اردیبهشت 1971 , ordibeheshte1971

اردیبهشت 1971

 فریاد را همه میشنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است......
اردیبهشت 1971 , ordibeheshte1971

اردیبهشت 1971

مطالب
94/06/1 18:13

داستان مدیریتی فیل سفید در حکایتی از گذشته معروف...


داستان مدیریتی
فیل سفید

در حکایتی از گذشته معروف است که پادشاه یک کشور به پادشاه یک کشور دیگر یک فیل سفید هدیه می دهد، کسی که هدیه را پذیرفته، هزینه های زیادی را صرف نگهداری و خوراک این فیل سفید می کرد، نسل های مختلف بدون آن که بدانند این فیل سفید به چه درد می خورد هزینه های زیادی را برای آن متحمل میشدند و دلشان هم نمی آمد که آن را کنار بگذارند یا رها کنند زیرا می گفتند:
"حیف است تا کنون هزینه زیادی برای آن شده است و نمیتوان آن را رها کرد!".

فیل سفید در مدیریت استعاره از موضوعیست که هزینه زیادی برای آن شده است و هیچ خاصیت مفیدی ندارد! و از آن جهت کنار گذاشته نمیشود که صرفاً برای آن هزینه شده است.
در نظر بگیرید کسی وارد دانشگاه میشود و متوجه میشود استعدادی در آن رشته ندارد اما آن را رها نمیکند به خاطر هزینه هایی که برای قبولی آن داده است و زمانی که صرف کرده است و میداند در آینده نیز آن رشته منبع درآمد او نخواهد شد، به آن رشته دانشگاهی و آن مدرک میتوان فیل سفیدآن فرد گفت. در مورد کسب و کار هم همینطور است. شاید محصولی آنقدر ارزش ندارد که برای آن هزینه بیشتر صرف گردد.
در زندگی فیلهای سفید زیادی داریم و بدون آن که خاصیتی داشته باشند برای آنها هزینه میکنیم!
فیلهای سفید زندگیتان را رها کنید...
99
کامنت بنویسید...

تبلیغات

آخرین مطالب اردیبهشت 1971
باران که شدى مپرس ، این خانه کیست سقف حرم و مسجد... مراحل روشنفکری در اروپا: 1-تحصیلات عالیه 2-مدارک... بعضی از آدما از داشتن ساده ترین حقشون محرومن!... دوست داشتن کسی که معنی اش را نمی فهمد.... رابطه با تمام شیرینی اش سراسر محدودیت است کسی که... سلامتے همہ اونایے ڪہ اونقدر خستن ڪه نہ میتونن خیانت... اونیکه یهو عوض میشه میخواد بگه نباش، ولی روش نمیشه... سالها رفت و هنوز؟... "دریا یكی رو غرق كرد، پس دیگه دریا نریم!... اون جایی که حرفت ارزش نداشت حرفتو عوض نکن؛ جاتو عوض... گاهی دلت میخواهد از دید بعضی آدم ها پنهان بمانی آدم... آدمها فکر میکنند با تظاهر به بی تفاوتی جذاب تر میشوند.... قهوه خوشمزه است… خوشمزگی اش؛ به همان تلخ بودنش است؛... آن جا یک قهوه خانه بود.... سکوت درمانی ﺳﮑﻮﺕ ﮐﻦ !... چقدر این متن کوچک , زیبا و بزرگ است : هیچ دقت کرده... بیان عشق در هر کسی با دیگری متفاوت است یک نفر عشق... تكلیف "عشقتان" را همان ابتدا روشن كنید.... فرزند خوب تربیت کردن؛ به این معنا نیست که درهای تجربه... قلب 'خاطرات' بد را کنار می‌زند و خاطرات خوش را جلوه... برای تشخیص زنده یا مُرده بودن یک انسان، به شرف او... آدمها طوری از زندگی هم بیرون میروند که گویی سیل به... دلم باران، دلم دریا، دلم لبخند ماهی‌ها دلم اغوای... کسی را دوست بدار که "دوستت دارد", حتی اگر غلام درگاهت... ﺑﺎﺩﺑﺎﺩﮎ ﺗﻨﻬﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﻗﺪﺭ ﺍﺯ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﺳﻬﻢ ﻣﯿﺒﺮﺩ، ﮐﻪ ﻧﺨﺶ... اعتماد مث دومینو میمونه خیلی طول میکشه تا بچینیش... هیچ چیز زشت نیست، مگر داوری کردن دیگران هیچ چیز گناه... معرفت به سن و سال نیست، به قدمت به جنسیت و از این... فقط اولین دوست داشتن درد دارد !... انسانهایکه بدنبال جلب توجه دیگران هستن....