانشگاه و جامعه‌‏شناس, درگفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی ایلنا، با اشاره به تبعات اجتماعی ناشی از زلزله در شهر تهران، گفت: بدون شك وقوع زلزله، با خود تبعاتی را به همراه دارد و حتی تبعاتی را نیز قبل از وقوع خود در شهر تهران به وجود آورده است، به طوری‌‏كه تزلزل و بی‌‏ثباتی را در زندگی شهروندان تهرانی، می‌‏توان به چشم دید.
وی در ادامه سخنانش، افزود: در حال حاضر چرخ اقتصادی و اجتماعی كشور و بسیاری از مسایل آموزشی كشور با این تردیدی كه مردم در مورد وقوع زلزله دارند، نمی‌‏چرخد.
بیات خاطرنشان كرد: از تبعات دیگر زلزله این است كه كشوری را به طور كامل عزادار می‌‏كند، چون تهران شهری مهاجرپذیر است و معمولا شهروندان تهرانی از اقصی نقاط كشور جمع شده‌‏اند و بستگانی را در شهرهای دیگر كشور دارند و اگر این زلزله رخ دهد، از لحاظ احساسی و عاطفی، جامعه 70 میلیونی ایران را درگیر می‌‏كند.
استاد دانشگاه اعلام كرد: تهران به دلیل اینكه هم حكم قلب و هم حكم مغز را در اداره كشور دارد، وقتی با زلزله‌‏ای در حدود 5/6 تا 7 ریشتر رو به رو شود، قطعا كل سیستم‌‏های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی كشور، با مشكل رو به رو خواهد شد.
بیات, با اشاره به ابعاد جمعیتی شهر و حومه تهران، گفت: وقتی كه شهر تهران می‌‏گوییم، منظورمان شهر تهران با 22 منطقه نیست ؛ بلكه منظورمان تهران و شهرك‌‏های تاسیس شده، در حومه تهران است و وقتی كه گسل ری فعال شود، قطعا شهریار و اسلامشهر كه در حومه تهران هستند، با آن تعداد جمعیت زیاد، زیر آوار خواهند بود.
استاد دانشگاه, با اشاره اینكه اگر زلزله‌‏ای حدود 5/6 تا 7 ریشتر، پایتخت را بلرزاند، لطمات و آسیب‌‏های وارده در تهران بعد از وقوع زلزله چه مقدار خواهد بود، تصریح كرد: در خصوص اینكه شهر تهران چه مقدار آسیب می‌‏بیند باید نظر كارشناسی داد ؛ ولی در یك مقیاس خیلی كیفی می‌‏توان گفت، آسیب و لطمات بسیار زیادی، متوجه پایتخت خواهد بود.
وی در ادامه گفت: بیش از 50 درصد از بافت شهر تهران فرسوده است و توان و طاقت چنین زلزله‌‏ای را ندارد، حتی بافت غیرفرسوده ما نیز به دلیل زیرساخت‌‏های شهری، آمادگی لازم را ندارد و با مشكل مواجه می‌‏شود.
بیات ادامه داد: طبق نظر كارشناسان، خساراتی كه از آتش‌‏سوزی لوله‌‏های گازی به وجود خواهد آمد، بیشتر از خود زلزله خواهد بود و این‌‏ها معمولا استانداردهای لازم را ندارند و تدارك لازم برای آنها در نظر گرفته نشده است.
این جامعه شناس، در خصوص اینكه آیا لطمات و آسیب‌‏های وارده به شهر تهران، در مدت كوتاه قابل جبران خواهد بود یا خیر، گفت: به طور حتم خیر، به طول مثال شهرهای منطقه جنگی، با آن ابعاد جمعیتی و ساخت شهری كه داشتند، امروز بعد از 10 یا 15 سال كه از جنگ می‌‏گذرد، هنوز توانسته‌‏اند آثار جنگ را از این مناطق جنگی حذف كنند.
بیات, با اشاره به زیرساخت‌‏های شهر تهران و این كه شهر تهران، تا چه اندازه آمادگی مقابله با حوادث طبیعی، مثل زلزله را دارد، گفت: قطعا جواب، مثبت نیست، 50 درصد از ساختمان‌‏های شهر تهران فرسوده است و وضعیت خیابان‌‏ها و كوچه‌‏ها در سطح شهر تهران، امدادرسانی را دچار اشكال می‌‏كند.
