اردیبهشت 1971 , ordibeheshte1971

اردیبهشت 1971

 فریاد را همه میشنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است......
اردیبهشت 1971 , ordibeheshte1971

اردیبهشت 1971

مطالب
94/06/1 18:13

داستان مدیریتی فیل سفید در حکایتی از گذشته معروف...


داستان مدیریتی
فیل سفید

در حکایتی از گذشته معروف است که پادشاه یک کشور به پادشاه یک کشور دیگر یک فیل سفید هدیه می دهد، کسی که هدیه را پذیرفته، هزینه های زیادی را صرف نگهداری و خوراک این فیل سفید می کرد، نسل های مختلف بدون آن که بدانند این فیل سفید به چه درد می خورد هزینه های زیادی را برای آن متحمل میشدند و دلشان هم نمی آمد که آن را کنار بگذارند یا رها کنند زیرا می گفتند:
"حیف است تا کنون هزینه زیادی برای آن شده است و نمیتوان آن را رها کرد!".

فیل سفید در مدیریت استعاره از موضوعیست که هزینه زیادی برای آن شده است و هیچ خاصیت مفیدی ندارد! و از آن جهت کنار گذاشته نمیشود که صرفاً برای آن هزینه شده است.
در نظر بگیرید کسی وارد دانشگاه میشود و متوجه میشود استعدادی در آن رشته ندارد اما آن را رها نمیکند به خاطر هزینه هایی که برای قبولی آن داده است و زمانی که صرف کرده است و میداند در آینده نیز آن رشته منبع درآمد او نخواهد شد، به آن رشته دانشگاهی و آن مدرک میتوان فیل سفیدآن فرد گفت. در مورد کسب و کار هم همینطور است. شاید محصولی آنقدر ارزش ندارد که برای آن هزینه بیشتر صرف گردد.
در زندگی فیلهای سفید زیادی داریم و بدون آن که خاصیتی داشته باشند برای آنها هزینه میکنیم!
فیلهای سفید زندگیتان را رها کنید...
99
کامنت بنویسید...

تبلیغات

آخرین مطالب اردیبهشت 1971
تو خیلی جاهای زندگی بدی دیدیم ولی از خوبی كم نذاشتیم... هر کسی که مرا میشناخت صدایم میکردمنطقی، بی احساس،گاهی... حواستان باشد عاشقانه‌هایتان را با چه کسی به اشتراک... مهم نیست ڪه اینجا مجازیه مهم نیست ڪه همدیگه رو ندیدیم... روزی كه انتقادی متوجه‌ات نبود نگران باش ،،، یك جای... روسری سر ڪــن و نگـذار میـان من و باد سر آشفتـگی... حتی اگر زیبا و ثروتمند هستیم، نمی خواهیم که ما را... گفتی می‌آیی .... آدم‌ها از ترس وحشی می‌شوند، از ترس به قدرت رو می‌آورند... سی سالگی به بعد که عاشق شوی دیگر اسمش را نمی‌نویسی... داستان آنهایی که رفتند "از ایران" و آنهایی که ماندند... مردمی که سیاستمداران فاسد را انتخاب میکنند.... حکایت سر خر روزی مرد مومنی سوار بر خر از دهی به دهی... ما اینجاییم که آبجو بنوشیم جنگ را تمام کنیم و به... برخی آدمها شمارا ترک می کنند اما این پایان داستان... بین بعضی از آدمها فرق بگذارید مثلا بین آدمی که دوستتان... اگر تخم مرغی با نیروی بیرونی بشکند ، «پایان» زندگیست... همه می‌گویند: "قانع باش" چرا؟... میگویند زمان آدمها را عوض میکند اشتباه نکن !... بلای عدم امنیت : امنیت به این نیست که داعش سرت را... آدم باید از یک جایی به بعد، دلخوشی هایش را بسازد.... باران که شدى مپرس ، این خانه کیست سقف حرم و مسجد... مراحل روشنفکری در اروپا: 1-تحصیلات عالیه 2-مدارک... بعضی از آدما از داشتن ساده ترین حقشون محرومن!... دوست داشتن کسی که معنی اش را نمی فهمد.... رابطه با تمام شیرینی اش سراسر محدودیت است کسی که... سلامتے همہ اونایے ڪہ اونقدر خستن ڪه نہ میتونن خیانت... اونیکه یهو عوض میشه میخواد بگه نباش، ولی روش نمیشه... سالها رفت و هنوز؟... "دریا یكی رو غرق كرد، پس دیگه دریا نریم!...