اردیبهشت 1971 , ordibeheshte1971

اردیبهشت 1971

 فریاد را همه میشنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است......
اردیبهشت 1971 , ordibeheshte1971

اردیبهشت 1971

مطالب

94/06/1 18:13

داستان مدیریتی فیل سفید در حکایتی از گذشته معروف...


داستان مدیریتی
فیل سفید

در حکایتی از گذشته معروف است که پادشاه یک کشور به پادشاه یک کشور دیگر یک فیل سفید هدیه می دهد، کسی که هدیه را پذیرفته، هزینه های زیادی را صرف نگهداری و خوراک این فیل سفید می کرد، نسل های مختلف بدون آن که بدانند این فیل سفید به چه درد می خورد هزینه های زیادی را برای آن متحمل میشدند و دلشان هم نمی آمد که آن را کنار بگذارند یا رها کنند زیرا می گفتند:
"حیف است تا کنون هزینه زیادی برای آن شده است و نمیتوان آن را رها کرد!".

فیل سفید در مدیریت استعاره از موضوعیست که هزینه زیادی برای آن شده است و هیچ خاصیت مفیدی ندارد! و از آن جهت کنار گذاشته نمیشود که صرفاً برای آن هزینه شده است.
در نظر بگیرید کسی وارد دانشگاه میشود و متوجه میشود استعدادی در آن رشته ندارد اما آن را رها نمیکند به خاطر هزینه هایی که برای قبولی آن داده است و زمانی که صرف کرده است و میداند در آینده نیز آن رشته منبع درآمد او نخواهد شد، به آن رشته دانشگاهی و آن مدرک میتوان فیل سفیدآن فرد گفت. در مورد کسب و کار هم همینطور است. شاید محصولی آنقدر ارزش ندارد که برای آن هزینه بیشتر صرف گردد.
در زندگی فیلهای سفید زیادی داریم و بدون آن که خاصیتی داشته باشند برای آنها هزینه میکنیم!
فیلهای سفید زندگیتان را رها کنید...
99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب اردیبهشت 1971
در #دهه_شصت تنها شامپوی موجود، شامپوی خمره ای زرد... مبتلا بودن به تردید، رنج عمیقی‌ست، تردید در ماندن... ﻧﺎﻇﻢ ﺗﻮ ﻣﯿﮑﺮﻭﻓﻮﻥ ﭘﺮﺳﯿﺪ :ﮐﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﻪ ﭘﺎﯾﺘﺨﺖ ﺍﻣﺮﯾﮑﺎ ﮐﺠﺎﺳﺖ؟... هیچ وقت بابت عشق هایی که نثار دیگران کرده اید و بعدها... ‏الان وضع جوری شده که هر 80 میلیون ایرانی پتانسیل... ‏دعای روز اول ماه رمضان: خدایا خودت تمومش کن تووییت ممنون از اینكه نمیپرسین روزه ای؟... اگر تاکسی زندگیت رو اشتباه سوار شدی هر جا این موضوع... هرجا بری بگی تو کشور من وزیر ارتباطات، وظیفه‌اش «قطع... "بانو، شماره تون میدید واسه سحری زنگ بزنم بیدارتون... آیا میدانید ماهی ها و جانوران دریایی به خواهراشون... یه موضوعی بد جور ذهنمو مشغول کرده میگما این مگسایی... اردیبهشت.... آدم از یک جایی به بعد دیگر خودش را به در و دیوار... اردیبهشت حال و هوای عجیبی دارد؛ انگار خدا برای آدم‌ها... ‏« از چشم افتادن » بنظرم آخرین مرحله‌است.... آدم از یک جایی به بعد دیگر خودش را به در و دیوار... برای به یاد آوردن یه نفر، ‌یه بهانه‌ی کوچیک کافیه،... چه زیبا میگوید نلسون ماندلا: ﻭﺍﺑﺴﺘﮕﯽ ﯾﺎ ﺩﻟﺒﺴﺘﮕﯽ؟... یه روزی همه ی زخمهای زندگی خوب میشه.... پس جهنم اینه!... بالاخره همه یک روزی می میرند وصد سال که بگذرد هیچ... ‏یه روز یه دستگاه می‌سازم که هر وقت خواستم بگم "این... ‏رنگ موهاشو از کد rgb 180807 به 180806 تغییر میده... از یه جایــی به بعد.... اسم دانشگاه «هوهن‌هایم» اشتوتگارت یه‌جوریه که انگار... هیچ وقت برای فهمیده شدن فریاد نزنید کسی که سکوت شما... از حکیمی پرسیدند ای حکیم تو را چه شده که سالهاست... الان از یک سوئدی بپرسی تورم یعنی چی؟... ‏سرنوشت اون 12 قطعه عکسی که هر سال توی مدرسه از ما...