وی افزود: بسیاری از محلات شهر تهران، 2 یا 3 متری است و وقتی كه زلزله رخ دهد با ریختن برج‌‏های كه در این كوچه‌‏ها ساخته شده است، كوچه بسته می‌‏شود و امدادرسانی مشكل می‌‏شود.
استاد دانشگاه در ادامه، گفت: مراكز امدادرسانی در جای خاصی كه مستقر هستند، از امنیت لازم برخوردار نیستند و وقتی زلزله بیاید، آنها را نیز به كام خود می‌‏كشد و این ها همه بیانگر این است كه اگر زلزله بیاید زیر ساخت این شهر، برای وقوع زلزله‌‏ای با این مقیاس، آمادگی ندارد.
بیات, درخصوص راه‌‏كارهایی كه می‌‏توان، در به حداقل رساندن آسیب‌‏های ناشی از زلزله به كار برد، گفت: آموزش مهمترین راه مقابله است تا آنجایی كه ممكن است، باید از طریق رسانه‌‏های ملی و رسانه‌‏های گروهی، مردم را آموزش دهیم، فرض را بر این بگذاریم كه تا 2 ماه یا 3 ماه دیگر زلزله در تهران رخ خواهد داد و بیایم خسارت ناشی از زلزله را حساب كرد و یك صدم از بودجه مورد نظر را به زلزله اختصاص دهیم.
وی افزود: با ایجاد زیرساخت‌‏های لازم برای شهر و ترمیم بافت‌‏های فرسوده، قطعا بسیاری از پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، ناشی از وقوع زلزله در تهران كاهش پیدا می‌‏كند.
وی در پایان افزود: باید علاج واقعه را قبل از وقوع آن كرد كه متاسفانه ما همیشه دنبال این هستیم كه اتفاقی بیفتد، بعد به فكر آن بیفتیم و از روش سنتی و عاطفی به حل بحران بپردازیم
99
    کامنت بنویسید...
    آخرین مطالب ش م ن
    "دل" اتفاقی ترین اشتباه دنیاست.... (!... چه كوتاه است فاصله غدیرتاعاشورا، بالا رفتن دست پدر... اگه یه روز مامان شدم دختر داشتم به دخترم میگم : ببین... آقا خودمونیما!... نماز و روزه همه دوستان عزیزم قبول باشه التماس دعا... ﻫﯿﭻ ﮔﺎﻩ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﻫﺎﯼِ ﭘﺮ ﺩﻟﯿﻞ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺍﻡ... فرخنده باد بر همگان مقدم بهار / نوروز، جاودانه ترین... سال نو بر همه دوستان و عزیزان مبارک باشه من یه پیشنهاد برای مسئولین دارم : وی پی ان رو قطع... موهای یک زن خلق نشده برای پوشانده شدن یا برای باز... یلــدا یعنی یادمان باشد که زندگی آنقدر کوتاه است... قوانینی که نیوتن از قلم انداخت قانون صف: اگر شما... یه دوس پــــــــسر هستم .... یه لحظه تصور کن دوست دختر منی !... "" منــــــــی "" که کنارش "" تـــــــو "" نـــباشـــــــی... یه سری مردا هستنツ یه سری مردا هستنツ تیپ های سنگین... وقتی مردان ، حرمت مرد بودنشان را بدانند و زنان ،... مردان واقعی وفادارند .... فریــد ، بـابـا عــشق اون نیست که وقـــتی دیدیـــش... ما رند و خراباتی و دیوانه و مستیم پوشیده چه گوئیم،همینیم... از دروغ متنفرم خداوندا.... یه عاشق چیزی جز عشق تو سرش نیست یه عاشق فکر سود و... پازل בل ڪسے رو بهم ریـפֿـتـטּ هنر نیست هر وقت با... یه وقتایی همین که .... در تصاویر حکاکی شده بر سنگ های تخت جمشید هیچکس عصبانی... چقدر ﺍﺷﺘﺒـــﺎﻩ ﻣﯿﮑﻨﻨـﺪ ﺁﻧﻬـﺎﯾــﯽ ﮐﮧ ﻣﯿﮕـﻮﯾﻨـﺪ : ﻣــﺮﺩ... درود بر آدم هایی که وقتی می فهمن چقدر دوسشون داری،... برایِ تسخیر قلعه یِ من سرباز نیآور چشمَ‌ت را که ببندی؛... مغرورم....